• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Szpitale Pomorskie z własnym autem do przewozu krwi. "W Trójmieście problemem są korki"

Piotr Kallalas
12 sierpnia 2022, godz. 11:15 
Opinie (20)
Nowe auto prawdopodobnie już jutro ruszy w pierwszy kurs, transportując krew. Nowe auto prawdopodobnie już jutro ruszy w pierwszy kurs, transportując krew.

Szpitale Pomorskie dostały pierwszy własny samochód przewożący krew, osocze i preparaty krwiopochodne. - Z zapasów krwi korzystają w szczególności nasze oddziały zabiegowe, takie jak kardiochirurgia zlokalizowana w Wejherowie, gdyńskie oddziały: chirurgia, chirurgie naczyniowa i kardiologia. Na rynku pojawiają się propozycje transportu krwi dronami ze względu na korki i będziemy się temu przypatrywać - powiedziała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes spółki.Czy oddajesz krew w ramach honorowego krwiodawstwa?

Nowy nabytek to dar od Towarzystwa Ubezpieczeniowego InterRisk, które przekazało fundusze na zakup nowego samochodu. Fiat Tipo jest wyposażony w specjalny pojemnik utrzymujący specjalną temperaturę i już jutro wyjedzie w trasę. Pojazd będzie w stanie przewieźć nawet kilkanaście jednostek krwi.

- Szpitale Pomorskie do tej pory korzystały z usług innych firm i na tej zasadzie transportowały krew. Zawsze lepiej mieć ważny sprzęt, jest to większa swoboda i elastyczność, jeśli chodzi o zaopatrzenie różnych lokalizacji Szpitali Pomorskich w niezbędną krew i różne materiały krwiopochodne - podkreśliła Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini zarządu Województwa Pomorskiego.

Jak często chodzimy do lekarza? Po pandemii więcej wizyt i pacjentów  • Nowe auto prawdopodobnie już jutro ruszy w pierwszy kurs, transportując krew.

Drony odpowiedzią na problemy z korkami?Rocznie pojazdy transportujące krew dla Szpitali Pomorskich wykonują od 30 do nawet 40 tys. kilometrów. Największe zapotrzebowanie dotyczy Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, gdzie dociera nawet 4,4 tys. jednostek krwi.

- Z zapasów krwi korzystają w szczególności nasze oddziały zabiegowe, takie jak kardiochirurgia zlokalizowana w Wejherowie, gdyńskie oddziały: chirurgia, chirurgie naczyniowa i kardiologia. Na rynku pojawiają się propozycje krwi dronami ze względu na korki i będziemy się temu przypatrywać - powiedziała Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Latem wzmożone zapotrzebowanie na krewTłok na drogach to duży problem szczególnie w sezonie letnim, kiedy główne arterie są zatkane w związku z napływem turystów.

- Krew jest przewożona z banków krwi do szpitali, a także między placówkami. Cieszymy się, bo jest to pierwszy tego typu samochód w naszym szpitalu. W Trójmieście problemem są korki, ale auto jest oznakowane z wyraźną informacją, że jest to pojazd, który wiezie krew - powiedział Maciej Kuchinka, ratownik gdyńskiego szpitala. - Lato jest okresem wzmożonego zapotrzebowania na krew ze względu na wypadki, zachorowania osób starszych.
Warto dodać, że firma ubezpieczeniowa otrzymała środki na zakup pojazdu w związku z nagrodą Grupy Vienna Insurance Group za zaangażowanie społeczne.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Książki Psychologicznej

wykład, spotkanie

23. Targi kosmetyczne i fryzjerskie

targi

Bezpłatne badania usg piersi

badania

Najczęściej czytane