Wiadomości

stat

Systemy informacyjne usprawnią opiekę medyczną. Eksperci spotkali się w Gdańsku

Stały monitoring stanu zdrowia pacjenta i nowoczesna diagnostyka bez konieczności wychodzenia z domu - to tylko niektóre z wielu korzyści, jakie przyniesie wprowadzenie systemów informacyjnych w obszarze opieki zdrowotnej. Strategicznym wyzwaniom cyfrowej transformacji zdrowia poświęcona została 2. edycja konferencji Forum e-Zdrowie, która w dn. 14-15 września odbywa się w Gdańsku.Czy korzystałe(a)ś kiedyś z pomocy lekarskiej przez internet?

tak, regularnie umawiam się na e-wizyty

9%

zdarzało mi się w nagłych sytuacjach, choć preferuję kontakt osobisty

9%

jeszcze nie, ale nie wykluczam takiej możliwości

47%

nie i nie zamierzam, bo nie wierzę w skuteczność porad na odległość

35%
Cyfryzacja w obszarze zdrowia jest rzeczą nieuniknioną. Właściwie przeprowadzona, usprawni proces leczenia, zwiększając bezpieczeństwo i komfort pacjentów.

- Nie ma nowoczesnej medycyny i ochrony zdrowia bez wsparcia nowoczesnymi technologiami informatycznymi. W dobie braków kadrowych, lekarzy i pielęgniarek, a zarazem rosnących potrzeb, jesteśmy zmuszeni szukać narzędzi, które pomogą nam tym deficytom zaradzić - mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMedu, otwierając konferencję. - Stawiamy czoło chorobom cywilizacyjnym, społeczeństwo się starzeje, potrzebujemy więc skoordynowanej opieki nakierowanej na potrzeby pacjentów. Żeby lepiej temu sprostać, my, profesjonaliści zajmujący się ochroną zdrowia, potrzebujemy wsparcia informatycznego, które lepiej zidentyfikuje potrzeby i skoordynuje opiekę, co przełoży się na lepsze wykorzystanie środków i potencjału ludzkiego, którym dysponujemy - wyjaśnia.
Prace nad cyfryzacją opieki zdrowotnej prowadzone są na całym świecie, często w międzynarodowych zespołach, gdzie można wzajemnie wymienić się doświadczeniami i wypracować wspólne rozwiązania. Takie konferencje, jak gdańskie Forum e-Zdrowie, cieszą się zatem ogromnym zainteresowaniem wszystkich tych, którzy nad informatyzacją zdrowia pracują.

- To wspaniałe, że Forum e-Zdrowie odbywa się już po raz kolejny, stanowiąc okazję do dyskusji, wymiany doświadczeń, czy omówienia tak istotnej kwestii, jak wykorzystanie technologii informacyjnej w opiece zdrowotnej - mówił Charles Parisot, członek zarządu Integrating the Healthcare Enterprise (IHE). - W międzynarodowym towarzystwie łatwiej wypracować satysfakcjonujące rozwiązania, ponieważ każdy z nas ma inne doświadczenia i na co dzień spotyka się z innymi problemami. Zależy nam na tym, aby wypracowane systemy były jak najbardziej funkcjonalne, użyteczne, a przy tym optymalnie proste w obsłudze, co z pewnością przełoży się na komfort ich użytkowania - dodaje.
Cyfryzacja radykalną zmianą

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna edycja Forum e-Zdrowia poświęcona była głównie sprawom zapewnienia strategicznego współdziałania wszystkich podmiotów dążących do informatyzacji systemu zdrowia w oparciu o doświadczenie firmy IHE oraz regionów w Europie. Program tegorocznej konferencji dotyczył tematyki strategicznych wyzwań cyfrowej transformacji w obszarze zdrowia.

- Cyfryzacja, jak pokazuje doświadczenie wielu innych obszarów, jest zmianą radykalną. Transformacja wymaga zatem zaplanowanego i możliwie uporządkowanego wprowadzenia tej radykalnej zmiany do złożonego i wrażliwego systemu zdrowia, w którego centrum jest, a przynajmniej powinien być pacjent - mówił dr Piotr Popowski z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych.
Dwudniową konferencję wypełnia kilkanaście sesji i spotkań plenerowych, a także dyskusje, zarówno dotyczące strategicznych wyzwań dla e-zdrowia w Polsce, jak też szczególnie pilnych zagadnień dotyczących zapewnienia ochrony informacji medycznej i wykorzystanie e-recepty dla rozwoju opieki farmaceutycznej.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje