Wiadomości

Szkoły rodzenia - wsparcie dla przyszłych rodziców?

Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają m. in. na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu.
Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają m. in. na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu. fot. Fotolia/Photographee.eu

Ciąża i przygotowanie do porodu to momenty bardzo ważne dla przyszłych mam, a zazwyczaj także dla ich partnerów i całych rodzin. Część kobiet korzysta ze wsparcia przyjaciółek, sióstr, a także czyta pisma i poradniki. Jest także duża grupa, która decyduje się na uczęszczanie do szkoły rodzenia i uczenie się w niej odpowiedniego przejścia przez poród, a także radzenia sobie w pierwszych dniach życia dziecka.Czy uważasz, że zajęcia w szkole rodzenia są potrzebne?

tak, zarówno dla przyszłych mam, jak i ich partnerów 46%
część z nich na pewno może okazać się przydatna 29%
raczej nie, w czasie porodu i tak o wszystkim się zapomina 14%
nie, kobieta sama wie, jak oddychać, kiedy przeć itd. - podpowiada jej instynkt 11%
zakończona Łącznie głosów: 241
Wsparcie przy porodzie

Szkoły rodzenia mogą przynieść liczne korzyści dla rodziny spodziewającej się dziecka. Pozwalają na przygotowanie się do poszczególnych faz porodu.

- W czasie kursów para zapoznaje się z wiedzą na temat porodu, ciąży oraz opieki nad noworodkiem. Kursy mają zawsze formę zajęć teoretycznych oraz praktycznych - mówi dr Karina Kulikowska-Ciecieląg, ginekolog i położnik. - Efektem tych zajęć, co jest udowodnione naukowo, jest zmniejszenie bólu poprzez zniesienie niepokoju w czasie porodu oraz wykorzystanie metod wyniesionych z zajęć.
- Wiedza o tym, co nas czeka, pozwala zachować większy spokój w czasie porodu. Pary mają także szansę poznać wiele tematów związanych z tym, co będzie się działo już po porodzie - dodaje Ewa Lisius, położna, koordynator Programu Szpital Przyjazny Dziecku, Szkoła Rodzenia Dobry Początek.
Nie zawsze jednak szkoła rodzenia daje oczekiwane wsparcie

- Zajęcia w szkole rodzenia uspokoiły mnie i dały mi pewność, że w trakcie porodu wszystko będzie zgodnie z planem. W praktyce okazało się, że nie wszystko przebiegało tak jak powinno, więc nie bardzo przydały się moje doświadczenia z kursu. Dodatkowo trafiłam na bardzo przepełnioną porodówkę i warunki były bardzo trudne - komentuje Iwona, mama półrocznego Tomka.
Jeśli w trakcie ciąży korzystamy z wiedzy z książek czy internetowych artykułów, warto uzupełnić je doświadczeniem. Możemy zdobyć je uczęszczając na kurs lub korzystając z doświadczeń innych matek.

- Podczas zajęć szkoły rodzenia można zweryfikować nasze wiadomości zasięgnięte z poradników, internetu czy opinii innych mam, ponieważ prowadzi je kompetentna położna. Dla par spodziewających się pierwszego dziecka ważne jest również przyswojenie technik oddychania oraz parcia. Umiejętność ta pozwala łatwiej pokonać trudy porodu - mówi Anna Bartkowska, Szkoła Rodzenia Super Mama.
- Nie planuję uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia, gdyż sporo czytam na temat porodu i mam informacje o opiece nad noworodkiem od moich przyjaciółek. Część z nich chodziła na kursy i była zadowolona, część z kolei uważa, że było to powielenie tego, co wyczytały w pismach dla przyszłych mam. Jeśli ktoś czuje potrzebę chodzenia do szkoły rodzenia, to pewnie warto, ja uważam, że poradzę sobie bez tego - mówi Ada, która jest w piątym miesiącu ciąży.
Znajdź szkołę rodzenia dla siebie

Program szkół rodzenia wykracza poza poród

Zajęcia w szkołach rodzenia wspierają rodziców nie tylko w przygotowaniu się do porodu i podstawowej opieki nad dzieckiem. Tematy dotyczą także wsparcia psychologicznego oraz związanego z rozwojem dziecka.

- Dobra szkoła rodzenia w programie ma nie tylko tematy dotyczące porodu, połogu, karmienia, kąpieli i pielęgnacji noworodka. Zaprasza także pediatrę, logopedę, ratowników, a także np. instruktorkę chustonoszenia - mówi Ewa Lisius.
Nauka pielęgnacji dziecka i radzenia sobie z maluchem podczas pierwszych dni w domu jest ważnym elementem zajęć w szkołach rodzenia.
Nauka pielęgnacji dziecka i radzenia sobie z maluchem podczas pierwszych dni w domu jest ważnym elementem zajęć w szkołach rodzenia. fot. Joanna Kamińska/ trojmiasto.pl

- W trakcie zajęć staramy się poruszać wszystkie tematy związane z porodem oraz późniejszą opieką nad noworodkiem i niemowlęciem. Przy użyciu fantomów noworodka uczymy się poprawnych pozycji do karmienia piersią, ich bezpiecznego chwytania czy podnoszenia. Nie brakuje oczywiście ćwiczeń praktycznych z przewijania i kąpieli - dodaje Anna Bartkowska.
Poza tym zajęcia pozwalają także na korzystanie z doświadczenia innych osób, dla których poród i opieka nad dzieckiem nie są już nowością.

- Szkoła rodzenia to także nauka pielęgnacji noworodka, zagadnienia związane z karmieniem piersią, szczepienia i mnóstwo cennych informacji od położnych, które uczestniczyły już w wielu porodach i najczęściej same mają dzieci - mówi Estera Chejda, położna, Szkoła Rodzenia Bociek.
Zdania rodziców są podzielone

Część rodziców chętnie korzysta z oferty szkół rodzenia. Często dają one wiedzę o sprawdzonych metodach pozwalających na radzenie sobie w nowej rzeczywistości, a także pokazują nowości, które z powodzeniem można wykorzystywać w rodzicielstwie.

- Dzięki zajęciom nie tylko zdobyłam wiedzę i umiejętności, ale także otrzymałam fachowe wsparcie pediatry i psychologa. Poza tym poznałam także inne mamy, z którymi do dzisiaj utrzymujemy kontakt i jesteśmy dla siebie wsparciem - dzieli się swoimi spostrzeżeniami Kamila, mama 7-miesięcznej Julki. Cenne były zajęcia z ratownictwa medycznego, a także z noszenia dzieci w chustach. Ciekawe były także metody na uspakajane dziecka, inne od dmuchania suszarką na brzuszek - dodaje.
Do porodu i pierwszych dni z noworodkiem można także przygotować się innymi metodami, chociażby korzystając z doświadczeń innych kobiet.

- Od początku wiedziałam, że nie będę chodziła na zajęcia do szkoły rodzenia. Mam mamę i siostrę, które już mają dzieci i wszystkie potrzebne informacje dostałam od nich. Wolę wsparcie od bliskich mi osób, wiem, że mogę im zaufać - mówi Ania, która za 3 miesiące zostanie mamą. Poza tym chciałabym, aby były one obecne ze mną także podczas porodu - dodaje.
Sprawdź, co jest ważne w pierwszych dniach z noworodkiem.

Warto przychodzić na zajęcia z partnerem

Część osób spodziewających się dziecka zastanawia się, czy w zajęciach uczestniczyć w parach, czy powinna korzystać z nich sama kobieta. Często w związku z tym, że przyszłe mamy planują rodzić same, nie decydują się na udział mężczyzny w zajęciach. Chodzą na nie same lub z przyjaciółką, siostrą czy mamą.

- Warto ustalić to wspólnie i spytać partnera o jego zdanie. Jeżeli nie ma ochoty, to należy uszanować jego decyzję. Niemniej jednak warto, aby obydwoje rodziców brało udział w zajęciach. Dla bardziej wstydliwych tatusiów proponujemy kursy indywidualne - mówi Estera Chejda.
- Partner kobiety rodzącej po wykładach w szkole rodzenia staje się cenną osobą na sali porodowej i dużą pomocą dla profesjonalnego zespołu - zapewnia dr Karina Kulikowska- Ciecieląg.
Nie zawsze przyszli rodzice planują uczestniczyć wspólnie w porodzie. Jednak nawet jeśli kobieta planuje rodzić sama, warto, aby partner uczestniczył w zajęciach.

- Nawet jeśli partner nie chce uczestniczyć w czasie porodu, to bardzo dobrze, jeśli przyjdzie ze swoją partnerką na kurs szkoły rodzenia. Po porodzie jest bardziej pomocny, zaradny i uczestniczy bardziej świadomie w wychowaniu dziecka - dodaje Ewa Lisius.
Jeśli przyszły tata przygotuje się do swojej nowej roli, będzie zaangażowany w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych dni.
Jeśli przyszły tata przygotuje się do swojej nowej roli, będzie zaangażowany w opiekę nad dzieckiem już od pierwszych dni. fot. Joanna Kamińska/ trojmiasto.pl

- Jak mówi Anna Bartkowska: Coraz mniej pań pojawia się na zajęciach w pojedynkę. To nas cieszy. Partner uczęszczający do szkoły rodzenia już od początku współuczestniczy w przygotowaniu się na przyjście swojego dziecka na świat. Może również dowiedzieć się, jak pomagać podczas porodu, a następnie karmienia piersią. Panowie chętnie uczestniczą też w zajęciach z pielęgnacji i kąpieli oraz pomocy pediatrycznej. To w tych tematach czują się najlepiej i wykazują się największą aktywnością.
Zdarza się także tak, że przyszłe mamy, które planują rodzic same, w trakcie zajęć, na które uczęszczają z partnerem, przekonują się do porodu rodzinnego, widząc w nim dużą wartość dla siebie, dla ojca dziecka i dla samego malucha.

- Do momentu przećwiczenia porodu w szkole rodzenia, byliśmy z żoną przekonani, że ja zostaję za drzwiami, ona rodzi. Ja się bałem, moja partnerka chciała czuć się komfortowo i nie chciała, abym miał później przed oczami obraz trudów porodu i jej niemocy. Zajęcia przekonały nas, że nasze obawy są bezpodstawne i wszystko na sali porodowej można tak zorganizować, że będzie to dla nas cennym i pięknym doświadczeniem - komentuje Paweł, tata 3-letniego Michała.
- Mąż tak zaangażował się w poród, że na koniec nawet przeciął pępowinę. A widok naszego dziecka w jego ramionach mamy przed oczami do dzisiaj - dodaje Zosia, żona Pawła.
Szkoły rodzenia dają przyszłym mamom i tatom większą pewność, że poradzą sobie oni w trakcie porodu oraz w pierwszych tygodniach życia dziecka. Nie każdy przyszły rodzic decyduje się na takie zajęcia, są osoby, które przygotowują się same, korzystając z dostępnej wiedzy i doświadczeń osób w swoim otoczeniu. Ważne, aby dobrze przygotować się do przyjścia na świat dziecka i czerpać wiedzę od osób, które mogą podzielić się z nami swoim doświadczeniem.

Opinie (60)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje