Wiadomości

Trójmiasto rozbłyśnie na niebiesko. Solidarnie z diabetykami i najmłodszymi

Gdańsk przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz 30. Rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Gdańsk przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz 30. Rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. mat. prasowe

Niebieską iluminację zyskają w najbliższych dniach gdański wiadukt i budynki użyteczności publicznej w Trójmieście. Samorządy włączą się w ten sposób w obchody Tygodnia Walki z Cukrzycą i 30. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.Przez najbliższy tydzień wiadukt przy ul. Kościuszki w Gdańsku będzie podświetlony na niebiesko - to znak solidarności z osobami chorującymi na cukrzycę. Choroba ta nazywana epidemią XXI wieku jest coraz powszechniej występującym schorzeniem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce ponad 2 mln osób ma cukrzycę, z czego tylko połowa osób wie, że jest chora. Druga połowa jest nadal niezdiagnozowana.

- Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań. Światowe hasło obchodów to: "Chroń Swoją Rodzinę". Kolor niebieski jest symbolem jedności chorujących na cukrzycę. Dzięki niebieskiej iluminacji, miasto Gdańsk solidaryzuje się z osobami dotkniętymi cukrzycą - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

30 lat Konwencji o prawach dzieckaKolejna okazja do podświetlenia wiaduktu to przypadająca 20 listopada 2019 roku 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, po wielu latach pracy, przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie prawo do życia, prawidłowego rozwoju i wykorzystania w pełni swojego potencjału. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska, która przedłożyła jej pierwszy projekt. Do dziś to najszerzej ratyfikowany na świecie dokument z zakresu praw człowieka.

- UNICEF co roku zaprasza samorządy miast do uczczenia tego szczególnego dnia poprzez podświetlenie na kolor niebieski budynków użyteczności publicznej. Hasłem przewodnim jest w tym roku "Dla każdego dziecka, dzieciństwo", podkreślające fakt, że wszystkie dzieci bez wyjątku, maja prawo do dzieciństwa - dodaje Kiljan.
Również Sopot dołącza do obchodów 30. rocznicy Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada budynek Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki oraz siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Kolejowej w Sopocie będą podświetlone na niebiesko.

- Konwencja Praw Dziecka to ważny dokument, który ponad podziałami klasowymi, wyznaniowymi, politycznymi chroni dzieci i stoi na straży ich praw - mówi Aleksandra Gosk, sopocka radna, uczestniczka konferencji poświęconej 30-leciu Konwencji. - Zobowiązuje on nas, dorosłych, do podejmowania działań na rzecz zapewnienia najmłodszym bezpiecznego, wolnego od niedostatku, przemocy dzieciństwa. To ważne szczególnie dziś, na tle licznych napięć społecznych. Sopot realizuje całą gamę programów poświęconych dzieciom - aranżowanie na dziecięce potrzeby przestrzeni publicznej czy programy stypendialne i społeczne. Niemal każda sopocka instytucja organizuje poświęcone dzieciom wydarzenia, a w ubiegłe wakacje wraz z inicjatywą Chlebem i Solą byliśmy partnerem akcji "Mali uchodźcy jadą na wakacje" i organizowaliśmy dzieciom odpoczynek od szarej wojennej rzeczywistości - dodaje.

Opinie (15) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje