Wiadomości

Szczepienia COVID-19. Wstrząs anafilaktyczny jedną z podstaw do odszkodowania

Świadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł.
Świadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

- O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Świadczenie kompensacyjne będzie wahało się od 10 tys. zł do 100 tys. zł.Masz alergię na leki?

Zobacz wyniki (328)
W przyszły poniedziałek do konsultacji ma zostać przedstawiony projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, z którego mają pochodzić odszkodowania za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19, a od 2022 r. zapisy tej regulacji - jak zapowiedział szef resortu zdrowia - mają odnosić się do niepożądanych odczynów powstałych na skutek wszystkich szczepień ochronnych.

- Ci, którzy będą uprawnieni do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam "lub", a nie "i", osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - wyjaśnił minister.

Zobacz, gdzie zaszczepić się na COVID-19 w Trójmieście. Jest lista punktówmat. MZ

Jeden ciężki przypadekObecnie, jak informował szef resortu zdrowia, "jedna osoba w kraju ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania".

W Polsce do wtorku do godz. 10:45 wykonano blisko 258 tys. szczepień, a niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych. Jak wymienił minister zdrowia, "32 miały charakter łagodny, cztery poważny i jeden ciężki".

Kolejka do szczepień przeciw COVID-19. Zobacz, kiedy się zaszczepiszŚwiadczenie kompensacyjne - według przedstawionych szacunków - będzie wahało się w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji, aż do 100 tys. zł. Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta. Decyzja wydana będzie w ciągu 60 dni.

- W przypadku wydania decyzji pozytywnej pacjentowi zostanie wypłacone stosowne świadczenie kompensacyjne. Natomiast w przypadku wydania decyzji negatywnej, z którą pacjent nie będzie się zgadzał, zostaje mu droga sądowa i będzie mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji - wyjaśniał Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania za pojawienie się niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) odbywało się na zasadach ogólnych.

Opinie (85) 7 zablokowanych

 • Tyle bylo dla chetnych

  Tyle bylo dla chetnych podobno do testowania szczepionki wczesniej,czyzby zostało kasy?

  • 0 0

 • Wstrząs ale 14 dni w szpitalu a kto będzie kogoś trzymał 14 dni w szpitalu jak po operacjach zamiast doleczyc pacjenta wyrzucają po 2, 3 dniach!!! I przerzuca sie chorobę do lekarza rodzinnego który ma gdzieś chorego

  • 2 0

 • U nas odszkodowania są najmniejsze ze wszystkich krajów zachodnich

  • 0 0

 • Tlumaczac na polski. Zaden szpital nie trzyma nikogo przez 14 dni, chyba, ze na OIOM. Nawet z ucieta noga wypisuja po 2 dniach. W praktyce ktos musialby byc umierajacy i jakims cudem przezyc by jakiekolwiek odszkodowanie dostac.

  • 1 0

 • Już widzę 14 +dniowy pobyt w szpitalu po szczepieniu.

  • 0 0

 • poco martwemu odszkodowanie

  albo młodym jak będą bezpłodni- kupią sobie dziecko?

  • 1 0

 • szczepienia nie dla wszystkich (1)

  A co z ludzmi ktorzy sa po wstrzasach anafilaktycznych i nie moga przyjac szczepionki a np maja byc wymagane na przelotach lini lotniczych ,.co robic ,beda jakies zaswiadczenia czy testy obowiazkowe co rozumiem ,piszcie o tym bo nikt nic nie mowi ,mi nie sa potrzebne odszkodowania bo moge nie przezyc tego szczepienia

  • 0 0

  • TAA

   Ty nie masz pytać i rozumieć ..Ty masz łykać wszystko jak pelikan i nie dyskutować ,czego jeszcze nie rozumiesz.

   • 0 0

 • Odszkodowaniem bedzie pokrycie kosztow pogrzebu

  - takiego po taniosci.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje