• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trudny czas w okulistyce. "Przecież nie badamy przez telefon"

Piotr Kallalas
16 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
"Znaczna część anestezjologów została  przekierowana na oddziały covidowe. Podobnie  młodzi lekarze w trakcie specjalizacji z okulistyki również bezpośrednio wspomagają walkę z COVID-19". "Znaczna część anestezjologów została  przekierowana na oddziały covidowe. Podobnie  młodzi lekarze w trakcie specjalizacji z okulistyki również bezpośrednio wspomagają walkę z COVID-19".

- Od pewnego czasu obserwujemy, że pacjenci z jaskrą czy zaćmą trafiają do nas zdecydowanie zbyt późno - mówi dr n. med. Witold Kokot, kierownik Oddziału Okulistycznego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. Ze specjalistą w dziedzinie okulistyki porozmawialiśmy o problemach z dostępnością do świadczeń i o pracy oddziałów w czasie pandemii.



Czy ze względu na obawy związane z ryzykiem zakażenia odwołałe(a)ś wizytę u lekarza?

Czy i w jaki sposób epidemia wpływa na problemy okulistyczne?

Dr n. med. Witold Kokot: W mojej ocenie zwiększenie pracy zdalnej oraz nauka online nie będą rzutować na znaczne pogorszenie wzroku w społeczeństwie. Osoby, które lubią spędzać czas przed telefonem i komputerem, i tak to robią kosztem aktywności fizycznej. Problemem jest natomiast przede wszystkim ograniczona dostępność do opieki okulistycznej.

Czytaj też: Operacja zaćmy bez kolejki w szpitalu na Zaspie

Czym to się objawia?

W tym momencie łóżka na oddziałach okulistycznych zostały w wielu przypadkach przeznaczone na leczenie chorych z infekcją COVID-19. Ograniczono lub całkowicie wstrzymano przyjęcia planowe. Praktycznie jedynym trójmiejskim oddziałem okulistycznym operującym chorych w trybie zabiegów planowych jest nasz oddział w Szpitalu św. Wojciecha.

Przy okrojonym zespole lekarzy i pielęgniarek częściej pojawiają się problemy związane z przekładaniem zabiegów. Test w kierunku COVID-19 wykonuje się u każdego chorego przyjmowanego na oddział. W przypadku dodatniego wyniku zabieg musi być odroczony.

Okuliści w Trójmieście na NFZ i prywatnie



W tym momencie łóżka na oddziałach okulistycznych zostały w wielu przypadkach przeznaczone na leczenie chorych z infekcją COVID-19. Ograniczono lub całkowicie wstrzymano przyjęcia planowe. W tym momencie łóżka na oddziałach okulistycznych zostały w wielu przypadkach przeznaczone na leczenie chorych z infekcją COVID-19. Ograniczono lub całkowicie wstrzymano przyjęcia planowe.
Jak spadek dostępności do świadczeń wpływa na pacjentów?

Od pewnego czasu obserwujemy, że pacjenci z jaskrą czy zaćmą trafiają do nas zdecydowanie zbyt późno. Wynika to z tego, że wydłużył się czas oczekiwania na zabieg planowy. Wielu pacjentów ma obawy przed planowaną hospitalizacją w okresie pandemii, chcą zgłosić się na operacje po zaszczepieniu.

Kolejnym problemem jest ograniczanie działania poradni w reżimie pandemicznym, co również bardzo ograniczyło dostępność do opieki okulistycznej. Zwróćmy uwagę, że w tej specjalizacji nie ma możliwości wykonania badania okulistycznego przez telefon. W ramach teleporady można przedłużyć leki, ale trudno jest ocenić ich skuteczność. W większości przypadków konieczne jest badanie okulistyczne w gabinecie.

Czytaj też: Pracujesz w domu i przy komputerze? Oszczędzaj oczy

Od kiedy utrzymuje się taka sytuacja?

W zasadzie od początku pandemii, ale obserwujemy to przede wszystkim podczas kolejnych fal pandemii. Aktualnie wobec zaostrzenia obostrzeń niektóre placówki wstrzymały przyjęcia planowe. W naszym przypadku ograniczyliśmy je z powodu problemów z obsadą anestezjologiczną podczas operacji okulistycznych. Znaczna część anestezjologów została przekierowana na oddziały covidowe. Podobnie młodzi lekarze w trakcie specjalizacji z okulistyki również bezpośrednio wspomagają walkę z COVID-19.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (46)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

konsultacje

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane