Bezdomni na SOR-ach: szukają ciepła, a nie pomocy

Nawet ci, którzy chcą się tylko ogrzać, zazwyczaj potrzebują pomocy medycznej, ale niekoniecznie udzialnej na SOR.
Nawet ci, którzy chcą się tylko ogrzać, zazwyczaj potrzebują pomocy medycznej, ale niekoniecznie udzialnej na SOR. fot. galeria Trojmiasto.pl

Szpitalne Oddziały Ratunkowe odwiedzają nie tylko osoby potrzebujące pomocy medycznej. Regularnie pojawiają się tu także bezdomni, którzy chcą się ogrzać lub np. wykąpać. - To trudny do rozwiązania problem, bo co mamy zrobić, wyrzucić ich na zewnątrz? Mogliby skorzystać z pomocy MOPR-u, ale z jakiegoś powodu nie chcą - mówi dr Jacek Gwoździewicz, ordynator SOR-u w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.Jak szpital powinien potraktować bezdomnych, którzy przychodzą na SOR, by się ogrzać czy odświeżyć?

Zobacz wyniki (754)
Zbliża się zima - czas, w którym bezdomni najbardziej potrzebują schronienia. Niektórzy nie szukają go w noclegowniach, ogrzewalniach czy schroniskach, ale w miejscach publicznych, które mają zupełnie inne zadanie.

- W dawnym szpitalu wojewódzkim w Gdańsku od dłuższego czasu nocuje bezdomny i nikt nic z tym nie robi. Podczas dzisiejszego pobytu na SOR-ze, ok. godz 18.30 wszedł do szpitala, usiadł sobie w kącie i poszedł spać. Po ok. dwóch godzinach interwencję podjął ochroniarz, jednak nic z tego nie wynikło - pisze Adam, nasz czytelnik. - Dlaczego nikt z tym nic nie robi, przecież szpital nie jest odpowiednim miejscem noclegowym dla bezdomnych.
Problem z bezdomnymi mają też szpitale gdyńskie.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy w Gdyni od lat ma problemy z bezdomnymi, którzy przychodzą tu o każdej porze dnia i nocy. Mają zwyczaj chowania się po wszystkich zakamarkach szpitala. Nie wymagają pomocy medycznej, za to bywają agresywni, dlatego wzywa się do nich straż miejską - mówi dr Dariusz Nałęcz, prezes Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.
Nie wyprosimy z SOR-u człowieka z powodu jego bezdomności

Problem jest zdaniem lekarzy trudny do rozwiązania. Jak tłumaczą, nie sposób od razu ocenić, w jakim celu ktoś przyszedł na SOR.

- Jeżeli jakiś człowiek przychodzi na SOR, to zakładamy, że potrzebuje pomocy medycznej i nie mamy prawa go wyprosić, nawet jeśli podejrzewamy, że jest bezdomny. Wszedł on na oddział, jak setki innych ludzi - mówi dr Jacek Gwoździewicz, ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. - Najczęściej to ta sama grupa osób, znamy ich. To osoby spokojne, grzeczne, które siadają w kącie, by się ogrzać. Mamy też takich "pacjentów", którzy w ogóle tu nie przesiadują - przychodzą, ogolą się i wychodzą. Niestety, nie jesteśmy w stanie tego przypilnować. Inaczej postępujemy, gdy osoba bezdomna sprawia problemy i przeszkadza innym pacjentom. Wówczas ingeruje ochrona, która wyprowadza takiego delikwenta.
Pacjent bez ubezpieczenia -leczyć czy nie?

Lekarze podkreślają, że bezdomni nie przychodzą na SOR tylko po to, by się ogrzać. Często mają realne problemy ze zdrowiem i potrzebują pomocy medycznej. Wówczas pojawia się problem z ubezpieczeniem.

- Ubezpieczenie w przypadku osoby bezdomnej, która musi być poddania leczeniu szpitalnemu, pomaga nam zdobyć Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Wszelkie koszta pokrywane są z pomocą tej instytucji. Nie zawsze jednak da się wyegzekwować od chorego rachunek. Ostatnio np. trafił do nas ciężko chory człowiek z obrażeniami czaszkowo-mózgowymi, bez zameldowania, który leżał na oddziale intensywnej terapii. Jego leczenie kosztowało szpital ponad 100 tys. zł i najprawdopodobniej nie odzyskamy tych pieniędzy, ale co mieliśmy zrobić, nie ratować człowieka? To trudne dylematy, tym bardziej, że ci ludzie mają problemy i potrzebują pomocy. Nie możemy ich traktować jako nieistotny fragment tego społeczeństwa.
Wysokie koszty, związane z pomocą osobom bezdomnym, ponosi nie tylko szpital w Gdańsku.

- Nasz szpital w skali roku ponosi bardzo wysokie koszty związane z obsługą bezdomnych, a ponieważ są to pacjenci nieubezpieczeni, NFZ nie pokrywa kosztów ich leczenia - dodaje dr Nałęcz. - Przeważnie w chwili przyjęcia na SOR są oni pod wpływem alkoholu, z urazami głowy i w związku z tym należy im wykonać TK głowy, przeprowadzić detoks, zapewnić czystą odzież, co więcej - ci ludzie są niewątpliwie epidemiologicznym zagrożeniem dla szpitala.
Zdaniem pracowników MOPR-u nie ma jednak możliwości, by szpitale poniosły stratę z powodu hospitalizacji osoby bezdomnej.

- W każdym szpitalu jest grupa pracowników, która zajmuje się osobami nieubezpieczonymi i bezdomnymi. Kiedy dostajemy od placówki zgłoszenie, że ktoś taki potrzebuje pomocy medycznej, nasz człowiek, na mocy ustawy gwarantującej bezdomnym dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, jedzie zrobić wywiad na ubezpieczenie zdrowotne - mówi Robert Klimczak, kierownik Działu Osób Bezdomnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. - Taką osobę ubezpieczamy na podstawie decyzji prezydenta gminy, a koszty leczenia w tym wypadku pokrywa ubezpieczenie z NFZ.
Instytucje pomocy społecznej w Trójmieście

Pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym udzielają ośrodki pomocy społecznej, takie jak MOPS czy MOPR. To one zapewniają potrzebującym miejsca w noclegowniach czy schroniskach. W Trójmieście tego typu placówek jest kilkanaście. W samym Gdańsku działają dwie noclegownie, cztery schroniska, jedna ogrzewalnia i dwie placówki pomocy dla matek z dziećmi. W Gdyni takich placówek mamy łącznie sześć.

- Noclegownia przy ul. Żaglowej 1 koordynuje cały ruch i wszystkie osoby potrzebujące pomocy kieruje do poszczególnych placówek, w zależności od wolnych miejsc i stanu danej osoby - tłumaczy Robert Klimczak. - Istnieją pewne obostrzenia, jeśli chodzi o pomoc bezdomnym, jak np. trzeźwość i niespożywanie w tych miejscach alkoholu. Mamy też w Gdańsku jedną noclegownię niskoprogową, gdzie mogą trafić osoby do 1,5 promila. Powyżej tej dawki taką osobę przejmuje pogotowie socjalne dla osób nietrzeźwych.
Pełną listę instytucji niosących pomoc dla osób bezdomnych można znaleźć na stronie Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności.

Każda z wyżej wymienionych placówek przyjmie interwencyjnie osobę potrzebującą. Schronienie i pomoc świadczone są krótko i długoterminowo.

- Zadanie zabezpieczenia schronienia jest zadaniem obowiązkowym i gmina nie można tego odmówić - dodaje Robert Klimczak. - Jeżeli więc osoba, która korzysta z pomocy któregoś z ośrodków, nie chce robić nic ze swoim życiem, może tam zostać tak długo, jak potrzebuje.
Gdańsk przygotowuje się do otwarcia codziennej łaźni dla osób bezdomnych - miejsca, w którym będą mogli każdego dnia skorzystać z kąpieli. Ma to nastąpić w przyszłym roku. W tej chwili kąpiel dostępna jest w noclegowni przy ul. Żaglowej 1, w środy i soboty, między godz. 10 a 13.

Opinie (106) ponad 10 zablokowanych

 • (2)

  w centrach handlowych też się grzeją

  • 55 4

  • Centra są na ich ziemi, gdyby płacili podatki to państwo miałoby więcej pieniędzy na bezdomnych.... (1)

   Nie wiadomo, kto, kiedy i gdzie wyląduje...

   • 9 13

   • Masz rację. Każdy może stać się bezdomnym. Nawet nie wiecie jak łatwo to się dzieje.

    • 0 0

 • Bezdomni (6)

  Maja specjalnie dla nich wyznaczone miejsca. Czemu zamiast z nich korzystac przychodza na SOR? Dla nich samych lepiej bedzie jak szpitale zaczna ich wypraszac a nie zapewniac cieply kat. Od tego sa ogrzewalnie czy schroniska gdzie znajda bez problemu pomoc.

  • 113 9

  • ale przy dodatnich temperaturach (1)

   w noclegowni bezdomny musi pojawić się trzeźwy. I nie może pić fioletowej wisky na terenie ośrodka. Na SOR, w centrum handlowym czy na dworcu nikt im dmuchać nie każe, nie ma wychowawcy, nadzoru i można walić ile wlezie...Ot i cała tajemnica

   • 86 1

   • Ale znieczulica.
    Gdy widzę ich, kupuję coś gorącego do jedzenia i picia, ale coż, ja jestem milionerem. Hahahaha

    • 5 27

  • (2)

   Bo w SOR nikt nie moze zakwestionowac pijaka, a w schroniskach jest ostry dryl pod tym wzgledem.

   Powinni wywalac na zbity pysk z SORow takich ludzi - najlepiej od razu na izbe wytrzezwien ( tam tez jest cieplo). SOR jest krytycznie waznym punktem dla pacjentow.

   • 33 1

   • Walczcie z patologicznym myśleniem. (1)

    A tymczasem w drugim kącie, pośród bezdomnych, pijaków i ludzi którzy przyszli z kleszczem na plecach czy zrobić sobie darmowe badania, niepostrzerzenie umrze człowiek chory na zawał, którym to wszyscy pracownicy SOR powininni zająć się od samego początku, a nie golić bezdomnych, odtruwać pijaków czy wyręczając lekarzy rodzinnych w wypisywaniu zwolnień!!!
    Apel do dziennikarzy - ogarnijcie się wreszcie i skończcie ładować społeczeństwu, że SORy i pogotowie to charytatywne instytucje, które spełnią każdą błahą zachciankę każdego. Dla naszego dobra, zacznijcie ludziom wbijać do głowy, że są to instytucje powołane dla ratowania zagrożonego życia i zacznijcie tępić nie zachowania lekarzy, którzy odmówili wypisania maści na grzybicę paznokci w Sorze o 4 nad ranem, tylko zachowania ludzi, przez których ja, pan, pani, pana matka lub pani dziecko może nie uzyskać pomocy na czas. Skuteczna reanimacja może zostać przeprowadzona, jeśli w ciągu kilku minut dotrze karetka. jeśli ta karetka będzie wyciągała pijaka spod ławki albo nr 112 będzie zajęty bo dyspozytor będzie tłumaczył, że karetki nie przywożą leków z apteki pacjentom do domu, może nie zdążyć do reanimacji....

    • 41 1

    • Co ty o kleszczach piszesz? Życzę byś niedługo miał kleszcza na plecach i w pachwinie. Ale będzie zabawa......

     • 0 0

  • Bo nie moga chlać!

   dlatego nie chcą korzystać z pomocy bo nie mogą wtedy chlać.

   • 11 2

 • Jeśli nie chce skorzystać z oferowanej pomocy przez MOPR (21)

  to uważam że można takiego delikwenta wynieść na kopach.
  I tak do skutku.

  • 115 13

  • Skandal.. (10)

   Może Pałac dla nich wybudujmy..złote prysznice i kryształowe wanny. Włażą jak karaluchy wszędzie. Masakra.

   • 23 17

   • nie rozumiem (9)

    Proponujesz obóz koncentracyjny, czy jak?

    • 14 8

    • Są noclegownie. (5)

     Nie chce tam iść to jego sprawa za fraki i na dwór niech zdycha.
     W 99;9% sami zgotowali sobie ten los niszcząc przy okazji życie swoich rodzin.

     • 31 10

     • (3)

      Ale to też są ludzie!

      • 14 15

      • Co nie oznacza że mają nam narobić na głowę a my mamy powiedzieć że pada deszcz. (1)

       Nie dajmy się zwariować.
       Większość z nich z premedytacją wykorzystuje wszystkich dookoła i nie ma zamiaru robić nic innego.
       Tylko gumą i z kopa.

       • 39 5

       • Ciebie powiesić.

        • 0 0

      • może kiedyś byli

       • 7 3

     • A ciebie unicestwić.

      • 0 0

    • Bardzo wymowne ale tylko drastyczne regulacje zmuszą tych ludzi do jakichkolwiek działań. Większość oburza się ale nie widać chetnych do zaproszenia w soje progi.

     • 22 1

    • może tak

     Gościuniu, jak nie chcą do noclegowni bo tam nie wpuszczają nachlanych to ich problem.Skora wolą pić niż się ogrzać to wypad, ciekawe co powiesz jak wylądujesz na SOR i posadzą cie koło takiego śmierdziela zapijaczonego i będziesz musiał tam siedzieć 5 godzin, może wtedy zmienisz zdanie ćwoku.

     • 25 4

    • On gazować by tych co mają problem. Faszystą to mało powiedziane.

     • 0 0

  • Ciepło... (2)

   to mieli w rodzinach które zniszczyli...biedaczkowie, wyrzucać do instytucji które ich przygarniają zgodnie z ustawą.

   • 24 6

   • nie wrzucaj wszystkich do jednego wora...

    chociaż zgadzam się że większość z nich sama sobie zgotowała taki los...

    • 14 4

   • Jesteś kanalia.

    • 0 0

  • I 100.000 złotych wywalone w błoto.

   A tylu biednych uczciwych ludzi dookoła.

   • 21 3

  • obyś sam nigdy tak uwłaczającej biedy nie zaznał (5)

   i reszta hejterów też

   • 7 15

   • Tu nie chodzi o biedę tylko o upierdliwość

    może taki jeden z drugim iść do noclegowni to nie idzie tylko lezie do szpitala smród robić i zarazę roznosić.

    • 20 1

   • biedy??? (3)

    biedny nie będzie chlał, biedny się umyje i nie wypije bełta, będzie wolał się ogrzać w noclegowni niż chlać, taka różnica bałwanie.

    • 22 2

    • pewnie zaraz się zacznie że "trzeba być trwardym a nie miętkim" (2)

     ale uważam, że niektóre rzeczy działają lawinowo - utrata pracy, olanie przez rodzinę, bezdomność... czasem jedyne co zostaje to zalać się w trupa żeby o tym nie myśleć. ot, postępująca depresja, brak perspektyw i samo się nakręca...

     żeby nie było - nikogo nie usprawiedliwiam, i też uważam, że szpital to nie noclegownia.

     • 9 3

     • (1)

      Myślę, że jednak kolejność jest inna - najpierw zalewanie się w trupa, potem olanie przez rodzinę. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.

      • 12 5

      • Tak jest u ciebie kanalii.

       • 0 0

 • Może przychodzą na SOR a nie do schroniska bo tam nie przyjmują ludzi pijanych (2)

  • 120 7

  • (1)

   Siedzialam raz z córka na sorze w szpitalu a siedział bezdomny to tak śmierdziało a ile zarazków ma w sobie to nato nie patrzę. Lekarze zróbcie coś. Z tym

   • 8 5

   • Lekarze?

    wykąp i weź sobie do domu

    • 0 5

 • (2)

  szkoda tylko, że np. taki pacjent potem nie bardzo rozumie, że lekarze szanują bardziej jego życie w które ładują 100 000 niż on sam.

  • 82 4

  • Raczej delikwent niż pacjent.

   • 12 0

  • 100 000 ? a co takiego na SORze lekarz za tę cenę może bezdomnemu pijakowi zaaplikować?

   Co najwyżej podłączą butelkę glukozy w kroplówce, parę pastylek, ewentualnie na głowę czepiec przeciw wszawicy, to raczej grosze kosztuje
   chyba, że doliczysz do tego koszt pochylenia się pana doktora nad losem pacjenta, tak , jego cenny czas to może być te dodatkowe pięć zer

   • 0 0

 • (1)

  Oczywiście że leczyć ale to ekspresowo,stać na to szpitale,bo przecież są osoby które płacą podwójne składki.Mają sile pracować?to mają sile czekać na sor..głos menela w wyborach liczy się tak samo jak osoby ciężko zasuwającej

  • 26 7

  • Więc do pieca? Oświęcim uruchomić chcesz?

   • 0 0

 • a gdzie jest kościół ? (13)

  a gdzie jest kościół pełen dobroci i miłosierdzia, kościoły ocieplone , ogrzane, stoją puste i pozamykane, tylko dla wiernych z kasą są otwierane, taka cała prawda o kraju gdzie 99% społeczeństwa to katolicy, wszystko tylko dla bogatych

  • 157 32

  • leming gdybys niebył głupi to byś wiedział ze kosciól niejest noclegownią tylko światynią!! (3)

   Wiec nie wypowiadaj sie w tematach o których nie masz pojęcia !! Parafie pomagają różnym ludziom na różne sposoby .Jedne pomagają lepiej inne słabiej.Dostałeś minusa chociaż dziwne ze go nie widać,zato plusy pojawiaja sie natychmiast tak własnie portal manipuluje.

   • 18 57

   • Misiu, tak samo i SOR nie jest noclegownią i przytułkiem dla dreszczy. Myślę że PIS powinien mieć jeszcze w programie bezdomny plus.

    • 45 5

   • Bzdury gadasz (1)

    Jaka świątynia? To tylko trochę betonu i kilka cegieł... i tylko nie gadaj że tam Bóg mieszka, bo byłem tam kilka razy i go nie zastałem, więc to praktycznie pustostan :)

    • 13 6

    • Mikołaj się sypie i inne kościoły sekty żydowskiej też się rozpadną. Kościół dba jedynie o własne dobro.

     • 0 0

  • przy kościołach/plebaniach powinny być wydawane posiłki dla biednych- zupa z bułką (4)

   mnóstwo pieiędzy jest do dyspozycji w parafiach

   • 39 5

   • A nie lepiej kochankę utrzymywać. (2)

    Dużo to przyjemniejsze niż wąchać smród bezdomiaków.

    • 28 9

    • Kochanka, kochanka - utrzymywac. na kolanach.

     • 4 3

    • Wyszukaj wśród bezdomnych. Są tam kobiety jakie można uratowac.

     • 0 0

   • jakbyś częsciej dusigroszu na tacę dawał to pewnie i kościół byłby ogrzewany i posiłki dla bezdomnych

    też by były, ale ty chodzisz modlić się do galerii centrum to nie wiesz co się w kościele dzieje, ale pragniesz zeby akurat kościół zajął się pijakami, a dlaczego sam nie zorganizujesz im czegoś? No rusz się i daj przykład innym leniu

    • 1 1

  • Dobre pytanie. (1)

   Taki biskup np. Głódź siedzi sobie w pałacu , żyje za darmochę pobierając do tego co miesiąc 14500 złotych generalskiej emerytury.
   A ludzie dale na tacę rzucają tym pasożytom.

   • 42 3

   • Pisiorski mu to dały by dbał o włosy w wyborach. Kapłaństwo powinno być posługa a nie biznesem. Sekta żydowska precz

    • 0 0

  • taaa, ogrzewane są....ty chyba dłużej ode mnie w kościele nie był.... (1)

   zimno jak cholera!

   • 10 4

   • Mikołaja zaczęli nowym ogrzewaniem grzać i diabeł powiedział stop wygodnictwo i żydowska świątynia popękała.

    • 0 0

 • Ubezpieczenie zdrowotne powinno byc dostepne dla wszystkich absurdem jest ze bezrobotni nie mają ubezpieczenia!! (4)

  Szpital to nie noclegownia i tak jak pisali to zagrożenie epidemii dla całego szpitala.Zagranica też są bezdomni ale nigdzie tam nie pozwala sie bezdomnym spać w szpitalach!!Bezpłatne myjnie dla bezdomnych to dobry pomysł.Po za tym straż wiejska powinna zając się tymi ludźmi określić ich przybliżona liczebność ,a miasto wybudować noclegownie dla nich.

  • 47 25

  • bezrobotni są ubezpieczeni jesli zrejestruja się w pup- tylko na wizyty w nim wyzzaczpne trzeba chodzic ( a z tym jest problem)
   bezdomni sa liczeni- sa akcje liczenia bezdomnych tylko co z tego jesli oni nie chca byc policzeni?
   Pomijam fakt czytania ze zrozumieniem- sa noclegwnie a ze os.bezdomne nie chca w nich spac to juz inna rzecz. ...
   wbrew pozorom wiekszosc bezdomnych b.dobrze wie co robi i nie chce zmieniac swojego "stylu"bycia

   • 26 1

  • Zgadzam się! (1)

   Pod warunkiem, że będzie się to odbywało na Twój koszt. Dlaczego ja mam płacić na takich leni i pasożytów społecznych?

   • 16 3

   • Oj.... żeby tobie się noga nie powinęła w życiu.... Uważaj.

    • 4 12

  • Wysłał byś ich do Sztutowa????

   • 0 0

 • Chcieliście socjalizm, durnie, to macie! (4)

  A było słuchać Korwina!

  • 30 37

  • Sam jesteś durniem!

   Debilu!

   • 2 7

  • hehehe, durniu

   socjalizm to by był gdyby były izby wytrzeźwień, przymusowy szpital psychiatryczny, noclegownie i darmowe leczenie, a tak masz swój kapitalizm gdzie pijaczki moga kimać w szpitalu....za twoją kasę.

   • 4 2

  • Kto to jest Korwin ?

   To ten upośledzony o wyglądzie trutnia ?

   • 1 0

  • To słuchaj się dalej swoich panów.Zacznij sam myśleć młocie.

   • 0 0

 • (1)

  SOR -y nie są i nie mogą być schroniskiem! Pacjenci przez tą patologię nie mają moźliwości leczenia. Ci bezdomni są lepszymi cwaniakami niź myślimy!

  • 40 6

  • byle co jesz i byle co piszesz nie znając tematu

   • 2 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wyspa spokoju podczas świąt w pandemii
Wyspa spokoju podczas świąt w pandemii
spotkanie
gru 10
piątek, g. 18.00
Gdańsk, Klub Krytyki Politycznej
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
Kung Fu Senior 55+ - darmowe warsztaty
warsztaty, spotkanie
wrz 1-31.12
Gdańsk, Przyjazna dłoń
Masz trądzik? Pozbądź się problemu
Masz trądzik? Pozbądź się problemu
badania, konsultacje
gru 11
sobota, g. 10:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane