Wiadomości

stat

Studenci GUMed pomagają bezdomnym. Trwa zbiórka odzieży

Najbardziej przydadzą się czapki, szaliki, rękawiczki, swetry i kurtki zimowe. Największe zapotrzebowanie jest na ubrania męskie w większych rozmiarach.
Najbardziej przydadzą się czapki, szaliki, rękawiczki, swetry i kurtki zimowe. Największe zapotrzebowanie jest na ubrania męskie w większych rozmiarach. fot. GUMed

Kurtki zimowe, ciepłe spodnie i bluzy, ale też koce, pościele czy śpiwory - studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego postanowili wesprzeć bezdomnych organizując zbiórkę. - Każdy z nas jest w stanie w domu znaleźć rzeczy, których już sam nie nosi czy po prostu ich nie potrzebuje, a które komuś innemu mogą bardzo pomóc - przekonują organizatorzy.Czy bierzesz udział w akcjach wspierających osoby bezdomne?

tak, jestem wolontariuszem

2%

tak, jeśli tylko mam możliwość, chętnie przekazuję potrzebne rzeczy

65%

raczej nie, od pomocy takim osobom są specjalne instytucje

20%

nie, nie wierzę, że rzeczy, które sa przekazywane trafiają do potrzebujących

13%
"Wietrzenie szaf" to inicjatywa Julii Landowskiej, studentki I roku Wydziału Lekarskiego oraz fundacji Zupa na Monciaku.

- Akcję zbierania ubrań zimowych dla osób bezdomnych organizujemy już drugi raz, tyle że w zeszłym roku przeprowadzałyśmy ją w naszych liceach, na mniejszą skalę. Zbiórkę organizuję razem z dwiema koleżankami: Marianną Łobodą i Zofią Chamienią, z którymi znam się z harcerstwa. Tam brałyśmy udział w wielu służbach czy akcjach charytatywnych. Mniej więcej rok temu zaangażowałyśmy się w działalność fundacji Zupa na Monciaku, to społeczność, która co niedzielę spotyka się w południe na sopockim Monciaku, by razem z bezdomnymi z Trójmiasta spożyć wspólny posiłek - opowiada Julia Landowska.
Czytaj też: Opłaty za parking przy Lawendowej wesprą bezdomnych i wykluczonych

Zimowe przetrwanieStudentki przekonują, że na pewno każdy ma w domach czapki, szaliki, rękawiczki, czy kurtki, których sam już nie używa, a które mogłyby się przydać komuś innemu.

- Największe zapotrzebowanie jest na ubrania męskie w większych rozmiarach - mówi Landowska.
Najbardziej przydadzą się czapki, szaliki, rękawiczki, swetry i kurtki zimowe, bluzy dresowe i polarowe czy koszulki z długim rękawem. Można przynosić też buty zimowe: turystyczne i sportowe - do wygodnego chodzenia przez cały dzień, rozmiary 42-46, bokserki, majtki, kalesony, podkoszulki, bieliznę termiczną.

- Ubrania powinny być czyste i w dobrym stanie, takie, jakie sami chcielibyśmy dostać. Zainteresowanie akcją jest duże, ludzie podchodzą do niej bardzo pozytywnie i chętnie biorą w niej udział - dodaje.
Ubrania przekazywane są wolontariuszom Zupy na Monciaku, to oni przekazują je bezdomnym. Można zostawiać je w kartonie znajdującym się przy szatni w Collegium Biomedicum zobacz na mapie Gdańska. Zbiórka trwa do 7 grudnia br.

Czytaj też: Kamery w noclegowni poprawią sytuację bezdomnych?

Aktywni są również studenci pielęgniarstwa, którzy zbierają koce, pościele, śpiwory oraz odzież. Będą one przekazane Klinicznemu Oddziałowi Ratunkowemu, skąd trafią do bezdomnych pacjentów oraz noclegowni. Materiały można zostawiać w szatni Katedry Pielęgniarstwa zobacz na mapie Gdańska (III piętro) do 17 grudnia br.

Opinie (47) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje