• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi

ws
11 maja 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie. Szpitale na Pomorzu powoli odmrażają planowe zabiegi, rehabilitacje i poradnie.

Dobra informacja dla pacjentów: w pomorskich szpitalach powracają planowe zabiegi i operacje. Korzystać można już z rehabilitacji, a także konsultacji w poradniach przyszpitalnych.Czy od chwili ogłoszenia pandemii koronawirusa korzystałe(a)ś z porady lekarza specjalisty?

Z powodu pandemii koronawirusa Ministerstwo Zdrowia narzuciło ograniczenia w wielu dziedzinach życia, w tym także w działalności szpitali, przychodni, poradni specjalistycznych czy zakładów rehabilitacyjnych. Część świadczeń decyzjami została całkowicie wstrzymana. Przełożono tysiące zabiegów i operacji. Ograniczenia dotyczyły też leczenia onkologicznego - zwłaszcza w zakresie badań kontrolnych. Problemem okazał się również brak personelu medycznego oraz środków ochrony osobistej.

W miarę znoszenia ograniczeń podmioty lecznicze Samorządu Województwa Pomorskiego odmrażają systematycznie działalność. Nadal ze względów bezpieczeństwa ograniczana będzie liczba pacjentów, którzy będą mogli w ciągu dnia skorzystać z poradni lub zakładu diagnostycznego.

- To niezwykle ważne, by działalność podmiotów leczniczych, podobnie jak i innych gałęzi usług skierowanych do mieszkańców, była stopniowo przywracana. Powinno się to jednak odbywać z zachowaniem absolutnie wzmożonej czujności i przy przestrzeganiu wszelkich zasad ostrożności, bezpieczeństwa. Już wiemy, że musimy przyzwyczaić się do życia z epidemią, ale inni pacjenci także wymagają pomocy medycznej - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Światowa epidemia nie spowodowała jednak, że ludzie przestali cierpieć na inne choroby i wciąż wymagają takiej pomocy medycznej, z jakiej korzystali przed pojawieniem się COVID-19, np. kardiologicznej, onkologicznej, neurologicznej. Nie możemy pozostawić pacjentów bez fachowej opieki, diagnostyki i leczenia, zwłaszcza że w leczeniu czy rehabilitacji wielu chorób kluczową rolę odgrywa czas - dodaje.

Pierwsze mobilne punkty pobrań dla osób na kwarantannieJak wyjaśnia, w każdym podmiocie leczniczym, na każdym z oddziałów, w poradniach czy zakładach diagnostycznych sytuacja jest inna. Zróżnicowane są także możliwości lokalowe i sprzętowe poszczególnych podmiotów.

Warto też pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zakaz pracy dla personelu medycznego w dwóch miejscach jednocześnie, co może ograniczać dostępność do lekarzy i pielęgniarek w systemie.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieJak przebiegać będzie odmrażanie szpitali "marszałkowskich"?Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Co ważne, pacjenci w stanach nagłych i onkologiczni są zaopatrywani i hospitalizowani na bieżąco. Natomiast zabiegi u pacjentów pilnych i niestabilnych (z list oczekujących) oraz onkologicznych (DiLO) zostaną wznowione od 11 maja. Z uwagi na epidemię i aby zachować bezpieczeństwo, liczba pacjentów w poczekalniach i na salach chorych będzie ograniczana o ok. 50 proc. w stosunku do standardowej. Obsługa ambulatoryjna działa od 6 maja i we wszystkich poradniach odbywa się z zachowaniem czasowych odstępów między pacjentami albo w formie teleporad. Badania diagnostyczne (endoskopia i radiologia) ruszyły 8 maja. Chemioterapia onkologiczna działa bez zakłóceń przy zachowaniu dystansu czasowego i ankietowaniu. Ponadto w Szpitalu św. Wojciecha od 30 kwietnia wznowiono porody rodzinne .

Szpitale Pomorskie

Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przyjmuje pacjentów zakażonych koronawirusem lub z podejrzeniem COVID-19. Od 11 maja planowane jest uruchomienie poradni hepatologicznej, chorób zakaźnych i profilaktyczno-leczniczej, a poradnia chorób zakaźnych dla dzieci ma być otwarta od czerwca. W Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni oraz Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oddziały zabiegowe m.in. chirurgii ogólnej i dziecięcej, urazowo-ortopedycznej, naczyniowej, ginekologii, a także neurologia, interna, kardiologia, udarowy i pediatria przyjmują tylko pacjentów (w tym osoby onkologiczne) w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Mają być dostępne dla pacjentów od czerwca. Podobna sytuacja dotyczy poradni specjalistycznych i badań diagnostycznych. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Wejherowie od 6 maja wykonuje zabiegi okulistyczne, a w drugiej dekadzie miesiąca planuje odmrożenie chirurgii i chirurgii dziecięcej oraz urologii. Poradnia kardiologiczna działa od 7 maja, a badania diagnostyczne będą wykonywane od 18 maja. Również od 18 maja będzie można skorzystać z poradni rehabilitacyjnej i fizjoterapii ambulatoryjnej.

Czytaj też: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne stopniowo wznawia zabiegi planowe

Szpital Dziecięcy Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku

Już od 20 kwietnia Przyszpitalna Przychodnia Specjalistyczna przyjmuje pacjentów w ramach wizyt pierwszorazowych. Hospitalizacje planowane w Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc rozpoczęły się 4 maja, a dzień później w Oddziale Pediatrycznym. W ramach opieki ambulatoryjnej działa od 6 maja poradnia rehabilitacyjna i wykonywane są zabiegi. Wszystkie realizowane porady, zabiegi i hospitalizacje wymagają zgody pacjenta.

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie PCR nie zawiesiło realizacji świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych z zakresu reumatologii i reumatologii dzieci oraz geriatrii. Cały czas funkcjonowały też rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych oraz programy lekowe (leczenie: reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) o przebiegu agresywnym; ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów (ZZSK); aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia stawów; leczenie Certolizumab Pegol pacjentów z ciężką aktywną postacią spondyloartropatii osiowej (SPA) bez zmian radiograficznych charakterystycznych dla ZZSK. Wykonywane są też badania diagnostyczne, jak tomografia komputerowa. Od 4 maja wznowiono lekarską ambulatoryjną opiekę rehabilitacyjną, fizjoterapię ambulatoryjną oraz ośrodek rehabilitacji dziennej. A od 11 maja zacznie działać dzienny Oddział Psychogeriatryczny (umowa podpisana 1 kwietnia).
ws

Miejsca

Opinie (41)

 • Niestety wielu pacjentów już nie doczekało się odłożonych operacji. (4)

  Ciekawe czy rząd dopisze te kilka tysięcy pacjentów do ofiar pandemii?

  • 59 10

  • tak jak dopisują w innych krajach - Francji , Niemczech itd (1)

   • 14 2

   • No i u nich Murzynów biją

    • 2 1

  • Jaki rzad taki kraj- raj.Dobrobyt i same plusy/ czyli podwyzki,/ jak chleb,mieso,cebula,ziemniaki,jablka,cukier,smieci,gaz,prad i inne.Za to emeryci dostali 60 zl na miesiac to wyrownuje wszystkie podwyzki czyli plusy i zostaje jeszcze na kilka wycieczek za granice.Dziekujemy rzadowi

   • 4 2

  • NIE! już
   dopisał

   • 0 0

 • Ja chciałabym doczekać odwoląnej wizyty

  u dermatologa i alergologa.... Czekam, kiedy znów zaczną pracować....

  • 27 1

 • Odmrażanie kory mózgowej (1)

  Słuzba zdrowia pójdzie po zasiłek dla bezrobotnych,ludzie ze strachu nie pójdą do żadnych przychodni,czy gabinetów lekarskich.
  Jednym stwierdzeniem można to określić ....że wyłożyli się na własnych pomysłach.Pzdr. pup czeka.

  • 11 24

  • Ze starchu nie pójdą głównie ci

   co i tak nie powinni iść a i tak nie wszyscy. Wątpię aby wielu rzeczywiście potrzebujących leczenia tak łatwo zrezygnowało.

   • 6 0

 • Potwierdzam (3)

  udało się nam w końcu córeczkę wcisnąć na USG główki. Pewnie jeszcze wiele rzeczy nie działa, ale widzę, że np. dentysta blisko mojej pracy zaczął znów wiercić xD Miesiąc czy dwa i będzie po staremu mam nadzieję.

  • 22 1

  • Nic nie będzie po staremu. (2)

   Sytuacja się polepszyła? Nasi rodzice, babcie i ciotki przestały umierać na covid? Szpitale i ZOZy są zaopatrzone w sprzęt ochronny? Mamy mniej przypadków niż na początku? Nie. Nagle stwierdziliśmy, że z nałożonymi ograniczeniami jest tak niewygodnie że zdrowie swoje i innych już nie jest aż tak dla nas ważne bo chcemy żyć jak dawniej? Tak. Ustaliliśmy już ile nam się kalkuluje tracić żyć ludzkich aby wciąż żyć normalnie? 10? 100? A może dopiero po 1000 ofiarach stwierdzimy że jednak jest sens walczyć z epidemią. Kto to ustali... Który urzędnik będzie katem?

   • 2 10

   • Tak jest!

    Leczmy tylko covid. Nic innego. Na covid umierają codziennie miliony. Trupy leżą na ulicy. Mam już serdecznie dosyć takich bezmózgich trolli. Piszecie te swoje puste, nie poparte rzeczywistą informacją wypociny pod każdym artykułem. Jesteś panikarzem? Zamknij się w piwnicy. Nie chcesz normalności? Wyjedź do Korei. Wiesz której. "Walka z epidemią". Tak, twojej głupoty. Niestety, przegrana.

    • 6 1

   • Przestań frustracie panikować !

    • 2 2

 • (3)

  Ciekawe ile osób zmarło lub ich stan zdrowia uległ pogorszeniu przez wirusową histerię. Dlaczego nie podaje sie pelnych statystyk umieralności w Polsce?
  Ano dlatego bo wyszło by szydlo z wora, ze to wszystko nadmuchana sciema, medialna panika i szopka a nie epidemia. Umieralnosc dzienna mniejsza niz w tym samym okresie w 2018 czy 2019 roku.

  • 45 12

  • GUS (2)

   W marcu zmarło o 4 tysiące więcej ludzi niż rok temu. Większość zapewne przez zamrożenie służby zdrowia a nie na Covid 19.

   • 14 1

   • Skąd Ty masz te dane? (1)

    Statystyki w Polsce są prowadzone chyba gorzej niż w Afryce. Jeżeli już jakieś są z marca to tylko przybliżone. Co do umieralności - w UK zmarło 2,5 raza więcej osób w marcu i kwietniu niż rok temu z czego 80% nadmiaru to potwierdzony COVID-19. Gdyby w Polsce wprowadzono ograniczenia z takim opóźnieniem jak na wyspach to przypuszczam, że sytuacja byłaby jeszcze gorsza przy tej niewydolnej opiece zdrowotnej. Ale oczywiście wszyscy mędrcy narzekają i wiedzą lepiej jak powinno się postępować.

    • 1 9

    • Polskie statystyki są be,

     Bo nie zgodne z Twoimi oczekiwaniami, więc przytaczasz obce i opisujesz jako dogmat. Rozmawiałeś już z kimś o swoich problemach?

     • 3 0

 • I cyk, kolejka się wydłuży o kolejne 5 lat

  • 29 0

 • 11 05 20;10:00 .... 210=210 nowych zakażeń nie wypłasza się

  koronawirus chyba tez się odmraża Liczba zakażonych:(15996)16206
  11 05 20; 210=210
  Zgony(800)803 wzrost 3=3
  pomorskie:(481)485 wzrost 4=4 zgon(26)=26

  • 1 6

 • Są duże restrykcje (1)

  Nie ma czekania w grupie. Jest spokojniej

  • 0 4

  • O co chodzi?

   Jest fajnie spokojniej bez tego gwaru. Bez kłótni. Bez bieganiny i obsługiwania 7 ludzi naraz.

   • 0 0

 • Szpital Kartuzy (5)

  A Szpital w Kartuzach kiedy uruchomi zabiegi planowane ?

  • 3 0

  • (2)

   A co ma do tego trójmiasto?

   • 0 0

   • Tytuł artykułu (1)

    Brzmi " szpitale na Pomorzu....", A Kartuzy gdzie leżą ?

    • 0 0

    • Tam gdzie asfalt nocą zwijają

     • 0 0

  • (1)

   Od 18/05/2020 ruszają operacje ginekologiczne

   • 0 0

   • Od 12 maja br. nawet już.

    • 0 0

 • Genialne rozwiązanie problemu kolejek do specjalistów i operacji

  zamknąć ludzi w domach i kazać im czekać. Jakaś część na pewno umrze - powie się że to Covid. A potem się wszystko "odmrozi"

  • 26 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przygotuj swoje mięśnie dna miednicy na poród. Warsztaty z fizjoterapeutką

wykład, warsztaty, konsultacje

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Akademia Zdrowia Eden

39 zł
spotkanie

Najczęściej czytane