• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi

ws
11 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie. Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie.

Dobra informacja dla pacjentów: w pomorskich szpitalach powracają planowe zabiegi i operacje. Korzystać można już z rehabilitacji, a także konsultacji w poradniach przyszpitalnych.



Czy od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa korzystałe(a)ś z porady lekarza specjalisty?

Z powodu pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia narzuciło ograniczenia w wielu dziedzinach życia, w tym także w działalności szpitali, przychodni, poradni specjalistycznych czy zakładów rehabilitacyjnych. Część świadczeń decyzjami została całkowicie wstrzymana. Przełożono tysiące zabiegów i operacji. Ograniczenia dotyczyły też leczenia onkologicznego - zwłaszcza w zakresie badań kontrolnych. Problemem okazał się również brak personelu medycznego oraz środków ochrony osobistej.

W miarę znoszenia ograniczeń podmioty lecznicze Samorządu Województwa Pomorskiego odmrażają systematycznie działalność. Nadal ze względów bezpieczeństwa ograniczana będzie liczba pacjentów, którzy będą mogli w ciągu dnia skorzystać z poradni lub zakładu diagnostycznego.

- To niezwykle ważne, by działalność podmiotów leczniczych, podobnie jak i innych gałęzi usług skierowanych do mieszkańców, była stopniowo przywracana. Powinno się to jednak odbywać z zachowaniem absolutnie wzmożonej czujności i przy przestrzeganiu wszelkich zasad ostrożności, bezpieczeństwa. Już wiemy, że musimy przyzwyczaić się do życia z epidemią, ale inni pacjenci także wymagają pomocy medycznej - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Światowa epidemia nie spowodowała jednak, że ludzie przestali cierpieć na inne choroby i wciąż wymagają takiej pomocy medycznej, z jakiej korzystali przed pojawieniem się COVID-19, np. kardiologicznej, onkologicznej, neurologicznej. Nie możemy pozostawić pacjentów bez fachowej opieki, diagnostyki i leczenia, zwłaszcza że w leczeniu czy rehabilitacji wielu chorób kluczową rolę odgrywa czas - dodaje.

Pierwsze mobilne punkty pobrań dla osób na kwarantannie



Jak wyjaśnia, w każdym podmiocie leczniczym, na każdym z oddziałów, w poradniach czy zakładach diagnostycznych sytuacja jest inna. Zróżnicowane są także możliwości lokalowe i sprzętowe poszczególnych podmiotów.

Warto też pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz pracy dla personelu medycznego w dwóch miejscach jednocześnie, co może ograniczać dostępność do lekarzy i pielęgniarek w systemie.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



Jak przebiegać będzie odmrażanie szpitali "marszałkowskich"?



Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Co ważne, pacjenci w stanach nagłych i onkologiczni są zaopatrywani i hospitalizowani na bieżąco. Natomiast zabiegi u pacjentów pilnych i niestabilnych (z list oczekujących) oraz onkologicznych (DiLO) zostaną wznowione od 11 maja. Z uwagi na epidemię i aby zachować bezpieczeństwo, liczba pacjentów w poczekalniach i na salach chorych będzie ograniczana o ok. 50 proc. w stosunku do standardowej. Obsługa ambulatoryjna działa od 6 maja i we wszystkich poradniach odbywa się z zachowaniem czasowych odstępów między pacjentami albo w formie teleporad. Badania diagnostyczne (endoskopia i radiologia) ruszyły 8 maja. Chemioterapia onkologiczna działa bez zakłóceń przy zachowaniu dystansu czasowego i ankietowaniu. Ponadto w Szpitalu św. Wojciecha od 30 kwietnia wznowiono porody rodzinne .

Szpitale Pomorskie

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjmuje pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem COVID-19. Od 11 maja planowane jest uruchomienie poradni hepatologicznej, chorób zakaźnych i profilaktyczno-leczniczej, a poradnia chorób zakaźnych dla dzieci ma być otwarta od czerwca. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oddziały zabiegowe m.in. chirurgii ogólnej i dziecięcej, urazowo-ortopedycznej, naczyniowej, ginekologii, a także neurologia, interna, kardiologia, udarowy i pediatria przyjmują tylko pacjentów (w tym osoby onkologiczne) w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Mają być dostępne dla pacjentów od czerwca. Podobna sytuacja dotyczy poradni specjalistycznych i badań diagnostycznych. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Wejherowie od 6 maja wykonuje zabiegi okulistyczne, a w drugiej dekadzie miesiąca planuje odmrożenie chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Poradnia kardiologiczna działa od 7 maja, a badania diagnostyczne będą wykonywane od 18 maja. Również od 18 maja będzie można skorzystać z poradni rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej.

Czytaj też: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne stopniowo wznawia zabiegi planowe

Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku

Już od 20 kwietnia Przyszpitalna Przychodnia Specjalistyczna przyjmuje pacjentów w ramach wizyt pierwszorazowych. Hospitalizacje planowane w Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc rozpoczęły się 4 maja, a dzień później w Oddziale Pediatrycznym. W ramach opieki ambulatoryjnej działa od 6 maja poradnia rehabilitacyjna i wykonywane są zabiegi. Wszystkie realizowane porady, zabiegi i hospitalizacje wymagają zgody pacjenta.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie PCR nie zawiesiło realizacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych z zakresu reumatologii i reumatologii dzieci oraz geriatrii. Cały czas funkcjonowały też rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz programy lekowe (leczenie: reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o przebiegu agresywnym; ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów (ZZSK); aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia stawów; leczenie Certolizumab Pegol pacjentów z ciężką aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SPA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK. Wykonywane są też badania diagnostyczne, jak tomografia komputerowa. Od 4 maja wznowiono lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną, fizjoterapię ambulatoryjną oraz ośrodek rehabilitacji dziennej. A od 11 maja zacznie działać dzienny Oddział Psychogeriatryczny (umowa podpisana 1 kwietnia).
ws

Miejsca

Opinie (41)

  • Właśnie wydałam pieniądze na badania (4)

    W laboratorium, które nie ma z publiczną przychodnią kontraktu. Gdzie indziej się nie dało a sprawa była ważna (stan zapalny i zagrożenie cukrzycą ciążową w ciąży). Do kogo mam się zgłosić po zwrot kosztów, do Szumowskiego?

    • 16 3

    • Prywatna opieka w ciąży (1)

      Wiele kobiet w ciąży musi chodzić do lekarza prywatnie i co 3 tygodnie płacić plus robić prywatnie badania. Niestety nie przez Covid,ale brak dostępu do lekarzy na NFZ.

      • 6 0

      • Akurat w ciąży na NFZ da się znaleźć terminy, nawet poza kolejnością.

        Badania co trzy tygodnie, to chyba przesada.

        • 1 0

    • (1)

      Cukrzyca ciążowa w ciąży heheheheh serio w ciąży? Myślałam że ciążowa bez ciąży hehehe

      • 0 5

      • No d**il normalnie

        • 1 0

  • Przez całą wirusową histerię odwołane wizyty u specjalistów, zabiegi , badania na które czekaliśmy już wiele miesięcy.... u ilu ludzi stan zdrowia się pogorszył przez brak opieki lekarskiej? Dlaczego o tym sie nie pisze? Do tej pory czekaliśmy wiele miesięcy w cierpieniu bo nie można było się doprosić skierowania na jakiekolwiek badanie a potem kilka miesięcy żeby do specjalisty czy na badanie sie dostać....a co bedzie po pandemii teraz wogóle nfz świeci pustkami.... w konsekwencji mnóstwo ludzi straci życie i zdrowie !

    • 17 1

  • A niech to

    I koniec cudu. Znowu okaze sie ze umieramy na raka zawaly wylewy i inne. A tak dobrze szli slyzbie zdrowia- tylko korona panowala. Moze podajcie w k9ncu ilosc zmarlych na te choroby w czasie tej tzw.pandemii

    • 10 1

  • Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy!

    • 0 0

  • Ile osób zmarło w Polsce wczoraj?

    10 maja 2020 roku zmarło w Polsce 1200 osób w tym:
    - 486 na choroby układu krążenia
    - 316 na raka
    - 123 niesklasyfikowane
    - 80 na choroby układu oddechowego - w tym 3 zakażone koronawirusem
    - 50 na choroby układu pokarmowego
    oraz 145 osób z innych powodów.

    Uwaga: na podstawie danych statystycznych za 2018 rok!

    • 5 2

  • Za żadne skarby nie poszedłbym teraz do szpitala

    na żaden planowany zabieg, chyba, że bym bezwzględnie musiał. Za duże ryzyko.

    • 2 6

  • Biopsja

    Zatem jest nadzieja, że nie odwołają mi zaplanowanej na połowę czerwca biopsji.

    • 0 0

  • Szpitale odmrażają a kostnice później zamrażają tych pacjentów dla których szpitale odmrażają .

    • 3 2

  • podziękowanie

    Dziękuję za pomoc pracownikom SOR i pediatrii w gdyni za okazane serce profesjonalizm a przede wszystko ratunek córki

    • 1 0

  • Odmrażanie planowych zabiegów

    Kompletna bzdura , miałem mieć operację 14.05 w szpitalu w Kościerzynie do tej pory oni nic nie wiedzą nawet nie są szpitalem jednoimiennym tylko (w gotowości) w NFZ gadają jedno w szpitalu zupełnie coś przeciwnego a Państwo redaktorzy Trójmiasto.pl jeszcze coś innego i na koniec nikt nic nie wie......

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Najczęściej czytane