Wiadomości

Rejestrację na szczepienia ułatwia profil zaufany. Jak go założyć?

Jeżeli nasz bank nie umożliwia szybkiego założenia profilu zaufanego, to najprostszym sposobem na jego założenie może być wizyta na poczcie.
Jeżeli nasz bank nie umożliwia szybkiego założenia profilu zaufanego, to najprostszym sposobem na jego założenie może być wizyta na poczcie. fot. galeria Trojmiasto.pl

Żeby zarejestrować się przez internet na szczepienie przeciwko COVID-19, konieczne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego, który umożliwia załatwianie online spraw urzędowych. Można to zrobić w kilka minut... o ile mamy konto w banku, który to umożliwia. W innym przypadku zaczynają się jednak schody.Masz profil zaufany?

tak, założyłe(a)m go właśnie z myślą o rejestracji na szczepienia 12%
tak, choć zakładałe(a)m go z innego powodu 64%
nie, ale mój bank umożliwia szybkie jego założenie 5%
nie, ale planuję go założyć 8%
nie, i nie planuję go zakładać 11%
zakończona Łącznie głosów: 1161
Internetową rejestrację na szczepienia przeciw COVID-19 umożliwia strona pacjent.gov.pl. Żeby jednak zarejestrować się - poza wypełnieniem formularza zgłoszenia - konieczne jest posiadanie tzw. profilu zaufanego. W skrócie: jest to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują osobę w usługach elektronicznych udostępnianych przez urzędy.

Kiedy w czwartek pojawiła się informacja o tym, że na szczepienia rejestrować mogą się osoby z młodszych roczników, zapewne niejedna osoba miała jednak problem z szybkim założeniem takiego profilu.

Pokutuje przekonanie, że profil taki założyć można w ciągu kilku minut, korzystając z pomocy serwisu swojego banku. Tu jednak pojawia się problem - założenie profilu zaufanego umożliwia dziś jedynie dziewięć banków (T-Mobile, PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Pekao, mBank, ING, Millenium oraz Alior Bank). Co w sytuacji, gdy konto posiadamy w innej placówce?

Czytaj też: 40-latek: zaszczepiłem się przez błąd systemu

Rozwiązania są dwa, ale oba wymagają fizycznego potwierdzenia swoich danych, czyli o założeniu profilu zaufanego przez internet możemy w takim przypadku zapomnieć.

Wniosek przez internet, potwierdzenie w ZUS-ie, NFZ lub urzędzieOpcja pierwsza to założenie profilu zaufanego pz.gov.pl. Samo podanie danych, wymyślenie hasła i wysłanie takiego zgłoszenia to kwestia minut. Niestety zgłoszenie musimy potwierdzić, udając się z dowodem osobistym lub paszportem do jednego z tzw. punktów potwierdzeń.

Punkty te to nic innego, jak placówki ZUS-u, NFZ, urzędy skarbowe, urzędy pracy lub urzędy miejskie. Godziny pracy tych instytucji mogą być jednak kłopotliwe dla osób pracujących, nie zawsze taka placówka znajduje się też blisko miejsca naszego zamieszkania bądź pracy (tu sprawdzisz, gdzie znajduje się najbliższy taki punkt).

Na przykład w Gdyni znajduje się łącznie osiem takich punktów. Przy czym aż siedem z nich w centrum miasta. Jeżeli więc mieszkamy daleko od centrum, godziny otwarcia urzędów są dla nas zbyt krótkie, to najlepszym sposobem na założenie profilu zaufanego jest... udanie się na pocztę.

Wniosek przez internet, potwierdzenie na poczciePotwierdzenie profilu zaufanego na poczcie umożliwia system Envelo. Stworzony do internetowej obsługi usług pocztowych, umożliwia on także stworzenie profilu zaufanego.

Przetestowaliśmy tę możliwość - sam profil udało nam się założyć i potwierdzić w niespełna godzinę, wliczając w to przynajmniej półgodzinny spacer na pocztę i powrót do domu.

Co trzeba zrobić? Najpierw na podanej powyżej stronie Envelo zakładamy konto. Trwa to kilka minut. Następnie udajemy się na pocztę, gdzie musimy pokazać dowód osobisty bądź paszport, aby pracownik placówki mógł potwierdzić nasz profil. Po podpisaniu dokumentów pozostaje tylko wrócić do domu, odebrać e-mail z potwierdzeniem rejestracji i na koniec, już zdalnie dzięki jednorazowemu kodowi wysłanemu SMS-em, aktywować sam profil zaufany.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (167)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane