Wiadomości

Relacje intymne a "Pani z przedszkola"

Najnowszy artukuł na ten temat

Karmią się paniką i krzykiem, ale nie są groźni

Czy dziecięca miłość do pani z przedszkola może wpłynąć na późniejsze życie seksualne?
Czy dziecięca miłość do pani z przedszkola może wpłynąć na późniejsze życie seksualne? mat. prasowe

- Niektóre pary żyją w relacji "rodzica z dzieckiem". On staje się "niegrzecznym chłopcem", który "łobuzuje na złość mamie", albo odwrotnie: ona jest "córeczką tatusia" i szuka jego opieki. W związkach, gdzie role te są sztywne, trudno jest o prawdziwe spełnienie seksualne, bo pytając symbolicznie, jak rodzic może uprawiać seks z dzieckiem? - mówi seksuolog Daniel Cysarz.Daniel Cysarz - psychoterapeuta i seksuolog.
Daniel Cysarz - psychoterapeuta i seksuolog. mat. prywatne

Czy ty lub twój partner mieliście problem z przedwczesnym wytryskiem?

tak, zdarzało nam się to wielokrotnie 26%
od czasu do czasu 11%
sporadycznie 22%
nigdy 41%
zakończona Łącznie głosów: 145
Borys Kossakowski: W filmie "Pani z przedszkola" Marcina Krzyształowicza przedstawione są problemy głównego bohatera z Eiaculatio preacox. Czyli z przedwczesnym wytryskiem. Psychiatra, do którego chodzi twierdzi, że wszystkiemu winne są problemy z dzieciństwa. Czy doświadczenia z dzieciństwa są w rzeczywistości aż tak ważne, jak chciał Zygmunt Freud?

Daniel Cysarz: Trudno mi jest wyobrazić sobie psychoterapię bez dotykania tego obszaru. Ale prawdą jest, że teorię Freuda łatwo spłycić i ośmieszyć. Bo często słyszy się, że według niego "wszystko wiąże się z seksem", że "kształty falliczne są symbolem penisa" itp. Tymczasem wiele trudności w sferze seksualnej faktycznie jest związanych z dzieciństwem. Lecz nie są one z nim związane w tak bajkowy i często przerysowany sposób, jak w wielu filmach.

Poproszę o przykład.


Na przedwczesny wytrysk narzeka około jedna trzecia mężczyzn. I w większości przypadków są to osoby, które niezbyt dobrze radzą sobie z napięciem emocjonalnym. Przekazywany nam wzorzec męskości utrwala w nas przekonanie, że np.: emocje należy trzymać w sobie i samemu sobie z nimi radzić. U osób, które tak robią, dość często dochodzi do niekontrolowanych wybuchów. Tego rodzaju "wybuchy" pojawiają się również w sypialniach tych osób. Przy pewnym poziomie napięcia, ciało samoczynnie doprowadza do szybkiego wytrysku, by zredukować owo napięcie w organizmie. I tak dochodzi do niekontrolowanego tzw. przedwczesnego wytrysku.

Tego uczymy się od rodziców?

Rodzice własnym zachowaniem pokazują dzieciom, jak radzić sobie z emocjami, jak je wyrażać i jak łagodzić konflikty. Młody człowiek obserwując rodziców, chcąc nie chcąc, z takim modelem regulowania emocji idzie później w życie.

Stąd nazwa procesu: "modelowanie".

Szczególnie dobrze to widać u ludzi uzależnionych od seksu i pornografii. Zazwyczaj ich ojcowie też byli uzależnieni, nie radzili sobie z emocjami, potrzebowali używek. Pacjenci często opisują, że gdy ich rodzice nie pili, byli "do rany przyłóż".

Psychiatra w filmie upatrywał przyczyn problemu m.in. w uczuciu, którym bohater filmu w przedszkolu darzył swoją wychowawczynię.

Jak już mówiłem, pomysły Freuda łatwo spłycić i zbagatelizować. Warto jednak pamiętać, że obszar nieświadomości bywa ogromną kopalnią wiedzy w procesie terapeutycznym. Na przykład w życiu często nieświadomie wchodzimy w pewne role w naszych związkach. Pary, które trafiają do gabinetu często opisują siebie jako relację "rodzica z dzieckiem" (ona mu matkuje, a on z przyjemnością oddaje jej odpowiedzialność). Często w takim związku, on staje się "niegrzecznym chłopcem", który "łobuzuje na złość mamie", albo odwrotnie: ona jest "córeczką tatusia" i szuka jego opieki. Partnerzy mogą też być dla siebie jak brat i siostra. W związkach, gdzie role te są sztywne, trudno jest o prawdziwe spełnienie seksualne, bo pytając symbolicznie, jak rodzic może uprawiać seks z dzieckiem?

Ile może trwać takie rozgrzebywanie przeszłości? Wiele osób podejrzliwie podchodzi do takiej klasycznej psychoanalizy.

Klasyczna psychoanaliza może trwać latami i na pewno są osoby, które potrzebują właśnie takich doświadczeń. Jednak w pracy psychoterapeutycznej warto dostosowywać się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli pacjent przychodzi z prostym problemem, to staramy się pracować na powierzchni, żeby terapia przyniosła szybkie efekty. Bo jedną z podstawowych zasad dobrej psychoterapii powinna być jej skuteczność i efektywność.

Wracając do wątków filmowych - czy dzieci faktycznie mogą zapałać prawdziwą miłością do przedszkolanki?

Ja raczej bym się przyglądał, czy takie dziecko przypadkiem nie szuka w przedszkolu drugiej mamy. Czy nie próbuje realizować potrzeb, których nie może zaspokoić w domu. Taka fascynacja panią z przedszkola może być naturalnym, dziecięcym zachowaniem, ale może też świadczyć o pewnych problemach w rodzinie.

A czy dziecko może zakochać się w rodzicu? Bohater filmowy wpatruje się z rozkoszą w nagie piersi mamy podczas wspólnych kąpieli w wannie.

To akurat naturalne, że dziecko jest zafascynowane ciałem swoim i swoich rodziców. To czas eksploracji. Ważna jest tutaj rola obydwojga rodziców, którzy powinni wyraźnie zaznaczać pewne granice. Bo inaczej się pieści i całuje tata z mamą, a inaczej mama z synkiem. Ważne, żeby dziecko miało świadomość, że relacja dorosły-dorosły jest zupełnie inna niż relacja rodzic-dziecko. Kąpiel z dzieckiem czy nawet wspólna wizyta w saunie, może być ważnym rozwojowo wydarzeniem dla dziecka pod warunkiem, że rodzic potrafi tutaj zadbać o granice oraz intymność malucha.
Synowie kochają się w swoich matkach, a córki w ojcach i nie ma w tym niczego niepokojącego, jeśli rodzic potrafi nazwać to uczucie w sposób dojrzały, co może pomóc ułożyć dziecku rzeczywistość i buduje poczucie bezpieczeństwa.

Czyli zakochujemy się w rodzicach, a potem wybieramy sobie partnerów na wzór?

Tutaj też nie szukałbym żadnej freudowskiej "magii". To raczej psychologiczny mechanizm powtarzania. Mamy bowiem tendencję w swoim życiu, żeby powtarzać zestaw emocji, który dobrze znamy. Nawet jeśli na przykład przy ojcu córka czuła strach, niepewność, dominację, brak docenienia, to paradoksalnie jako dorosła kobieta może szukać partnera, który jej dostarczy takich samych emocji. Bo to irracjonalnie wydaje się jej bezpiecznie. Racjonalnie taki związek jest toksyczny, bo partner pije czy bije, ale podświadomość wybiera to, co zna.

W filmie psychiatra grany przez Mariana Dziędziela zachowuje się dość arogancko, trochę jak karykatura specjalisty. Czy prezentowanie tej profesji w takim świetle nie sprawia, że ludzie boją się szukać pomocy u psychologów i psychiatrów?

Jest sporo mitów na temat psychologów, seksuologów czy psychiatrów. Ale idąc np.: do seksuologa każdy i tak musi się przede wszystkim zmierzyć z samym sobą. Największy strach generujemy sobie sami, więc obrazy filmowe nie mają chyba tak dużego znaczenia.

Opinie (21) 4 zablokowane

 • Panie Kossakowski, tylko seks i różne zboczenia Panu w głowie. (4)

  Co pojawia się artykuł o jakiś dewiacjach, to autorem jest Borys. Naprawdę nie ma innych poważniejszych spraw, którymi można zainteresować społeczeństwo?

  • 73 12

  • Panie Kossakowski ,tylko seks i różne zboczenia Panu w głowie ,co pojawia się artykuł

   Pełna zgoda.

   • 17 7

  • A zastanowiłeś sie chwile ? (2)

   Czemu łączysz artykuły z autorem ?
   Taka jego działka w trojmiasto.pl od sportu i delux są inni.

   Nigdy nie podobała sie wam sexi nauczycielka ?
   Nigdy nie mieliście mokrej nocy ?

   • 12 19

   • pewnie, że nie mieli, toć to pederasty

    im się nauczyciel podobał

    • 11 7

   • Różnica pomiędzy Panem Borysem, a resztą redakcji portalu polega na tym, że Pan Borys jako jedyny wszystkie swoje artykuły pisze w formie wywiadów ze "specjalistami" - niejednokrotnie dowodząc swojej niekompetencji zadając głupie niekiedy pytania. Innymi słowy jak się samemu nie ma zbyt wiele do powiedzenia (bo trzeba dysponować wiedzą lub zadać sobie trochę trudu, żeby zgłębić dane zagadnienie), zawsze można z kimś "porozmawiać" i opublikować to jako swój artykuł...

    • 3 1

 • )

  Jak takie artykuły typu seks, psychologia, to Borys widzę jest ekspertem. Co do samego filmu to masakra, bardzo płytki, ludzie wychodzili z kina i gwizdali, strata czasu i najpewniej malina 2014 roku.

  • 36 2

 • To jakaś kpina ... (2)

  Przecież na trójmiasto już była recenzja tego filmu!

  • 23 2

  • ale jest ten film beznadziejny i tyle (1)

   podobno 15 osób było na seansie, to i go reklamują...

   • 16 4

   • u Szwabow

    Rozdaja rodzicom instruktarz jak piescic I onanizowac dzieci od 1 do 3 lat...to dlatego u nas taka nagonka. ..
    Zapamietajmy aktorow ktorzy sie w to wpisuja

    • 11 2

 • Artykuł w stylu o wszystkim i o niczym , ale ankieta jest niezła :)

  Przedwczesny wytrysk nie został tutaj określony ile facet ma wytrzymać 10 sekund minutę, 5minut, może pół godziny :) Ciekawe czy ci co odpowiadają wiedzą? Bo znam 40letnią idiotkę, która twierdziła, że się doskonale zna na seksie, zapytana o orgazm powiedziała, że liczy się dla niej tylko to by jemu było dobrze :) pewnie zrobił jej dzieciaka a potem traktował jak pojemnik na rozładowanie napięcia. Zapytana o punkt g u faceta, nawet nie wiedziała że taki istnieje. A mine*tke potraktowała skrzywioną miną :) jeśli do tego ksiądz do niej wpada na obiad i robi mu prezenty materialne :) słucha radia Rydzyka to takie są efekty.

  • 9 22

 • W ankiecie brakuje jeszcze pytania

  - może dwie godziny bez wyciągania?

  • 23 2

 • fajny artykuł

  nie mam zdania co do przedwczesnego wytrysku, myślę że to często kwestia doświadczenia i potrzeby większej ilości bodźców z czasem.
  Jednak co do obierania ról w związku to zdecydowanie dużo zależy od rodziców, teraz jest tylu nadopiekuńczych, że brakuje umiaru i z czasem to dzieci w dorosłych relacjach zapłacą za błędy rodziców. Grunt to umiar we wszystkim.

  • 7 20

 • Byłam niestety na tym filmie

  I bardzo z mężem żałujemy wydanych pieniędzy. Kompletne dno. To miała być komedia - nikt ani razu się nie zaśmiał. Może za dowcip uznać wulgaryzmy? Generalnie bardzo kiepski erotyk. Gdybym jednak planowała iść do kina na erotyk, to bym poszła, tymczasem chciałam się pośmiać. Teraz tylko możemy się z mężem pośmiać, że wydaliśmy na to pieniądze.
  Zdecydowanie nie polecam.

  • 29 1

 • Nie wiem co gorsze: film, czy artykuły i wywiady tego dziennikarzyny... (1)

  • 35 2

  • teksty borysa tutaj

   • 6 0

 • Uprawiać można sałatę i rzodkiewkę, można i lewacką nowomowę.

  Lewacy mają swoje wypróbowane metody w tym praniu mózgów. Już Gebels nakazywał "upraszczać, oddziaływać na emocje i stale powtarzać". Miłość... zakochani mają pragnienie dzielenia się miłością. Małżonkowie to pragnienie ubogacają miłością cielesną.

  • 19 1

 • "...zakochujemy się w rodzicach..." (2)

  "...wpatruje się z ROZKOSZĄ (wtf??!!) w nagie piersi mamy podczas wspólnych kąpieli w wannie." - aż wierzyć mi się nie chce, że takie patologie występują w przyrodzie!!! Pewnie z nich później wyrastają zboczeńcy i inne pedofile... Zaraz zwymiotuję!

  • 20 0

  • jeszcze "WSPÓLNYCH KĄPIELI" (wtf??!!)

   to też miało być caps lockiem... a ogólnie mówiąc o treści artykułu... obrzydlistwo!

   • 10 0

  • i Ci aktorzy

   którzy ,,grają,, takie role...
   nie czytają ze zrozumieniem czy widzą tylko fragmenty scen w których występują?
   za kilka lat powiemy im : a to Pani grała w tej kiepskiej produkcji...

   • 2 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje