Wiadomości

Sinice, przecinkowce. Czy kąpiel w morzu jest bezpieczna?

Sinice, szczególnie podczas upalnych dni, utrudniają kąpiel plażowiczom.
Sinice, szczególnie podczas upalnych dni, utrudniają kąpiel plażowiczom. fot. Marek Sałatowski

Sezon nad morzem dopiero się zaczyna, ale życie plażowiczów już skomplikowały znane wszystkim sinice. To właśnie z ich powodu w ostatnich dniach zamknięto kąpieliska w Gdyni i Sopocie. Co roku to głównie ludzka brawura i nieznajomość zasad bezpiecznej kąpieli zbierają śmiertelne żniwo, ale kąpiel w wodzie z sinicami również może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. W tym roku jednak naukowcy ostrzegają, że również przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia turystów wypoczywających nad Bałtykiem.Jak często kąpiesz się w morzu?

kiedy tylko mam okazję 32%
zdarzało się, ale bardzo rzadko 23%
wchodzę tylko do bezpiecznej głębokości, ale nie kąpię się 13%
w ogóle nie wchodzę do wody nad morzem 32%
zakończona Łącznie głosów: 463
Upały i bezwietrzna aura sprzyjają rozwojowi sinic. W ostatni weekend ze względu na nie sanepid poinformował o zamknięciu pięciu kąpielisk nad Zatoką Gdańską: Gdynia Babie Doły, Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo oraz Sopot w Łazienkach Południowych.

Czerwone flagi na szczęście już zniknęły i można bezpiecznie korzystać z wody na terenie wszystkich trójmiejskich kąpielisk.

Toksyczne siniceMasowe występowanie sinic w Bałtyku nie jest niczym nowym, ale nie można ich lekceważyć.

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?Oznakami ich obecności są zmiana koloru wody na zielonkawy oraz charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pogorszenie jakości wody to jednak najmniejsze zmartwienie. Wykwity wytwarzają bowiem niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.

Kontakt z zanieczyszczoną sinicami wodą może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: wysypkę, zaczerwienienie spojówek, a po połknięciu takiej wody biegunkę, wymioty i bóle brzucha.

Kto i jak często bada wodę na kąpieliskach?Toksyny uwalniane przez sinice mogą pozostawać w wodzie jeszcze długo po wykwicie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy woda nie jest mętna, nie towarzyszy jej zmieniony zapach, a także, czy nie pieni się. W sytuacji wystąpienia którejkolwiek z powyższych oznak lepiej zrezygnować z kąpieli.

Tu sprawdzisz aktualny stan kąpieliskKolejne niebezpieczne bakterie w BałtykuZe względu na to, że Bałtyk jest jednym z najszybciej ocieplających się morskich ekosystemów na świecie, od kilku lat naukowcy ostrzegają przed kolejną groźną bakterią, która może pojawiać się w naszych wodach. Przecinkowce, czyli mięsożerne bakterie, zaczynają się namnażać w wodzie powyżej 20 stopni.

Kontakt z nimi może spowodować nie tylko ciężkie zatrucie pokarmowe, ale np. amputację kończyny, kontakt z nimi może być też śmiertelny. Naukowcy z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie potwierdzają, że w zeszłym roku bakterie te doprowadziły do zgonu starszej kobiety z Niemiec i spowodowały zakażenia u pięciu innych osób wypoczywających w nadbałtyckich kurortach w pobliżu Polski.

Najbardziej narażone na zakażenie nimi są osoby o obniżonej odporności bądź ci plażowicze, którzy mają rany na skórze. Dlatego nie powinno się wchodzić do morza, jeśli na ciele są zadrapania lub skaleczenia, którymi bakteria może wniknąć do organizmu.

Przecinkowcem możemy zarazić się również przez jedzenie surowych lub niedogotowanych ryb i owoców morza, np. ostryg.

Materiał z ubiegłego roku - wyjaśniamy, jak często badana jest woda w Zatoce Gdańskiej.

Opinie (51) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje