Wiadomości

Szczepionych więcej niż chorych na COVID-19

Pierwszeństwo w szczepieniach mają osoby najstarsze, bo to one najciężej przechodzą COVID-19.
Pierwszeństwo w szczepieniach mają osoby najstarsze, bo to one najciężej przechodzą COVID-19. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

W Polsce wykonano już niemal 2 miliony szczepień na COVID-19. To prawie o pół miliona więcej niż wszystkich chorych z powodu koronawirusa - i to od początku trwającej ponad rok pandemii. Czy to już nie czas na luzowanie kolejnych obostrzeń?Kiedy obostrzenia wynikające z pandemii powinny być poluzowane, jeśli utrzymamy taki poziom zakażeń?

już teraz trzeba znieść obostrzenia 41%
od razu po zaszczepieniu osób z grup ryzyka 14%
powoli, wraz z zaszczepieniem kolejnych osób 26%
dopiero po zaszczepieniu większości społeczeństwa 19%
zakończona Łącznie głosów: 1285
Bez popadania w przesadny optymizm można już stwierdzić, że tempo szczepień jest znacznie lepsze, niż zakładaliśmy. Mamy już w Polsce 1 993 739 zaszczepionych osób, a dziennie podawanych jest już ponad 110 tys. szczepionek. Tymczasem do piątku, 12.02.2021 r., mieliśmy oficjalnie 1 577 036 zakażonych w całej Polsce, liczonych od początku epidemii, choć warto pamiętać, że z pewnością jest to liczba zaniżona. Gdy czytasz te słowa, w Polsce wykonaliśmy już więc ponad 400 tys. szczepień więcej, niż było w sumie wszystkich chorych od początku pandemii. Dwie dawki otrzymało już 580 607 osób. Warto podkreślić, że są to osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem - czyli personel medyczny - oraz te, którym najbardziej zagrażają jego skutki: seniorzy. Nadal trwają szczepienia najstarszych osób, dołączyli też do nich nauczyciele. W samym Trójmieście zaszczepiono już ponad 60 tys. osób.

Liczba nowych przypadków w Trójmieście ustabilizowała się. Tak samo jest w całej Polsce.
Liczba nowych przypadków w Trójmieście ustabilizowała się. Tak samo jest w całej Polsce. graf. Trojmiasto.pl
Sukcesywnie spada też liczba zakażeń. Szczyt miał miejsce na przełomie października i listopada 2020 r., kiedy praktycznie codziennie było ponad 20 tys. nowych zakażeń. Dziś 6 tys. dziennie jest liczbą dużą. Maleje też - choć znacznie wolniej - liczba zgonów. Na koniec listopada 2020 r. średnia liczba zgonów na 1 mln osób wynosiła 13,11, a obecnie jest na poziomie 7,1. Bez stresu obserwować można też liczbę zajętych "covidowych" łóżek, która jest na poziomie 50,7 proc., a także respiratorów - 42,5 proc. Specjalnie przygotowane szpitale polowe na stadionach czy w centrach wystawienniczych świecą pustkami.

Kto umiera na COVID-19?Statystyka śmiertelności może być jednak niepokojąca, bo dziennie bywa ponad 400 zgonów. Dokładnie sprawdziło to Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w badaniach przeprowadzonych przez prof. dr. hab. Roberta Flisiaka, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Pełna analiza śmiertelności na COVID-19Najwyższa śmiertelność jest wśród osób powyżej 80. roku życia i sięga 22,6 proc. Kolejna grupa to 70-80 lat - 15,1 proc. Z tym że te grupy są już praktycznie w całości zaszczepione - kto chciał, jest już po pierwszej dawce, wielu także po drugiej. Za chwilę zaczną się też szczepienia 60-latków (śmiertelność 7,7 proc.). Pozostałe grupy wiekowe pod względem śmiertelności można praktycznie statystycznie pominąć. Oczywiście zdarzają się - najczęściej bardzo nagłaśniane - zgony u młodych osób, ale są nieliczne i najczęściej powiązane z poważnymi chorobami.

Kto najczęściej umiera na COVID-19?To właśnie słynne już "choroby współistniejące", czasami nieleczone, są bowiem kluczowe. Z badań wynika, że najwyższą śmiertelność stwierdzono u osób zmagających się z nowotworami - 25,6 proc., po udarach (24,3 proc.), u chorych na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, (22,5 proc.) oraz chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego (18,8 proc.) Nikogo nie trzeba przekonywać, że są to choroby śmiertelne nawet bez koronawirusa.

Lekarz: 20 razy więcej przeciwciał po szczepionceNa szczęście na razie wszystko wskazuje na to, że szczepionka szybko zakończy problem koronawirusa. Dobitnie pokazuje to ostatni test na obecność przeciwciał, który wykonał Krzysztof Pawlak, lekarz rezydent medycyny rodzinnej. Wynikami pochwalił się na Twitterze.

"Postanowiłem zbadać poziom przeciwciał IgG antySARS-CoV2 trzy tygodnie po pierwszej dawce szczepienia. No i zbadałem. Przy poziomach 200-300 mówiliśmy, że to dużo" - napisał na Twitterze lekarz. I dołączył zdjęcie wyniku. Okazało się, że ma znacznie więcej przeciwciał niż ozdrowieńcy, którzy mają zazwyczaj wynik w okolicach 50 AU/ml. Stężenie w jego organizmie wyniosło 4692,4 AU/ml.

Lekarz pokazał, jak wiele przeciwciał koronawirusa ma po szczepieniu. mat. prasowe
To przypadek jednostkowy, ale mamy już znacznie bardziej miarodajne wyniki z Izraela. To kraj, który rozpoczął masowe szczepienia jako pierwszy. Też zaczął od najstarszych mieszkańców, ale bez rejestracji. I gdy wieczorem w punktach szczepień nie ma już seniorów, szczepionki otrzymują osoby z pozostałych grup wiekowych. Dzięki temu już 750 tys. Izraelczyków powyżej 60. roku życia zostało zaszczepionych dwiema dawkami preparatu BioNTech/Pfizer. Rośnie też liczba młodszych zaszczepionych. W badaniach ujęto jednak tylko najstarszych. Zaledwie 0,07 proc. z nich zakaziło się koronawirusem. Tylko 38 osób trafiło do szpitala. Zmarło trzech seniorów, ale wiele wskazuje na to, że zakazili się przed podaniem drugiej dawki szczepionki, czyli przed uzyskaniem pełnej odporności.

To wyniki państwowych badań, ale podobne zrobiła też firma Maccabi, prowadząca m.in. prywatne przychodnie. Według nich wśród 248 tys. osób, którym drugą dawkę szczepionki podano i minęło co najmniej 7 dni, koronawirusa stwierdzono u 66 osób, czyli 0,03 proc. Nikt z nich nie trafił do szpitala, wszyscy przeszli zakażenie bardzo łagodnie.

Czas na koniec obostrzeń?Coraz więcej osób twierdzi więc, że liczby bezsprzecznie wskazują na to, że najwyższy czas na luzowanie obostrzeń. Z jednej strony w województwie pomorskim mamy trzeci wynik w Polsce pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców, liczonych w ujęciu siedmiodniowym (20,83). Tylko warmińsko-mazurskie (23,47) i kujawsko-pomorskie (21,96) wypadają gorzej.

Z drugiej: niektóre branże trzeszczą w szwach, a opór społeczny jest coraz większy. Jest coraz więcej otwartych restauracji, a siłownie i hotele wykorzystują wszystkie możliwe furtki, by gościć "profesjonalnych" sportowców, organizować zawody, turnusy rehabilitacyjne czy obozy treningowe.

Restauratorzy mówią "dość" i otwierają lokaleWszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w wielu miejscach obostrzenia to po prostu fikcja i tylko literalnie trzymający się przepisów stosują się do wszystkich. Mimo tego nie rośnie liczba zachorowań, choć wpływ na to ma bez wątpienia wszystko po trochu: obostrzenia, pora roku i mroźna pogoda, szczepiony personel medyczny i znaczna część seniorów, praca oraz nauka zdalna. Jeśli dodamy do tego szczepienia i zabezpieczenie grupy najbardziej podatnej na ciężkie przechorowanie COVID-19, to trzeba zacząć się zastanawiać nie nad tym, czy i jakie obostrzenia powinny być poluzowane, ale kiedy to zrobić. I czy to nie jest już ten czas, kiedy należy dać większy oddech nie tylko przedsiębiorcom, ale wszystkim, którzy musieli niemal z dnia na dzień zrezygnować z części swojego dotychczasowego życia.

Zwłaszcza że mamy już także wyniki badań i symulacji z USA, gdzie sprawdzono, jak otwarcie poszczególnych branż wpływa na wzrost zakażeń. Okazuje się, że najważniejsze jest... unikanie tłoku. W przypadku wprowadzenia limitu 20 proc. maksymalnej liczby osób w danym miejscu można zmniejszyć liczbę nowych zachorowań o 80 proc. Co ciekawe, dbałość o brak zagęszczenia nie ogranicza tak bardzo biznesu, bo ruch klientów bardziej się rozkłada - według badań spada o 42 proc. Z punktu widzenia przedsiębiorców mamy więc zmniejszenie obrotu i nadal zaciskanie pasa, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że wolą taką sytuację niż całkowite bankructwo.

Opinie (355) ponad 20 zablokowanych

 • Kasyna... (22)

  Najważniejsze,że zostały otwarte...co tam gastronomia..absurd goni absurd

  • 158 7

  • (10)

   Niech się nagrają, nachleją i naściskają - efet będzie za chwilę.

   • 4 5

   • Efekt już widać na tym zegarze: (9)

    Licznik lokdownowy. Poszukaj w sieci i zobacz, ile pieniążków kosztuje histeryzowanie.

    • 7 2

    • (5)

     Policzyłeś już ile ciebie kosztuje? Mnie nic.

     • 2 8

     • (4)

      Tak, biedo umysłowa, ciebie ponad trzydzieści miliardów, które od marca zeszłego roku "wyparowały" z gospodarki nie dotyczy. Siedź, biedo, dalej w piwnicy i główkuj, skąd się biorą socjale dla takich jak ty.

      • 12 3

      • (2)

       Mamy 16%takich głąbow umysłowych, co widać po ankiecie

       • 1 5

       • Miliardy utopione w urojoną sr*jdemię (1)

        Natychmiast sprywatyzować NFZ ! Opłacę sobie sam składkę z której będe leczył przeziębienia i inne Covidy, a zaszczepieni niech sami finansują sobie zakup szczepionek + leczenie za X lat skutków ubocznych (w tym swojego zmutowanego GMO potomstwa). "Konsumenci parówek z bidry" w przerwach miedzy serialem "Love Island" a "dziennymi poradami Sutkowskiego" będą pouczać innych o statystykach w Izraelu i zasadności szczepień buhaha. A z zaoszczedzonej składki zdrowotnej wykupię wycieczke do Tanzanii - tam nie mają czasu ogladać telewizora wiec i wirusa nie ma

        • 10 3

       • przy pierwswzej lepszej operacji to jeszcze twoi wnukowie będą długi spłacać

        • 0 0

      • No ciebie na pewno ta kwota dotyczy. Piwko wypite, żarełko zjedzone? - to lulu teraz. Aleś nas oświecił że ja cię nie mogę ;)

       • 3 4

    • A ja dziekuję za info o tym liczniku kosztów lockdownów. Ciekawe poczytam. Thx (1)

     • 4 3

     • Został zainstalowany

      Wczoraj w Warszawie na budynku byłego kc pzpr. jest dostępny online, po wpisaniu w google na stronie mającej w adresie org. Zasadę działania opisywał dziś RMF 24. Na ich stronie jest bezposredni link.

      • 0 5

    • serio uważasz że otwieranie ksyn to teraz najważniejsza rzecz? tylko kasyna mogą nas uratować?

     • 0 0

  • Tam można cos ewentualnie wygrac (5)

   A nie wydać 40 zł za 200 gram zarcia

   • 3 5

   • Idź i wygraj. (4)

    Będzie Cię stać w końcu na "drogi" obiad. Tylko nie pomyl drzwi do kasyna z drzwiami do mopsu.

    • 7 5

    • Mops w gdansku (3)

     To i tak fikcja. Chyba że Adamowicz podzieli się dobrem

     • 0 6

     • (1)

      To bez znaczenia. Bezsensem jest natomiast porównanie sytuacji zamkniętych branż z grami w ruletkę albo jednorękiego bandytę. Co ma piernik do wiatraka? W totka niech se idzie zagrać. Tam cały czas otwarte. Może będzie mieć szczęście jak Bolek.

      • 5 0

      • Czemu bez sens?

       Do kasyna idziesz i siedzisz wśród innych graczy... to ja bym tak chciała,tylko jeszcze coś zjeść np. I jak nowy zachować wymagany dystans przy stole do ruletki?

       • 1 2

     • Adamowicz dzieli się czymś innym niż dobrem

      • 0 3

  • Otwierać, otwierać (3)

   Jak i tak nie chodzę do tych zlodziej z gastronomii

   • 2 6

   • (2)

    Ty nigdzie nie chodzisz biedo umysłowa

    • 6 3

    • Ale za to jest stałym bywalcem Biedronki (1)

     • 3 3

     • Masz chyba obsesję na punkcie Biedronki

      sieć jak każda inna. Nie powiem że specjalnie za nią przepadam, ale bywam ze względu na lokalizację sklepów (pobliża stacji kolejki SKM, pętli komunikacji miejskiej, głównych ciągów ulic, itd.). Po bochenek chleba nie będę ganiał do marketu który specjalnie lubię, a tych w Gdańsku są 2.

      • 2 0

  • kariera nikosia dyzmy, pinokio nawet podobny

   • 0 0

 • Coś czuję, że za pare tygodni wybuchnie bomba z tymi szczepionkami (29)

  Gdy okaże się że mają znikomą skuteczność. Ewentualnie w druga stronę gdy liczba zaszczepionych wzrośnie i cały czas będą oni pozytywni w tych śmiesznych testach PCR to podważy całkowicie wiarygodnośc tych testów. A to własnie na podstawie liczby testów wprowadzono te wszystkie nowe narodowe normalności.
  Wygląda na to, że władza próbuje sobie kupić kolejny czas, kolejnym odwracaniem kota ogonem. Testy, maseczki, respiratory, szczepionki - okaże się że to niewiele warte (w sensie przydatności bo w sensie wartości faktur już całkiem nieźle)
  W Polsce od początku tej tzw pandemii czyli przez rok zanotowano ok 1,5 mln "zakażonych". To w dalszym ciągu jest mniej niż połowa oficjalnych, rocznych zachorowań na grypę. Pewnie gdyby próbowali kilka lat temu wykonać podobny manewr z pandemią na grypę (dobrze nam znaną od lat) to ludzie nie daliby się nabrać. Ale wystarczyło zmienić grypę na covid i mamy to co mamy....

  • 114 93

  • (6)

   10/10

   • 19 9

   • 1000/1000 (5)

    Jak miło widzieć że jednak b.wiele osób widzi ten historyczny przekręt covidowo-szczepionkowy

    • 17 9

    • Podbijam! 2000/2000 (4)

     kto da więcej?

     • 7 8

     • 3000/3000 a przy okazji fyi (3)

      Based on the 94 cases in a trial that has enrolled about 40,000 subjects: 8 cases in a vaccine group of 20,000 and 86 cases in a placebo group of 20,000. This yields a Covid-19 attack rate of 0.0004 in the vaccine group and 0.0043 in the placebo group. Relative risk (RR) for vaccination = 0.093, which translates into a vaccine effectiveness of 90.7% . This sounds impressive, but the absolute risk reduction for an individual is only about 0.4% (0.0043-0.0004=0.0039). The Number Needed To Vaccinate (NNTV) = 256 (1/0.0039), which means that to prevent just 1 Covid-19 case 256 individuals must get the vaccine; the other 255 individuals derive no benefit, but are subject to vaccine adverse effects

      • 5 3

      • ciekawe i smutne zarazem ze to taka sciema

       • 4 5

      • ech nas prawdziwych Covidian niestety coraz mniej (1)

       już na ulicach jest nas coraz mniej, niestety ludzie albo nie noszą masek, albo mają maski na brodzie lub coraz częściej pod nosem.
       Ehhh brakuje mi tego Covidovego szaleństwa, kazdy w masce, plus do tego w rekawiczkach. Wszyscy przestraszeni, tylko czekaliśmy na raporty, ekscytowaliśmy się liczbamii - powiedzcie mi czy te czasy jeszcze wrócą?
       Dzisiaj u mnie na osiedlu, przechodziłem obok jednej z siłowni, patrzę otwarta- ludzie również byli... uśmiechnięci biegali na bieżniach.
       Natomiast my prawdziwi Covidianie, czekamy aż nasz złoty środek w postaci szczepienia się pojawi.
       Mam nadzieje, bedziemy już do roku 2025 mogli żyć normalnie. Maksymalnie 2-3 lata jeszcze wytrzymam siedząc w piwnicy :(

       • 6 4

       • spokojnie, co 3 miesiące będą teraz ogłaszać nowy szczep koronawirusa

        • 8 3

  • (10)

   Ale dane o skuteczności szczepień z Izraela są Ci znane czy tak sobie tylko gdybasz?

   • 11 4

   • (3)

    a myślisz że w Izraelu mówią samą prawdę czy tak jak u nas w narodowej?

    • 5 10

    • Jak coś mogę tanio wypożyczyć ciężarówkę do nagrywania kadrów z przewozu trumien (2)

     • 3 3

     • a rekwizyty trumienne zapewniasz? (1)

      • 0 2

      • Mogę przysłać sztuczny wieniec. I wkład do znicza na 115 godzin

       • 0 1

   • Nawet czekolady w Lidlu dostajesz innej partii niż ta dostepna w Niemczech czy Izraelu (3)

    wiec w wielka polityke i ocenianie odleglych krajów ty tam sie nie baw. Ty nawet nie wiesz co sie dzieje na Polskim podwróku a Izrael to ty widziales tylko na ekranie tefałpe albo tefałenu buahhaa

    • 6 3

    • (1)

     Było nawet głośno w mediach że chemia gospodarcza, produkty żywnościowe, wszystko kierowane na rynek polski ma gorszy skład niż te same produkty na zachodzie...

     • 4 1

     • To oficjalne dane, Komisja Europejska prowadzi działania legislacyjne w celu wyeliminowania takiej praktyki.

      • 3 1

    • o widze ze ktos prawde napisal, zaraz komentarz usuna zapewne

     • 2 2

   • W Izrealu wyszczepią palestyńczyków a elita sobie sół wstrzykuje (1)

    Jest pełno nagrań (szybko kasowane) gdzie widać jak udają że coś wstrzykują

    • 6 10

    • dokladnie palestynczykow sie pozbywaja ale to trzeba sie troche zainteresowac

     aby wiedziec o co chodzi z tymi palestynczykami, a najsmutniejsze jest to ze my jestesmy palestynczykami europy

     • 2 10

  • Dokładnie, próbowali też w 2009 z pandemią H1N1 którą później odwołano ze wstydem. Pamiętam jak media histeryzowały (1)

   lament był codziennie w wiadomościach że jak Kopaczowa nie zamówi szczepionek to będziemy mieli w Polsce dziesiątki tys zmarłych. Tu na forum też zebrała sie wtedy grupa wyznawców H1N1. Niestety po 12 latach odgrzano kotleta a wielu ludzi nabrało się ponownie (niestety ludzka pamięć jest krótka)

   • 13 4

   • nie jest krotka, ale jet oplacana przez Soroszy i innych ROszfildow

    • 6 3

  • Rozgryzłeś decydentów - właśnie dlatego na chwile luzują gospodarke. By zamiast szczepionki (1)

   obwiniać za zgony - dzieci klas I-III, otwarte hotele itp. A przecież cudo szczepionki warte miliardy miały poprawić sytuacje... Znów wypiorą mózgi w TV i ta szopka nigdy się nie skończy

   • 3 4

   • skonczy sie w 2024 roku bo jest to na stronie WHO

    A zamkniecie projektu covida i rozliczenie wszystkich faktur to 1 kwartal 2025roku

    • 5 2

  • Sama prawda co napisales, nie rozumiem dlaczego ktos to minusuje? chyba ze jest z aparatu ucisku....

   • 4 6

  • Najważniejsze że przetestują to na nauczycielach

   • 4 3

  • 10/10! Coraz więcej świadomych obywateli (1)

   10/10! Coraz więcej świadomych obywateli

   • 6 6

   • Też się ciesze że jednak sporo osób potrafi samodzielnie myśleć

    • 4 2

  • 10/10! Coraz więcej świadomych obywateli

   Dosyć z tym przekrętem!

   • 4 1

  • Do nauki!

   A czemu mają mieć znikomą skuteczność - jakieś badania, wiedza czy tylko intuicja humanisty to Ci podpowiada? Zaszczep się i zobacz jaką masz ilość przeciwciał we krwi, porównaj ile ma przeciętny ozdrowieniec, osoba po jednej dawce i osoba po dwóch dawkach dwóch rodzajów szczepionek (mRNA oraz wektorowej). Jeśli Ci się nie chce, bo zapewne tak już masz jak reszta społeczeństwa, to ci podpowiem już po jednej dawce ilość przeciwciał we krwi jest co najmniej 10 razy większa niż u przeciętnego ozdrowieńca. Dlatego dalej mówmy głupoty o szczepionkach nie mając o nich zielonego pojęcia, o fizyce kwantowej też się tak chętnie wypowiadasz?

   • 1 0

  • Może być bomba taka jak Hiszpanka czy też Gulf War Syndrom...

   • 0 0

 • (30)

  Umarł po zaszczepieniu- przecież to rak
  Umarł na raka- przecież to nie rak a covid
  Nosił maske- nie zachorował na grype
  Nie nosił maski- zachorował na covid

  Wspolczuje grupom zawodowym typu nauczyciele ze musza testowac na sobie nieprzebadana szczepionke pod cichym przumusem i wykluczeniem w srodowisku.

  • 119 78

  • Szczepionka nie daje... (19)

   nieśmiertelności, a ochronę przed wirusem. Jak ktoś zginie pod kołami samochodu po szczepieniu też będziesz uważał, że to ma jakiś związek?

   • 18 21

   • (11)

    Szczepionka chyba jednak daje nieśmiertelność i wszystkie drogi prowadzą do jej przyjęcia skoro tak zajadle jest forsowana jak jakaś boska cząstka. To jest cel nadrzędny.

    • 21 13

    • z drugiej strony juz wiadomo ze 99% miejsc pracy zniknie, co zrobic z taką masą niepotrzebnych ludzi?

     co byc zrobil na ich miejscu?

     • 5 9

    • Boże dalej kłótnie zwolenników i przeciwników szczepień a temat jest prosty jak drut (9)

     Producent i jego klakierzy typu Simon (otrzymuje granty od Pfizera było o tym w masowych mediach) nie chcą ponosić odpowiedzialności za swój produkt, a sam prezes Pfizera, Albert Bourla odmawia zaszczepienia się i wyprzedaje akcje firmy - to zamyka jakiekolwiek dalsze zbędne dywagacje z "inteligentnymi inaczej" niech sobie dalej tefałen i tefałpe oglądają, zostawcie ich i ich sprane mózgi w spokoju

     • 14 9

     • A 30 zmarłych po szczepieniu, niewinnych osób w małej Norwegii to już wszyscy maja w d.... ? (4)

      Ile to jeszcze Bogu ducha winnych ludzi musi umrzeć nim mafia farmaceutyczna nachapie się forsy...:(

      • 8 8

      • (2)

       A w Polsce prawie dwa miliony zaszczepionych ile osób ma jakieś powikłania?

       • 1 8

       • Zadzwoń do nich, to się dowiesz.

        • 5 2

       • U mnie w firmie są już 2 i w obu przypadkach lekarz nie chce zarejestrować NOPa !

        • 4 5

      • Wszyscy oni zmarli po kolacji. Aresztowac piekarza! :D

       • 0 0

     • (3)

      Czy producent auta odpowiada za to iż kierowca spowoduje wypadek?

      • 3 7

      • (2)

       Jeśli montuje wadliwy układ hamulcowy lub kierowniczy, albo sprzedaje pojazdy z wadą konstrukcyjną jak niegdyś ten mały model mercedesa, który "lubił się" przewracać na zakręcie, to tak, odpowiada.

       • 7 1

       • (1)

        Ciekawe czemu więc kierowcom zatrzymują dowód rejestracyjny za stan techniczny auta a nie przesyłają mandatów do producentów?

        • 0 4

       • A mówimy tu o pojeździe fabrycznie nowym

        Czy zgniłym rzęchu na łysych gumach, co to Niemiec płakał jak sprzedawał?

        • 6 0

   • (1)

    A jeszcze napisz przed jakim wirusem bo są ich tysiące, a nie można brać kilku szczepionek na raz.

    • 3 3

    • Owszem, mozna, wiele szczepionek sie laczy.

     • 0 0

   • (4)

    To teraz pokaz informacje od producenta ze ta szczepionka chroni przed wirusem.Nie pokaze bo nie ma takich danych i nie wiadomo czy bedą. Jesli ktos czytal informacje od producenta tych trutek to wie ze nie wiadomo czy chroni przed przenoszeniem czy zarazeniem tylko zmniejsza objawy. Tak wiec ludzi sami sobie dopowiadaja ze pomaga ze beda zdrowsi masakra!

    • 5 7

    • Ludzie sa niestety coraz głupsi

     • 3 4

    • Producent wyprzedał swoje akcje a główny prezes odmawia zaszczepienia się komedia normalnie (1)

     • 7 4

     • Prezes sprzedał akcje i prezes powiedział, że odda swoją szczepionkę bardziej potrzebującym,

      • 1 1

    • Przykro mi, ze jestes taki tępy. Szczepionki mRNA maja ponad 90-proc. skutecznosc. To fenomenalny wynik.

     • 0 0

  • (6)

   Szczepionki są od ponad dwustu lat do tego obecnie jest zaszczepionych w Polsce ponad 90 procent ludzi. Póki co społeczeństwo od nich nie wyginęło. Ciekawostka - w czasie epidemii ospy we Wrocławiu zamknięto miasto wprowadzono jeszcze większe obostrzenia i zaszczepiono ponad 98 procent mieszkańców. Jakoś z tego powodu Wrocław nie ucierpiał a dzięki szczepionce epidemia ustąpiła

   • 4 4

   • Ale to była szczepionka mRNA? Dziękuję. (2)

    • 6 6

    • (1)

     A wiesz jaka była szczepionka podawana w XIX wieku i znasz jej skład?

     • 2 2

     • Tak, w XIX we Wrocławiu podawano szczepionki na bazie mRNA

      Ich skład został opisany na specjalnym pergaminie i jest przechowywany w podziemiach archiwum miejskiego z osobistą adnotacją Roberta Kocha.

      • 3 0

   • Biedo umysłowa. Masowe szczepienia masz od lat 60tych i własnie zaszczepiona generacja żyje krótko (2)

    i padają jak muchy (przejdz sie na cmentarz to poznasz jaka jest prawdziwa długość statystyczna Polaków urodzonych po 1960..) . To poprawa higieny, dostep do kanalizy, czystej wody, środków higieny osobistej oraz likwidacja masowego ubóstwa i niedożywienia były jedynym czynnikiem dzieki czemu uporano się z szeregiem chorób na które rzekomo szczepionki są lekarstwem. Po drugie - kiedys szczepieni bylismy tylko średnio 5 dawkami a teraz masz 25 dawek w obowiazkowym kalendarzu szczepiennym w dodatku wszystkie produkowane w Chinach (coś co za komuny było nie do pomyslenia). Teraz też mafia koncernowa przyypisze sobie sukces w zwalczeniu niewidocznej pandemii Covid buhahaha. I to samo bylo w przeszlosci tylko teraz na szczescie ludziom trudniej wcisnąć ciemnote

    • 8 4

    • (1)

     Obowiązkowość szczepień wprowadzono już w czasie zaborów. Dwa jeśli nie zaszkodzi ci 5 dawek to i 25 dodajmy nie od razu dawanych. Po trzecie sugerujesz że dopiero po wojnie mieliśmy dostęp do ciepłej wody czy też środków higieny? Otóż na wsi tego miałeś pod dostatkiem a mimo to jakoś tych miejsc nie omijały zarazy. W XX wieku znacząco rozwinął się przemysł chemiczny motoryzacyjny itd a przez to ludzie chorują na choroby płuc lub raka więc szkodliwość szczepionek po roku 60 można włożyć między bajki. Po czwarte akurat na szczepionkach mniej się zarabia niż na np środkach przeciwbólowych które możesz dostać dosłownie wszędzie.

     • 1 3

     • Napisz jeszcze na jakie choroby

      Szczepiono w czasach zaborów oraz kto sponsorował preparat dla chłopstwa i biedoty, czyli warstw społecznych będących najliczniejszą i najmniej zamożną grupą. Nie zapomnij przy tym o starozakonnych, którzy do 2 wojny zamieszkiwali licznie ziemie polskie.

      • 2 0

  • A

   Kogo wybija się w pierwszej kolejności, inteligencję,reszta się podda,nie pamiętacie wojny,tam też była taka kolejność.

   • 2 0

  • Nie ma przymusu. Jest wydany dokument unijny o braku przymusu szczepień.I o wykluczeniu z tego powodu.

   • 3 0

  • Szczepionka jest doskonale pzebadana, wynikui z izraela sa fenomenalne, a ty jestes koltun.

   • 0 0

 • Pamiętajcie, że dwa psy też mogą się (4)

  Szczepić :)

  • 50 19

  • Sczepić... (3)

   no ale dla niektórych polski język jest zbyt trudny.

   • 7 6

   • A zaczepić? Trudna języka też?

    • 3 3

   • Scepić też można.

    • 7 1

   • jak już to zczepić

    ale to był żart - popracuj nad myśleniem abstrakcyjnym albo zluzuj majty

    • 2 0

 • Ja bym się bardzo chciał zaszczepić (7)

  Ale obawiam się, że zanim przyjdzie moja kolej, szybciej chyba zejdę z tego świata...

  • 47 37

  • (4)

   Mi wyszło w kalkulatorze NFZ za ok. 12 lat szczepienie. Brawo wy.

   • 6 6

   • Hahaha (3)

    Marna prowokacja. Wpisywalem że mam 12 lat i wyszło mi listopad 2022

    • 5 4

    • (2)

     Obecnie kalkulator pokazuje ponad 762 dni kolejki.

     • 0 0

     • Idzcie popłaczcie sie do dystrybutora szczepionek p. Simona albo napiszcie do Brawo Girl (1)

      • 4 5

      • Ale musisz mieć smutne życie.

       • 5 2

  • Nie powinni ciebie szczepic

   Na POmatola szkoda szczepionki

   • 2 13

  • Szybciej zejdziesz z tego swiata jak se zaszczepisz

   • 5 1

 • A za dwa lata masowo choroby immunologiczne (26)

  Wystarczy poczytać ekspertów jakie zagrożenie niosą szczepionki mRNA, ale kto udowodni ze to od szczepionki

  • 82 78

  • Co ty bredzisz (17)

   Podaj źródło.
   Nazwiska Tych ekspertów.
   Gdzie można przeczytać to o czym mówisz
   W Internecie? A ok. W Internecie mówią, że jak wpłacisz 250$ na akcje Amazona to będziesz milionerem... A jak zainwestujesz w Bitcoina, to miliarderem...

   Piszesz jakieś bzdury, to podaj chociaż źródło tych rewelacji.

   • 33 12

   • Budka ma takich ekspertow

    • 6 18

   • Już podaje (11)

    Prof. Theo Schetters, pracuje przy szczepionkach dla zwierząt 35 lat, na youtubie jest film pt.: Massa mRNA Vaccinatie Roekeloos & onnodig, film dostępny z ang napisami. Tłumaczy dokładnie czym są szczepionki mRNA, z definicji w zasadzie to nie jest szczepionka. Uprzedzając pytania, nie jestem antyszczepionkowcem.

    • 15 16

    • (10)

     mRNA może modyfikowac DNA - dziękuję, poczekam. To tak jakbyś został mutantem.

     • 15 14

     • (8)

      Nie chodzi o żadną modyfikację DNA. mRNA może rozpoznać nasze przeciwciała jako zagrożenie i zmusi nasze komórki do produkcji przeciwciał...w skrócie organizm zacznie walczyć sam ze sobą. Oczywiście nie każdego to czeka, ale to pierwsza "szczepionka" mRNA dopuszczona dla ludzi.

      • 13 11

      • (3)

       mRNA ze szczepionki wnika do cytoplazmy komórki osoby zaszczepionej i dochodzi tam do produkcji białka S koronawirusa. Białko to jako antygen posiada silne właściwości immunogenne, dzięki czemu pobudza układ odpornościowy człowieka do produkcji przeciwciał neutralizujących i odpowiedzi komórkowej.

       • 4 2

       • Do dziś medycyna nie potrafi uleczyć żadnej choroby autoimmunologicznej (toczeń, SM, twardzina układowa itp) (1)

        To nie są tradycyjne szczepionki z osłabionym wirusem. Nigdy nie stosowano takich "szczepionek" mRNA które wykorzystują aparat replikacji i translacji hosta do namnażania białek wirusa. Na swój sposób Twoj własny orgnizm będzie produkował antygen wirusa i jednocześnie Twój własny organizm ma produkować przeciwciała na tego wirusa. To dwa antagonistyczne działania. Nawet Jerusalem Post pisał że istnieje długoterminowe ryzyko chorób autoimmunologicznych (chętnie wkleje całą treść po ang ale ostatnim razem moderator kasuje wpisy po ang). System odpornościowy rozregulowuje się i własne przeciwciała atakują własne zdrowe komórki. A autoimmunologiczne choroby (stwardnienie rozsiane, toczeń, twardzina układowa to choroby nieuleczalne - medycyna bezradna jest, dają immunopresyjne leki ale to tylko spowalania postęp choroby, kto miał w rodzinie takie przypadki ten wie jaki to dramat).

        • 14 6

       • A co ze szczepionkami wektorowymi?

        Jak sputnik? Czy one są bardziej bezpieczne? Firma GSK / Sanofi pracuję nad tradycyjną szczepionką, ma powstać na koniec roku o ile nie będzie opóźnień.

        • 2 0

       • brawo za teksc z reklamowki szczepionki, no brawo po prostu i wiecej prosimy propagandy

        • 7 2

      • To w skócie działanie chorób z grupy autoagresji. Mało kto to rozumie, chyba że go dotyczy.

       Co gorsza, nikt ze zdrowych nie wie, kiedy zacznie należeć do tej grupy, to się może stać niemal w każdej chwili.

       • 5 3

      • dopuszczona ale w jakich warunkach brzegowych? w normalnych warunkach nigdy by nie dostala dopuszczenia

       • 5 2

      • mRNA niczego nie "rozpoznaje jako zagrożenie"

       bo to nie jest komórka odpornościowa - to w ogóle nie jest komórka

       • 2 0

      • Ale bzdet.

       • 0 0

     • A po wektorowej zostaniesz szympansem?

      • 1 2

   • Sekciarz Kowidłowy uznaje tylko "porady Simona" wiec szkoda fatygi

    • 8 4

   • Blokowana amantadyna od roku, spalona na Tajwanie fabryka hydroksychrolohininy a Ty wierzysz że szczepionki są z troski (1)

    Mój BOże jakie naiwne jednostki tu loguja się. Po pierwsze to uwierzyłbym w dobre intencje rządu i mediów i że wydali od marca miliardy na kampanię proszczepionkową dla mojego dobra - gdyby nie to że od lat olewają fakt powolnej eutanazji Polaków rakotwórczym glifosatem/roundapem (już noworodki mają we krwi), rezystencja na masowo nadużywane antybiotyki w hodowli zwierząt, wszechobecne pestycydy ponad wszelkie normy, a najbardziej dziwi że od marca zero czasu antenowego i zero kasy na promowanie naturalnych sposób podnoszenia odporności - ani jeden spot nie powstał podczas gdy szczepionki dosłownie codziennie promują wieczorne wiadomości... Od roku MZ blokuje tanią i znaną Amantadynę którą Bodnar wyleczył 500 najcieższych przypadków Covid. To wszystko jest ostatecznym dowodem który podpowiada mi SERCE, że nie zależy nikomu tak naprawdę na moim zdrowiu. I choćby przyszlo 1000 Gutów, Sutkowskich, Grzesiowskich to nie ma takich słów by mnie przekonali - bo "po czynach ich poznacie a nie słowach"!.

    • 14 5

    • Jak słysze te wywody o odgórnym spisku przeciwko ludzkości lub narodowi to po drugiej stronie monitora widze smutnego i samotnego faceta po 50tce, ktory oświeca ludzi w komentarzach na tym portalu bo w sumie to troche wstydzi sie gadać znow o tym samym wśród znajomych, dzięki za te prawde tu objawioną...

     • 3 3

   • Nie bredzi, ty bredzisz ale zaszczep sie i badz szczesliwy a innym daj zyc tak jak chca, zrodlo masz ponizej:

    Prof. Theo Schetters

    • 7 5

  • No ktoś umrzeć musi..

   • 5 2

  • Co tam mRNA (1)

   Ważne że znowu platfusy zakazone. Same czaski chorują mazowieckie i pomorskie

   • 1 12

   • Wirus zaatakował twoj mozg

    • 3 2

  • Zgadzam się, co więcej, wtedy juz żadna szczepionka na nic nie pomoże!! Niektórzy już mówią o sabotażu biologicznym. (1)

   • 6 4

   • ale to o to chodzi, od lat mowia ze ludzi na ziemi jest za duzo i madrych trzeba sie pozbyc a glupimi rzadzic

    • 5 2

  • Czemu akurat za dwa lata?

   • 0 0

  • nie zapomnij o autyzmie ;) pseudoeksperci

   • 3 1

  • Dokladnie to nie jest czepionka tylko eksperyment medyczny. Lekarze polecajacy to coś dostają kupę hajsu za to. Szczepiac sie nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci za powiklania ani oni ani firma farmaceutyczna!!!! Wiec gratuluje rozsądku, jak pojawia sie powiklania to beda was leczyc on line

   • 2 1

 • O...jakiś nowy temat widzę... (4)

  Czy już wiecie , ze jest odmiana wirusa , która rozprzestrzenia się trzy razy szybciej, niż ta obecna?
  Ma jakąś tam nazwę , od jakiegoś tam państwa...

  • 25 11

  • Zulugula Uganda - tratwa?

   • 9 1

  • Mason II

   • 1 2

  • Słońce Peru?

   • 1 3

  • San Escobar!

   • 1 2

 • Więcej zaszczepionych? (4)

  A ja jestem ciekaw ile faktycznie osób było chorych, a nie jakie zafałszowane dane przekazał rząd

  • 61 20

  • Min

   Dziesięciokrotność?

   • 5 2

  • Sam Vice President Pfizera Mike Yeadon stwierdził że 94% testów PCR jest fałszywie dodatnia

   to by tłumaczyło dlaczego nawet pozytywny wynik u całej wycieczki w Egipcie albofałszywie dodatni wynik najwazniejszej osoby w państwie w trakcie pandemii tzn Szumowskiemu

   • 3 5

  • u mnie w rodzinie

   4 ozdrowieńców. Zarejestrowany jeden-nauczyciel.

   • 3 0

  • infekcję przeszła już około połowa populacji

   w rzeczywistości umiera ok 1 na 500 zakażonych, do tej pory umarło 40 tys, czyli zakażonych było ok 20 mln - można to też wykazać inną metodą: testy przesiewowe pokazały ok 2%, przyjmując wynik pozytywny przez 2 tygodnie, otrzymujemy 4% miesięcznie, co razy 12 miesięcy daje 48% - co potwierdzają przesiewowe testy serologiczne, jak i eksperci którzy rozumieją matematykę: "dr Franciszek Rakowski z ICM UW, współautor modelu epidemii, szacuje, że już nawet 15 mln Polaków mogło przejść koronawirusa Te wyliczenia potwierdza prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych" (info sprzed ok miesiąca)

   • 1 0

 • A na jak dlugo (7)

  Chroni ta szczepionka ? I czy chroni skoro niektórzy po niej i tak zachorowali na covid Nie wszyscy chca sie szczepic i moze to słuszna decyzja

  • 45 32

  • (1)

   Tego nikt nie wie - ok. 6 m-cy lub dłużej.

   • 5 2

   • albo wcale nie uodparnia - tego nikt nie wie. Zanotowano zachorowania po dwóch szczepieniach.

    • 5 3

  • No weź zastanów się (3)

   W przyszłość nie umiemy zajrzeć więc trzeba badać na poziom przeciwciał osoby z pierwszych testów zaszczepione w marcu 2020. Za dwa miesiące będzie można powiedzieć czy szczepiona wystarcza na rok, za 8 miesięcy czy na 1.5 roku, za 14 miesięcy czy na 2 lata itp.

   • 7 1

   • Trzeba jeszcze wierzyć, (1)

    Że takie osoby zaszczepione w marcu ub. roku istnieją realnie czy tylko w reklamie. Bo jakoś nikt nie podejmuje otwarcia tematu rzekomych kilkudziesięciu - mowa była o 40 000 - ochotników, którzy mieli preparat pfizera testować przed rejestracją i sprzedażą. 40 tysięcy to jest dzielnica lub dwie dużej aglomeracji albo nieduże miasto. I co się teraz dzieje z tymi osobami? No właśnie...

    • 4 4

    • Z czego połowa dostała placebo

     Z 20 tyś którzy dostali szczepionkę, 150-160 miało objawy, 4 osoby ciężkie objawy i je tylko przebadano. Warto też zajrzeć na jakie warunki KE zgodziła się do przyjęcia szczepionki.

     • 6 0

   • Jakie szczepienia w marcu 2020?

    • 1 1

  • pierwsze dawki za darmo a potem co roku juz za swoje bedzdiesz musial kupowac na kolejne mutacje. inaczej nigdzie nie wyjdziedziesz za granice, nie wejdziesz do urzedu, pewnie jeszcze kilka ograniczen naloza, maska na twarz i mor.. w kubel.

   tworza nam totalitarny swiat.

   kto w imie bezpieczenstwa rezygnuje z wolnosci ten nie zasluguje ani na jedno ani na drugie

   • 8 5

 • Nie wolno znosić obostrzeń (13)

  dopóki nie zaszczepi się min. 60% społeczeństwa - wszyscy specjalisci o tym trąbia! Ale wy jak zwykle zrobicie jak chceta czyli źle i nieodpowiedzialnie. Po ankiecie widać że lemingów tutaj cała masa.

  • 49 126

  • Zaszczep się i możesz się nie martwić.

   Tak to ma działać ale chyba nie działa.

   • 22 7

  • specjalisci trabia to za co im zapłacą (1)

   • 24 5

   • A te branżze pootwierane to komu płacą, gdzie mają takie wtyki?

    • 4 3

  • Czlowieku obudz sie z tego telewizyjnego radiowego matrixa. Obiecuje ci ze jak przestaniesz ogladac tv i sluchac tych bzdur w radiu to wirus poprostu zniknie..naprawde to pomaga.No moze jak zobaczysz ludzi z maskami to sobie przypomnisz ze mamy wielka pandemie bo przeciez po to są te maski, jak to nasz pinkass powiedział "Po to są maski aby ludzie wiedzieli że jest pandemia"

   • 16 9

  • (1)

   W Niemczech Kanclerz optowała za przedłuzeniem lockdownu co najmniej do połowy marca, a u nas takie chojraki że ho,ho... Trzeba będzie znowu wszystko zamykać za 2 tygodnie.

   • 7 16

   • Siedz w domu,zabij drzwi i okna dechami i nie wychodz do kwietnia

    • 15 6

  • Zamuruj się żywcem w piwnicy.

   Postaw na samoizolację, zostań bohaterem narodowym. Tęsknić nie będziemy...

   • 17 8

  • Dziwnym trafem dobre knajpy, prowadzone przez ogarniętą kadrę...

   ... dobrze sobie radzą, bo ludzie chętnie zamawiają w nich na wynos

   Padają Janusze gastronomii z kijową ofertą, do których zaglądali tylko przypadkowi klienci.

   • 10 8

  • Poniekąd się zgadzam ale jak donoszą naukowcy, żeby znieść pandemię, mówi się o wyszczepieniu (1)

   70% społeczeństwa. Wśród tych 30% pozostają ci co nie chcą się szczepić bo nie, oraz ci co nie mogą. Niestety, tych co nie mogą, jest spora ilość i z uwagi że do nich należę, śledzę temat od początku, we wszystkich możliwych źródłach, krajowych i zagranicznych.

   • 9 8

   • ciesz sie ze nie mozesz, moze dzieki temu paradoksalnie bedziesz zyc dluzej

    • 7 5

  • ciebie 1szego zaszczepic (1)

   • 4 1

   • Nie da rady, mam 9 lat.

    • 0 0

  • już ok 50% Polaków przeszło infekcję tym wirusem

   szkoda że tak niewielu potrafi używać matematyki do poprawnego wnioskowania

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje