• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rumianek, róża, bazylia czy rozmaryn. Moc roślin w kosmetykach

Monika Bielkiewicz
10 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Wykorzystywane w preparatach pielęgnacyjnych rośliny mają naprawdę niezwykłą moc - to działanie nawilżające, zmiękczające oraz łagodzące podrażnienia. Wykorzystywane w preparatach pielęgnacyjnych rośliny mają naprawdę niezwykłą moc - to działanie nawilżające, zmiękczające oraz łagodzące podrażnienia.

Coraz chętniej sięgamy po naturalne preparaty do pielęgnacji. To nie tylko zasługa silnego trendu eko, ale również rosnąca świadomość, jak niezwykłe właściwości mają nawet najbardziej pospolite rośliny. Niektóre z nich znamy z pobliskiej łąki, inne pochodzą z odległych zakątków świata.



W przyrodzie są ok. 2 tys. gatunków roślin uznanych za lecznicze, ale w kosmetyce praktyczne zastosowanie znalazło ok. 100 gatunków rodzimych roślin o udowodnionych właściwościach terapeutycznych. I wciąż odkrywane są nowe.

- Od zarania historii można znaleźć informacje o wykorzystaniu roślin w medycynie i kosmetyce - mówi lek. Aleksandra Strobel-Pytel, współpracująca z salonem Prive Beauty&Hair. - Od początku XXI wieku króluje trend wskazujący, że surowce roślinne są bezpieczniejsze i korzystniejsze dla skóry niż czysto chemiczne twory - wyjaśnia ekspertka.
Wykorzystywane w preparatach pielęgnacyjnych rośliny mają naprawdę niezwykłą moc - to działanie nawilżające, zmiękczające oraz łagodzące podrażnienia. Oprócz nawilżania i łagodzenia wykazują również działanie zabezpieczające skórę przed działaniem promieni słonecznych, a ponadto wybielają, zmniejszają przebarwienia, stymulują krążenie w naczyniach kapilarnych, a także napinają skórę.

- Chociaż trendy w zakresie pielęgnacji skóry regularnie się zmieniają, od kilku lat kosmetyka zmierza w kierunku wykorzystywania naturalnych składników - zauważa Natalia Munda, kosmetolog z Clinica Cosmetologica. - Są one cenione z kilku względów, co jednak najważniejsze - po prostu działają i faktycznie poprawiają stan skóry. W kosmetykach antycellulitowych jednym z najpopularniejszych jest kofeina, którą ceni się za pobudzanie procesu lipolizy, a także ekstrakt z bluszczu, który detoksykuje i wzmacnia naczynka. Innym takim składnikiem są algi, które są prawdziwą bombą cennych składników odżywczych. Uznaniem cieszy się także witamina C, której dużą ilość znajdziemy chociażby w biofermencie z aceroli - dodaje ekspertka.
Chociaż trendy w zakresie pielęgnacji skóry regularnie się zmieniają, od kilku lat kosmetyka zmierza w kierunku wykorzystywania naturalnych składników. Chociaż trendy w zakresie pielęgnacji skóry regularnie się zmieniają, od kilku lat kosmetyka zmierza w kierunku wykorzystywania naturalnych składników.

Piękno prosto z łąki



Wśród najpopularniejszych składników pochodzenia roślinnego, które z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetykach, znalazły się takie, jak arnika górska, rokitnik zwyczajny, skrzyp polny, pokrzywa, czy chmiel zwyczajny. Arnika górska jest bardzo powszechna i stosowana zwłaszcza w kosmetykach o działaniu łagodzącym, zmniejszającym podrażnienia, przeciwzapalnym czy wzmacniającym dla osób o pękających naczynkach. Z kolei rokitnik zwyczajny, nazywany złotem Syberii, zawiera wiele substancji o charakterze antyoksydacyjnym, stąd często wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji kremów przeciwstarzeniowych, stymulujących syntezę kolagenu. Polecany jest również dla osób walczących z trądzikiem ze względu na właściwości regulujące wydzielanie sebum oraz przeciwbakteryjne.

  • Tonik z różowym lotosem, probiotykami i aloesem, Natural Secrets 89,99 zł
  • Delikatny krem do demakijażu z liśćmi drzewa oliwnego i ekstraktem z babki lancetowatej, Grown Alchemist/Douglas 155 zł/100 ml
  • Naturalny odżywczy balsam do ust Owoce goji + olej macadamia, Laura Conti 7,49 zł
  • Płatki pod oczy z ekstraktem z czarnego bzu, L'biotica 9,10 zł
  • Krem nawilżający do twarzy z aloesem, Mario Badescu/Sephora 109 zł
  • Mgiełka do twarzy z aloesem, rumiankiem i lawendą, Mario Badescu/Sephora 39 zł
  • Pianka do mycia twarzy z ekstraktem z czarnych i czerwonych grzybów Reishi, Menard/Quality Missala 498 zł
  • Odżywczo-wzmacniający krem do twarzy z komórkami dwukwiatowymi szafranu i Bugenwilli oraz wyciągiem z Jiaogulana i kwiatu czystka, NUXE 238 zł
  • Nawet najbardziej pospolite rośliny, które widujemy na co dzień na łące, mają dobroczynne działanie dla naszej urody.
  • Linia City Detox z wyciągiem ze spiruliny, ostropestu plamistego, mniszka lekarskiego, łopianu, karczocha, róży i kwiatu pomarańczy , z kompleksem ochronnym Osmotic Natural Anti-Pollution, 870 zł/zestaw/www.annanocon.pl
- Klienci coraz częściej poszukują roślinnych składników w kosmetykach i są coraz bardziej świadomymi konsumentami - zauważa Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, producenta dermokosmetyków Pityver, Acnerose i Vitalise. - Sprawdzają składy i doskonale wiedzą, czego powinno się unikać. Chcąc spełnić te oczekiwania, tworzymy preparaty, które nie zawierają sztucznych dodatków, takich jak: silikony, parabeny, PEG-i, SLS-y oraz SLES-y. Kładziemy natomiast nacisk na naturalne składniki aktywne. Możemy pochwalić się stosowaniem szeregu cennych roślinnych ekstraktów, które faktycznie posiadają odpowiednie właściwości. Lista jest długa i nie sposób wymienić wszystkich, ale m.in. są to: skwalan, witamina C, ekstrakt z ruszczyka kolczastego, z liści zielonej herbaty, lawendy, witamina E, wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego. Najlepszym dowodem skuteczności tych składników jest rzesza klientów, którzy regularnie do nas wracają - mówi Marcin Bielonko.
Niezwykle popularną rośliną o działaniu łagodzącym i wyciszającym skórę jest popularny rumianek, który łagodzi stany zapalne i wszelkie podrażnienia skóry. Pszenica, a dokładnie olej z jej ziaren, przywraca szorstkiej skórze miękkość i gładkość. Szałwia reguluje pracę gruczołów łojowych, przeciwdziała stanom zapalnym skóry, łagodzi jej podrażnienia, z kolei wiesiołek - wskazany do pielęgnacji skóry wrażliwej, nawilża ją i wygładza. Innym bardzo popularnym składnikiem jest aloes. Regeneruje naskórek i sprawia ulgę przy oparzeniach, a do tego działa przeciwzapalnie. Poza tym dzięki właściwościom bakteriobójczym wspomaga leczenie cery trądzikowej. Melisa łagodzi podrażnienia, ściąga pory, wygładza skórę, a popularna w kuchni azjatyckiej trawa cytrynowa pielęgnuje zmęczoną, zwiotczałą i ziemistą cerę. Pączki białej i zielonej herbaty dbają o młodość skóry, chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami, ale również hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję łoju, wspomagając leczenie cery trądzikowej. Niezwykle cenny jest stosowany w kosmetykach len, a dokładnie uzyskiwany z niego olej. Doskonale nawilża i ujędrnia skórę oraz chroni przed nadmiernym wysuszeniem. Natomiast dzięki rozmarynowi cera nabiera zdrowego kolorytu, a skóra zyskuje sprężystość.

- Naturalne składniki sprawdzają się nie tylko w kosmetyce, ale też w dermatologii i dermokosmetykach - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Clinica Dermatologica. - Takie preparaty stanowią wsparcie wielu kuracji dermatologicznych oraz podstawę terapii we wczesnych fazach schorzeń skóry. Środki bazujące na odpowiednio skomponowanych składnikach pochodzenia naturalnego zalecane są osobom z trądzikiem pospolitym, trądzikiem różowatym, a nawet różnymi formami łupieżu. W przypadku cer trądzikowych sprawdzi się chociażby cynk, nanozłoto czy wyciąg z drożdży. Przy trądziku różowatym będzie to na przykład bisabolol, olej z glistnika czy olejek z drzewa różanego. Oczywiście ogromne znaczenie ma także odpowiednie skomponowanie naturalnych substancji czynnych tak, aby kompleksowo i skutecznie działały na skórę - dodaje ekspert.
  • Kwiatowa esencja tonizująca z rumiankiem i hydrolatem z gorzkiej pomarańczy, Soraya 12,99 zł
  • Wygładzająca maska na tkaninie z oczarem wirginijskim, Soraya 8,99 zł
  • Żel do mycia ciała z wyciągiem z gorzkiej pomarańczy (Neroli), rumianku, madarynki i oleju z drzewa różanego, Grown Alchemist/Douglas 109 zł
  • Micropeeling wygładzający z lotosem, bambusem i lilią wodną, Lirene  3.14 ł
  • Tonik z jaśminem i zieloną herbatą, Orientana 29,90 zł
  • Masło do ciała z trawą cytrynową i żywokostem, Orientana 37,90 zł
  • Bogaty krem z szafranem, Orientana 39 zł
  • Zestaw do leczenia łupieżu pstrego ciała z naturalnymi olejkami roślinnymi, selenem, cynkiem i miedzią, Pityver.pl 189,99 zł
  • Linia do pielęgnacji twarzy i ciała z owsem, Polka/Oceanic, 2,99-12,99 zł
  • Zestaw do skóry z trądzikiem różowatym, Acnerose.pl, 259,99 zł

W różanym ogrodzie



- Jeżeli mowa o roślinnych składnikach, nie można zapomnieć o królowej kosmetyków, czyli róży - mówi dr Aleksandra Strobel-Pytel. - Każdy, kto choć raz był w Bułgarii, nie mógł przegapić kosmetyków z dodatkiem jednej z najbardziej znanych jej odmian, czyli róży damasceńskiej. Zwykle półproduktem do kolejnych kosmetyków jest olejek lub woda różana, wykorzystywane w kosmetykach łagodzących czy ograniczających stany zapalne - wyjaśnia.
Już tysiące lat temu poznano się na jej właściwościach w pielęgnacji skóry. Choć od tamtej pory w kosmetyce wiele się zmieniło, róża wciąż jest jedną z kluczowych roślin wykorzystywanych w produkcji kosmetyków. A wszystko za sprawą cennych substancji zawartych w płatkach, nasionach i owocach, takich jak witamina C, B, E i K, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne. Jakie właściwości ma róża? Przede wszystkim nawilża, łagodzi, koi oraz regeneruje komórki naskórka, ale również działa antybakteryjnie i odświeżająco. Wykorzystywana w pielęgnacji twarzy, wygładza drobne zmarszczki i poprawia napięcie skóry, dlatego pojawia się jako składnik kosmetyków dedykowanych dla skór wrażliwych, suchych, naczynkowych oraz dojrzałych. Z kolei stosowana w kosmetykach do pielęgnacji włosów sprawia, że stają się one miękkie i jedwabiste.

  • Róża Damasceńska to najcenniejszy kwiat świata. Posiada cudowne właściwości, które wykorzystuje się w produkcji preparatów kosmetycznych. Ceniona za swe właściwości wykorzystywana jest także w farmacji.
  • Nawilżający krem do twarzy z wodą różaną, Nature of Agiva 35 zł
  • Woda micelarna z naturalnymi płatkami kwiatów, AA 17,99 zł
  • Maska wypełniająca na bazie róży, The Body Shop 59,99 zł
  • Tonik przywracający równowagę z różą, żeń-szeniem, rumiankiem, Grown Alchemist/Douglas 129 zł
  • Regenerujący różany krem do twarzy, edycja limitowana, Yves Rocher 175 zł
  • Różany krem pod oczy, FRESH/Sephora 209 zł
  • Peeling do ciała z mielonymi pestkami dzikiej róży, Sylveco 39,90 zł
  • Balsam do ciała z olejem z dzikiej róży, Sylveco 39,90 zł
  • Różany krem dla skóry dojrzałej, Vichy 105 zł
  • Delikatny żel do mycia twarzy: liść geranium, bergamotka, pączki róży, Grown Alchemist/Douglas 155 zł

Piękne włosy? Naturalnie



W kosmetykach do pielęgnacji włosów wykorzystuje się również wiele składników roślinnych. Chaber bławatek zawarty w szamponach wpływa na zmniejszenie łojotoku i łupieżu. Dziurawiec stosowany w szamponach łagodzi podrażnienia, regulując pracę gruczołów łojowych, a łopian świetnie radzi sobie z nadmiarem sebum. Tatarak zwyczajny stosowany jest do wzmocnienia włosów, tymianek zwalcza łupież i łojotok, a skrzyp jest szczególnie polecany przy wypadaniu włosów, a także, uwaga, spowalnia proces ich siwienia. Równie często w kosmetykach do włosów stosowany jest chmiel zwyczajny (ze względu na swoje właściwości przeciwłojotokowe), natomiast pokrzywa zwyczajna, jako bogate źródło witamin, flawonoidów i garbników, wykorzystywana jest w szamponach przeznaczonych dla osób z włosami przetłuszczającymi się. Niezwykłe właściwości w procesie dbania o piękne włosy ma również... bazylia. Jak dowodzą badania kliniczne, ekstrakt z bazylii pozwala nie tylko na znaczne ograniczenie wypadania włosów, ale również redukuje objawy łysienia androgenicznego, pozytywnie wpływa na skórę głowy, a także wzmacnia i zagęszcza włosy.

  • Ekstrakty z roślin mają zbawienny wpływ na takie problemy włosów, jak wypadanie, łysienie, łupież, a nawet siwienie.
  • Szampon do włosów z szałwią, Anthyllis 22 zł
  • Szampon z wyciagiem z bazylii, Vis Plantis 17,99 zł
  • Szampon w kostce z aloesem i skrzypem polnym Biovax Botanic, 23 zł L'biotica
  • Trychologiczny peeling do skóry głowy z czystkiem i czarnuszką, Biovax Botanic, L'biotica 19,50 zł
  • Szampon do włosów z kozieradką i tatarakiem, Bielenda 24,49 zł
  • Odżywka ziołowa z pokrzywą, Barwa Ziołowa 6,99 zł
  • Odżywka z rozmarynem, jedwabiem, miodem i olejkiem z kamelii, Beaua 10 Essences Tsubaki 49 zł
  • Wygładzająca odżywka do włosów z łopianem, Sylveco 29,90 zł
  • Wzmacniający szampon lniany, Barwa Naturalna 6 zł
  • Maska wzmacniająca z wyciągiem z bazylii i arganem, Vis Plantis 29,90 zł

Dobroczynne konopie



Wśród najpopularniejszych roślinnych składników stosowanych w kosmetykach numerem jeden stały się ostatnio konopie siewne (Cannabis sativa). Pozyskiwany z nich olej ma naturalne właściwości antybakteryjne, a stosowany bezpośrednio na skórę ma również działanie terapeutyczne, regenerujące i przeciwświądowe. Olej z konopi ma działanie anti-aging. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się, zmniejsza przebarwienia i poprawia koloryt skóry oraz łagodzi stany zapalne. Dodatkowo olej konopny jest nie tylko źródłem cennych kwasów (linolowy z grupy kwasów tłuszczowych omega 6 oraz linolenowy z grupy omega 3), ale również witamin A, E i D, dlatego doskonale nawilża suchą skórę. Nic dziwnego, że coraz więcej firm kosmetycznych wykorzystuje właściwości konopi w swoich produktach.

  • Pozyskiwany z konopi olej ma naturalne właściwości antybakteryjne, a stosowany bezpośrednio na skórę ma również działanie terapeutyczne, regenerujące i przeciwświądowe.
  • Prebiotyczny krem do twarzy z olejkiem z konopi, AA/Oceanic 26,99 zł
  • Regenerująca maska do włosów Biovax z konopią organiczną, L'biotica 24,50 zł
  • Ultranwilżające masło do ciała z konopiami, The Body Shop 69,90 zł
  • Żel do mycia twarzy z konopiami i szafranem, Bielenda 18 zł
  • Krem nawilżająco-detoksykujący z CBD z konopi siewnych, Bielenda 24,99 zł
  • Olejek nawilżająco-kojący z CBD z konopi siewnych, Bielenda 24 zł
  • Kojący krem nawilżający z olejem z konopi, INKEY LIST/Sephora 39 zł
  • Szampon do włosów na bazie konopii, Nutka 15 zł
  • Maseczka piankowa konopna, Sephora 30 zł

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

  • No ale czy marihuanen jest z konopii? No chyba nie.. (1)

    • 1 1

    • owszem, ale nie z tej odmiany :) do kosmetyków stosuje się głównie konopie siewne

      • 0 0

  • Syrop konopny z Rokitnikiem

    Ja pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Rokitnik jest bogaty w witaminę C jest jej więcej 20 razy niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu znajdziecie tu konopiafarmacja.pl

    • 0 0

  • pityver (2)

    Moj brat uzywal tego pityver, calkiem sobie chwalil

    • 0 0

    • o (1)

      a ile zajelo mu ogarniecie problemu?

      • 0 0

      • .

        przy lupiezu pstrym srodki do pielegnacji moga przyspieszyc leczenie i zalagodzic objawy, ale te kilka tygodni pewnie i tak trzeba liczyc

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane