- 1 Mali pacjenci na oddział szpitalny wjeżdżają... Volvo (13 opinii)
- 2 Lekarz SOR tłumaczy, dlaczego mali pacjenci potrzebują specjalnych procedur (19 opinii)
- 3 Czy kobieta może rodzić z doulą i partnerem? (53 opinie)
- 4 Ruszyło Centrum Opieki Wytchnieniowej (29 opinii)
- 5 Dlaczego diagnozujemy się przez internet? "Wszystko kończy się rakiem" (99 opinii)
- 6 Ospa wietrzna. Ponad 3 tys. zachorowań latem (89 opinii)
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Trójmieście
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, a już w sobotę, 1 kwietnia odbędą się gdańskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji zostanie również podświetlona fontanna Neptuna i budynek Europejskiego Centrum Solidarności.
Główna konferencja jest organizowana w Europejskim Centrum Solidarności pod hasłem "Budowanie społeczeństwa włączającego dla osób z autyzmem".
- Warto zwrócić uwagę, że tegoroczne hasło co innego oznacza w krajach, gdzie system wsparcia dla osób z autyzmem jest rozwinięty, a co innego u nas. Wiele jest wyzwań z tym związanych, bo choć coraz powszechniejsza jest świadomość, że społeczeństwo powinno być włączające dla wszystkich, również dla osób z autyzmem, to w wielu obszarach nie przekłada się to ani na ustawodawstwo, ani na praktykę - mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Potrzeba stałego wsparcia
Jednym z największych wyzwań dla naszego społeczeństwa pozostaje dorosłość, a przede wszystkim brak mieszkalnictwa dostosowanego do potrzeb osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, które potrzebują stałego wsparcia.
- Człowiek jest dorosły największą część swojego życia, a my chcemy walczyć nie tylko o prawa osób, które teraz są dorosłe, ale również dla tych, które teraz są dziećmi, dostają diagnozę. One w przyszłości być może zdobędą wykształcenie i osiągnąć samodzielność, ale może się też zdarzyć, że będą potrzebować stałego wsparcia. I wówczas powinny zamieszkać w małym domu, w którym będą miały własny pokój i indywidualne wsparcie, a nie w dużym domu pomocy - dodaje Wioleta Umławska, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia pomocy Osobom Autystycznym.

"Walczymy o godne życie dla osób z autyzmem"
Obecnie osoby te po śmierci rodziców trafiają wtedy najczęściej do domów pomocy społecznej, nieprzystosowanych do ich potrzeb, gdzie z powodu braku indywidualnej opieki i prywatnej przestrzeni, zwykle trafiają do szpitali psychiatrycznych.
- To jest właśnie sytuacja dyskryminacji. Dlatego w ramach działań Porozumienia Autyzm Polska, od lat walczymy o godne życie dla osób z autyzmem w małych domach z indywidualnym wsparciem w społecznościach lokalnych - Wspólnotach Domowych, których finansowanie będzie gwarantowane ustawowo - dodała Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.
Spotkanie w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się w sobotę, w godz. 17-19. Program wydarzenia:
- - Powitanie gości - informacja o kampanii Autism-Europe "Budowanie społeczeństwa włączającego dla osób z autyzmem"
- - Małe domy z indywidualnym wsparciem, jako priorytet w walce o prawa osób z autyzmem - film
- - Jakiego wsparcia potrzebują osoby w spektrum autyzmu do pełnego włączenia w życie społeczne
- - Sesja panelowa z udziałem samorzeczników
- - Wręczenie odznak Przyjaciela Osób z Autyzmem osobom szczególnie zaangażowanym w pomoc i integrację osób z autyzmem
- - Koncert piosenek musicalowych w wykonaniu Pauliny Araśniewicz - wokal, z towarzyszeniem Beniamina Baczewskiego- klarnet i saksofon oraz Marcina Twardowskiego - fortepian
- - Wspólne zdjęcie wszystkich gości.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Autyzmu w Gdańsku zostanie podświetlona fontanna Neptuna i budynek Europejskiego Centrum Solidarności.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Spotkanie autorskie w Gdyńskim Centrum Filmowym
Tymczasem już za dwa tygodnie, 15 kwietnia Fundacja Niebieski Szlak w Gdyni zorganizuje spotkanie autorskie "O autyzmie z Moniką Szubrycht i Ewą Furgat", które odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym.
- Wydarzenie to ma charakter edukacyjny i jest skierowane do profesjonalistów, terapeutów, nauczycieli szkół masowych z oddziałami integracyjnymi, placówek specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych, jak również osób w spektrum autyzmu oraz rodziców dzieci i dorosłych autystów - zachęcają organizatorzy.
Goście spotkania to autorki książek dotyczących spektrum autyzmu. Monika Szubrycht jest dziennikarką, neurologopedką, wykładowczynią Krakowskiego Instytutu Rozwoju Edukacji, laureatką Nagrody Dziennikarzy Małopolski i autorką szeregu książek, takich jak "Autyzm. Bliski daleki świat" i "Szczęśliwe i silne dziecko. Natomiast Ewa Furgał jest założycielką i prezeską Fundacji Dziewczyny w Spektrum, autorką książki Dziewczyna w spektrum - publikowała m.in. w "Miesięczniku Znak", "Krytyce Politycznej", "Newsweeku Psychologia", "Terapii Specjalnej" i "Psychologii w Praktyce".
Miejsca
Opinie (7) 4 zablokowane
-
2023-04-01 12:04
(5)
"... gdzie z powodu braku indywidualnej opieki i prywatnej przestrzeni, zwykle trafiają do szpitali psychiatrycznych.
-To jest właśnie sytuacja dyskryminacji."
autyzm jest jednym z najpoważniejszym zaburzeń psychicznych, czy nie jest? Wiem co, autorka miała na myśli, ale użycie słowa dyskryminacja, jest nadużyciem semantycznym. To tak jakby powiedzieć, że wychodzenie z parasolką na deszcz, jest jej dyskryminowaniem.- 3 19
-
2023-04-01 12:22
Nie jest zaburzeniem. To raczej przebodźcowanie.
- 2 11
-
2023-04-01 17:33
To neuroatypowość.
- 7 0
-
2023-04-02 11:23
No tak, lepiej faszerować chemią niż n.p. odstawić jedzenie z opioidowymi peptydami (1)
- 1 5
-
2023-04-02 16:57
soja, mleko, pszenica
- 1 2
-
2023-04-03 12:18
Marta
Spektrum autyzmu jest zaburzeniem rozwoju
- 3 0
-
2023-04-03 16:22
Czemu taka cisza o przyczynach autyzmu?
A no właśnie, cenzura nie pozwala.
- 8 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.