• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Siedem cech dobrego fizjoterapeuty

28 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jakie cechy składają się więc na dobrego terapeutę zdaniem pacjentów? Jakie cechy składają się więc na dobrego terapeutę zdaniem pacjentów?

Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia. Konsekwencje niedostatecznej aktywności fizycznej i nadmiaru stresu w życiu codziennym odczuwamy wszyscy - najczęściej w postaci bólów kręgosłupa czy nagłych kontuzji wyłączających nas z aktywności na kolejne tygodnie. Prawdopodobieństwo, że chociaż raz w swoim życiu zetkniemy się z fizjoterapią, jest bardzo duże i w kolejnych latach będzie jedynie rosnąć. Jaki powinien być dobry fizjoterapeuta?Wszyscy potrzebujemy lub kiedyś będziemy potrzebować w życiu fizjoterapii, warto wiedzieć, po czym poznać dobrego specjalistę, bo - jak w każdym zawodzie są lepsi i gorsi, bardziej i mniej zaangażowani. Poza oczywistymi rozwiązaniami, jak sprawdzenie opinii w internecie czy skorzystanie z rekomendacji bliskich już podczas samej wizyty istnieją przesłanki świadczące o tym, że trafiliśmy na odpowiednią osobę.

Jakie cechy składają się więc na dobrego terapeutę zdaniem pacjentów? Przedstawiamy siedem cech dobrego fizjoterapeuty:

1. ResponsywnyJest to jedna z najważniejszych i najczęściej wskazywanych cech. Responsywność jest wskazywana jako umiejętność aktywnego słuchania, uważność na pacjenta, okazywanie akceptacji i zainteresowania. Responsywny fizjoterapeuta jest otwarty i akceptujący, stwarza atmosferę, w której pacjent czuje się wysłuchany, jego potrzeby są potraktowane poważnie, a terapeuta przez całą wizytę jest skupiony wyłącznie na pacjencie. W procesie leczenia prawidłowo zebrany wywiad i odpowiednio postawiona diagnoza są kluczowe do pełnego wyzdrowienia. Jeżeli czujesz, że Twój fizjoterapeuta Cię nie słucha, poszukaj innego.

2. EtycznyEtyczny fizjoterapeuta to człowiek uczciwy, szczery, autentyczny i godny zaufania. Etyczność jest postrzegana jako zgodność przekonań i działań, uczciwe przekazywanie pacjentowi informacji na temat jego stanu zdrowia, postępów i możliwości rehabilitacji. Etyczny fizjoterapeuta nie będzie namawiać pacjenta na niesprawdzone techniki leczenia ani nie będzie go wykorzystywać finansowo i namawiać na drogie, ale zbędne zabiegi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy Twój fizjoterapeuta postępuje etycznie, skonsultuj się z innym specjalistą.

3. KomunikatywnyKomunikatywność jako kompetencja miękka jest niezwykle ważna we wszystkich zawodach opartych na relacjach. Komunikacja w fizjoterapii jest kluczem do prawidłowej edukacji pacjenta, ale też stworzenia więzi i wzbudzenia zaufania. Jeśli terapeuta jest w stanie w prosty i jasny sposób objaśnić pacjentowi diagnozę oraz plan rehabilitacji, możemy się spodziewać, że równie jasno komunikuje się z resztą zespołu terapeutycznego np. z lekarzem prowadzącym. Dobrze poinformowany pacjent będzie się czuł bezpieczny w relacji terapeutycznej i przestrzegał zaleceń fizjoterapeutycznych, co zwiększa szansę na powodzenie rehabilitacji. Komunikatywność to także edukacja i umiejętność przekazania w jasny sposób ćwiczeń i zaleceń do domu, a bez tego ciężko o szybkie postępy.

Komunikacja w fizjoterapii jest kluczem do prawidłowej edukacji pacjenta, ale też stworzenia więzi i wzbudzenia zaufania. Komunikacja w fizjoterapii jest kluczem do prawidłowej edukacji pacjenta, ale też stworzenia więzi i wzbudzenia zaufania.

4. TroskliwyTroska i współczucie są niezwykle ważne w opiece zdrowotnej, kiedy jako pacjenci, często cierpiący i bezbronni jesteśmy zdani na opiekę personelu medycznego. Ciepło, empatia i wsparcie ze strony fizjoterapeuty zmniejszają dystans i dają poczucie bezpieczeństwa. Empatyczny terapeuta doskonale rozumie stan pacjenta i nie będzie mu zadawać bezsensownego cierpienia, przeciwnie - zrobi wszystko, żeby jak najszybciej zniwelować dolegliwości bólowe.

5. KompetentnyNieprzypadkowo kompetencja pojawia się w naszym zestawieniu dopiero na piątym miejscu. Oczywiście, że należy zawsze szukać fizjoterapeuty mądrego, z dużą wiedzą i doświadczeniem klinicznym, najlepiej wyspecjalizowanego w leczeniu problemów podobnych do tego, z którym obecnie się mierzymy. Natomiast kompetencje bez odpowiednich umiejętności miękkich mogą być niewystarczające do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego. Fizjoterapia jest procesem leczniczym budowanym na relacji terapeuta-pacjent i ta relacja oraz umiejętności komunikacyjne i pełna koncentracja na pacjencie jako człowieku, a nie przypadku klinicznym będą zawsze najważniejsze.

6. WspółpracującyTa cecha również musiała się pojawić w naszym zestawieniu i jest poniekąd wypadkową poprzednich wymienionych. Fizjoterapeuta współpracujący z pacjentem będzie nastawiony na dialog i będzie mu zależeć na włączeniu pacjenta w proces decyzyjny. Przy ustalaniu planu terapeutycznego uwzględni wszystkie czynniki i okoliczności dodatkowe, takie jak możliwości czasowe i finansowe pacjenta, odległość od gabinetu fizjoterapeutycznego czy dostępność terminów.

7. Dopasowany do naszych potrzebTen punkt dla każdego z nas będzie oznaczać coś innego. Przede wszystkim jednak chodzi tu o zaufanie do terapeuty i stosowanych przez niego metod pracy. Jeśli lubisz brać aktywny udział w procesie rehabilitacyjnym, wybierz fizjoterapeutę, który nauczy Cię odpowiednich ćwiczeń i będzie nadzorował poprawność ich wykonania. Poproś go o odpowiedni zestaw do domu i wskazówki, jak samodzielnie radzić sobie z ewentualnym nasileniem dolegliwości. Szukaj fizjoterapeutów pracujących w klinikach rehabilitacyjnych z odpowiednim zapleczem sprzętowym i doświadczeniem w sporcie lub treningu medycznym. Jeśli natomiast preferujesz pasywne strategie leczenia, wybierz fizjoterapeutę specjalizującego się w terapii manualnej, masażu, suchym igłowaniu czy fizykoterapii. Jeśli żyjesz w stresie, w biegu i nie chcesz się dodatkowo wysilać na rehabilitacji, terapia manualna będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Terapie pasywne pozwalają szybko złagodzić ból i napięcie, a część z nich jest również przyjemna i relaksująca.

W Good Life Clinic lekarze i fizjoterapeuci działają zespołowo, wspólnie dbają o to, by przywrócić pacjentom komfort życia bez bólu. W Good Life Clinic lekarze i fizjoterapeuci działają zespołowo, wspólnie dbają o to, by przywrócić pacjentom komfort życia bez bólu.

Jakie płyną z tego wnioski?Dla pacjentów - aby szukać fizjoterapeuty z dużą wiedzą, kompetentnego, ale też słuchającego i skoncentrowanego na pacjencie. Nie zawsze trzeba wybierać specjalistę z 15-letnim doświadczeniem zawodowym i oczekiwać miesiącami w kolejce na wizytę, ponieważ młody, otwarty i empatyczny terapeuta może równie skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Dla terapeutów oznacza to, że powinni dużo bardziej skupiać się na pacjencie, słuchać i współpracować, zarówno z pacjentem jak i lekarzem prowadzącym. nie ograniczać się wyłącznie do swojej medycznej specjalistycznej wiedzy, ale otworzyć się na człowieka, który siedzi tuż przed nimi i potrzebuje pomocy. Od lat słyszymy, że w procesie psychoterapeutycznym najważniejsza jest relacja, warto pamiętać, że w fizjoterapeutycznym również.

W Good Life Clinic lekarze i fizjoterapeuci działają zespołowo, wspólnie dbają o to, by przywrócić pacjentom komfort życia bez bólu.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie 1 zablokowana

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane