Wiadomości

stat

Światło poprawi komfort pacjentów w UCK

Nie od dziś wiadomo, że światło wpływa na organizm człowieka. Jego barwa, intensywność oraz sposób rozpraszania wywołują określone reakcje psychofizyczne. Przekonają się o tym mali pacjenci UCK. W korytarzach oddziału pediatrycznego zamontowano właśnie inteligentne lampy, które mogą zmieniać barwy oraz natężenia światła. Budynek został też ocieplony.Według ciebie otoczenie - m.in. oświetlenie, kolor ścian, wyposażenie szpitalnych pomieszczeń - ma wpływ na samopoczucie pacjentów?

tak, w przyjemnym miejscu człowiek szybciej dochodzi do zdrowia

75%

pewnie ma to jakiś wpływ, ale raczej na samopoczucie psychiczne niż fizyczne

20%

nie, nie ma to żadnego znaczenia

5%
Wszystko to w ramach projektu, który Grupa GPEC wdraża w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Prace rozpoczęto w marcu, a pierwszy etap obejmujący termomodernizację klinik pediatrycznych właśnie został zakończony.

Inteligentne rozwiązaniaGdańska firma stworzyła w UCK specjalną "smart przestrzeń", której celem jest polepszenie warunków dla osób oczekujących na wizyty lekarskie oraz edukacja co do wpływu oświetlenia, temperatury czy jakości powietrza na samopoczucie ludzi. W korytarzach oddziału pediatrycznego zamontowano inteligentne lampy. Dzięki specjalnym pilotom i aplikacjom można zmieniać ich barwy oraz natężenie światła. Oddział zostanie także wyposażony w indywidualne lampki ze zdalną modulacją.

- Dzięki inwestycji realizowanej przez Grupę GPEC zdecydowanie poprawiły się warunki hospitalizacji naszych małych pacjentów i pracy personelu. Ściany klinik pediatrycznych są teraz odpowiednio ocieplone, co ułatwi nam utrzymanie właściwej temperatury na oddziałach, mamy też możliwość świadomej kontroli zużycia energii. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wykonane prace, które są też efektem wrażliwości lokalnego środowiska biznesowego i miasta na dobro naszych pacjentów - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Zintegrowany system zarządzania temperaturą, światłem czy wentylacjąKolejne kroki to wdrożenie tzw. zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem, który zoptymalizuje zużycie energetyczne mediów i pozwoli monitorować je przez 365 dni w roku.

Tego rodzaju systemy powstaną w czterech budynkach wchodzących w skład kompleksu UCK. Inwestycja obejmuje też wykonanie m.in. pomiaru temperatur, pomiarów natężenia światła, stacji meteo, centrali wentylacyjnych i wentylatorów z czujnikami CO2, dedykowanego węzła ciepła zintegrowanego z systemem. Wszystkie te elementy współgrając ze sobą mają kompleksowo podnieść komfort pacjentów przebywających w UCK, podobnie jak ich opiekunów i pracowników.

- GPEC jako firma stricte ciepłownicza to przeszłość. Patrzymy szerzej - na komfort użytkowników. Dlatego naszą filozofią jest integracja wszystkich ważnych dla tego komfortu usług: ciepła, energii elektrycznej, światła, bezpieczeństwa, wentylacji. Co więcej, nie dajemy gotowych rozwiązań, a współtworzymy je z otoczeniem, wsłuchując się w jego potrzeby i wykorzystując nowe technologie. Tak właśnie powstał projekt z UCK - mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu Grupy GPEC.
Łączny koszt całego projektu w UCK realizowanego przez GPEC wyniósł ponad 2,5 mln złotych. Projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a jego efektem jest również redukcja emisji CO2 (113 Mg CO2/rok).

Opinie (41) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje