• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szczepienia przeciw grypie - ile kosztują i jak przebiega wizyta?

Ewa Palińska
18 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W szczepieniach "na pokaz" każdego roku bierze udział prof. dr hab. med. Tomasz Smiatacz (na zdj.), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoim zachowaniem chce dać dobry przykład i zachęcić do szczepienia tych, którzy się wahają. 
W szczepieniach "na pokaz" każdego roku bierze udział prof. dr hab. med. Tomasz Smiatacz (na zdj.), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoim zachowaniem chce dać dobry przykład i zachęcić do szczepienia tych, którzy się wahają.

- Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem - podkreśla główny inspektor sanitarny. Szczepionek jednak brakuje. Co więcej, każde takie szczepienie powinno poprzedzić badanie lekarskie, którego nie można przeprowadzić zdalnie. Czy to oznacza, że poradnie POZ otworzą się na pacjentów i zaczną pracować w normalnym trybie?Czy poddajesz się szczepieniom?

W przypadku SARS-CoV-2 naukowcy nadal są na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki. Jeśli jednak chodzi o grypę, to istnieje dostępna, skuteczna szczepionka, która pozwoli ograniczyć liczbę zachorowań. Do jej stosowania przekonuje Główny Inspektorat Sanitarny, podkreślając, że zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.

GIS zaleca się szczepić, choć szczepionek nie maWiele osób, które zdecydowały się na szczepienie, musiało obejść się smakiem, bo szczepionek wciąż nie ma.

- Proszę kontaktować się po 15 września, może szczepionki już będą - usłyszeliśmy podczas próby rejestracji do lekarza POZ w przychodni sieci Starmed.
Szczepionek nie ma też w aptekach.

- W połowie sierpnia były pojedyncze sztuki, od dwóch tygodni w ogóle ich nie dostajemy. W hurtowniach nie są w stanie podać nawet orientacyjnego terminu dostawy. Pozostaje też kwestia tego, czy szczepionek dla wszystkich wystarczy, bo chodzą słuchy, że ministerstwo zamówiło ich za mało - mówi Marta, kierownik w jednej z gdańskich aptek.

GIS zaleca szczepienia przeciwko grypie. Będą dostępne od połowy wrześniaSzczepienia przeciwko grypie już w połowie sierpnia br. zarekomendował GIS. Szczepienia przeciwko grypie już w połowie sierpnia br. zarekomendował GIS.

Dlaczego warto się szczepić?Szczepienia wzbudzają kontrowersje. Pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie mają najmniejszych wątpliwości, że należy się szczepić i od lat, wspólnie z pomorskim państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, organizują akcje medialne propagujące szczepienia ochronne.

W szczepieniach "na pokaz" każdego roku brał udział prof. dr hab. med. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zapytany o to, dlaczego warto się szczepić, wypunktował:

- W mojej osobistej ocenie warto się zaszczepić, bo:
 • ... bo wiem, że to szczepienie jest skuteczne, redukuje ryzyko zachorowania, powikłań i śmierci o co najmniej 50-60 proc.; żadna maseczka, dystansowanie się ani mycie rąk nie ma takiej skuteczności;
 • ... bo wiem, że jest to szczepienie bezpieczne - reakcje alergiczne zagrażające życiu zdarzają się z częstością jeden/milion szczepionych;
 • ... bo wiem, że szczepionki nie da się zastąpić suplementami diety ani dietą w ogóle, ani też tzw. "zdrowym stylem życia" - grypa to może nie całkiem urodzony zabójca, ale na pewno wróg, wysoce wyspecjalizowany w robieniu nam krzywdy - witaminy nas nie obronią i ja to wiem;
 • ... bo czuję, że nie wybaczyłbym sobie, gdybym zakaził kogoś z moich bliskich - starszych rodziców, chorego brata czy ciężarną córkę;
 • ... bo czuję, że byłoby się z tym bardzo źle, gdybym stał się źródłem zakażenia dla któregoś z moich ciężko chorych pacjentów - to nie świadczyłoby dobrze o moim profesjonalizmie;
 • ... bo bardzo boję się umierania, nawet nie samej śmierci, co właśnie umierania - w duszności i poprzez uduszenie. Doświadczyłem tego w dzieciństwie i za nic nie chcę tego kiedykolwiek poczuć znowu.

Do szczepienia pacjenta powinien zakwalifikować lekarz. Przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna przy poprzednim szczepieniu, nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w preparacie, wysoka temperatura, silne uczulenie na białko kurze i neomycynę. Do szczepienia pacjenta powinien zakwalifikować lekarz. Przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna przy poprzednim szczepieniu, nadwrażliwość na którykolwiek składnik zawarty w preparacie, wysoka temperatura, silne uczulenie na białko kurze i neomycynę.

Przed szczepieniem wizyta, której nie zastąpi teleporadaGrypa przenoszona jest drogą kropelkową - wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. Jak informują eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, jedno kichnięcie to ok. 3 tys. kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h, dlatego ważna jest higiena osobista.

Do szczepienia pacjenta powinien zakwalifikować lekarz i taka klasyfikacja nie może się odbyć zdalnie.

- Pacjent zapisany do ETER-MED rejestruje się telefonicznie na teleporadę lub osobistą kwalifikację na szczepienie do lekarza POZ - tłumaczy Andrzej Lato, prezes zarządu Centrum Zdrowia ETER-MED sp. z o.o.. - Podczas rejestracji pacjent ma przeprowadzaną ankietę epidemiologiczną, która jest integralnym elementem jego dokumentacji medycznej. Jeżeli pacjent był rejestrowany na teleporadę, lekarz wyznacza termin osobistej wizyty w celu dokończenia kwalifikacji i wydania ewentualnej zgody na szczepienie. Jeżeli pacjent był umawiany od razu na osobistą kwalifikację, może tego samego dnia być zaszczepiony.
Podobne procedury obowiązują też w poradniach Polmed.

- Pacjent, który chce się zaszczepić, powinien wcześniej umówić się na konkretny termin na konsultację lekarską - informuje Romuald Magdoń, wiceprezes zarządu Polmed SA. - Wizyty przedszczepienne realizowane są tylko w formie wizyt stacjonarnych, lekarz musi osobiście zbadać pacjenta. Możliwa jest rejestracja telefoniczna, e-mailowa lub osobista. Wszystkie przychodnie "Polmed" są dostępne dla pacjentów, nie jest konieczna wcześniejsza telekonsultacja. Szczepimy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Podczas wizyty lekarskiej pacjent jest badany przez lekarza, który wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do szczepienia. Z zaświadczeniem pacjent udaje się do gabinetu zabiegowego, gdzie "od ręki" może wykonać szczepienie.
Jak zostało wspomniane, obecnie szczepionek przeciwko grypie w wielu poradniach nie ma. Jeśli jednak uda nam się zdobyć szczepionkę we własnym zakresie, możemy udać się z nią do przychodni, gdzie zostanie nam podana.

- Honorujemy szczepionki przyniesione przez pacjenta pod warunkiem, że były przechowywane w warunkach określonych przez producenta - zastrzega prezes Centrum Zdrowia ETER-MED. - Szczepionkami, które samodzielnie zakontraktowaliśmy u dystrybutora, zaczniemy szczepić na początku października. Wówczas koszt szczepienia szczepionką Vaxigrip wyniesie 70 zł. Koszt kwalifikacji dla pacjentów niezapisanych do ETER-MED wyniesie dodatkowo 70 zł. Niestety wiemy, że nie otrzymamy całej zamówionej liczby.
- Jeśli pacjent ma wykupioną szczepionkę np. w aptece, może skorzystać z samej usługi zaszczepienia, pod warunkiem że ma zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do szczepienia - takie zaświadczenie jest ważne przez 24 godziny - tłumaczy Romuald Magdoń, wiceprezes zarządu Polmed SA . - Może też takie zaświadczenie otrzymać w Polmedzie, po uprzednim zbadaniu przez lekarza. Pacjent przed podaniem szczepionki podpisuje oświadczenie, że była ona przechowywana zgodnie z zaleceniami producenta.
Pamiętajmy jednak, że każda przychodnia ma własne zasady i procedury. Jeśli planujemy się zaszczepić, najlepiej wcześniej zadzwonić i zapytać u źródła, jak przygotować się do wizyty kwalifikacyjnej i czy istnieje możliwość podania szczepionki przyniesionej przez pacjenta.

Trójmiejscy seniorzy za szczepienie przeciwko grypie nie muszą płacić - koszty biorą na siebie samorządy. Zakładając oczywiście, że szczepionka pojawi się w aptekach. Trójmiejscy seniorzy za szczepienie przeciwko grypie nie muszą płacić - koszty biorą na siebie samorządy. Zakładając oczywiście, że szczepionka pojawi się w aptekach.

Kto może liczyć na refundację szczepionki i kiedy będzie można się zaszczepić?Zanim udamy się na szczepienie, warto sprawdzić, czy nie przysługuje nam zwolnienie z opłaty bądź częściowa refundacja.

- Regulacje dotyczące refundacji szczepień przeciwko grypie dla wybranych grup pacjentów pozwalają na kilka sposobów uzyskania szczepienia bez ponoszenia kosztów - informuje Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. lecznictwa i świadczeń w Nadmorskim Centrum Medycznym Sp. z o.o.:
 • dla osób w wieku 75+ całkowicie bezpłatnie, na podstawie recepty od lekarza POZ
 • dla osób w wieku 65+ na receptę z częściową refundacją - pacjent płaci w aptece 22,88 zł (stała cena urzędowa);
 • dla osób w wieku 18-65 z niektórymi chorobami przewlekłymi - po transplantacji narządów, chorujących na niewydolność układu oddechowego, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek, nawracający zespół nerczycowy, choroby wątroby, choroby metaboliczne (w tym cukrzycę), choroby neurologiczne i neurorozwojowe, w stanach obniżonej odporności (w tym po przeszczepie tkanek i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego) oraz u kobiet w ciąży - na receptę z częściową odpłatnością - pacjent płaci w aptece 24,95 zł (cena urzędowa);
 • dla dzieci w wieku 2-5 lat, szczepionka donosowa, na receptę z częściową odpłatnością - do zapłaty w aptece 47,87 zł (cena urzędowa).
 • pozostali pacjenci szczepionka pełnopłatna - do zakupu w aptece lub w podmiotach leczniczych. W NCM cena usługi szczepienia wraz z kosztem szczepionki wynosi 45 zł (szczepienie w iniekcji dla dorosłych).

Tyle w teorii, bo w praktyce zdobycie szczepionki graniczy z cudem. Braki w aptekach komplikują też wykonanie zazwyczaj rutynowej procedury medycznej, jaką jest szczepienie.

- W praktyce do aptek szczepionek dociera bardzo mało, do przychodni może dotrą pod koniec września. Na razie nie ma ich wcale - mówi dyrektor medyczny Nadmorskiego Centrum Medycznego. - Niestety niedobory szczepionek powodują pewną dezorganizację pracy. Zwykle szczepienie przebiega w następujący sposób - pacjent rejestruje się na poradę, lekarz na poradzie osobistej kwalifikuje do szczepienia i w zależności od sytuacji wystawia receptę, którą pacjent realizuje w aptece i wraca od razu na podanie szczepienia, lub bezpośrednio odsyła do gabinetu zabiegowego w celu zaszczepienia preparatem zakupionym w przychodni. Niestety wobec braku szczepionek pacjent z receptą próbuje gdzieś zdobyć szczepionkę. Czasem się to udaje dopiero po kilku dniach, więc pacjent wraca znowu na kwalifikacje do lekarza, po której jest szczepiony.
Na wypadek, gdyby szczepionki jednak pojawiły się w aptekach, przypominamy, że trójmiejskie samorządy finansują szczepienia przeciwko grypie mieszkańcom powyżej 65. roku życia.

Miejsca

Opinie (143) 5 zablokowanych

 • Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią przeciwko grypie, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 (22)

  No właśnie, zdanie z którym nie ma co polemizować. Po prostu istneje możliwość, że tak będzie, a istnieje możliwość, że tak nie będzie. Ja z kolei dotarłem do badań z USA, i tam jak byk stoi, że osoby zaszczepione na grype częsciej padają ofiarami koronawirusa.

  • 93 38

  • Uwielbiam te historie (5)

   "Z danych naukowych wynika..."
   "Jak donoszą naukowcy..."
   "Wyniki amerykańskich badań..."

   • 29 9

   • To jakie historie wolisz? (4)

    "Z fusów wynika..."
    "W kartach wychodzi..."
    "Szaman powiedział, że..."

    • 28 9

    • nad tym wszystkim jest : (1)

     "kasa przekonała"

     • 23 7

     • Jarek mądrze podsumował.

      • 8 2

    • Ten sam poziom wiarygodności. Więc możesz iść na kompromis czyli naukowiec wywróżył z fusów

     • 12 5

    • Wyniki badań zależą od tego kto za nie płaci. Tyle temacie.

     • 6 1

  • Ja dotarłem do badań z których wynikało że: (3)

   Za wysoką umieralność we Włoszech wśród osób starszych na covid odpowiadały własnie przymusowe, darmowe szczepienia na grypę.

   • 41 11

   • Podaj źródło (2)

    to ocenimy wiarygodność twojego znaleziska.

    • 8 12

    • Poszukaj danych

     Porównaj tylko procent szczepiacych się przeciw grypie ze wskaźnikiem zgonów na koronawirusa w różnych krajach Europy . Nie trzeba być naukowcem by tę zależność zauważyć.

     • 6 3

    • A co raczki sparalizowalo? Czy z Googla nie potrafisz znalezc tych danych? Ja poszukalem i znalazem i ma racje!!

     • 4 3

  • w US&A są naukowcy, a w Rosji uczeni

   i kto ma rację?

   • 10 0

  • (1)

   Co ona mu wstrzyknela na zdjeciu, wode czy jakas witamine ?

   • 4 6

   • powietrze

    • 3 5

  • oczywiście ponieważ gdy sie szczepimy wpuszczamy osłabiony patogen do organizmu (1)

   nasz układ odpornościowy "uczy" się z nim walczyć ale przez to jest osłabiony przez pewien okres czasu, w tym okresie istnieje zwiększone ryzyko złapania wirusa, dlatego szczepieniom powinny poddawać się tylko osoby zdrowe, bez przeciwwskazań

   • 9 2

   • Ale chorzy bezobjawowo na COVID mogą zaszczepić się na grypę?

    • 4 0

  • polska to nie usa dzieli nas wszystko od flory bakteryjnej po uwarunkowania genetyczne i epidemiologiczne, dlatego kazdy kraj wyznacza sobie cele do osiagniecai i srodki jakimi jest wstanie je zrealizowac, a na grype zawsze warto sie szczepic chocby ze wzgledu na to ze mniej chorujac mniej zarazamy innych

   • 9 2

  • Wystarczy porównać raporty

   Zainteresowałam się oficjalnymi raportami wyszczepialności w Europie po informacji na którymś z portali, że Polska taka be, bo tylko 4% się szczepi przeciwko grypie, a w takiej Holandii to na przykład 70%. Akurat mam link, gdzie można sobie poszukać danych w szczepieniach seniorów za sezon 2018/2019 (chwilowo nie mam możliwości poszukać dokumentu z danymi dla całych krajów, ale już samo to dobrze oddaje pewne proporcje i zależności - wysoka wyszczepialność jest zachowana w tych krajach).
   https://www.ecdc.europa.eu/en/seasonal-influenza/prevention-and-control/vaccines/vaccination-coverage
   A dla osób leniwych, kilka państw i procent szczepionych:
   - około 80% - UK
   - około 70% - Hiszpania, Holandia, Włochy
   - około 60% - Francja, Szwecja
   A teraz proponuję wejść na stronę worldometer, gdzie są statystyki koronawirusa i przyjrzeć się danym powyższych krajów. Choć oczywiście ktoś może pamiętać, skąd płyną jakie doniesienia. Pozdrawiam.

   • 8 3

  • Tak jest ! (1)

   W Polsce szczepi się przeciw grypie 4 procent i mamy 58 zmarłych na koronawirusa na 1 mln mieszkańców. W krajach gdzie szczepi.sie 50 - 70 procent to na koronawirusa umiera 500-800 osób na 1 mln mieszkańców.

   • 12 4

   • Wreszcie ktos prawde napisal

    • 3 2

  • Dlatego proponujemy rot'szitom i gay'tsom

   Płatne szczepienia przeciw wściekliźnie.

   • 4 1

  • Skad te glupoty masz?

   Z danych naukowych, znajdziesz sobie, ze wieksza smiertelnosc we Wloszech na COV19 byla wsrod osob zaszczepionych na grype. I to jest FAKT!!! wiec nie pisz glupot.

   • 6 1

  • Dokladnie
   Podatnosc na koronawirusa po szczepieniu p/ grypie jwst wieksza!!!!

   • 4 2

 • Ludzie rzucili się do aptek (4)

  Szczepionek zabraknie dla naprawdę potrzebujących szczepienia.

  • 24 33

  • Czyli dla kogo? (2)

   Kto naprawdę potrzebuje?

   • 15 4

   • osoby starsze, pracownicy służby zdrowia, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej... (1)

    czyli osoby bardziej narażone

    • 5 1

    • Jasne, za swoje osoby starsze trzymam z daleka od szczepionek i dobrze sie maja do dzis dzien

     • 5 1

  • smiech

   • 0 0

 • szkoda że szczepionki sa drogie - w wielu krajach (z bogatym społeczeństwem) sa za darmo (6)

  w Polsce od zawsze liczba szczepień przeciw grypie była znikoma, własnie dlatego, że szczepionki były relatywnie drogie

  • 17 46

  • co ca darmo?

   Właśnie dlatego, że coś jest za darmo, coś innego jest drogie. Jest droga przez Twoje 500+ między innymi.

   • 16 4

  • Nic nie jest 'za darmo'.

   • 6 3

  • niecałe 50 zł to dużo?

   • 5 2

  • I dobrze!

   Dzięki temu mniej ludzi u nas umiera na koronawirusa niż w innych krajach gdzie szczepi się przeciw grypie 10-15 razy więcej ludzi.

   • 3 2

  • Porównywalne z ceną pół litra wódki (1)

   • 0 0

   • Bez jaj pol litra jest tansze

    • 0 0

 • Ale szczepienia będą (2)

  Jak dziś wizyta u lekarza, czyli online?

  • 45 5

  • będą teleszczepienia

   a jak to sobie wyobrażasz?

   • 8 3

  • Kupisz u pani w biedronce lidlu

   Lub kurier ci przyniesue a zastrzyk zroni mechanik bo oni nie choruja . choruja tylko lekarze na konsulonlie i 3 srednie wyplaty miesięcznie

   • 1 1

 • Kampania szczepionkowa w pełni....

  • 88 17

 • (9)

  Raz w życiu poszedłem się zaszczepić na grypę. 3tyg po tym złapała mnie taka grupa że przez prawie 2tyg miałem wyjęte z życia. Nigdy wcześniej ani później tak grypy nie przechodziłem jak tamtej przed którą się zaszczepiłem. Był to pierwszy i ostatni raz

  • 118 29

  • (1)

   ale przeżyłeś ;)
   a co by było gdybyś się nie zaszczepił? ;)

   • 9 44

   • Byłby zdrowy tak jak ja. Ostatnia grypa jakieś 15 lat temu, zero szczepień, aktywne życie.

    • 32 7

  • Ale Ty szczepiłeś się przeciw grypie.

   Zachorowałeś na grupę. Więc o co chodzi?

   • 12 1

  • głupoty wypisujesz bo nie potrafisz odróżnić grypy od przeziębienia czy innych chorób

   a więc po szczepieniu wcale nie musiała to być grypa , nie wypowiadaj się gdy masz mało wiedzy na ten temat

   • 8 27

  • (1)

   Trzy dni temu podrapałem się w tyłek. Dzisiaj zaciął mi się zamek w mieszkaniu. Nigdy więcej nie podrapię się w tyłek!

   • 9 14

   • Ok i post hoc
    Bardzo merytoryczne!!! Naprawdę

    • 2 0

  • Wiesz co to jest rachunek prawdopodobienstwa?

   Oznacza on, zenp przechodzac kolo czerwonego samochodu nasr* na ciebie ptak, wiec w twojej interpretacji nie mozesz juz wiecej przechodzic kolo czerwonych samochodow to nie nasr* na ciebie ptak. Ot wlasnie tak dziala "logika" ludzi nie potrafiacych uzywac mozgu!

   Dane statystyczne sa w necie - wystarczy sie wczytac to bedziesz wiedzial co mowi nauka.

   • 5 14

  • miałem tak samo...

   • 6 2

  • Miałam tak samo.

   Zdrówka życzę

   • 5 1

 • brawo dla Pani Edyty Steć za fotografie (2)

  foto pierwsza klasa, brawo!

  • 11 6

  • z zeszłego roku

   • 3 0

  • Pomijajac, ze z zeszlego roku to brawa za rozowe rekawiczki, od razu widac ze damskie. Meskie sa niebieskie,

   • 1 0

 • koncerny farmaceutycznie jeszcze nie mogą mieć eldorado ze szczepionkami na cowid (1)

  to chociaż nachapią się na szczepienia przeciw wirusowi bez korony.

  • 62 13

  • Naucz się prawidłowej pisowni, a następnie się udzielaj.

   • 6 10

 • (4)

  Strasznie infantylne to pierwsze zdjęcie. Dorosły człowiek z misiem. :)

  • 42 34

  • człowiek na starość dziecinnieje

   • 7 9

  • Aż przykro tłumaczyć coś człowiekowi, który nic nie rozumie z otoczającego go świata (1)

   to jest szczepienie pokazowe, żeby pokazać dzieciakiom, jak to będzie wyglądało i że nie ma się czego bać

   • 16 2

   • Nie musisz nic tłumaczyć. Z opisu zdjęcia: "chce dać dobry przykład i zachęcić do szczepienia tych, którzy się wahają.

    Wahać to się mogą rodzice dzieci i dorośli. A dla nich takie zdjęcie jest infantylne.

    • 6 5

  • Bo to zgrywus.

   • 6 2

 • niech sie chetni szczepią ale nie zmuszja innych d**ilnymi argumentami. (8)

  zaszczepiłeś się to jesteś wygrany i nie szczepiony ci nie zagraża. No chyba ze to jest jakieś badziewie i cię nie chroni.

  • 78 14

  • szczepienia na grypę, która co kilka miesięcy mutuje (3)

   daje tylko poczucie bezpieczeństwa.

   • 11 7

   • (2)

    koniecznie powiedz to lekarzom, te przełomowe informacje nie mogą ich ominąć!

    • 6 5

    • Wielu lekarzy wciśnie najgorsze badziewie pacjentowi.

     Byłe zgadzała się kasa. Jesteście tyle warci ile warte są wasze teleporady, a jeszcze niedawno śmialiście się ze znachorów.

     • 3 1

    • w d*pie mam przełomowe informacje tak samo jak szczepieńia.

     i niech nikt mnie nie zmusza. Moje życie i ja decyduję.

     • 0 1

  • (3)

   powinniśmy się wszyscy szczepić dla siebie oraz dla tych, którzy szczepić się nie mogą (z uzasadnionych medycznie względów). To co proponujesz to egoizm i społeczny darwinizm.

   • 5 16

   • W którym miejscu jest egoizm (2)

    Moja wola która szczepionym nie zagraża bo ich szczepienie chroni.

    • 8 2

    • problem z rozumieniem czytanego słowa? szczepimy się również dla tych którzy nie mogą się zaszczepić. Ty może i jesteś w pełni sił, jeśli cię grypa złapie to w tydzień albo dwa odchorujesz, może nawet bez śladu, ale są osoby które zaszczepić się nie mogą bo mają prawdziwe przeciwwskazania a ty je możesz zarazić bo w swoim egoizmie nie chcesz się szczepić.

     • 0 4

    • Po prostu nie chcesz dać zarobić innym. Jesteś egoistą.

     • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Niedzielna pobudka z Thera Wellness

150 zł
zajęcia rekreacyjne, trening, joga

Szpitale Pomorskie wakacyjnie | dla przyszłych i obecnych mam

warsztaty, spotkanie, badania, konsultacje

Festiwal Uroda

27 - 85,50 zł
targi

Najczęściej czytane