Wiadomości

Sezon na użądlenia. W UCK odczulanie w lepszych warunkach

Klinika Alergologii i Pneumonologii mieści się na V piętrze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17. Pod opieką ma ok. 200 odczulanych pacjentów, wiele osób oczekuje wciąż na terapię.
Klinika Alergologii i Pneumonologii mieści się na V piętrze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17. Pod opieką ma ok. 200 odczulanych pacjentów, wiele osób oczekuje wciąż na terapię. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Sezon wiosenno-letni sprzyja użądleniom m.in. os i pszczół. U osoby uczulonej wystarczy użądlenie jednego owada, aby wywołać objawy choroby, niekiedy ciężkie i zagrażające życiu. Dla takich osób pomoc oferuje Klinika Alergologii i Pneumonologii UCK, w której uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych pacjenci mogą skorzystać z odczulania. To właśnie dla nich powstał specjalny pokój dzienny.Masz alergię na użądlenia owadów?

tak, jestem uczulona(y) i korzystam z terapii odczulania 12%
tak, jestem uczulona(y), ale nie mogę skorzystać z odczulania 29%
raczej nie, chociaż nie znoszę użądleń 38%
nie mam alergii 21%
zakończona Łącznie głosów: 136
Co nas gryzie? Latem przede wszystkim osy, pszczoły, szerszenie, ale też komary czy meszki. Towarzystwo owadów może być jednak bardzo niebezpieczne. Uczulenie na jad owadów to około 5 proc. wszystkich alergii. Ważna jest jednak nie ilość, ale siła reakcji alergicznej.

Uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych, a więc os, pszczół i szerszeni, bardzo szybko może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Jak go rozpoznać?

Jeżeli prócz bólu i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia lub użądlenia, występują obrzęk, swędzenie skóry i pokrzywka na całym ciele, nudności, biegunka, trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia i utrata przytomności - to jest to wstrząs anafilaktyczny. Wymaga jak najszybszej pomocy lekarza. Jeśli u kogoś nastąpiła taka silna reakcja na użądlenie, powinien mieć przy sobie ampułko-strzykawkę z adrenaliną, by w razie ukąszenia móc natychmiast wstrzyknąć sobie ten środek.

- Każde następne użądlenie niesie ze sobą ryzyko cięższej reakcji, dlatego konsultacja z lekarzem jest szczególnie istotna - podkreśla prof. Ewa Jassem, ordynator Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK.
Uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych pacjenci mogą skorzystać z odczulania. To właśnie dla nich powstał specjalny pokój dzienny.
Uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych pacjenci mogą skorzystać z odczulania. To właśnie dla nich powstał specjalny pokój dzienny. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Zapobiegać zamiast leczyćWarto jednak zapobiegać tak niebezpiecznym sytuacjom, jeśli jest to możliwe dzięki odczulaniu. Taką pomoc znajdą pacjenci Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK, gdzie wykonywana jest procedura polegająca na odczulaniu chorych, którzy są uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych, w warunkach polskich to przede wszystkim osy, pszczoły i szerszenie, czasem trzmiele.

- Pacjenci, którzy przebywają w naszej sali jednodniowego pobytu są uczuleni głównie na jad osy i pszczoły. To alergia, która występuje u ok. 5 proc społeczeństwa, ale jest jedną z najniebezpieczniejszych. O ile leków i pokarmów możemy w różnym stopniu unikać to w przypadku owadów nie jest to proste, dlatego ci pacjenci muszą być leczeni odczulaniem, które zapobiega ciężkim reakcjom alergicznym i pozwala im zachować większy spokój w życiu codziennym - mówi dr n. med. Jan Romantowski, Klinika Alergologii i Pneumonologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.
O sukcesie odczulania decyduje także współpraca chorego z lekarzem, bowiem ta forma terapii musi być stosowana przez 3 do 5 lat i zwykle wymaga comiesięcznych, jednodniowych hospitalizacji w celu podania "szczepionki".

- Leczenie polega na podawaniu niewielkich ilości jadu w celu osiągnięcia tolerancji organizmu na ten alergen. To długi proces. Po wstępnym okresie, w którym podaje się alergen we wzrastających dawkach, następuje faza podtrzymująca, trwająca około 5 lat. Chorzy przychodzą do nas co miesiąc po to, aby otrzymać zastrzyk zawierający odpowiednią ilość jadu. To jest bezpieczna procedura, jednak z uwagi na to, że wcześniej u tych chorych występowały reakcje zagrażające życiu, realizuje się ją w warunkach szczególnej troski, monitorując stan pacjenta - mówi prof. Ewa Jassem.
Salę jednodniowego pobytu dla osób odczulanych przygotowano przy wsparciu Gdańskiego Klubu Soroptimist International, który sfinansował wyposażenie pomieszczenia.
Salę jednodniowego pobytu dla osób odczulanych przygotowano przy wsparciu Gdańskiego Klubu Soroptimist International, który sfinansował wyposażenie pomieszczenia. fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Lepsze warunki dla pacjentów- Mamy teraz do dyspozycji nowe pomieszczenie dla osób, które korzystają z terapii odczulania. Szczególnie dla tych osób, a odwiedzają one klinikę raz w miesiącu na 8 godzin ważne jest żeby ten czas spędzić komfortowo. Mają tu warunki żeby odpocząć czasem nawet popracować przy komputerze, jest trochę mniej szpitalnie więc i przyjemniej - dodaje.
Klinika Alergologii i Pneumonologii mieści się na V piętrze budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, przy ul. Smoluchowskiego 17. Pod opieką ma ok. 200 odczulanych pacjentów, wiele osób oczekuje wciąż na terapię.

- Pięć lat to dość długi czas, dobrze znamy naszych pacjentów, dlatego jeszcze bardziej cieszymy się, że będziemy mogli leczyć ich w lepszych warunkach - mówi prof. Ewa Jassem. - Oczywiście nie ma żadnej terapii, która byłaby w 100 procentach skuteczna ale ten rodzaj leczenia uważa się za wysoce skuteczny, naszym celem jest ochrona życia chorego, doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby jego życie nie było zagrożone i u zdecydowanej większości osób udaje nam się to po 5 latach zapewnić - podkreśla.
Salę jednodniowego pobytu dla osób odczulanych przygotowano przy wsparciu Gdańskiego Klubu Soroptimist International, który sfinansował wyposażenie pomieszczenia.

Opinie (9)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje