• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Specjalne seanse kinowe dla dzieci z autyzmem w Gdyni

Magdalena Raczek
3 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do kultury, w tym do kina osobom z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do kultury, w tym do kina osobom z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego.

W najbliższą sobotę, 5 października, o godz. 12 w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się specjalny seans filmowy przeznaczony dla dzieci ze spektrum autyzmu. Widzowie zobaczą hiszpański, przygodowy film animowany pt. "Wyprawa Magellana". Pokaz odbędzie się w ramach Kina przyjaznego sensorycznie - projekt ten realizowany jest już od kilku miesięcy. GCF organizuje takie seanse jako jedyne kino w Trójmieście, we współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm.



Kino przyjazne sensorycznie



Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Kultury. Ideą Kina przyjaznego sensorycznie jest wyświetlanie filmów w warunkach przyjaznych dla wrażliwych zmysłów, dlatego właśnie w sali kinowej Goplana odbywają się projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

- Projekt przyszedł do nas z zewnątrz, w osobie Katarzyny Pęczak z Fundacji Pomoc Autyzm, która rzecz całą wymyśliła i z ogromną pasją oraz zaangażowaniem próbuje zarazić ideą kina w całej Polsce. Kilka miesięcy temu udało jej się zarazić nas. Dotychczasowych kilka pokazów cieszyło się sporym zainteresowaniem. Zauważyliśmy, że tego typu przedsięwzięcia polecają sobie ludzie bezpośrednio zainteresowani tematem. Kontaktujemy się też z przedszkolami i szkołami integracyjnymi. Wybieramy filmy dziecięce, z aktualnego repertuaru Kina Studyjnego GCF. Dotychczas pokazaliśmy w formule Kina przyjaznego sensorycznie m.in. "Basię", "Króla Lwa" i "Toy Story 4" - wyjaśnia Magdalena Jacoń, rzeczniczka prasowa Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jak wygląda taki seans?



Podczas takiego specjalnego seansu światła są przyciemnione, ale nie zgaszone całkowicie, jak w przypadku tradycyjnego seansu, aby nie budzić w dzieciach lęku, a także, by zmniejszyć kontrast między jasnością wyświetlanego na ekranie obrazu a resztą otoczenia. Dźwięk z kolei jest nieco przyciszony, by nie ogłuszał osób nadwrażliwych słuchowo. Dodatkowo przed pokazem nie są wyświetlane zwiastuny ani reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów.

Ponadto w trakcie seansu nie obowiązują typowe kinowe zasady, jak np. zasada całkowitej ciszy - można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali itp. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo i niekomfortowo w kinie, kiedy ich dziecko przeżywa po swojemu film i "przeszkadza" innym. Do kina można również przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców, przekąski. Wejście i wyjście do sali kinowej odbywa się tą samą drogą, co zmniejsza lęk przed nowym miejscem oraz ułatwia poruszanie się w przestrzeni kina.

Fundacja Pomoc Autyzm



Celem projektu rozwijanego przez Fundację Pomoc Autyzm jest zwiększenie dostępu do kultury i kina dla osób z trudnościami w zakresie przetwarzania sensorycznego. Seanse przyjazne sensorycznie mogą być dla uczestników okazją zarówno do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu, jak również do rozwijania zainteresowań i poznawania nowych osób.

- Zainteresowanie tymi seansami jest spore, przychodzą rodziny z dziećmi z autyzmem i zespołem Aspergera, a kina są chętne do współpracy. Bardzo mnie cieszy ciepłe przyjęcie, zarówno w kinach, jak i przez widzów oraz ich rodziny. Wyświetlamy filmy z bieżącego repertuaru kin, które biorą udział w projekcie, by widz miał dostęp do tego, do czego mają dostęp widzowie o typowym rozwoju - mówi Katarzyna PęczakFundacji Pomoc Autyzm.
Ideą Kina przyjaznego sensorycznie jest wyświetlanie filmów w warunkach przyjaznych dla wrażliwych zmysłów. Ideą Kina przyjaznego sensorycznie jest wyświetlanie filmów w warunkach przyjaznych dla wrażliwych zmysłów.

Kolejny seans - "Wyprawa Magellana"



Kolejny, dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu, seans zaplanowano na najbliższą sobotę, 5 października 2019 r., na godzinę 12. Dzieci zobaczą "Wyprawę Magellana" - hiszpańską animację przygodową. To film wyreżyserowany przez Ángela Alonso, opowiadający o flocie pięciu potężnych okrętów, opuszczającej Sewillę w 1519 r. pod dowództwem odważnego podróżnika - Ferdynanda Magellana wraz z jego załogą liczącą ponad 200 marynarzy.

Bilety do kina - specjalny cennik



Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieci, jak i dorośli, po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe, zaś jeden z opiekunów dziecka lub osoby dorosłej otrzyma bezpłatną wejściówkę lub bilet po preferencyjnej cenie. Szczegóły można sprawdzić na stronie kina. Bilety można kupić w kasie kina studyjnego GCF oraz przez internet TUTAJ.

Więcej informacji o projekcie na stronie fundacji.

  • Instrukcja pomocna dla dzieci ze spectrum autyzmu stworzona przez fundację.
  • Instrukcja pomocna dla dzieci ze spectrum autyzmu stworzona przez fundację.
  • Instrukcja pomocna dla dzieci ze spectrum autyzmu stworzona przez fundację.

Wydarzenia

Kino przyjazne sensorycznie. Wyprawa magellana

18 zł
projekcje filmowe

Miejsca

Opinie (9)

  • Bardzo dobra inicjatywa.

    Mam nadzieję, że nie zostanie to potraktowane jak weekendowe kino familijne i ominie je fala niepilnowanych dzieciaków. Darmowe bilety dla opiekunów powinny temu zapobiec.

    • 17 2

  • Nie mogli opłacić polskiego grafika?

    Co to jest ten trójkąt ze strzałką? Droga do kibla? I kto teraz używa taśmy filmowej, chyba J.J. Abrams, jako ostatni?
    Takie dziecko ze spektrum autyzmu, to się może dopiero traumy nabawić, kiedy takie obrazki poogląda. Nie dość, że dostanie napój w nieprzezroczystym, zamkniętym kubku, to jeszcze na sali będą fotele, zamiast krzeseł.
    Zresztą nikt ze spektrum autyzmu nie ma problemu z długim siedzeniem w bezruchu, chyba że się zdenerwuje, a zdenerwują go biegające i wrzeszczące dzieci. Zdecydujcie się, albo autyzm, albo ADHD. Tego się nie da w żaden sposób połączyć.

    • 5 10

  • To jest chore.

    Tak po prostu.

    • 6 19

  • Ciekawe (2)

    czy też im puszcza polgodzinny set reklamowy?

    • 5 4

    • Przecież jest powiedziane że nie.

      • 5 0

    • GCF bez reklam

      W Gdyńskim Centrum Filmowym nie ma bloków reklamowych. Przed żadnym seansem

      • 2 0

  • Świetna inicjatywa!
    Brawo dla organizatorów.

    • 13 0

  • W takich warunkach

    Przyciszony dźwięk, nie do końca zgaszone światło i bez napastliwych reklam powinny oglądać filmy również i zdrowe dzieci.

    • 2 0

  • Tylko dla dzieci :(

    To smutne, że nikt nie myśli o starszej młodzieży. Te dzieci które teraz są małe korzystają z kina , zajęć
    terapeutycznych,rehabilitacji...itp.. a jak skończą 21 lat to wszędzie zakaz wstępu - zostają sami sobie bez wsparcia z zewnątrz:(

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Zostań dawcą szpiku

imprezy i akcje charytatywne

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane