Wiadomości

Trwa walka z fake newsami o szczepionce na COVID-19

Pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 od początku towarzyszy epidemia nieprawdziwych informacji.
Pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 od początku towarzyszy epidemia nieprawdziwych informacji. fot. instaphotos / 123rf.com

Szczepienia przeciw COVID-19 od początku budzą wiele emocji i dyskusji. Podobnie jak w przypadku pandemii koronawirusa tu również pojawia się wiele nieprawdziwych informacji. Począwszy od mitu o mikrochipach, przez twierdzenia, że szczepionka spowoduje zmiany w DNA bądź doprowadzi do niepłodności aż do rysunków technicznych, które w rzeczywistości okazują się np. schematem instrumentu. Walkę z fake newsami prowadzą już media społecznościowe, teraz można też zgłaszać je przez specjalną stronę.Wierzysz w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień?

Zobacz wyniki (1073)
Pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 od początku towarzyszy epidemia nieprawdziwych informacji. Nasiliła się ona jednak zdecydowanie bardziej od czasu pojawienia się informacji o powstaniu pierwszej szczepionki i rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19.

Wpisy w mediach społecznościowych, wywiady, teksty na blogach, memy - tezy o szkodliwości szczepień pojawiają się w różnych formach. Nieprawdziwe informacje są powielane i rozpowszechniane również przez osoby z kręgów naukowych i środowisk medycznych.

W mediach społecznościowych wciąż przybywa dezinformacji o szczepieniach dotyczących skuteczności lub ich braku, skutków ubocznych czy innych szkodliwych działań. Dlatego największe platformy, takie jak Facebook, Twitter czy Instagram rozszerzają swoją politykę dotyczącą usuwania wpisów, które zawierają fake newsy o pandemii koronawirusa i szczepieniach.

Zgłoś fake newsFake news - szczepionki są niesprawdzone i niebezpieczne, bo powstały zbyt szybkoTego typu stwierdzenia padają dość często, jednak informacje o badaniach, skuteczności i bezpieczeństwie większości opracowywanych szczepionek na COVID-19 są przez ich producentów publikowane.

- Wejście na rynek każdej z nich wymaga spełnienia wielu wysokich standardów wypracowanych przez kraje Unii Europejskiej. Dopiero po wnikliwej analizie jakości i udowodnieniu pełnego bezpieczeństwa Europejska Agencja Leków udziela zgody na możliwość zakupu i korzystania ze szczepionki - czytamy na rządowej stronie poświęconej obalaniu mitów na temat szczepień.
Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności jak w przypadku innych produktów leczniczych. Procedury rejestracyjne zostały skrócone do minimum, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek.

Każda z potencjalnych szczepionek przechodzi przez kilka etapów:

mat. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19
W przypadku COVID-19 Europejska Agencja Leków (EMA) wprowadziła procedury przyspieszonego przeglądu wyników badań klinicznych (pozwala on agencji oceniać dane jeszcze w trakcie badań, na poszczególnych ich etapach). Przykładowo cały proces oceny i rejestracji nowej szczepionki w EMA w normalnych warunkach trwa min. 210 dni. W przypadku przyspieszonej ścieżki może być skrócony do kilku tygodni. Jednak jak zapewniają eksperci, takie proceduralne ułatwienia nie doprowadziły do obniżenia wymogów dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

- Nasza ocena naukowa opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki; dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - przekonywała szefowa EMA Emer Cooke.
Czytaj też: Szczepienia COVID-19. Wstrząs anafilaktyczny jedną z podstaw do odszkodowania

Informacje na temat opracowanych szczepionek, które według posiadanych obecnie informacji są lub mogą być w przyszłości objęte postępowaniem o dopuszczenie do obrotu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Posiadają one możliwość szybkiego zastosowania przy zabezpieczeniu odpowiedniej liczby dawek, a więc zainaugurowania ogólnokrajowych szczepień wskazanych grup priorytetowych. Badania nad szczepionkami prowadzą firmy farmaceutyczne i instytuty badawcze.
Informacje na temat opracowanych szczepionek, które według posiadanych obecnie informacji są lub mogą być w przyszłości objęte postępowaniem o dopuszczenie do obrotu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Posiadają one możliwość szybkiego zastosowania przy zabezpieczeniu odpowiedniej liczby dawek, a więc zainaugurowania ogólnokrajowych szczepień wskazanych grup priorytetowych. Badania nad szczepionkami prowadzą firmy farmaceutyczne i instytuty badawcze. mat. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Fake news - szczepionka na COVID-19 wpływała na płodność- Żadna z dotychczasowych szczepionek nie miała jakiegokolwiek wpływu na płodność - przekonują eksperci.
Białka SARS-CoV-2 zawarte w szczepionce i białka łożyska są do siebie podobne w niewielkim stopniu. Takie podobieństwa występują w wielu innych białkach, ale nie wywołują szerokich odpowiedzi autoimmunologicznych u pacjentów z COVID-19.

Dopuszczenie szczepionki dla ciężarnych wymaga oczywiście odrębnych testów, które być może jeszcze w styczniu 2021 r. rozpoczną się w USA.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówFake news - szczepionka może wpływać na ludzki genom- Szczepionka wpływa pozytywnie na naszą odporność. Po zaszczepieniu układ immunologiczny uczy się rozpoznawać wirusa. Wytwarza skierowane przeciwko niemu przeciwciała. Szybko rozpoznaje, reaguje, chroni przed zarażeniem się i chorobą. Nie istnieje nawet biologiczna możliwość modyfikowania ludzkiego genomu - czytamy na rządowej stronie.
Szczepionki korzystające z kodu RNA - jak te stworzone przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna - zawierają informacje genetyczne, ale są one przenoszone przez cząsteczkę matrycową mRNA, która szybko znika i nie może spowodować zmian w kodzie DNA u pacjenta.

NIZP-PZH na swojej stronie o szczepieniach stwierdza w tej kwestii wręcz: "Twierdzenie, że szczepionka mRNA przeciw COVID-19 modyfikuje ludzki genom, jest niezgodne z podstawowymi zasadami biologii komórki".

- Obawa przed integracją obcego DNA lub RNA z naszym własnym genomem i jego zmianą jest nieuzasadniona, w sytuacji kiedy codziennie mamy kontakt z ogromną ilością obcego DNA i RNA innych organizmów. Na przykład spożywamy DNA i RNA w naszym pożywieniu - dodają eksperci.
Wyjaśniają, że "platforma mRNA wcześniej była wykorzystywana przy opracowywaniu szczepionek przeciw CMV, wirusowi Zika, grypie czy wściekliźnie. Technologia mRNA jest również z powodzeniem wykorzystywana przy opracowaniu szczepionek nowotworowych i działaniach terapeutycznych".

Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepiszFake news - mikrochipy w szczepionkachWśród najbardziej fantastycznych teorii spiskowych na temat szczepionek na COVID-19 króluje rewelacja o mikrochipach. Rządowi eksperci wyjaśniają również te kwestie:

- "W skład szczepionki wchodzą antygeny [substancje, których zadaniem jest wpływ na odpowiedź immunologiczną organizmu - dop. red.], substancje pomocnicze i woda. Szczepionka jest produktem leczniczym i jej skład jest szczegółowo sprawdzany w procesie wytwarzania każdej serii szczepionki. Nie ma takiej możliwości, aby w jej składzie znajdowały się substancje lub materiały, które nie zostały podane w ulotce dołączonej do opakowania szczepionki" - czytamy na stronach rządowych.
Mit o mikrochipie zrodził się z pomysłu na inteligentne opakowanie strzykawki, a jego wiarygodność wsparto filmikiem zawierającym zmienione i wyrwane z kontekstu materiały. Przemontowana wypowiedź Billa Gatesa z 2013 r. posłużyła do stworzenia mitu o śledzeniu lokalizacji osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

mat. Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Fake news - koronawirus mutuje, więc szczepionka na niego szybko stanie się nieskuteczna- Szczepionka firm Pfizer/BioNTech wydaje się być równie skuteczna w przypadku nowych, bardziej zakaźnych wariantów powodującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2, jak wobec jego najbardziej powszechnej wersji - informują naukowcy z USA.
Dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer, poinformował w piątek w rozmowie z agencją Reutera, że w dotychczasowych pracach badawczych laboratorium naukowego Pfizera uwzględniono łącznie 16 wariantów koronawirusa, który odznacza się większą zdolnością zakażania niż koronawirus wyjściowy.

- Żadna z nich nie zdołała oprzeć się naszej szczepionce, co jest oczywiście dobrą informacją. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że w przypadku 17. mutacji szczepionka będzie równie skuteczna - podkreślił Dormitzer.

Opinie (444) ponad 50 zablokowanych

 • Ale szczepionki na świńską grypę też były sprawdzone i "bezpieczne" a spowodowały narkolepsję u setek ludzi (38)

  Ci ludzie są teraz kalekami

  • 193 51

  • Dokładnie (12)

   mowa o poprzedniej "pandemi" H1N1 z 2009 i wtedy to były chociaż tradycyjne szczepionki. I nie chodzi o NOPy typu ból po ukłuciu (jak to Polsat i TVN szydzi) tylko m.in. nieuleczalna narkolepsja i to u młodych! Już zapomnieliście jak wtedy wszystkie media i "eksperci", jak i dziś, histeryzowali by Kopacz kupiła miliony tamtej szczepionki ? Czy ten portal przypomni jak wtedy nawoływał do zakupu szczepionek?

   • 56 12

   • Płaczecie tu od początku. (10)

    Jak jakaś banda wyjcòw. Co dziennie czytam te wasze wypociny. Dajcie już sobie spokòj i tak was zaszczepią. I nie umrzecie od tego foliarze.

    • 42 49

    • (1)

     Wiem, ze wiekszosci nic nie bedzie ale po co mam ryzykowac przy moim stylu zycia? Najwieksze tlumy widuje jak ktos mnie odwiedzi wiec nie potrzebuje szczepionki

     • 21 5

     • i tak i tak zachorujesz

      pytanie co wolisz

      • 3 8

    • (7)

     problem z prawdą aż tak boli że budzi w tobie kundlu taką agresję?Co próbujesz zaszczekać prawdę?

     • 18 8

     • Kto szczeka i placze. Ała (6)

      Zastrzyk mnie zrobią i 3 oko mi wyrośnie. Napewno zachoruje i kto mnie pochowa tyle bedzie ofiar szczepionki.Aj waj

      • 14 19

      • Pamiętaj, żeby powtórzyć "mRNA" jak najwięcej razy. (4)

       W końcu ludzie boją się tego, czego nie rozumieją, a antyszczepionkowy tłum z nauką jest na bakier...

       • 16 12

       • co TY? (3)

        Zapraszam do siebie, mój wnuczek lat 4 boryka się ze zdrowiem pobyty szpital i lekarz, ciągłe badania. Szczepienie na grużlicę w 1dobie życia każdy niemowlak dostaje i pielęgniarka nie pyta nikogo o zgodę.. NOP i Neutropenia - życie pod kloszem. I co na to powiesz, do jednego kosza wrzucisz każdego kto jest przeciw? Szpital na Zaspie ma wywalone, szczepił niemowlaki w trakcie remontu oddziału bez zachowania bezpieczeństwa.

        • 11 11

       • A syna znajomej zaszczepili i nic mu nie jest. I co ty na to? Słowo przeciwko słowu.

        • 13 10

       • Słabe matki rodzą chore dzieci

        Przykra prawda. Takie czasy. Na szczęście dla was mają już spay do nosa anty covidovy. Więc problem szczepienia sam się rozwiązał

        • 8 5

       • tak, wrzucę ich do jednego wora,

        bo takich wnuczków jak twój jest dużo mniej niż ofiar samej choroby

        • 3 4

      • Biedny kundelku tak obsmiewaj to jesteś jedynie w stanie to robić

       • 3 2

   • Trzeba jeszcze rozumieć dlaczego tak się stało

    Etiologia narkolepsji nie była i nadal nie jest dobrze poznana ale z tego co do tej pory wiadomo to u podłoża leży patologiczny proces autoimmunologiczny - wytworzone przeciwciała niszczą neurony odpowiedzialne za wytwarzanie substancji podtrzymującej czuwanie. Te same przeciwciała byłyby wytworzone gdyby Ci ludzie zachorowali na tą grypę i najprawdopodobniej skończyliby również z narkolepsją. Ostatnie badania wykazują, że narkolepsja jest właśnie powikłaniem wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych i ma cięższy przebieg jeżeli jest wywołana bezpośrednio przez wirusa niż przez szczepienie. Także tak, możliwe, że co poniektóre osoby będą miały powikłania typu autoimmunologicznego również po obecnych szczepionkach ale oznacza to również, że nie uniknęliby go w przypadku przechorowania COVIDa. Przewagą szczepionki mRNA jest to, że indukuje produkcję jednego specyficznego antygenu a następnie przeciwciała zamiast całego możliwego spektrum odpowiedzi immunologicznej przy obecności żywego wirusa.

    • 23 1

  • A co z fejkami o covidzie i pseudo-epidemii? (17)

   Stosy trupów, zwały ciał, sterty zwłok - grzmią nagłówki - a 99% artykułów nawet nie odróżnia koronawirusa od covid.
   Dlaczego pisze się o "mordowaniu staruszków" w Szwecji chociaż śmiertelność w 2020 nawet nie zbliżyła się do ciężkiego sezonu grypowego?
   Dlaczego bezkarnie straszy się ludzi nie mając ku temu żadnych merytorycznych podstaw - np. "nowa" mutacja była znana już w październiku!
   Dlaczego nikt się nie czepia o rekordową śmiertelność w Polsce spowodowaną covido histerią gdzie na jeden zgon stricte covidowy przypada 20-30 zgonów ekstra z innych przyczyn?
   Czy ordynator szpitala mówiący wprost w wywiadzie, że tylko 20-30% pacjentów to covid a reszta to np. wyrostek a jedynie pozytywny wynik testu kłamie? W efekcie pacjenci nie mogą się doczekać karetki, czekają zbyt długo na pomoc albo trafiają do nieodpowiednich dla nich szpitali.
   Dlaczego można wciskać ludziom kit tylko w jedną stronę? Straszenie covidem jest super, ale jak szczepionkami straszysz to od razu ban, co nie? Chory i zakłamany jest ten świat a oskarża się o to zwykłych ludzi.

   • 67 21

   • W 100% racja (11)

    kiedy i czy w ogóle skonczy się ta paranoja .... ?
    Oto jest pytanie

    • 28 4

    • Wystarczyło zrobić to, co Nowa Zelandia. (10)

     Zamknęli wszystko na miesiąc, obywatele nie są d**ilami, więc posłuchali i od prawie roku popijają sobie piwko w pubach jak gdyby nigdy nic.

     A u nas Janusze biznesu pilnują, żeby pandemia się czasem nie skończyła.
     Tak samo zresztą najpierw antymaseczkowcy, potem antyszczepionkowcy...

     • 16 23

     • (4)

      myślisz pacanie że zamknięcie na miesiac by pomogło coś?Przeceż tu idzie o likwidację wolności gotówki klasy średniej masz bardzo płytki obraz świata

      • 22 10

      • U nich pomogło, pacanie. (3)

       A dzięki takim jak Ty, lockdown będzie jeszcze 5 lat...

       • 13 13

       • My też popijaliśmy piwko latem,

        a teraz w Nowej Zelandii jest właśnie lato panowie eksperci..

        • 6 1

       • Łatwo się zamknąć jak ma się dookoła ocean - kraju w środku Europy od świata nie odetniesz, zamkniesz się na miesiąc, tydzien później wjedzie kierowca ze wschodu czy zachodu i powtórka z rozrywki.

        • 5 2

       • Będzie tak długo glupku jak będzie pasowało tym na górze zwykli ludzie mają znikomy wpływ na to

        • 6 2

     • A co zrobiło ponad 100 innych krajów (3)

      że nie mają nawet 100 zgonów w związku z covid na milion mieszkańców? Wszyscy się zamknęli, nosili maski bla bla ble?
      To tacy ja ty robią epidemię z niczego i wmawiają ludziom, że wirus automagicznie zniknie od siedzenia na d... Kilkadziesiąt tysięcy osób już zmarło przez takie myślenie i jak widać żadnych wniosków nikt z tego nie wyciąga.

      • 6 5

      • Zi0m to

       najlepszy znafca od epidemiologi wśród znafców od nieruchomości :)

       • 2 1

      • nie maja 100 na mln..hm...as statystyki

       • 0 0

      • to są kraje do których nikt lub prawi nikt nie jeździ...

       i nie wydają kasy na testy, bo mają własnych obywateli w... bardziej niż nasz rząd...po prostu nie podają przyczyn zgonów.
       W europie nie ma kraju z poniżej 100 zgonów.

       • 0 0

     • Oni są izolowaną wyspą.

      • 0 0

   • Skąd Wy bierzecie te "stosy trupów na ulicy"?

    Ludzie umierają w domach na kwarantannie i w szpitalach...

    Przecież COVID to nie zawał.

    • 11 3

   • ale co to ma do szczepionki?

    chcesz to się zaszczep, nie to nie. Będziesz musiał sobie sam wykalkulować ryzyko. Prawdopodobieństwo zgonu jest dużo mniejsze po szczepionce niż po zachorowaniu a zachorujemy wszyscy wcześniej czy później. Ten wirus już z nami zostanie. A to że jest paranoja to inna sprawa. Zdrowi przejdą choróbsko bez problemu, tym bardziej szczepienie im nie zaszkodzi.

    • 1 5

   • Zi0m lepiej wychodzi ci komentowanie artykułów o tematyce mieszkaniowej

    • 0 0

   • Media piszą o walce z fejk ńusami, a same wrzucają fotki trumien ofiar trzęsienia ziemi! Zero szacunku! Albo wrzucają video jak reanimują manekina. I to ma być rzetelne dziennikarstwo? Hipokryci jesteście i tyle. Całe media można sobie wsadzić w D.

    • 6 0

   • gdybym tylko mógł dałbym Ci 1000 łapek w górę...
    Wszystko w punkt!..a puenta równie trafna co smutna.. "Chory i zakłamany jest ten świat a oskarża się o to zwykłych ludzi."..
    Ale co zrobić, że ludziom lepiej się żyje w pięknym kłamstwie, niż w trudnej prawdzie... taki właśnie jest Matrix.

    • 1 1

  • Ale kto by się nimi przejmował? rzecz jasna poza ich rodzinami tutaj ważna jest kasa...kasa...kasa...

   Mało tego wtedy też nie było żadnej pandemii i to jest w tym wszystkim najgorsze.

   • 1 1

  • no właśnie, TYLKO u setek (3)

   wśród zaszczepionych 4 milionów Szwedów było zaledwie kilkaset przypadków (załóżmy że 400 dla łatwiejszych obliczeń) a to daje prawdopodobieństwo 0,1 promila. Podczas gdy choróbsko jest dużo groźniejsze. W przypadku korony to jakieś 2% zgonów czyli jakieś 2000 razy większe ryzyko. Mimo wszystko wolałbym się zaszczepić bo korona i tak dopadnie każdego, tak jak grypa. Ci którzy korone przechodzą łagodnie, szczepionki nawet nie poczują. Ci którzy po szczepionce będą mieli problemy to po chorobie mieliby je dużo większe. Natomiast nie narzucałbym tego wszystkim. Dla chętnych.

   • 2 6

   • W samej Szwecji to było kilkanaście przypadków (1)

    Kilkaset to mowa chyba o całym świecie.

    • 2 1

    • nawet jeśli w samej Szwecji to te kilkaset przypadków to śladowa ilość

     tym bardziej w porównaniu z ryzykiem zgonu po samej chorobie

     • 2 3

   • no weź

    nie używaj matematyki i logiki w dyskusji z tymi co wiedzą lepiej, to nie działa bo na pewno złe, niezrozumiałe i "ło matko dohtory jadą"

    • 2 0

  • ależ nie były przetestowane i zatwierdzone, Szwecja zakupiła je "spod lady" jako jedyny kraj na świecie

   poza tym ciężkie powikłania 1 na 100 000 przypadków to trochę mniej niż 2 do 100 w przypadku covida...

   • 3 1

  • Morawiecki powiedział w tv że gwarantuje że szczepionki są bezpieczne dla ludzi

   • 0 2

 • (13)

  Covid zastąpił grypę. Zarówno choroba jaki i szczepionki. Biznes o nieznanym dotąd zasięgu. Operacja na skalę światową przygotowana w każdym detalu :)) Nobel z ekonomii, socjologii i nauk biznesowych dla pomysłodawców i realizatorów. Takim należy stawiać pomniki

  • 144 38

  • (10)

   PZH podaje że zwyczajowo mieliśmy po 5mln przypadków grypy sezonowej. A teraz 5mln wyparowało i zastąpiono 1,2 mln zakażen Covidem. Cud się wydarzył alleluja !!! A może patent na szczepionki na grypę wygasł wiec trzeba było przedefiniować business

   • 33 5

   • (5)

    No i to są właśnie fake newsy.
    Po pierwsze nie żadne 5 mln tylko okolice 3 mln.
    Po drugie chyba logiczne, że przy dystansie społecznym, maseczkach, mniejszej ilości kontaktów mniej ludzi zachoruje na grypę?

    • 14 16

    • (3)

     Ale na covid ludzie chorują bo nie noszą masek, nie utrzymują dystansu itd. Na grypę się nie choruje bo ludzie noszą, maski trzymają dystans itd. Dopasowujecie swoje teorie jak wam się podoba i oczywiście to nie fake news.

     • 18 5

     • I jeszcze jedno - grypa nie zniknęła. Jest po prostu 2-4 krotnie mniej zachorowań niż w poprzednich latach. Wystarczy wejść na raporty PZH ale dla tych 'wyłącz tv, włącz myślenie' to już za trudne. Lepiej wejść na Youtube i tam mądre głowy powiedzą, że grypy nie ma, że Bill Gates, że spisek, że plandemia itd.

      • 7 8

     • Err, dokładnie tak. (1)

      Na COVID chorują, bo nie wszyscy noszą maski.
      Na grypę chorują mniej, bo więcej ludzi nosi maski niż w zeszłym sezonie.

      Co w tym trudnego?

      • 10 9

      • Trudne jest dla mnie zrozumienie sprzeczności. Ciemny lud ma problem z logiką to i dla nich nie ma nic trudnego.

       • 6 1

    • ale on tego nie rozumie, że dystans społeczny i maseczki spowodowały mniej zakażeń np grypą

     on jest z tych co "włącza myślenie" ale jakoś mu to topornie idzie

     • 9 7

   • Jakie 5 mln !!!??? Co ty za bzdety wypisujesz.Ok 2-3 mln potwierdzonych.

    • 2 1

   • Trzeba byc POmatolem, zeby takie rzeczy wypisywac (1)

    Ok. 3 mln rocznie choruje na grypę, w tym roku jest prawie milion. Jak sie nie znasz platfusie to się nie wypowiadaj. Jest mniej, bo skoro maseczki chronią przed covidem, to przed grypa też. Bałwan platfusowy i tyle.

    • 1 7

    • maseczki chronią przed covidem hahaha ale dowcip normalnie padlem ze smiechu:)

     • 0 0

   • o wlasnie to TO:) a grypa zmarla w zeszlym roku na jesieni bo dopadl ja covid

    • 0 0

  • ale co, ogólnie nie wierzysz w wirusy? i pandemie?

   wg ciebie takie rzeczy się nie zdarzają? Ja wiem że wszystkich dopadła ogólna paranoja i przesadzanie na każdym kroku, ale to nie zmienia faktu że wirus istnieje. Nie uważam że wszyscy winni się szczepić, to powinno być dla chętnych. Niemniej twierdzenie o jakiś wielkich wpływach ekonomicznych jest bzdurą bo ogólnie wpływy z gospodarki spadają. To że kilka firm farmaceutycznych zyska nic nie zmienia bo to mały pryszcz przy całej gospodarce.

   • 0 2

  • Postaw pomnik swojej głupocie

   • 0 0

 • No wlaśnie wierze telewizji i rządzącym (5)

  Nigdy by nas przecież nie okłamali że: 1. w Polsce nie ma więzień CIA, 2. że w Iraku jest broń biologiczna, 3. świńska grypa H1N1 w 2009 roku zmiecie Polaków z powierzchni ziemi bo Kopaczowa nie zamówiła szczepionek..

  • 133 7

  • haha 100/100

   • 22 0

  • Nie zapominaj o wirusie w odwrocie (1)

   i o tym, że mieliśmy mieć podział na strefy zamiast narodowej kwary i jeszcze długo by wymieniać. Te szczepionki to taki sam kit jak te maski, dystanse, dezynfekcje czy lockdowny - wuja będziecie mieli a nie normalność dzięki nim, będą kolejne wersje, wariacje, mutacje i będziecie się szczepić i poginać w maskach do końca życia.
   Przecież już teraz robią grunt pod to ,minister powiedział "optymistycznie szczepionka wystarczy na dwa lata", będzie to samo co z innymi remediami tylko do głupich komunałów w stylu "to dlatego, że nie nosiłeś maski", "to dlatego że nie siedziałeś w domu" dojdzie "to dlatego, że się nie szczepiłeś" - strach się najlepiej sprzedaje i stąd to wszystko.

   • 16 3

   • I już w drugim zdaniu pokazujesz, jak bardzo nie rozumiesz. Szczepionka mRNA celuje w białko. Mutacja nie ma znaczenia.

    • 2 4

  • Foliarze też nas nigdy by nie okłamali, prawda?

   Sprawdzaj obie strony, tylko w badaniach, a nie na Facebookowych kółkach świrów...

   • 3 5

  • I jeszcze jest oddajniony fakt, o tym, że niby Vietnamski okręt zaatakował USA i ta musiała wypowiedzieć im wojnę. Wtedy to była teoria spiskowa, a teraz jest to odtajniony fakt z tamtych czasów.
   Niestety fejk njusami jesteśmy oblewani z każdej strony. Sami siebie, media nas, my media, media rząd, a rząd nas i media.
   Prawdę już ciężko wyłapać.

   • 1 0

 • Tak? To też wg Was jest fejknewsem? (11)

  "Wikileaks: Jak Pfizer dogadał się z Nigerią w sprawie eksperymentów Trovanem na dzieciach" ???

  • 101 12

  • To nie jedyne sprawy w których umoczony jest ten producent szczepionek

   Bo nawet ostatnio Pfizer zapłacił jedną z najwyższych kar za oszustwa w reklamach leków - kara na kwotę UWAGA aż 2,3 miliarda USD. I ja mam zaufać takiej firmie i wstrzykiwać w ciało ich eksperymentalne preparaty? HAHHA wolne żarty

   • 30 7

  • XD (2)

   Ludzie serio wierzą w takie bzdury? XDD

   • 11 13

   • Foliarze wybuchli xd xd xd (1)

    co komentarz to arcydzielo XD Czlowiek Bizon sie chowa....

    • 6 8

    • Ale jak im korzeń nie chce zapłonąć

     to niebieskie tabletki tego samego koncernu łykają garściami i nic im nie przeszkadza. Motywacja to klucz do sukcesu.

     • 5 3

  • Żadna z dotychczasowych szczepionek nie miała jakiegokolwiek wpływu na płodność (5)

   2,3 mln kobiet w Kenii padło ofiarą szczepień wywołujących bezpłodność. Oficjalnie powodem było szczepienie przeciwko tężcowi. Akcję finansowały oraz koordynowały WHO i unicef.

   • 25 5

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

   • Jakieś konkretne dowody, badania (3)

    czy tylko cytujesz strony z teoriami spiskowymi?

    • 6 7

    • A jaki dowód by sołtysa satysfakcjonował (2)

     Jest taki?
     Inna teoria spiskowa z płaskiej ziemi
     "Historia zaczyna się w kwietniu 1996 roku. Pfizer wspólnie ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) zaoferował darmową pomoc stanowi Kano w związku z pojawieniem się ognisk zapalenia opon mózgowych, które doprowadziło do śmierci 3 tysięcy osób. W rezultacie Pfizer dostarczył jeszcze nieprzebadany lek o nazwie Trovan Floxacin."

     • 8 4

     • Dowód to dowód (1)

      Nie wiesz co trzeba zrobić aby cokolwiek udowodnić a zabierasz się za komentowanie takich spraw?

      • 5 1

      • CNN nie powiedział to sprawy nie ma tak baranie? Że też ja nie wiedziałem że to takie proste

       • 2 2

  • czego to ludzie nie wymyślą??????

   • 2 6

 • (24)

  Skoro jest takie parcie i ciśnienie na szczepienia to coś musi być na rzeczy. Ja jestem w grupie 4 więc poczekam sobie spokojnie. Jeśli będą kazali się zaszczepić albo pojechać do gułagu to wiadomo zaszczepię się, nie będę miał wyboru. Moje obawy są takie, że szczepionki mRNA nie były do tej pory używane na ludziach i nie znamy tak naprawdę ich wpływu na nas za 10 lat. Ja jestem młody więc podejmuję ryzyko przechorowania COVID ale ludziom starszym po 70 r. ż. to nie stoi nic na przeszkodzie i tak nie sprawdzimy w większości co się za 10 lat z nimi stanie nie wpłynie to na ich rozrodczość ;) A co do płodności to eksperci oczywiście nie mogą na ten temat nic powiedzieć bo szczepionkę wypuścili nie dawno więc kilka miesięcy o niczym nie powie. Póki co w Polsce nie ma obowiązku bycia zaszczepionym na żadną chorobę. W zakładach spożywczych pracuje dziesiątki tysięcy ludzi z Ukrainy, którzy nie są szczepieni na odrę i co jakiś czas na nią chorują. Nikt nie może nikomu zakazać życia bez szczepienia w Polsce. Na razie. I niech tak pozostanie. Także niech się szczepi kto chce a zdrowi i młodzi niech czekają w kolejce i nie wpychają się przed celebrytami ;)

  • 122 13

  • Słusznie (1)

   a za dziesięc lat nikt nie bedzie powiązywał skutków ze szczepionką

   • 15 1

   • A za 50 lat

    jak umrzesz po 80-ce to też w wyniku działania szczepionki.

    • 4 6

  • i bardzo dobrze, przynajmniej ja sie szybciej zaszczepie :)

   • 2 5

  • Mylisz się w kilku punktach panie biochemik (6)

   W Polsce jest dużo obowiązkowych szczepionek, które zapewne otrzymałeś w dzieciństwie. Badania nad szczepionkami mRNA na ludziach były prowadzone właśnie gdzieś tak od 10 lat a na zwierzętach laboratoryjnych jeszcze dłużej (sam pomysł takiej szczepionki ma jakieś 30 lat), zarówno badani ludzie jak i szczury rozmnażały się bez problemu.

   • 4 5

   • (5)

    Mylisz się sołtys. mRNA badano na ludziach w małych grupach, nigdy na taką skalę, nigdy wcześniej ich nie stosowano. W Polsce są szczepionki obowiązkowe (jako dziecko) ale np. jak przyjechałeś z innego kraju bądź jesteś Cyganem i się nie zaszczepiłeś to nikt do tego Cię nie zmusi (vide wspomniani przeze mnie Ukraińcy w Polsce). Ba! nikt tego nie sprawdza. Także więcej czytania ze zrozumieniem sołtysie.

    • 8 3

    • A Ty uważasz, że wszystkie leki bada się od razu (4)

     na całych populacjach? Na tym polegają właśnie badania, że się sprawdza najpierw na małej grupie odpowiednio reprezentującej całą populację.

     Jeśli się przyjeżdża pracować na łopacie to nie, nie sprawdza się ani nie szczepi ale, wyobraź sobie, są takie zawody gdzie nie tylko potrzebne jest udowodnienie przebycia takiego szczepienia ale i wykonuje się je obowiązkowo jako warunek zatrudnienia.

     • 0 2

     • (3)

      Tak, te zawody to służby medyczne i weterynaryjne. Jeśli mylę się proszę mnie poprawić. Kto oprócz weterynarzy i medyków jest szczepiony przymusowo i kto to sprawdza? Sołtys musisz w dalszym ciągu wrócić do podstaw czytania ze zrozumieniem i nie unoś się tutaj tak. :)

      • 5 1

      • Chcesz wiedzieć to poszukaj, (2)

       nie jestem Twoją prywatną Wikipedią. Na dodatek to Ty pisałeś, że nikogo dorosłego nie można zmusić do obowiązkowego szczepienia po czym sam stwierdzasz, że służby medyczne i weterynaryjne jednak temu podlegają. To jak to jest w końcu według Ciebie?

       Poszukaj sobie także ustawy, która mówi w jaki sposób Minister Zdrowia RP może po prostu rozporządzeniem wprowadzać obowiązkowe szczepienia dla dowolnej grupy osób dorosłych, wystarczy racjonalne uzasadnienie.

       • 0 3

       • Minister zdrowia może w odniesieniu do mnie pokiwac palcem w bucie

        • 2 0

       • Ale Ty butny jeleń jesteś. Mówię, że wg mnie wolnych ludzi nie można zmuszać ustawą do szczepienia. Są obowiązki oczywiście w Polsce dzieci szczepić ale jak urodzisz dziecko w UK i przywieziesz je tu to nie musisz je zaszczepiać.
        Ba! państwo nie ma siły niektórych dzieci zaszczepić bo ich rodzice są antyszczepami i co zrobisz? Właśnie o tym mówi m.in rozporządzenie ministra zdrowia 1 z dnia 18 sierpnia 2011 r.w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Także jak jesteś taki mądry i chcesz dyskutować to się naucz czegoś i argumenty jakieś posiadaj.

        • 3 0

  • dr Zbigniew Hałat, epidemiolog, były wiceminister zdrowia i były Główny Inspektor Sanitarny (11)

   też szerzy fejk newsy?

   "...Jeśli chodzi o SARS CoV-2, messenger RNA (mRNA) ma spowodować ekspresję genów człowieka w kierunku wytwarzania antygenu podobnego do kolca SARS CoV-2 .() Już w
   2000 roku amerykański odpowiednik Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że ekspresja genów jest dużym zagrożeniem. Nawet genetycznie modyfikowana żywność może powodować
   taki proces u człowieka. Tutaj mamy ekspresję umyślną. W związku z powyższym organizm wytworzy antygen podobny do kolca czy identyczny z kolcem wirusa, a na niego
   oczekiwany jest wysiew, uruchomienie przeciwciał w postaci limfocytów odporności. Nie wiemy, jakie będą tego następstwa, bo nie ma żadnych badań na ten temat. Firma, która to
   tak mocno promuje, zupełnie niedawno zapłaciła jedną z najwyższych kar na świecie, ponad 2 miliardy dolarów za fałszywą reklamę produktu, który nie spełniał podawanych w
   reklamie kryteriów. A więc, po pierwsze, nie wiemy, czy to szkodzi i jak szkodzi relacjonował epidemiolog..."

   • 7 3

   • (8)

    jakie wyksztalcenie kierunkowe ma Pan Halat?

    • 1 2

    • (7)

     lekarz, epidemiolog, po studiach w latach 70tych wiele lat leczył choroby zakaźne w Afryce

     • 7 2

     • az sprawdzilem w Wiki :) Fakt, dorobek naukowy doktora zacny ale.... (2)

      "Jest autorem felietonów pt. Spróbuj pomyśleć w Radiu Maryja oraz publicystą Telewizji Trwam."

      "Uznaje żywność modyfikowaną genetycznie za współczesną broń masowego rażenia"

      • 3 1

      • (1)

       no tak, bo gdyby pisał dla Wyborczej to byłby wiarygodny :D

       • 5 4

       • nie, bylby wiarygodny gdyby NIE pisal dla Radja Maryja i TV Trwam :D

        • 2 2

     • Problem w tym, (3)

      że mRNA kodujące jedno białko wirusowe, nie jest w stanie wywołać ekspresji genów człowieka. Ekspresji podlega jedynie ten dostarczony fragment, na podstawie którego wytworzone zostaje białko i tyle, ludzkie DNA i RNA działa tak jak działało bo nie ma w szczepionce żadnej zawartości, która mogłaby na nie wpływać.

      • 1 4

      • (2)

       Co to ma do osoby dr Hałata? Ty ekspercie z Koziej Wólki nikt yu nie mówi o transkrypcjach z mRNA na nasze DNA tylko o ewentualnych powikłaniach tego. O to czy powstaje tylko i wyłącznie spike a nie jakieś produkty uboczne.

       • 1 2

       • Ano to ma wspólnego, (1)

        że jak to zostało napisane w poście, na który odpisałem, dr Hałat twierdzi, że ... messenger RNA (mRNA) ma spowodować ekspresję genów człowieka w kierunku wytwarzania antygenu podobnego do kolca SARS CoV-2.

        mRNA nie powoduje ekspresji żadnych genów człowieka, ekspresji podlega dostarczony genom a nie jest on pochodzenia ludzkiego. Samo takie stwierdzenie skreśla ten Twój autorytet z jakiejkolwiek naukowej dyskusji, nie da się dyskutować z kimś, kto nie zna podstaw genetyki.

        • 0 0

       • To co mówisz to są założenia teoretyczne. W praktyce jest multum środków, które wpływają na nasze DNA i je modyfikują. Jednym z nich są wirusy np. wirusy RNA ! Ja mówię o prawdopodobieństwach a Ty coś zgooglałeś i udajesz eksperta :) proszę Cię kto Cię uczył podstaw i gdzie? z polibudy na pewno nie jesteś :)

        • 1 0

   • Czy prof. Hałat robił na ten temat jakieś badania? (1)

    Czy tylko robił wywiady?

    • 2 1

    • Simon Gut Grzesiowski robili? Czy tylko kasę wzięli za naganianie?

     • 3 0

  • Kupisz kwit nie martw się już oferują w necie

   • 0 0

  • skoro jest propaganda mycią rąk

   to znaczy że to spisek producentów mydła

   • 0 0

 • To niech ten portal opisze rzetelnie historię np (28)

  pielegniarki z Porto w Portugalii, Tiffany co na wizji odpadła 10 min po zaszczepieniu (do dziś słuch po niej zaginał), 32-letnia lekarka z Meksyku leży na OIOMie z zapaleniem rdzenia kręgowego (będzie "warzywem" do końca życia?). Juz nie wspomne o innych np w Izraelu - starszy Pan umarł kilka godzin po szczepieniu. W Szwecji 85-letni Pan również umarł na drugi dzień po szczepieniu. Super szczepionka, która "chroni" przed covidem, że albo wyjeżdżasz nogami do przodu, albo masz powikłania gorsze od covid-19, gdzie 90% przechodzi bezobjawowo. A to tylko wierzchołek góry lodowej - przypadki, których nie udało się zatuszować i co zobaczymy jakie choroby i wady gen wyjdą za 10 lat. Dziękuję nie mam więcej pytań

  • 132 36

  • Ten portal nie ma pewnie rzeczowych faktów na temat tej pani więc jak mógłby rzetelnie to opisać.

   • 5 4

  • Ja odpisze (4)

   Trzeba mieć naprawdę niskie iq żeby podawać przykład Tiffany, która ma się dobrze, a przez filmik wręcz stała się gwiazdą i udziela wywiadów. Waszą cała wiedzę opieracie na fejkowej stronie z memoriałem napisanym połamanym angielskim (takim jakby rusek wrzucił do translatora). Reszty nawet nie chce mi się sprawdzać, zapewne albo te przypadki się nie wydarzyły albo kogoś potrącił samochód.

   • 28 10

   • Najstraszniejsze, (1)

    że jakiś 85-letni dziadek w Szwecji zmarł 2 dni po szczepionce. Przecież to jest kardynalny dowód na to, że szczepionka zabija, bo gdyby nie ona to pewnie żyłby kolejne 85 lat. Ja wiem, że nie wszyscy ludzie muszą być super inteligentni ale odporność na naukowe dowody co poniektórych osobników jest wręcz nie do uwierzenia.

    • 8 9

    • ale jak 85-letni dziadek ma covid (oprócz nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy i hemoroidów)

     to niespodziewanie zabija go super groźny wirus, inaczej żyłby kolejne 85 lat

     • 2 0

   • No własnie przepadła bez słuchu a na jej koncie FB cisza

    • 3 2

   • Jej pogrzeb był 2tygodnie temu

    • 1 1

  • Opiszę Ci historię z mojego dyżuru dziś w nocy (12)

   Tylko dziś zmarły mi 3 osoby chore na COVID, jedna leżała na respiratorze od 3 tygodni, druga tylko 3 dni. Śmierć wygląda bardzo podobnie, pacjent dusi się i nawet jak pompuję mu tlen to nie pomaga. Mój najmłodszy pacjent, który zmarł miał 38 lat. Kilku 30-latków przeżyło, ale właściwie niewiele to zmienia, że już nie mają wirusa, bo płuc też już nie mają i duszą się powoli od kilku miesięcy czekając na przeszczep. Mój oddział jest jednym z wielu, w których codziennie się to dzieje. Masz jeszcze jakieś pytania o szczepienia?

   • 21 14

   • Pytanie (1)

    Dlaczego personel medyczny wchodzi do izolatek z pacjentami pozytywnymi, nie używając środków ochrony osobistej?

    • 8 5

    • nie wiem, gdzie są tacy odważni, u mnie wszyscy zakutani, opatuleni aż pot po d*pie płynie

     • 2 2

   • no i? czego to dowodzi? Jaki to % śmiertelności? minimalny (1)

    • 5 5

    • Dowodzi to tego, że nie jesteś w stanie ze zrozumieniem przeczytać kilku komentarzy pod rząd. To jest odpowiedź na komentarz wyżej, jak to covid jest miłą i bezobjawową choróbką.

     • 3 3

   • Panie lekarzu

    Skoro nie umiecie leczyć ludzi to umierają. Prosta odpowiedz! Weźcie się w końcu do roboty!

    • 7 11

   • No i te osoby i tak by wylądowały w szpitalu na grypę sezonową

    Dobrze ktoś napisał tu o tej parafii z Redy i smiertelnosci podobnej jak w 2019

    • 4 2

   • A ja myślę że jesteś typowym naganiaczek szczepionkowym (4)

    Wsród moich 200 znajomych nikt nie zmarł na Covid. Poosłowie 460 wiekszosć powyzej 50+ więc grupa ryzyka i też nawet 2 % tj 9 z nich nie zmarło. To dla mnie dowód - to co widze własnymi oczami wśrod ludzi których znam a nie opowiastki z jakieś oddziału albo pokazywanie fejk ciężarówek z Bergamo. Ludzie oceniajcie fakty na bazie własnego otoczenia i ludzi których znacie na żywo bo wszystkie te media i straszne historyjki w neciebywają mocno naciągane bo jest sporo osób które nieźle zarabiają na podtrzymywaniu pandemii

    • 11 7

    • średnia wieku umierających to 75-80 lat (1)

     dlatego argument 50+ w sejmie jest średni, aczkolwiek kilku tych starszych z różnych kadencji zmarło...

     • 1 2

     • eee. statystyk. to podaj ile osób w wieku 30-45 lat zmarło...ile trenowało np maraton, ilu było zdrowych

      ilu miało inne choroby. Podsumuj, wyciągnij średnią, medianę, dominantę a potem komentuj..

      • 1 1

    • moja teściowa zmarła, teraz umiera cala! rodzina przyjaciółki, mama i tata ok 50 i ich młoda córka, (1)

     od wczoraj w akademii w stanach cięzkich. Dla mnie smierć nawet jednej osoby, która powinna jeszcze żyć, jest stratą. To co pisze osoba o oddziale kowidowy, to cała prawda. Ciężko umierają ci o zostali zakażeni i w danym momencie byli słabsi.Widok jest okropny, pakowanie ciała do metalowej trumny to tez nie łatwa sprawa albo dzwonienie, że matka czy mąż zmarł, bez pożegnania, bez modlitwy, bez niczego. Kto tego nie widzi, kogo to nie dotknęło, ten nie rozumie niczego w kwestii kowidu. Do tego, wszyscy mądrzy, którzy przeszli "bezobjawowo"...otóż objawy przyjdą...płuca, serce, stawy..odezwą sie wkrótce a części do przeszczepów..brak.

     • 3 8

     • Tak nastepny pfizerowy troll

      • 4 1

   • Ile dostajesz za pisanie tych bzdetów trolu

    • 0 0

  • człowieku w co Ty wierzysz? ludzie mdleją w różych sytuacjach

   a wstrząsu anafilaktycznego możesz dostac po użądleniu osy lub posmarowaniu sie nawet kremem na hemoroidy! - nie wierzysz? przeczytaj ulotke dowolnego leku

   • 8 4

  • 99% przechodzi bezobjawowo! (2)

   Pisało o tym trojmiasto przy okazji raportu z dopuszczenia szczepionki do obrotu. A WHO twierdziło, że śmiertelonść to ponad 12% - i to jest dopiero prawdziwe źródło fakenewsów

   • 9 5

   • 120%

    • 3 0

   • A skąd te 99%?

    Podasz źródło? Np. tytuł artykułu

    • 3 0

  • umarl 2 dni po szczepionce

   wpadl pod samochod

   • 5 1

  • Gdybys nie zauwazyl to podajesz pojedyncze przypadki, nie wykluczone, ze byly zakazone koronawirusem w czasie szczepienia chociaz jeszcze o tym nie wiedzialy. Moja siostra zaszczepila sie kiedys przeciwko grypie nastepnego dnia okazalo sie, ze byla juz zarazona grypa i nie powinna byla sie szczepic, ale kto wie ze jest zarazony/zakazony skoro nie ma jeszcze objawow.

   • 3 2

  • :) (1)

   A Janda!?

   • 1 1

   • Janda zgarnęła kasę od Pfizera to była reklama

    • 1 1

  • Bałwan

   Podobno na Alasce Bałwan po zaszczepieniu RNA zaczął mówić ludzkim głosem a suka psa urodziła ludzkie dziecko. Dlaczemu media ukrywają przed nami te fakty???!!!

   • 1 2

 • Czyli mamy wojne mediów bo sam Jerusalem Post pisze że szczepionki RNA są rewolucyjne i że (9)

  nieznane sa ich ich długookresowe skutki i że jest ryzyko chorób autoimmunologicznych. Czy mogę tu wkleić tekst źrodłowy po angielsku czy moderator znów skasuje jak przedwczoraj????

  • 77 8

  • (1)

   niestety 3miasto nie pozwala wklejać linków, gdzie znaleźć rzeczony tekst z JP?

   • 2 3

   • na Jerusalem Post

    • 1 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Panie Lekarzu

   a moze zamiast gazet przeczytaloby sie Journal of Biomedical Science?

   • 5 4

  • W życiu nie uwierzę, że jesteś lekarzem (4)

   jeżeli cytujesz JP a nie naukowe zródło z dziedziny medycyny.

   • 6 2

   • uuu antysemityzm

    • 2 0

   • oby na takiego nie trafic :D

    • 2 0

   • pewnie operuje wyrostek na podstawie filmikow na YT :D

    • 2 0

   • ooo dokładnie :D

    może chociaż wybitny lekarz poda jakiś link do Short Communications Elseviera?

    • 2 0

 • (3)

  A czy nasi eksperci walczący z fakenewsami osobiście sprawdzili chociaż jeden z tych fakenewsów czy tylko opierają się na takiej samej zasadzie jak wyznawcy teorii spiskowych, tzn. "mój kolega ekspert zna eksperta w USA, który twierdzi, że w szczepionce nie ma chipa". Gwarantuje wam, że żaden z tych cytowanych ekspertów nie zrobił niczego osobiście. A argument typu: "wszystkie składniki są wymienione w ulotce i nie ma możliwości aby skład był inny niż to opisuje ulotka" to już jest po prostu świadectwo i**otyzmu takiego eksperta - do niedawna nie było tygodnia aby GIS nie wycofywał z rynku leku za niezgodność składu z deklaracją.

  • 63 7

  • (1)

   proszę napisz, że jesteś botem, bo człowiek nie mógłby być takim dzbanem jak ty

   • 2 8

   • Nie jestem botem. Po prostu nie wierzę ani w teorie spiskowe ani ekspertom powtarzającym ślepo tezy innych ekspertów. Każdy przełom w nauce czy wielkie odkrycie wiązało się z tym, że naukowiec wyszedł przed szereg i głosił tezy często sprzeczne z mainstreamem. Eksperci, którzy jedynie głoszą tezy innych ekspertów a sami ich nie weryfikują niczym nie różnią się od foliarzy powtarzających bzdury innych foliarzy. Metoda naukowa zakłada, że teza czy eksperyment MUSI być weryfikowany przez innych, niezależnych naukowców.

    • 5 0

  • ci nasi experci medyczni, zwłaszcza ci najgłosniej krzyczacy, ze szczepionki są OK

   są z wykształcenia pedagogami, technikami melioracji i specjalistami od prawa bankowego

   • 3 0

 • Kasia (10)

  dzień bez reklamy szczepionek na tym portalu to dzień stracony. A i tak się nie zaszczepię bo skoro producent nie chce ponosić odpowiedzialności finansowej za swój preparat to zamyka to temat.

  • 123 15

  • Żałosna propaganda proszczepionkowa na tym portalu, normalnie jak za najlepszych lat PRL-u. (3)

   To może szanowny portal dla równowagi opublikuje artykuły lub wywiady z naukowcami, którzy mają negatywne zdanie w sprawie szczepionek? A takich wcale nie brakuje. Czy tak wygląda rzetelne dziennikarstwo?

   • 25 6

   • A może...

    A może są w korzystnej dla siebie sytuacji finansowej - jak nasz "wielki" doktor Simon...

    • 16 0

   • (1)

    Nie ma to jak nazwać normlanyhc lduzi, nie powtarzających bredni "propagandąproszczepionkową" Propagadnę opowiadają idioci, którzy wierząw szkodliwość szczepień.

    • 1 1

    • normalnych ludzi czyli jakich dzbanie?Agitatorów?Jeżeli ktoś bierze kasę to jest naganiaczem jeśli jest napisane że szczepionka jest w fazie testów a ktoś zapewnia że jest super bezpieczna to po prostu kłamie

     • 2 0

  • (1)

   skąd tylu płaskomózgów i degeneratów intelektualnych na tym portalu?

   • 4 6

   • Najlepiej zadaj to pytanie sobie samemu.

    • 2 1

  • a kto Ci powiedzial ze w UE nie ponosi odpowiedzialnosci?

   • 4 2

  • wszystkie szczepionki maja zezwolenie "warunkowe" nie "nadzwyczajne"

   Jaka jest różnica w odpowiedzialności między unijnym warunkowym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu a nadzwyczajnym pozwoleniem na stosowanie?

   Zgodnie z unijnym warunkowym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu odpowiedzialność spoczywa na posiadaczu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Posiadacz pozwolenia na dopuszczenie do obrotu będzie odpowiedzialny za produkt i jego bezpieczne stosowanie.

   Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest ważne przez rok, odnawialne i przewiduje takie same prawa i taką samą odpowiedzialność posiadacza jak w przypadku standardowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ponadto posiadacz warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu ma szczególne obowiązki, takie jak ukończenie lub przeprowadzenie nowych badań w określonym terminie w celu potwierdzenia, że stosunek korzyści do ryzyka pozostaje dodatni.

   W przypadku nadzwyczajnego pozwolenia na stosowanie w celu tymczasowego zezwolenia na dystrybucję nieobjętego pozwoleniem produktu leczniczego (art. 5 ust. 2 dyrektywy 2001/83) prawodawstwo UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek usunięcia odpowiedzialności administracyjnej i cywilnej producenta i posiadacza pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, jeżeli takie nadzwyczajne zastosowanie jest zalecane lub wymagane przez państwo członkowskie.

   • 4 0

  • żadna firma produkująca leki nie ponosi odpowiedzialności, od tego na ulotce sa przeciwskazania i

   i dlatego przed każdym szczepieniem lek ma obowiązek baaardzo dokladnie zbadac pacjenta. najmniejszy katar, jakielokwiek podejrzenie rodzica, że może zaczyna się np przeziębienie, podwyższona lekko tem powinna być powodem do nie szczepienia. Mniej by było NOP-ow gdyby dokładnie badano i byl wywiad z pacjentem. Problem w braku lekarzy i 5 minut na każdego..nie ma szans. A teraz zagdaka. kiedy wyjechalo z Polski najwięcej lekarzy i pielegniarek?? odp, po 89 i za PO...

   • 0 1

  • CZyli, że nigdy nie pojdziesz do lekarza, ani nie weżmiesz żadnych lekoó? Bo tabeltka na gardło może powodować efekty uboczne- miliony razy częściej. I też producent za nie nie odpowaida. Zacznij czerpać wiedzę z rzetelnych żródeł, nie z fabryk fake newsów.

   • 0 0

 • Polecam na youtube "Apel lekarzy z World Doktors Alliance" (15)

  niezależni lekarze z całego świata ostrzegają przed szczepionką przeciw covid-19

  • 97 16

  • (7)

   Wystarczy poszukać, na yt jest sporo filmików w jaki sposób Bill Gates przejął kontrolę nad zaszczepionymi ludzmi i robią teraz rzeczy który by nigdy wcześniej nie zrobili i nawet o tym nie pamiętają.

   • 12 8

   • (5)

    Mam pytanie w związku z tymi filmikami (bez ironii!) - Skoro w szczepionkach są nanochipy, jak pielęgniarce udaje się pobrać do strzykawki ten chip z ampułki? Czy zdarzają się przypadki, że ktoś nie dostał chipa, a ktoś dostał wszystkie 6?

    • 6 5

    • (4)

     Dlaczego zakładasz że jest ich tylko 6? Może w strzykawce są miliony nanorobotów?

     • 8 1

     • Ma się na czym nosić czapkę

      • 4 0

     • (2)

      To już nie nanochipy, a nanorobty??? Mają rozmach. Niemniej to nie rozwiązuje mojej ciekawości. Czyli szczepiony może dostać w zastrzyku co najmniej tysiące nanorobtów?

      • 3 2

      • Dokładnie tak, poczytaj w literaturze, sporo tego, a ciekawość zostanie zaspokojona.

       • 1 1

      • A nie zastanawiałeś się że ten sam problem jest kiedy dostajesz zastrzyk i jeżeli ampułka jest podzieloną na 6 części, to zawsze ktoś dostanie trochę więcej a inny trochę mniej, ale konkludując nie ma to większego znaczenia.

       • 1 1

   • Ręce opadają ,wiarygodne żródło YT.......

    Bo.............e jakiś ty jesteś niepoważny,Z YT bierzesz przyklady to świadczy o twojej inteligencji.Przecież tam 90 procent tych wszelkich filmow o duchach ,ufo itp.to bajki dla malych dzieci.To wszystko jest montowane aby tylko kliknąc w film ktory wstawiającym te filmy przynosi zyski.

    • 0 2

  • tacy lekarze jak profesorowie od pękających parówek i trotylu haha

   • 10 6

  • (1)

   lekarze nie skorumpowani przez gangi farmaceutyczne...są tacy....to oni mowią prawdę i ostrzegają...

   • 10 4

   • czlowiek bizon

    • 6 0

  • na yt są też filmy z lądowania kosmitów na ziemi

   • 7 3

  • Ależ nie szczepcie się! (2)

   Serio, nie szczepcie się. Bo nie dla wszystkich wystarczy szczepionek, więc im więcej was się nie zaszczepi, tym więcej będzie dla normalnych ludzi. My się chętnie zaszczepimy, uzyskamy odporność, a wtedy to niech was wirus dopada.

   • 4 12

   • :-) DO R

    idziecie się szczepić jak barany na rzeż! mogę oddać swoją dawkę bo przecież od przybytku głowa nie boli....hahahaha

    • 7 3

   • prbolem z wami "obudzonymi" po yutubie jest taki

    że potem zjamujecie miejsca w szpitalu dla normalnych ludzi, odmowa brania szczepionki powinna wiązać się z odmową leczenia skutków COVID, to było by sprawiedliwe. Skoro nie ma wirusa, bo go nikt nie widział

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje