• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Testy antygenowe. Czy są skuteczne w diagnozowaniu COVID-19?

Piotr Kallalas
7 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Koronawirus raport zakażeń 11.01.2023 (środa)
Testy antygenowe wykazują mniejszą czułość od metody PCR. Testy antygenowe wykazują mniejszą czułość od metody PCR.

Wiele osób decyduje się na wykonanie testu antygenowego jeszcze przed ujawnieniem się jakichkolwiek symptomów infekcyjnych. Badania kasetkowe to ważny element profilaktyki, jednak specjaliści podkreślają, że ich skuteczność jest większa w sytuacji, kiedy rozwinęła się pełnoobjawowa choroba. Jak wygląda czułość testu względem wariantu omikron?



Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy testowałe(a)ś się na COVID-19?

Testy antygenowe stały się niezwykle popularną formą diagnostyki COVID-19 ze względu na stosunkową łatwość użycia, dostępność, niską cenę i szybki wynik. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia stawia na powszechne, przynajmniej w założeniu, testy kasetkowe w aptekach. W ostatnich dniach otrzymaliśmy jednak szereg sygnałów, że pacjenci otrzymują negatywny wynik testu antygenowego, a następnie pozytywny techniką PCR.

- Wykonałem test w przychodni po pojawieniu się objawów, miałem dreszcze i bóle głowy. Wynik był negatywny, ale objawy nie ustępowały i zdecydowałem się na PCR, ten wyszedł dodatni - napisał Michał.
Czytaj też: Testy antygenowe w aptekach. Gdzie się zbadasz?

Testy antygenowe mniej czułe od PCR. Kiedy wykonać badanie?



Do tej pory to właśnie molekularne badania PCR były złotym standardem diagnostycznym i cały czas są uznawane za najbardziej czułe i specyficzne. Czy można więc zaufać szybkim testom kasetkowym? Można, natomiast trzeba zrozumieć mechanizm działania i ich ograniczenia. Specjaliści wskazują, że jest to także istotne narzędzie diagnostyczne, jednak wykorzystywane przede wszystkim w określonej fazie choroby.

- Zasadą zależną od możliwości metod badawczych jest to, że testy kasetkowe charakteryzują się mniejszą czułością niż testy wykonywane metodą RT-PCR. Oznacza to, że badania PCR wykrywają zakażenie szybciej i dłużej niż testy antygenowe. Nie wyklucza to bynajmniej tego rodzaju badań jako narzędzia przydatnego w diagnostyce zakażeń wirusem COVID-19, a jedynie ogranicza ich zastosowanie do określonych sytuacji klinicznych. Zaleca się wykonywanie testów kasetkowych przez pacjentów objawowych, wtedy gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa - mówi Małgorzata Dąbrowska, kierownik Centralnego Laboratorium KlinicznegoUCK w Gdańsku.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



Dodatkowo warto zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie testu. W zestawie jest zawarta instrukcja obsługi dotycząca prawidłowej procedury. Wydaje się, że największym polem do błędu jest pobranie wymazu szpatułką w taki sposób, aby skutecznie pozyskać materiał. Ta sztuka nie powinna być jednak trudna w przypadku osób z pełnoobjawową infekcją. Następnie koniec patyczka umieszczamy w roztworze, który wylewamy na kasetkę.

Czytaj też: Koniec oddziałów covidowych w szpitalach?

Kolejny problem - testy antygenowe różnią się wiarygodnością



Na początku epidemii problem dotyczył zakupu testów, które spełniałyby normy jakościowe. Obecnie w aptekach i sklepach znajdziemy całą gamę produktów, jednak specjaliści nadal uczulają, że niektóre analizowane zestawy mogą mieć problem z wykryciem patogenu.

- Oceniając testy antygenowe, nie można generalizować. W miarę trwania pandemii na rynku pojawia się coraz więcej testów, których wspólną cechą jest to, że mają postać plastikowej kasetki, ale wiarygodnością różnią się od siebie. W naszym laboratorium oceniamy testy wielu producentów i mamy takie, które wykazują niemal stuprocentową zgodność z PCR, ale zdarzają się również takie, których zdolność do wykrywania wirusa nie spełnia wymaganych kryteriów i które nie wykazują żadnej korelacji z wynikami badań molekularnych. Głownie zależy to od tego, jakie przeciwciała zostały użyte w danym teście, które białka wirusa wykrywają i jak mutacje w genomie wirusa wpływają na ich czułość i swoistość - wskazuje Małgorzata Dąbrowska.
Co istotne, bezpłatna diagnostyka, jaka obecnie jest rozwijana w aptekach, będzie opierać się na spisie testów dopuszczonych przez Komisję Europejską.

Czytaj też: Czy lekarze rodzinni będą leczyć tylko pacjentów z COVID-19?

Testy antygenowe wykrywają wariant omikron?



Pojawiły się również opinie, że wariant omikron wymykał się testom antygenowym. Specjaliści jednak uspokajają, nowe mutacje zawarte w tym wariancie najczęściej nie zmieniają białka testowanego w badaniach kasetkowych.

- Testy, które stosujemy w UCK, wykrywają nukleokapsydowe białko wirusa, więc mutacje w regionie S wariantu omikron nie mają negatywnego wpływu na ich działanie. Ponadto zastosowano w nich przeciwciała poliklonalne, dzięki temu są bardziej odporne na utratę czułości spowodowaną przez mutacje wirusa - mówi Małgorzata Dąbrowska.
Należy jednak mieć na uwadze, że w sprzedaży znajdziemy również testy o niższej skuteczności, dlatego warto korzystać ze znanych nam producentów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane