• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rehabilitacja robotyczna: zadziwiające postępy w leczeniu

1 czerwca 2023 
Opinie (12)

Udar mózgu to niebezpieczny incydent. Do tego, jeśli wydarzy się na morzu, z dala od lądu, jest jedną z tych sytuacji, które bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu człowieka. W takim położeniu znalazł się w maju zeszłego roku Jacek Oktawiec. Kilka godzin trwało zanim helikopter mógł dostarczyć go do szpitala. Dziś dzięki zaawansowanej technologicznie rehabilitacji Jacek szybciej wraca do zdrowia, ma większą motywację do ćwiczeń, a ich różnorodność i wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości motywuje go do kolejnych sesji.



Udar mózgu, czyli nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu jest jedną z trzech głównych przyczyn zgonów w Polsce. Jest to również główny powód niepełnosprawności wśród osób powyżej 40 roku życia. Osoba przechodząca udar powinna jak najszybciej trafić na oddział neurologiczny i zostać poddana specjalistycznemu badaniu mózgu. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy taka pomoc nie jest możliwa, z racji np. wykonywanego zawodu i oddalenia od placówek medycznych.

- W zeszłym roku w maju, mąż miał wypadek w pracy. Dostał udaru. Był starszym mechanikiem na statku, więc dopiero po kilku godzinach dostarczono go do szpitala w Dubaju - wspomina Małgorzata Oktawiec - Najlepsze, że nigdy nie był chory, nie miał nadciśnienia, nic. Procedury w krajach arabskich są inne niż w Polsce. W celu ratowania życia Jackowi zdjęto część czaszki czołowo-ciemieniowej, by odbarczyć mózg. Następnie czekał dwa miesiące na rekonstrukcję czaszki.
LEXO pozwala na dostosowanie ćwiczeń dla osób po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, urazami czaszkowo-mózgowymi lub rdzenia kręgowego. LEXO pozwala na dostosowanie ćwiczeń dla osób po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, urazami czaszkowo-mózgowymi lub rdzenia kręgowego.
Szanse, że wyzdrowieje były niewielkie.

- Rokowania były praktycznie żadne - dodaje Małgorzata. - Dopiero w sierpniu podjęto rekonstrukcję czaszki. O rehabilitacji nie mogło być mowy. Po trzech miesiącach wróciliśmy do domu. Mąż miał takie zawroty głowy, że nie można go było nawet pionizować. Dopiero rehabilitant, który przychodził do nas do domu powiedział nam o nowym Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej, gdzie wykorzystywane są roboty.
- Rehabilitację zaczęliśmy w październiku - relacjonuje Krzysztof Wendt, fizjoterapeuta terapii zrobotyzowanej w Nordmedic. - Pan Jacek z pacjenta nieobracającego się na boki już po pierwszym turnusie nauczył się siadać, siedzieć samodzielnie i wstawać z asekuracją terapeuty. Z mojego doświadczenia w pracy na oddziale szpitalnym wynika, że na taki postęp trzeba czekać nawet trzy miesiące. On po dwóch tygodniach pracy z robotami i fizjoterapeutami był w stanie chodzić.

Jak to działa?



- Rehabilitacja robotyczna to rodzaj terapii, w której pacjent korzysta z urządzeń sterowanych komputerowo, takich jak egzoszkielety, roboty ruchowe czy symulatory. Urządzenia te wspierają terapeutów w przywracaniu sprawności i funkcjonalności ciała pacjentów po urazach lub chorobach neurologicznych, takich jak udar mózgu czy pourazowe uszkodzenia rdzenia kręgowego. - mówi Agnieszka Bednarek, dyrektor medyczny Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Nordmedic. - Historia Pana Jacka nie jest odosobniona. Codziennie widzimy pacjentów, którzy poprawiają swoje wyniki dzięki współpracy z robotami i doświadczonymi fizjoterapeutami.
RoboGait wspiera terapię, gdy pacjent utraci umiejętność chodu w wyniku urazu mózgu lub rdzenia kręgowego, udaru, schorzeń ortopedycznych czy neurologicznych. RoboGait wspiera terapię, gdy pacjent utraci umiejętność chodu w wyniku urazu mózgu lub rdzenia kręgowego, udaru, schorzeń ortopedycznych czy neurologicznych.
U pana Jacka pomogło przekonanie, że roboty mogą mu pomóc.

- Po powrocie do kraju mąż nie wierzył w siebie. Ważniejsza była dla niego rana niż chodzenie. Nie mógł samodzielnie siedzieć. - wspomina Małgorzata. - Dopiero po pierwszym turnusie uwierzył, że może cokolwiek z tym zrobić, że może chodzić. Pomimo że to maszyny wykonywały za niego większość pracy, zobaczył, że może zrobić coś z kolanami, ze stawem skokowym, z biodrami i cały aparat ruchowy można uruchomić. To było dla niego bardzo ważne i bardzo dużo zmieniło. Chciał chodzić. Fizjoterapeuci z Nordmedic mając do dyspozycji wszechstronną gamę robotów, mu to umożliwili. Nie tylko czuliśmy postępy, ale widzieliśmy je na monitorach.

Jakie są efekty?



- Trudno uwierzyć, ale mąż już nawet chodził po pokoju bez ortezy, tylko z rehabilitantem podtrzymującym go z jednej strony - tłumaczy Małgorzata. - Zaczął chodzić po pokoju, wokół stołu. Gdyby nie incydent padaczkowy, dziś pewnie radziłby sobie dużo lepiej. Każdy incydent po prostu lekko nas cofa i trzeba wtedy większej pracy, żeby nadrobić stracone funkcjonalności. Jednak dzięki tym maszynom i zaangażowaniu fizjoterapeutów się nie poddaje, bo uwierzył, że dzięki nim może znów chodzić.

Skuteczność rehabilitacji zrobotyzowanej w połączeniu z konwencjonalną



- Rehabilitacja robotyczna indywidualnie programowana przez fizjoterapeutę jest bardziej precyzyjna, co oznacza, że pacjenci wykonują ruchy z większą dokładnością i skutecznością - tłumaczy Agnieszka Bednarek, dyrektor medyczny CRF Nordmedic - Dzięki temu, że urządzenia są zaprogramowane w taki sposób, aby odwzorowywać naturalne ruchy ciała, pacjenci łatwiej i szybciej przyswajają nowe/stare ruchy. Wreszcie, rehabilitacja robotyczna jest zdecydowanie bardziej motywująca i angażująca dla pacjentów, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości. Widzą też postępy swojej terapii na bieżąco, a jej efekty są w 100 proc. mierzalne w porównaniu do tradycyjnej rehabilitacji.
Urządzenia w rehabilitacji robotycznej mogą być dostosowywane do potrzeb pacjenta, takich jak stopień uszkodzenia, wiek i poziom aktywności. Dzięki połączeniu fachowej wiedzy medycznej i ultranowoczesnej technologii pacjenci mogą korzystać z urządzeń w sposób najbardziej efektywny dla ich potrzeb.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Depresja poporodowa. Rozmowa z psycholożką Martą Zawadzką-Zboś

spotkanie, konsultacje

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Najczęściej czytane