Wiadomości

Światowy Dzień Zdrowia. "Epidemia powiedziała: sprawdzam!"

Od ponad roku system opieki zdrowotnej jest obciążony dodatkowo walką z koronawirusem, co znacząco wpłynęło na koszty utrzymania placówek medycznych.
Od ponad roku system opieki zdrowotnej jest obciążony dodatkowo walką z koronawirusem, co znacząco wpłynęło na koszty utrzymania placówek medycznych. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Światowy Dzień Zdrowia w tym roku ma wyjątkowy charakter - szczególnie że wypada w okresie wzrostów zakażeń trzeciej fali epidemii. Wszystko wskazuje, że najbliższe dni będą kluczowe dla wydajności systemu. To wymaga ogromnego zaangażowania ze strony personelu medycznego, ale również całego społeczeństwa, które jeszcze bardziej powinno skupić się na własnym zdrowiu.Czy w ciągu ostatniego roku korzystałe(a)ś z publicznej opieki medycznej?

Zobacz wyniki (62)
Dzisiejsze obchody wspominają powstanie Światowej Organizacji Zdrowia powołanej w latach 40. ubiegłego wieku, która działa na rzecz międzynarodowej współpracy w sektorze medycznym, zdrowia publicznego i ochrony epidemiologicznej.

W Polsce święto jest obchodzone wraz z Dniem Pracownika Służby Zdrowia - niezależnie od nazwy dziś wszystkie osoby działające w sektorze medycznym obchodzą swoje święto. To także okazja do promocji zdrowego trybu życia i badań profilaktycznych. Tegoroczne hasło: "Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich" ma przede wszystkim zwrócić uwagę na nierówny dostęp do świadczeń zdrowotnych, na który dodatkowo wpływa sytuacja pandemiczna.

Czytaj też: Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Jak wygląda opieka na Pomorzu?

"Epidemia powiedziała: sprawdzam!"Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Statystyczny w Gdańsku przedstawił garść danych opisujących pomorski sektor medyczny. Analizy dotyczą 2019 r. i obrazują, z jakiego punktu system opieki zdrowotnej musiał zmierzyć się z zupełnie nowym wyzwaniem. Pandemia uwydatniła bowiem nie tylko potrzebę inwestowania w sprzęt, środki dezynfekcji czy liczbę łóżek, ale pokazała, że kwestii kadrowych nie da się rozwiązać z dnia na dzień.

Statystyki kadr medycznych w 2019 r. na Pomorzu.
Statystyki kadr medycznych w 2019 r. na Pomorzu. Urząd Statystyczny w Gdańsku/Pomorski Ośrodek Badań Regional
Według danych Urzędu Statystycznego w 2019 r. w całym regionie pracowało około 5,1 tys. lekarzy i 9,2 tys. pielęgniarek, co oznacza spadki względem poprzednich zestawień. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców w systemie funkcjonowało prawie 22 medyków i niespełna 40 pielęgniarek. Sytuacja jest zdecydowanie korzystniejsza w dużych ośrodkach miejskich, np. w Gdańsku było 46,4 lekarzy na 10 tys. ludności, a pielęgniarek odpowiednio 70,1.

Z danych Eurostatu wynika, że w naszym kraju pracuje najmniejsza liczba lekarzy w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeObecnie ze względu na epidemię zdecydowana większość placówek medycznych w publicznym sektorze została zmuszona do wstrzymania przyjęć planowych. Powodem takiego działania jest właśnie zabezpieczenie odpowiedniej liczby personelu medycznego na oddziałach walczących z COVID-19.

- Epidemia niestety wybitnie powiedziała: sprawdzam. System pozostaje niedofinansowany od dekad, a działania, które do tej pory bazowały na gaszeniu pożarów, w dobie epidemii nie zdają egzaminu - słyszymy od jednego z lekarzy - pracownika oddziału internistycznego w Gdańsku.

Rosły ceny wizyt u specjalistówW 2019 r. na służbę zdrowia samorządy wydały łącznie ponad 288 mln zł - największy udział, bowiem 45,9 proc., miały władze wojewódzkie, a w dalszej kolejności miasta na prawach powiatu - 21,7 proc. i powiaty - 18,9 proc. Warto podkreślić, że władze Gdańska wydały w tym czasie prawie 33 mln zł w sektorze ochrony zdrowia, a gdyński magistrat niecałe 13 mln zł.

Ile pieniędzy na zdrowie przeznaczyli sami pacjenci? Przeciętnie mieszkaniec Pomorza wydawał miesięcznie 66,17 zł, a więc mniej niż w poprzednim roku. Wzrastały za to ceny wizyt u lekarzy specjalistów - konsultacje kosztowały średnio 114,2 zł.

Czytaj też: Z czego wynika hejt na lekarzy? "Społeczeństwo jest sfrustrowane i odczuwa niepokój"

Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W oczekiwaniu na koniec epidemiiOd ponad roku system opieki zdrowotnej jest obciążony dodatkowo walką z koronawirusem, co znacząco zwiększyło koszty utrzymania placówek medycznych. COVID-19 wpłynął również na styl życia i kondycję społeczeństwa, dlatego wszyscy z wielką nadzieją spoglądają na trendy zakażeń, a przede wszystkim na perspektywy spadków liczby nowych infekcji i normalizację zarówno kwestii sanitarnych, jak i gospodarczych. Specjaliści zwracają uwagę, że jest to przede wszystkim zależne od przestrzegania obostrzeń i realizacji programu szczepień.

- Nałożenie się szczepień oraz odporności pochorobowej, bowiem wielu z nas już przechorowało COVID-19 i przechoruje, doprowadzi prawdopodobnie do tego, że lato będzie optymistyczniejsze niż wiosna, ale to jeszcze cały czas przed nami i należy skupić się na obecnej sytuacji kryzysowej - powiedział prof. Tomasz Smiatacz, konsultant wojewódzki chorób zakaźnych.
Czytaj też: Szczyt trzeciej fali zakażeń na oddziałach covidowych

Warto nadmienić jednak, że - tak oczekiwana - poprawa sytuacji epidemiologicznej będzie początkiem wychodzenia z kryzysu, w jakim obecnie się znajdujemy. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej system będzie mógł zmierzyć się już bezpośrednio z problemami dostępności do świadczeń, wstrzymanych programów profilaktycznych i wsparcia zdrowia psychicznego.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • życzę w tym dniu zdrowia psychicznego dla totalnej opozycji (1)

  • 6 4

  • życzę pomyślnego powrotu do zdrowia psychicznego wszystkim głosującym na pis

   dla rządzących w pis już nawet nie mam nadziei, oby się tylko długo nie męczyli kombinując jak tu najwięcej nakraść i napsuć

   • 3 3

 • Raczej "Światowy Dzień Kiepskiego Zarządzania Ochroną Zdrowia" (1)

  + "światowy dzień koperty", kolejki do lekarza, "Światowy Dzień braku słowa Przepraszam za spóźnienie" itd. Oj byłoby co świętować. No, ale lepiej udawać.

  • 10 0

  • nie dzień a raczej Rok Kopertologa

   ciekawe czy długo będzie się chował za immunitetem

   • 6 1

 • W dniu dzisiejszym

  Życzę wszystkim na świecie bycia szczęśliwym, spełnionym i zdrowym zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym(dla każdego to pewnie będzie znaczyło zupełnie coś innego) człowiekiem. Tylko tyle i aż tyle.

  • 2 1

 • Ci tu świętować. (4)

  Od wczoraj czekam na teleporade, może w końcu ktoś zadzwoni. Kolega po izolacji prosił o wizytę u lekarza żeby go ktoś osłuchał bo po izolacji nadal ciężko oddycha to panie w rejestracji oburzone jak w ogóle śmiał prosić o wizytę face to face. W końcu lekarka zadzwoniła do niego i zapytała czego on jeszcze chce od niej. I uwaga, naprowadził ją , może jakiś rentgen ?! Zgodziła się dzięki Bogu dostał skierowanie.
  Kompletny dramat nie święto.
  W szpitalach pielęgniarki wysługują się żołnierzami żeby robili za nich najgorszą robotę , a jak odmówią to koordynator zgłasza do jednostki i ban. A pielęgniarki na wolne bo za dużo nadgodzin a nadgodziny dobrze płatne oj dobrze.
  Upadek a nie święto.
  Niech ten rząd odda składki ZUS za ostatnie dwa lata.

  • 7 5

  • Pomysł (2)

   Trzeba wprowadzić święto kasjerki. Lekarz może pójść do chorej Pani na kasie w przysłowiowej Biedronce ale chora Pani kasjerka już tylko ma prawo do teleporady.
   Dramat.

   • 10 3

   • ZUM na WUM pokazał jak ordynatorzy i inni ważniejsi lekarze traktują pacjentów (1)

    ***** PO TVN i GW

    • 4 0

    • taaak!

     ja też *****(LUBIĘ) PO TVN i GW
     hejt na lekarzy jest kierowany przez pis i tvp!!!! pisowskie trole już się rozpisują jak to nie lubią lekarzy..
     probują na lekarzy skierować negatywne nastroje ludzi wywołane przez odgórny bałagan i niekompetencje w zarządzaniu służbą zdrowia, za który winny jest właśnie PIS

     • 1 4

  • ***** PO TVN i GW

   wielu lekarzom teleporady się podobają, za Tuska tyle nie zarabiali

   • 4 0

 • Kpina a nie święto

  To chyba jakiś żart, podejście do pacjenta, bezdusznosc i brak kompetencji. Zwłaszcza pracownicy OIOMU w UCK na czele z pseudo dr Wojtewicz, którzy nie wiadomo za co dostali nagrodę. Teraz wielkie zdziwienie z powodu hejtu, po prostu pandemia pokazała prawdę, jak traktują pacjentów.

  • 5 2

 • Przestańcie robić testy i dajcie ludziom pochorować na grype czy zapalenie płuc to sie pandemia nagle skończy.
  Koronawirusy są odpowiedzialne za około 20% wszystkich infekcji i zwyklych przeziębień

  • 8 2

 • Ankieta (1)

  Brak pytania czy próbowałeś się dostać do lek.pierwszego kontaktu

  • 4 0

  • Zła ankieta

   Kto wziął składki i nie leczył emerytów musi oddać je za cały 2020 r

   • 0 0

 • to nie lekarze a pis jest winny temu co się wyprawia w szpitalach i przychodniach (1)

  pis niszczy służbę zdrowia i próbuje za pomoca tvp i najętych troli wmówić ludziom żeby nie lubili lekarzy
  wcześniej szczuli na kobiety, nauczycieli, niepełnosprawnych, rolników itd
  pis zawsze musi mieć jakiegoś wroga, nienawiść to ich metoda sterowania ludźmi

  • 3 4

  • jestem jak oni

   tylko, że od zawsze moim jedynym wrogiem jest pis

   • 2 1

 • Wirusolog prof. Włodzimierz Gut wirusowi wciąż sprzyjają mu ludzie swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem.

  Najlepszym przykładem jest Trójmiasto i w szczególności Gdańsk. Praktycznie niema tygodnia bez zorganizowanej akcji zgromadzeń czy pochodów teczowych do których przyłączają się POKOlitycy władz miasta Gdańska !!Jak ostatnio pseudo impreza sportowa z flagami LGBT w Parku Reagana z prezydentową .Niestety brak reakcji policji nie wystawiali mandatów bo twierdzili ze to akcja polityczna.

  • 1 5

 • Teraz jest tylko Covid.

  Reszta chorych ludzi się nie liczy. Niech zdychają w domach lub pod szpitalami, bo świat dostał sr*czki na punkcie silnego przeziębienia.

  • 2 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane