• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szkoły rodzenia - wsparcie dla przyszłych rodziców?

Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają m. in. na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu.
Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają m. in. na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu. fot. Fotolia/Photographee.eu

Ciąża i przygotowanie do porodu to momenty bardzo ważne dla przyszłych mam, a zazwyczaj także dla ich partnerów i całych rodzin. Część kobiet korzysta ze wsparcia przyjaciółek, sióstr, a także czyta pisma i poradniki. Jest także duża grupa, która decyduje się na uczęszczanie do szkoły rodzenia i uczenie się w niej odpowiedniego przejścia przez poród, a także radzenia sobie w pierwszych dniach życia dziecka.Czy uważasz, że zajęcia w szkole rodzenia są potrzebne?

Zobacz wyniki (241)
Wsparcie przy porodzie

Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu.

- W czasie kursów para zapoznaje się z wiedzą na temat porodu, ciąży oraz opieki nad noworodkiem. Kursy mają zawsze formę zajęć teoretycznych oraz praktycznych - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog i położnik. - Efektem tych zajęć, co jest udowodnione naukowo, jest zmniejszenie bólu poprzez zniesienie niepokoju w czasie porodu oraz wykorzystanie metod wyniesionych z zajęć.
- Wiedza o tym, co nas czeka, pozwala zachować większy spokój w czasie porodu. Pary mają także szansę poznać wiele tematów związanych z tym, co będzie się działo już po porodzie - dodaje Ewa Lisius, położna, koordynator Programu Szpital Przyjazny Dziecku, Szkoła Rodzenia Dobry Początek.
Nie zawsze jednak szkoła rodzenia daje oczekiwane wsparcie

- Zajęcia w szkole rodzenia uspokoiły mnie i dały mi pewność, że w trakcie porodu wszystko będzie zgodnie z planem. W praktyce okazało się, że nie wszystko przebiegało tak jak powinno, więc nie bardzo przydały się moje doświadczenia z kursu. Dodatkowo trafiłam na bardzo przepełnioną porodówkę i warunki były bardzo trudne - komentuje Iwona, mama półrocznego Tomka.
Jeśli w trakcie ciąży korzystamy z wiedzy z książek czy internetowych artykułów, warto uzupełnić je doświadczeniem. Możemy zdobyć je uczęszczając na kurs lub korzystając z doświadczeń innych matek.

- Podczas zajęć szkoły rodzenia można zweryfikować nasze wiadomości zasięgnięte z poradników, internetu czy opinii innych mam, ponieważ prowadzi je kompetentna położna. Dla par spodziewających się pierwszego dziecka ważne jest również przyswojenie technik oddychania oraz parcia. Umiejętność ta pozwala łatwiej pokonać trudy porodu - mówi Anna Bartkowska, Szkoła Rodzenia Super Mama.
- Nie planuję uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia, gdyż sporo czytam na temat porodu i mam informacje o opiece nad noworodkiem od moich przyjaciółek. Część z nich chodziła na kursy i była zadowolona, część z kolei uważa, że było to powielenie tego, co wyczytały w pismach dla przyszłych mam. Jeśli ktoś czuje potrzebę chodzenia do szkoły rodzenia, to pewnie warto, ja uważam, że poradzę sobie bez tego - mówi Ada, która jest w piątym miesiącu ciąży.
Znajdź szkołę rodzenia dla siebie

Program szkół rodzenia wykracza poza poród

Zajęcia w szkołach rodzenia wspierają rodziców nie tylko w przygotowaniu się do porodu i podstawowej opieki nad dzieckiem. Tematy dotyczą także wsparcia psychologicznego oraz związanego z rozwojem dziecka.

- Dobra szkoła rodzenia w programie ma nie tylko tematy dotyczące porodu, połogu, karmienia, kąpieli i pielęgnacji noworodka. Zaprasza także pediatrę, logopedę, ratowników, a także np. instruktorkę chustonoszenia - mówi Ewa Lisius.
Nauka pielęgnacji dziecka i radzenia sobie z maluchem podczas pierwszych dni w domu jest ważnym elementem zajęć w szkołach rodzenia.
Nauka pielęgnacji dziecka i radzenia sobie z maluchem podczas pierwszych dni w domu jest ważnym elementem zajęć w szkołach rodzenia. fot. Joanna Kamińska/ trojmiasto.pl

- W trakcie zajęć staramy się poruszać wszystkie tematy związane z porodem oraz późniejszą opieką nad noworodkiem i niemowlęciem. Przy użyciu fantomów noworodka uczymy się poprawnych pozycji do karmienia piersią, ich bezpiecznego chwytania czy podnoszenia. Nie brakuje oczywiście ćwiczeń praktycznych z przewijania i kąpieli - dodaje Anna Bartkowska.
Poza tym zajęcia pozwalają także na korzystanie z doświadczenia innych osób, dla których poród i opieka nad dzieckiem nie są już nowością.

- Szkoła rodzenia to także nauka pielęgnacji noworodka, zagadnienia związane z karmieniem piersią, szczepienia i mnóstwo cennych informacji od położnych, które uczestniczyły już w wielu porodach i najczęściej same mają dzieci - mówi Estera Chejda, położna, Szkoła Rodzenia Bociek.
Zdania rodziców są podzielone

Część rodziców chętnie korzysta z oferty szkół rodzenia. Często dają one wiedzę o sprawdzonych metodach pozwalających na radzenie sobie w nowej rzeczywistości, a także pokazują nowości, które z powodzeniem można wykorzystywać w rodzicielstwie.

- Dzięki zajęciom nie tylko zdobyłam wiedzę i umiejętności, ale także otrzymałam fachowe wsparcie pediatry i psychologa. Poza tym poznałam także inne mamy, z którymi do dzisiaj utrzymujemy kontakt i jesteśmy dla siebie wsparciem - dzieli się swoimi spostrzeżeniami Kamila, mama 7-miesięcznej Julki. Cenne były zajęcia z ratownictwa medycznego, a także z noszenia dzieci w chustach. Ciekawe były także metody na uspakajane dziecka, inne od dmuchania suszarką na brzuszek - dodaje.
Do porodu i pierwszych dni z noworodkiem można także przygotować się innymi metodami, chociażby korzystając z doświadczeń innych kobiet.

- Od początku wiedziałam, że nie będę chodziła na zajęcia do szkoły rodzenia. Mam mamę i siostrę, które już mają dzieci i wszystkie potrzebne informacje dostałam od nich. Wolę wsparcie od bliskich mi osób, wiem, że mogę im zaufać - mówi Ania, która za 3 miesiące zostanie mamą. Poza tym chciałabym, aby były one obecne ze mną także podczas porodu - dodaje.
Sprawdź, co jest ważne w pierwszych dniach z noworodkiem.

Warto przychodzić na zajęcia z partnerem

Część osób spodziewających się dziecka zastanawia się, czy w zajęciach uczestniczyć w parach, czy powinna korzystać z nich sama kobieta. Często w związku z tym, że przyszłe mamy planują rodzić same, nie decydują się na udział mężczyzny w zajęciach. Chodzą na nie same lub z przyjaciółką, siostrą czy mamą.

- Warto ustalić to wspólnie i spytać partnera o jego zdanie. Jeżeli nie ma ochoty, to należy uszanować jego decyzję. Niemniej jednak warto, aby obydwoje rodziców brało udział w zajęciach. Dla bardziej wstydliwych tatusiów proponujemy kursy indywidualne - mówi Estera Chejda.
- Partner kobiety rodzącej po wykładach w szkole rodzenia staje się cenną osobą na sali porodowej i dużą pomocą dla profesjonalnego zespołu - zapewnia dr Karina Kulikowska- Ciecieląg.
Nie zawsze przyszli rodzice planują uczestniczyć wspólnie w porodzie. Jednak nawet jeśli kobieta planuje rodzić sama, warto, aby partner uczestniczył w zajęciach.

- Nawet jeśli partner nie chce uczestniczyć w czasie porodu, to bardzo dobrze, jeśli przyjdzie ze swoją partnerką na kurs szkoły rodzenia. Po porodzie jest bardziej pomocny, zaradny i uczestniczy bardziej świadomie w wychowaniu dziecka - dodaje Ewa Lisius.
Jeśli przyszły tata przygotuje się do swojej nowej roli, będzie zaangażowany w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych dni.
Jeśli przyszły tata przygotuje się do swojej nowej roli, będzie zaangażowany w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych dni. fot. Joanna Kamińska/ trojmiasto.pl

- Jak mówi Anna Bartkowska: Coraz mniej pań pojawia się na zajęciach w pojedynkę. To nas cieszy. Partner uczęszczający do szkoły rodzenia już od początku współuczestniczy w przygotowaniu się na przyjście swojego dziecka na świat. Może również dowiedzieć się, jak pomagać podczas porodu, a następnie karmienia piersią. Panowie chętnie uczestniczą też w zajęciach z pielęgnacji i kąpieli oraz pomocy pediatrycznej. To w tych tematach czują się najlepiej i wykazują się największą aktywnością.
Zdarza się także tak, że przyszłe mamy, które planują rodzic same, w trakcie zajęć, na które uczęszczają z partnerem, przekonują się do porodu rodzinnego, widząc w nim dużą wartość dla siebie, dla ojca dziecka i dla samego malucha.

- Do momentu przećwiczenia porodu w szkole rodzenia, byliśmy z żoną przekonani, że ja zostaję za drzwiami, ona rodzi. Ja się bałem, moja partnerka chciała czuć się komfortowo i nie chciała, abym miał później przed oczami obraz trudów porodu i jej niemocy. Zajęcia przekonały nas, że nasze obawy są bezpodstawne i wszystko na sali porodowej można tak zorganizować, że będzie to dla nas cennym i pięknym doświadczeniem - komentuje Paweł, tata 3-letniego Michała.
- Mąż tak zaangażował się w poród, że na koniec nawet przeciął pępowinę. A widok naszego dziecka w jego ramionach mamy przed oczami do dzisiaj - dodaje Zosia, żona Pawła.
Szkoły rodzenia dają przyszłym mamom i tatom większą pewność, że poradzą sobie oni w trakcie porodu oraz w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nie każdy przyszły rodzic decyduje się na takie zajęcia, są osoby, które przygotowują się same, korzystając z dostępnej wiedzy i doświadczeń osób w swoim otoczeniu. Ważne, aby dobrze przygotować się do przyjścia na świat dziecka i czerpać wiedzę od osób, które mogą podzielić się z nami swoim doświadczeniem.

Opinie (60)

 • jest 500 plus a jakoś dzieci nie przybywa. (14)

  szkoła rodzenia nie jest wazna, wazna jest dobra położna.

  • 13 20

  • (12)

   Szkoła rodzenia to strata czasu. Moja gin w pierwszej ciąży mi odradzała, pielęgniarka środowiskowa też. Koleżanki rodziły bez szkoły i też mówiły, że nie ma po co iść. A jedyna która była też nie polecała. Urodziłam dwójkę dzieci SN i bez szkoły. Od tego ma sie położną podczas porodu. Mówiła co i jak, wszystko na bieżąco. A za drugim razem to wiadomo, człowiek już wie, bo przeszedł. A opieka po porodzie nad dzieckiem? A czego można nie wiedzieć? Jak kąpać? Ubrać? No może jak karmić, ale od tego są w szpitalu odpowiednie panie. Dziewczyny nie panikujcie - dacie sobie radę bez kazań innych co i jak macie robić z waszym dzieckiem. Ja przed urodzeniem nie miałam kontaktu z żadnym niemowlakiem, swojemu dziecku założyłam pierwszego w życiu pampersa. Wszystko robiłam pierwszy raz i jakoś daliśmy z mężem rady BEZ żadnej babci (miały nakaz trzymać sie z dala, na zasadzie jak będą potrzebne to o pomoc poprosimy). Powodzenia - macierzyństwo nie jest takie straszne :)

   • 8 13

   • Poród to nie matura, nie musisz ukończyć szkoły, żeby urodzić. (6)

    Ale zawsze rozwiniesz swój zasób wiedzy nt. ciąży, opieki nad dzieckiem itd. Może dowiesz się rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałaś. Możesz też zawsze zapytać o nurtujące rzeczy. Więc nie pisz, że to strata czasu, bo szkoła szkole nierówna.

    • 13 4

    • (5)

     Jak mnie coś "nurtowało" to pytałam położną podczas jej wizyt patronażowych po urodzeniu. Mogłam też do niej zadzwonić. Poza tym jest jeszcze mama, teściowa, szwagierki itd. Zawsze sie znajdzie w otoczeniu doświadczona mama.

     • 5 7

     • to jak to jest: raz, że babcia ma się trzymać z daleka, ale jak trwoga to po radę do niej? (4)

      • 3 2

      • (3)

       Tak, bo od tego jest babcia. Nie ma drygować moim życiem ani wyborami, ani wychowywać za mnie dziecka. Jak będę potrzebowała rady to poproszę. Od tego chyba człowiek ma rodziców co nie? Zeby służyli radą jak trzeba. Chyba, że Ty nie możesz liczyc na dobrą radę od swoich to współczuję...
       Poza tym jak czasem o coś zapytam to przynajmniej babcia czuje się dowartościowana i potrzebna :)

       • 3 1

       • Lecz sie.

        • 1 5

       • dziwnie piszesz- (1)

        trzymasz babcię ( mamę) z daleka, bo ta jak jest blisko ciebie to dyryguje tobą, wyborami, twoim życiem...?
        ale rady jej chcesz?
        wasze kontakty są nieciekawe.

        Ja korzystam z pomocy rodziców ( swoich i męża mamy),
        nierzadko goszczą u nas, chodzą z naszymi dziećmi na spacer, na plażę,
        do kina- wtedy śpią u nas, bo mieszkają 60 km od nas i wolimy, by spali, przynajmniej nagadamy się z nimi przy lampce wina, gdy dzieci zasną.

        • 1 1

       • A my mamy rodziców i teściów 5 km od domu, więc łatwo im by było za dużo mieszać w naszym życiu. Mają się nie wtrącać, a kiedy będziemy potrzebowali ich opinii to o nią poprosimy i tyle. Tak samo jest np. z naszymi przyjaciółkami. Z całego grona my pierwsi mieliśmy dziecko. Jak któraś chciała o coś zapytać gdy sama miała zostać matką to pytała - nie robiłam jej kazać co i jak ma robić, bo to nie moja sprawa prawda? Tak samo moi rodzice czy męża. to chyba logiczne....

        • 1 0

   • Owszem, jak już dziecko się urodzi to nie ma wyjścia - trzeba dać radę, ale nie powiedziałabym, że nie ma po co iść. Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa i chyba nie ma powodu, żeby odradzać czy mówić, że to jest strata czasu. Po prostu - kto czuje, że nie musi nie idzie a kto chciałby jednak się czegoś dowiedzieć ten idzie.

    • 3 1

   • kto ci wcześniej mówił, że macierzyństwo jest straszne? (3)

    Szkoła rodzenia nie jest po to, by przekonać, że macierzyństwo nie jest straszne, ale by nauczyć pewnych umiejętności, w tym także umiejętności relaksu podczas porodu, by zmniejszyć stres, by kobieta nabyła większej pewności siebie.

    • 3 2

    • (2)

     Relaks w czasie porodu? To nie wizyta w SPA...

     • 3 4

     • Gdy poród trwa długo, warto nauczyć się relaksu ( w rozumieniu relaksu podczas porodu) (1)

      wtedy odpoczywa i mama, i dziecko
      (podczas przerw między skurczami).

      • 1 1

      • Do momentu aż skurcze były co minutę to wcale ich nie czułam - widziałam tylko na zapisie ktg. Potem jak zaczęłam coś czuć to momentalnie były to skurcze parte co 15 sekund to wtedy jakoś nie ma czasu na relaks...

       • 0 1

  • nie przybywa?

   To ciekawe skąd te tłumy i przepełnienie na porodówkach, że odsyłają do Kartuz, Tczewa i Wejherowa jak przyjeżdżasz rodzić.

   • 0 0

 • 27 lat temu rodziłam pierwsze dziecko

  - zajęcia w szkole rodzenia ( wtedy na ul. Piastowskiej w Przychodni w Gdańsku)
  dały mi spokój, nauczyły odpowiednio oddychać i współpracować z personelem szpitalnym,
  czułam się pewniej.
  Jestem pewna, że pomogły mi w narodzinach wszystkich naszych dzieci.

  • 18 6

 • ważne jest dobre oparcie

  • 4 0

 • W szkole rodzenia powinny (5)

  przekazywać swoje rady kobiety które już rodziły i to w różnych placówkach, podzielić się swoimi doświadczeniami, a nie szkoła dla jakiś nawiedzonych maniaczek np. chust. A zamiast rad zmniejszenia bólu polecić znieczulenie.

  • 29 7

  • (3)

   Chusty to maniaczki? To najlepszy sposob na kontakt z dzieckiem w trakcie np. spaceru.

   • 6 13

   • dokładnie, już 27 lat temu korzystałam z chusty

    • 4 6

   • Odezwala sie;) Powiedziane, ze niektore sa maniaczkami. Kontakt z dzieckiem mam w innych sytuacjach, nie musze miec akurat na spacerze. I niech kazdy robi jak chce ale takimi wpisami pokazujesz to p czym wspomniano.

    • 4 5

   • I skrzywiony kręgosłup.

    • 4 0

  • I tak właśnie jest!

   W większości są to pielęgniarki i położne z wieloletnim stażem. Na zajęcia, w których my uczestniczyliśmy przychodziła pani psycholog, matka pięciorga dzieci. Przychodziły matki, które chciały sobie odświeżyć wiedzę, ewentualnie dowiedzieć się czegoś nowego przed kolejnym porodem. Jak i tego za mało, to jest internet i można sobie wygooglować opinie o danym szpitalu.

   • 6 3

 • Nam przy porodzie nie przydały się na nic informacje ze szkoły rodzenia, bo poród odbył się za pomocą cesarskiego cięcia, jednak wcale nie uważam, że czas w szkole rodzenia był czasem straconym, wręcz przeciwnie.

  • 14 7

 • Osobiście uczeszczalismy z mężem do szkoły rodzenia i uważam to za duży plus,bardzo dobre przygotowanie do porodu i opieki nad maluszkiem😊

  • 11 6

 • Strata czasu i tyle (5)

  Szkołą rodzenia to wciskanie produktów przez firmy zaprzyjaźnione i tyle. Robią ludziom mętlik w głowie tylko a trzeba kupić to a najlepiej to i tej firmy. Moja mama urodziła się w domu i zyje już 90 lat szkołą rodzenia to była taka że babka w 9 miesiacu w polu jeszcze robiła

  • 15 21

  • Jak ktoś ma ochotę...

   ... to i dzisiaj może urodzić w kartoflisku. Poza tym nie trzeba kupować reklamowanych produktów. Wolny rynek - wolny wybór.

   • 15 1

  • 50 % prawdy

   Masz dużo racji.
   Uczęszczaliśmy do szkoły rodzenia na jaśkowej w akpolu.
   Kurs był weekendowy i płatny (350zł) i trochę bolało nas, że jak w tv same reklamy... a to komórki macierzyste (od 1200 zł), a to maść na szybki i bezbolesny poród (140 zł) itd itp.
   Ma każdym spotkaniu otrzymywaliśmy siatki gadżetów. Część z nich używamy.
   Najważniejsze to nie dać sobie zrobić wody z mózgu.
   Reszta wiedzy przekazywana przez położne bardzo przydatna.
   Dla nasz szczególnie pierwsza pomoc (w 10 dniu nasz maluszek zapomniał o oddychaniu)

   • 3 5

  • niezłe bzdury

   a moja babka do dzisiaj nie korzysta z elektryczności, bo nie lubi.
   Autetyczne- pali w piecu drewnem i nie ma lodówki w domu.

   • 2 0

  • a potem tym babkom wypadają macice i pochwy już w w ieku 55 lat

   • 3 1

  • z całą pewnością korelacja wieku z tym, czy urodziła się w domu, szpitalu czy rowie jest bardzo silna...

   • 0 0

 • śmiać mi się chce (5)

  z tego i tyle,urodziłam 3 dzieci bez żadnej szkoły rodzenia i żyję..moje dzieci też.

  • 11 20

  • Dokładnie. moim otoczeniu teraz jest mnóstwo mam- sąsiadek, koleżanek, szwagierek, kuzynek, itd. Ale na ten cały tłum tylko jedna była w szkole rodzenia i odradziła mi tę stratę czasu... Wcale nie żałuję, że nie chodziłam. Jakoś nigdy nie odczułam braku jakieś wiedzy.

   • 5 6

  • a ja 4-kę i jestem b.zadowolona, że korzystałam z zajęć w szkole rodzenia (3)

   dzieci ważyły dużo ( od 3,9 do 4,8 kg )- urodzone silami natury i na pewno to czego dowiedziałam się w szkole rodzenia, dawało mi więcej pewności i przede wszystkim, czułam się b.spokojna podczas porodów.

   • 2 6

   • Byłem z dziewczyna na szkole (2)

    I polecam dla kogoś, kto nie wie jak nawet trzymać takiego maluszka, zeby mu nie zrobic krzywdy

    • 5 1

    • kobieta instoktownie wie jak (1)

     trzymać noworodka i nikt jej tego uczyć nie musi,mój mąż też wiedział choć nigdy wcześniej takiego malucha nie miał na ręku,i naprawdę żadna szkoła rodzenia nie była nam do tego potrzebna.

     • 4 7

     • Dokładnie. Wyciąganie kasy od rodziców którzy nie wierzą w siebie...

      • 2 0

 • Szkola rodzenia nic nie wnosi... (7)

  Urodzilam 3 tyg. temu i tak jak znajomi mowili, przy emocjach i bolu szkola rodzenia nic (totalnie nic) nie wniosla... Jezeli chodzi o opieke nad noworodkiem rowniez, bo nikt nie tlumaczy matce, ze nie powinno sie przewijac noworodka na płasko, bo to powoduje refluks/ulewanie itp. Polecam za to sluchanie poloznej i zycze kazdemu dobrej poloznej podczas porodu

  • 15 12

  • (3)

   To jak w takim razie przewijać dziecko??? Mam dwójkę dzieci i nie wiedziałam, że popełniam taką gafę :-) Po prostu lepiej nie przewijać bezpośrednio po karmieniu i bez odbicia.

   • 13 0

   • Rozumiem, że Be przewija noworodka w pozycji pionowej tak? To gratuluję.
    Zawsze przewijałam przed karmieniem - to akurat zupełnie logiczne, nie potrzeba do tego szkoły rodzenia

    • 9 0

   • własnie, maleństwo przewija się zawsze przed jedzeniem

    • 3 1

   • Dokładnie ale jak szczególnie noworodek wali kupsko po jedzeniu to co trzymac? Trudno trzeba przebrac i starac sie nie podnosic za bardzo d*pska aby nie ulalo.
    A z tym na plasko to jak inaczej? Pionowo trzymajac za uszy? W powietrzu?

    • 3 0

  • A jak niby sie przewija

   Noworodka? W pionie, zeby nie ulał?!

   • 5 0

  • (1)

   No chyba, że chodziło o karmienie na płasko?

   • 4 0

   • no, ale skoro Be ma takie problemy, ze myli karmienie z przewijaniem, to widac niezbedne rodzaje szkol jej sie tez pomylily ;-)

    • 5 0

 • Ściema (1)

  Ludzie szkoła rodzenie to jedna wielka ściema,brałem udział i wiem jak to wszystko wygląda.

  • 5 7

  • Ja tez brałem udział

   I nie udało mi się niczego urodzić.

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne masaże terapeutyczne
badania, konsultacje
maj 26-27
czwartek - piątek, g. 15:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Wstęp wolny
Bezpłatne konsultacje psychiatryczne
badania, konsultacje
maj 21
sobota, g. 09:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Wstęp wolny
Konsultacje dla kobiet
konsultacje
maj 26
czwartek, g. 10:00 - 15:00
Gdańsk, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane