• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Robot operuje raka prostaty na NFZ. "Jak w filmie science fiction"

Piotr Kallalas
2 sierpnia 2022, godz. 16:00 
Opinie (28)

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku to kolejna placówka medyczna na Pomorzu, która wykonuje zabiegi usunięcia raka gruczołu krokowego w asyście robota chirurgicznego. - Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie, na które bardzo czekaliśmy. Z jednej strony poprawia precyzję zabiegu i ułatwia pracę operatorowi, a z drugiej korzyści odczuwają sami pacjenci - mówi prof. Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii.Czy badasz swoją prostatę?

W Stanach Zjednoczonych operacje laparoskopowe w asyście robota chirurgicznego są wykonywane już od około 15 lat, w krajach europejskich od lat 10. W Polsce dopiero w tym roku podjęto decyzje o refundacji tego typu procedury i to wyłącznie w przypadku operacji raka gruczołu krokowego.

- Na pewno jesteśmy szczęśliwi, bo jest to trudna operacja. Problemy techniczne próbuje się rozwiązać wprowadzeniem nowej technologii. Oczywiście, nie wszyscy pacjenci z rakiem gruczołu krokowego powinni być operowani przy pomocy robota. Cały czas jest miejsce dla otwartych operacji i innych technik np. radioterapii. Ważne jest jednak, aby była taka możliwość - mówi prof. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii.

Pierwsze operacje raka prostaty z robotem Da Vinci na NFZ"Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie"W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w pierwszym tygodniu działania robota przeprowadzono pięć zabiegów - wszystkie zakończyły się pomyślnie. Chirurdzy zwracają uwagę, że takie są najnowsze trendy - w zabiegach laparoskopowych powoli rezygnuje się z tradycyjnych rozwiązań, na rzecz robotycznych operacji.

- Maszyna daje nam możliwość używania manipulatorów z opcją zaginania. Jak w filmie science-fiction. Z punktu widzenia chirurga jest to ekscytujące doświadczenie, na które bardzo czekaliśmy. Z jednej strony poprawia precyzję zabiegu i ułatwia pracę operatorowi, a z drugiej korzyści odczuwają sami pacjenci - mówi prof. Matuszewski i dodaje: - Od 2017 roku rak gruczołu krokowego stał się w Polsce najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn. Populacja będzie się stale zwiększać i musimy być na to gotowi.
Przypomnijmy, że od maja operacje robotyczne na NFZ są również wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie.

Kolejne zabiegi?Lekarze i pielęgniarki przez kilka miesięcy przygotowywali się do wykonywania nowych procedur - ćwicząc na specjalnych konsolach, a także operując zwłoki. Warto podkreślić, że rozwiązanie robotyczne nie jest przypisane tylko do jednego schorzenia i może być z powodzeniem wykorzystywane na innych polach zabiegowych. Zespół medyczny chce dalej prowadzić wewnętrzne szkolenia, które otworzą drogę do kolejnych procedur laparoskopowych np. w przypadku schorzeń ginekologicznych. Poszerzenie oferty leczenia jest jednak związane z finansowaniem świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Badania USG tarczycy w Medycznej Gdyni

badania, konsultacje

Konsultacje - medycyny estetyczna

badania, konsultacje

Rehabilitacja kregosłupa jogą

joga

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane