• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szkoła astmy w Szpitalu Polanki. Uczą, jak żyć z chorobą

Ewa Palińska
28 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
 - Najczęstszą przyczyną złej kontroli astmy (czyli występowania zaostrzeń) jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich oraz nieprawidłowa technika przyjmowania leków wziewnych - przestrzega lek. med. Elżbieta Gąsecka, zastępca kierownika Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Polanki. - Najczęstszą przyczyną złej kontroli astmy (czyli występowania zaostrzeń) jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich oraz nieprawidłowa technika przyjmowania leków wziewnych - przestrzega lek. med. Elżbieta Gąsecka, zastępca kierownika Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Polanki.

W czwartek 6 czerwca o godz. 16 w Szpitalu Polanki odbędą się kolejne, darmowe zajęcia w ramach Szkoły astmy, podczas których specjaliści w zakresie alergologii, pulmonologii oraz terapeuci będą dzielili się swoją wiedzą na temat tej choroby, przedstawią korzyści wynikające z leczenia oraz skutki jego zaniechania. O tym, czym jest astma i dlaczego warto uzbroić się w wiedzę na jej temat rozmawiamy z lek. med. Elżbietą Gąsecką, zastępcą kierownika Oddziału Alergologii i Chorób Płuc Szpitala Polanki.Jak oceniasz swoją kondycję fizyczną?

Ewa Palińska: Czym jest astma?

Elżbietą Gąsecka: Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych z nadreaktywnością drzewa oskrzelowego, która prowadzi do nawracających napadów świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem.

Co ją wywołuje?

Nie istnieje jeden czynnik wywołujący astmę. Obserwujemy częstsze występowanie astmy w rodzinach obciążonych tą chorobą, duży nacisk obecnie kładzie się na wpływ tzw. zachodniego stylu życia na rozwój astmy. Kiedyś modna, higieniczna teoria rozwoju alergii, znowu nabiera znaczenia.

Jaki jest związek między astmą i alergią?

Astma może mieć podłoże alergiczne i niealergiczne. Niezależnie od podstawowego podłoża choroby, różne czynniki mogą prowadzić do zaostrzenia objawów. W okresie wczesnodziecięcym często zaostrzenia astmy związane są z infekcją dróg oddechowych, w późniejszym wieku większe znaczenia ma kontakt z alergenami.

Często spotykamy się z problemem zwalniania dzieci z zajęć wf przez rodziców. Tymczasem to właśnie nauczyciel wychowania fizycznego niejednokrotnie zgłasza rodzicom, że dziecko ma problem z oddychaniem.
Czy trudno zdiagnozować astmę?

W rozpoznaniu astmy ważne jest, aby pamiętać o tym, iż "nie wszystko, co świszcze jest astmą". W okresie wczesnodziecięcym możemy mieć do czynienia z innymi przyczynami nadreaktywności oskrzeli czy świszczącego oddechu, które mogą dawać podobne objawy.

Postawienie rozpoznania astmy we wczesnym okresie życia stanowi niemałe wyzwanie. W postępowaniu diagnostycznym bierzemy pod uwagę przede wszystkim wywiad. Dzieci do poradni alergologicznej zgłaszają się zwykle w okresie zdrowia, dlatego bardzo ważne jest, aby informacje przekazane przez rodziców były w miarę możliwości szczegółowe.

O co pyta się podczas takiego wywiadu?

Zadajemy rodzicom kilka istotnych pytań, np. czy zachorowaniom towarzyszyła duszność, świszczący oddech, czy te zjawiska występowały na wdechu czy na wydechu. Jaki był charakter kaszlu, o jakiej porze występował, czy u dziecka występuje nieżyt nosa. Odpowiedź na te pytania kierunkuje nasze dalsze postępowanie.

Podczas zajęć w Szkole astmy duży nacisk kładzie się na wyjaśnienie, jak działają leki wziewne, jakie są ewentualne skutki uboczne ich stosowania i jak można je zminimalizować. Podczas zajęć w Szkole astmy duży nacisk kładzie się na wyjaśnienie, jak działają leki wziewne, jakie są ewentualne skutki uboczne ich stosowania i jak można je zminimalizować.
Czy astmę można wyleczyć?

To trudne pytanie. Jeżeli mamy do czynienia z astmą o podłożu alergicznym, to możemy uzyskać długotrwałą poprawę (wyleczenie?), stosując odczulanie przeciwko istotnym klinicznie alergenom. Czasami obserwujemy proces wyrastania z astmy. Wówczas należy się zastanowić, czy nie był to tzw. zespól astmopodobny, związany np. z nadreaktywnością poinfekcyjną wieku dziecięcego lub refluksem żołądkowo-przełykowym.

Najczęściej w przypadku astmy osiągamy tzw. etap długotrwałej remisji w trakcie leczenia przeciwastmatycznego. Krótko mówiąc, jeżeli pacjent będzie systematycznie przyjmował leki w odpowiedniej dawce, to możliwe jest ustąpienie objawów takich jak np. duszności i zdecydowana poprawa tolerancji wysiłku.

Jak leczy się astmę?

W leczeniu astmy podstawowym lekiem są steroidy wziewne. Mamy kilka sposobów podawania tych leków. U najmłodszych pacjentów podajemy je w postaci nebulizacji, za pomocą inhalatorów pneumatycznych, u nieco starszych dzieci możliwe jest podawanie leków z inhalatora ciśnieniowego przez komorę inhalacyjną. Dzieci w wieku szkolnym i młodzież najczęściej korzystają z inhalatorów suchego proszku (wygodnych, dyskretnych, po przeszkoleniu łatwych w obsłudze).

Co możemy zrobić, aby zminimalizować skutki choroby? Jakie błędy najczęściej popełniają chorzy na astmę? Jakie mogą być skutki tych błędów?

Podobnie jak w leczeniu innych chorób o charakterze przewlekłym, leki powinny być podawane również w okresie remisji, czyli po ustąpieniu objawów. Z tym mamy największy problem. Pacjent po pewnym czasie przyjmowania leków czuje się już tak dobrze, że wydaje mu się, iż jest zdrowy. Wówczas dochodzi do momentu, kiedy o lekach zapomina lub świadomie je odstawia. Najczęstszą przyczyną złej kontroli astmy (czyli występowania zaostrzeń) jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich oraz nieprawidłowa technika przyjmowania leków wziewnych.

Zajęcia w Szkole astmy są bezpłatne i prowadzą je specjaliści w zakresie alergologii, pulmonologii oraz terapeuci. Na zdj. Olga Świdzicka z Poradni Promocji Zdrowia, współprowadząca zajęcia. Zajęcia w Szkole astmy są bezpłatne i prowadzą je specjaliści w zakresie alergologii, pulmonologii oraz terapeuci. Na zdj. Olga Świdzicka z Poradni Promocji Zdrowia, współprowadząca zajęcia.
Do kogo adresowane są zajęcia w Szkole astmy?

Zajęcia Szkoły astmy w naszym ośrodku dedykowane są głównie rodzicom oraz starszym dzieciom i młodzieży, ale również mogą w nich uczestniczyć nauczyciele (np. wychowania fizycznego, wczesnoszkolnego).

Duży problem w leczeniu astmy stanowi panująca powszechnie sterydofobia, stąd w naszych szkoleniach duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie, jak działają leki wziewne, jakie są ewentualne skutki uboczne ich stosowania i jak możemy je zminimalizować.
Nauczyciele wychowania fizycznego? Czy ma to związek z tym, że osoby chore na astmę nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej?

Dokładnie tak. Często spotykamy się z problemem zwalniania dzieci z zajęć WF-u przez rodziców. Tymczasem to właśnie nauczyciel wychowania fizycznego niejednokrotnie zgłasza rodzicom, że dziecko ma problem z oddychaniem.

Jaki jest cel zajęć prowadzonych w ramach Szkoły astmy?

Zadaniem Szkoły astmy jest przekazanie rodzicom, pacjentom informacji na temat choroby, korzyści wynikających z leczenia oraz skutków jego zaniechania. Duży problem w leczeniu astmy stanowi panująca powszechnie sterydofobia, stąd w naszych szkoleniach duży nacisk kładziemy na wyjaśnienie, jak działają leki wziewne, jakie są ewentualne skutki uboczne ich stosowania i jak możemy je zminimalizować. Przeprowadzamy również szkolenia z technik podawania leków wziewnych oraz
stosowania profilaktyki alergenowej.

Jak często odbywają się zajęcia i kto je prowadzi?

W zajęciach, poza rodzicami i opiekunami, mogą również uczestniczyć wszystkie osoby zainteresowane wiedzą na temat tej choroby. Podczas najbliższych spotkań poruszymy tematy m.in. prawidłowych technik podawania leków, profilaktyki alergenowej oraz jakości życia osób chorych na astmę.

Zajęcia są bezpłatne a prowadzą je specjaliści w zakresie alergologii, pulmonologii oraz terapeuci. Odbywają się kilka razy w roku, w zależności od zapotrzebowania.

Najbliższe zajęcia odbędą się 6 czerwca 2019 w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, w budynku nr 4 Oddziału Alergologii i Chorób Płuc. Początek godz. 16. Zapisy: promocjazdrowia@szpitalpolanki.pl lub 58 520 75 52. Udział jest darmowy. Współorganizatorem akcji jest Fundacja Sport na Zdrowie.

Wydarzenia

Szkoła astmy - szkolenie dla rodziców

warsztaty

Miejsca

Opinie (20) 5 zablokowanych

 • (1)

  Córka ma astmę alergiczną. Teraz to dla nas najcięższy okres. Dużo się inhalujemy, sprawdzamy w Apsik co pyli oraz jakość powietrza i staramy wtedy ograniczyć spacery i włączamy oczyszczacz w domu ale i tak mała widać, że się męczy. Odczulanie jeszcze nie wchodzi w rachubę bo ma dopiero 4 lata.

  • 2 2

  • Współczuje.. :( dużo siły dla was

   • 1 0

 • pokonaliśmy astmę..

  Jestem matką-syna już dorosłego, który pokonał astmę. Jako dziecko 4-letnie trafił pod opiekę lekarzy Przychodni na ul.Polanki. Przeszliśmy rózne etapy jego życia walki z tą chorobą. Wizyty nocne w szpitalu, Sanatoria , czuwanie całonocne przy łozku spiącego syna...Najgorsze było jednak to ,że nie mógł funkcjonować w grupie bawiących się dzieci normalnie-zdarzały się ataki duszności...no cóz nieświadome dzieci miały widowisko. Nie poddaliśmy się. Nauczyliśmy się z astmą żyć. Stosowaliśmy się do zaleceń Pani Doktor prowadzącej syna i z wiekiem ataki były rzadsze,łagodniejsze i wieku 16 lat ustąpiły. Pacjentem Poradni na Polankach był do uzyskania pełnoletności.Dzis jest 30 latkiem- silnym ,zdrowym, wysportowanym-a astma dla nas to już historia. Dziękuje Pani Doktor za wszystko co zrobiła dla mojego syna....

  • 12 1

 • Leczenie (2)

  Jestem dorosłym człowiekiem , biorę 1 raz dziennie wieczorem Loratadynę. Jakoś się trzymam. Wapno musujące też pomaga. Jeśli chodzi o pogodę to najgorszy jest silny wiatr.

  • 2 1

  • geneza

   Ponoć astma to choroba o podłożu nerwowym , im więcej stresów tym częstsze ataki.

   • 3 3

  • wapna lekarze nie stosują od 10 lat

   • 3 0

 • Portservice w tej chwili wypuszcza z komina takie trucizny w kierunku Gdańska (3)

  Że astma to jest pikuś.
  Plaża Westerplatte, Brzeźno Stogi to plaże na których są spaliny z komina Portservice.
  Ta firma pali tak toksyczne rzeczy że nawet statku z tymi chemikaliami na redę Niemcy nie chciały wpuścić!
  Ob3ecnie spalają toksyny przywiezione z działki muzyka discopolo sprowadzone z Wielkiej Brytanii.

  • 9 0

  • Znam rodzine z 2 dzieci która mieszkała w Gdańsku okolice Ujeściska. (1)

   Wyjechali do Katowic i astma dzieciom przeszła tydzień po przeprowadzce.
   Trojkąt śmierci Portservice - Hałda fosfogipsów - wysypisko śmieci Szadółki robi dzieciom i dorosłym krzywdę.
   Do tego kolejny trojkąt śmierci dwie obwodnice plus Elbląska.
   500 000 miasto i brak transportu kolejowego do portów, brak sprawnej komunikacji tramwajowej, brak autobusów elektrycznych eee zdrowia z tego nie będzie.

   • 8 0

   • Astma nie jest od zadnego zanieczyszczenia, nie pisz jak nie wiesz. Zadaj lepiej pytanie dlaczego po przeprowadzce w tydzien ustala? Jak czytam te wypociny wasze i pseudo lekarzy toozna tylko beke krecic jacy wy jestescie glupi i otumanieni

    • 1 5

  • Pisałem dziś o post service

   Już post usunęli. Dudelkiewicz płaci za kasowanie postów chyba

   • 5 0

 • stare diesle na ulicach

  wycięte dpf i astma szaleje

  • 9 1

 • Pozwolę sobie na krótki tekst "motywacyjny" (takie to modne teraz :) :) . Męczę się z astmą od dziecka, od zawsze bieganie i długotrwały wysiłek był dla mnie zmorą. Pierwsze, sporadyczne nocne duszności pojawiły się w wieku 12-13 lat, ale choroba została zdiagnozowana dopiero w wieku 18 lat. Przez lata było lepiej lub gorzej (czasem ataki miałem co noc miesiącami), do tego paliłem papierosy. Dziś mam 37 lat, 20 miesięcy temu rzuciłem całkowicie papierosy, rozpocząłem sumiennie trenować 2 razy w tygodniu (krav maga). Okazuje się, że potrafię przebiec już 5 km jednym ciągiem, czyli zrobić coś, co kiedyś nawet mi się nie śniło. Moje nocne duszności ustały w 95 %, właściwie, to wcale ich nie ma, a jeśli coś się zdarzy to słabiutko. Pierwsze miesiące treningów były piekielnie ciężkie, ale potem szło już troszkę lepiej. Moje mięśnie oddechowe są teraz naprawdę bardzo mocne, potrafię wziąć bardzo głębokie i częste wdechy, które kompensują słabą pojemność płuc. Nadal nieco odstaję od grupy, ale wkręciłem się w to i chcę to robić przez najbliższe lata. Bardzo mocno się pocę, bo treningi są katorżnicze, czuję się jednak po nich lekko, czuję oczyszczenie fizyczne i psychiczne, poczucie dobrze spełnionego obowiązku i to, że dołożyłem kolejną małą cegiełkę w budowę mojej kondycji i umiejętności. Do tego zgubiłem dobrych kilka centymetrów w pasie, na plecach, na twarzy i na całym ciele. Na astmę polecam systematycznie podkręcany wysiłek fizyczny (najlepiej w postaci zorganizowanych ćwiczeń w grupie) oraz całkowite odstawienie papierosów.

  • 4 0

 • Zatrute środowisko (1)

  Kiedyś tych chorób nie było, a teraz nawet w Trójmieście mamy smog. Mi to zawsze żal tych małych dzieci co one winne

  • 2 0

  • były były tylko nie były diagnozowane albo się o nich nie mówiło.

   chyba że wcześniej to 100-200lat temu to może

   • 1 0

 • Tylko Doktor Pustkowski !!! (1)

  • 4 0

  • Pustki

   Cisowskie

   • 0 0

 • Kiedy byłem dzieciakim i mieszkałem na aniołkach to zdiagnozowali mi astmę dlaczego ?

  Po prostu wszyscy sąsiedzi palili śmieciami i ja tym oddychałem. Dopiero w Niemczech zrozumiałem co to jest świeże powietrze.

  • 1 3

 • A co to?

  Marynia-kucharka z awansu biuralistka się obraziwszy i blokadę zgłosiwszy?

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Darmowe konsultacje z zakresu dermatologii

badania, konsultacje

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

80 zł
warsztaty

Najczęściej czytane