• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szczepionki przeciw grypie już w aptekach. Ruszyła akcja szczepień

Piotr Kallalas
2 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Farmaceuci nie odnotowują jeszcze wzmożonego zainteresowania szczepionkami przeciw grypie. Farmaceuci nie odnotowują jeszcze wzmożonego zainteresowania szczepionkami przeciw grypie.

Szczepionki przeciw grypie są już dostępne w aptekach, a punkty szczepień właśnie rozpoczęły przyjmować pacjentów. W tym momencie na Pomorzu z profilaktyki skorzystamy w ponad 70 placówkach medycznych i 40 aptekach.Czy zaszczepisz się przeciw grypie?

W tym roku wyjątkowo wcześnie w aptekach pojawiły się szczepionki przeciw grypie. Farmaceuci wskazują, że mniej więcej od dwóch tygodni spływają dostawy preparatów. Przypomnijmy, że w zeszłym roku pierwsze partie dotarły do Polski dopiero w drugiej połowie września i od razu były wyprzedawane. Tym razem jest inaczej.

- Szczepionki przeciw grypie, a dokładniej Vaxigrip, są dostępne i póki co nie ma problemu z zaopatrzeniem. Nie obserwujemy też jeszcze wzmożonego zainteresowania, ale jest stosunkowo wczesny okres - słyszymy w aptece we Wrzeszczu.

Gdzie można się zaszczepić?Akcja szczepień na Pomorzu rozpoczęła się z początkiem września. W tym roku można skorzystać z profilaktyki nie tylko w placówkach medycznych, ale również po raz pierwszy w aptekach, o co od lat apelowali specjaliści.

- Oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują zgłoszenia chętnych podmiotów do 30 września. Według stanu z godzin południowych 1 września do akcji szczepień na Pomorzu zgłosiło się do tej pory 71 placówek medycznych oraz 40 aptek - informuje Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku.
Aktualny wykaz placówek znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzieci mogą być szczepione wyłącznie w placówkach medycznych.

Szczepionki przeciw grypie. Kto może liczyć na refundacje?W tym roku z darmowych preparatów mogą skorzystać kobiety w ciąży i osoby powyżej 75 roku życia. Natomiast są również grupy, które mogą liczyć na częściową refundację. Są to:

  • osoby w wieku od 18 do 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat - narażone na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • osoby w wieku powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz dzieci i młodzież z przedziału wiekowego od 5 do 18 lat.


Natomiast z darmowych szczepień tym razem nie będą mogli skorzystać pracownicy służby zdrowia.

- W zbliżającym się sezonie pracownicy ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci) nie będą mieli dostępu do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, jak przez dwa ostatnie sezony. To dość niezrozumiała decyzja ze względu na rolę, jaką pełnią te grupy zawodowe w systemie ochrony zdrowia i jak istotny jest ich wkład w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Absencja pracowników ochrony zdrowia bądź też ryzyko epidemii chorób zakaźnych w placówkach ochrony zdrowia nie są dobrym sposobem na sprawne funkcjonowania systemu - podkreśla mgr Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Warto podkreślić, że preparaty można kupić za okazaniem recepty. Nie płacimy jednak za samo wykonanie szczepienia, a jedynie za preparat.

- Za każde podanie szczepionki przeciwko grypie NFZ zapłaci placówkom medycznym i aptekom 21,83 zł. Kwota ta obejmuje zarówno podanie szczepionki przez osobę uprawnioną, jak i kwalifikację do szczepienia - dodaje Mariusz Szymański.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konsultacje diabetologiczne dla kobiet w ciąży związane z cukrzycą ciążową

badania

Trening mięśni dna miednicy

50 zł
warsztaty, zajęcia rekreacyjne, trening

Darmowe konsultacje z zakresu dermatologii

badania, konsultacje

Najczęściej czytane