- 1 Co zrobić z nieudanym tatuażem? (62 opinie)
- 2 Pijana pogryzła ratownika medycznego (146 opinii)
- 3 Skierowanie elektroniczne, ale kod trzeba podać w okienku (18 opinii)
- 4 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (255 opinii)
- 5 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (22 opinie)
- 6 Ząbkowanie u dziecka. Jak złagodzić ból?
Rak piersi to najczęstszy nowotwór u kobiet. Na badania zgłasza się tylko 40 proc.
Październik to miesiąc świadomości raka piersi - najczęstszego nowotworu występującego u kobiet. Niestety w Polsce, pomimo wielu akcji promocyjnych, cały czas zgłaszalność na badania profilaktyczne jest nieduża. Tymczasem wcześnie wykryty rak daje dobre rokowania leczenia.
Onkolodzy w Trójmieście - prywatnie i na NFZ
- Możemy wykryć raka piersi, kiedy zmiany będą rzędu kilku milimetrów. Wiele kobiet obawia się amputacji piersi, natomiast dziś prawie wszystkie nowotwory piersi leczone są w sposób oszczędzający. Nie bójmy się tego i zróbmy wszystko, abyśmy mogli wykryć nowotwór jak najwcześniej. To zależy bowiem od nas samych - podkreśla prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK.
Stawianie na regularną profilaktykę pozwala nie myśleć o raku jako o śmiertelnej chorobie. Mało osób zdaje sobie sprawę, jak kluczowe dla rokowania jest wczesne uchwycenie nowotworu.
- Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. W ostatnich latach rokowania zmieniły się na korzyść pacjenta, a to oznacza, że wcześnie wykryty rak daje dobre wyniki leczenia. W większości przypadków nie jest to choroba śmiertelna. Można ją wyleczyć i większość raków nie wymaga agresywnego leczenia, o ile będzie wykryty wcześniej. Najlepiej rokujące nowotwory są wykrywane w badaniach przesiewowych - niedające jeszcze objawów - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.
Czytaj też: Lekarz: Polacy to lekomani, którzy nie dbają o swoje zdrowie
Ogromny problem z zainteresowaniem profilaktyką
Niestety w Polsce cały czas stosunkowo mało kobiet decyduje się na regularną profilaktykę raka piersi. W innych krajach zgłaszalność na badania jest nawet dwa razy większa, co niestety przekłada się również na statystykę rokowań i przeżycia.
- Mamy ogromny problem z zainteresowaniem profilaktyką. W tej chwili zgłaszalność w mammobusach jest to 40 proc., w krajach takich jak Szwecja jest to nawet 90 proc. Oszukiwanie się, że nowotwory same znikną, niestety do niczego dobrego nie prowadzi. Październik to miesiąc świadomości raka piersi i chcemy, żeby kobiety pamiętały o piersiach oraz wiedziały, jak je badać i co zrobić dalej - podkreśla dr hab. n. med. Elżbieta Senkus-Konefka.
Czytaj też: 40 proc. mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne
Biustoapka, czyli jak nie zapomnieć o samobadaniu
W ostatnim czasie powstaje wiele projektów zwracających uwagę na potrzebę profilaktyki chorób piersi. Jednym z nich jest "Biustoapka" - proste narzędzie, przygotowane przez Fundację Wsparcie na Starcie - stanowiące z jednej strony kompendium wiedzy, a z drugiej strony element przypominający właśnie o samobadaniu.
- "Biustoapka" to bezpłatne narzędzie służące przede wszystkim edukacji. Znajduje się tu interaktywny przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak badać piersi, na co zwrócić uwagę przy samobadaniu i jakie ruchy zastosować - mówi Iza Sakutova, twórca kampanii. - Ponadto aplikacja przypomina użytkowniczce, kiedy wykonywać badania - termin jest ustalany na bazie cyklu miesiączkowego, a dokładniej w 9. dniu. To właśnie wtedy piersi są gotowe - występuje w nich najmniej zmian hormonalnych. Aplikacja posiada również porady odnośnie doboru dobrze dopasowanego biustonosza oraz wyszukiwarkę lokalnych sklepów brafittingowych, w których działają wolontariusze. Tam otrzymamy wsparcie w postaci darmowych konsultacji brafittingowych czy informacji o profilaktyce. W "Biustoapce" mamy dużo filmików instruktażowych, angażujących grafik i interaktywnych treści, ponieważ przede wszystkim chcemy zachęcić młode kobiety, bo wierzymy, że technologia jest najlepszym sposobem na dotarcie do nich i odwrócenie zatrważających statystyk.
Czytaj też: Zespołowa walka z rakiem piersi. Trzy lata Breast Unit w Gdyni
Samobadanie piersi to pierwszy krok profilaktyki - każda kobieta jest w stanie samodzielnie przeprowadzić taką czynność, a procedura wykonywana regularnie pozwala wychwycić niepokojące zmiany.
- Samobadanie jest banalnie proste, zajmuje 5 min i powinno być wykonywane co miesiąc. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy - wystarczy trzymać się kilku zasad - przede wszystkim musimy zbadać całą pierś, a obszar badania rozciąga się praktycznie od obojczyka aż po pachę. Liczy się również wspomniana regularność i rzetelność - dodaje Sakutova.
Czytaj też: Koronawirus paraliżuje onkologię?
Nie zmienia to faktu, że samobadanie piersi powinno zawsze iść w parze z elementami profilaktyki opartej na diagnostyce obrazowej, która pozwala wykryć o wiele mniejsze zmiany.
Jeśli lekarz potwierdzi obecność niepokojących zmian, w ciągu kolejnych 5 dni pacjent zostaje umówiony na tzw. jednodniową diagnostykę, podczas której wykonany zostanie szereg badań: mammografia, USG piersi i węzłów chłonnych, ewentualnie biopsja cienko- lub gruboigłowa. Oznacza to, że w przypadku wykrycia niepokojącej zmiany badania niezbędne do ustalenia rozpoznania zostaną wykonane w ciągu jednego dnia, podnosząc komfort pacjenta i oszczędzając jego czas.
Oczywiście trzeba będzie kilka dni poczekać na wynik biopsji - nie jest możliwe uzyskanie go natychmiast. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w kolejnym terminie wykonywane są dodatkowe badania, aby określić typ i zasięg choroby.
W przypadku rozpoznania nowotworu piersi pacjent trafia do Centrum Chorób Piersi, które oferuje kompleksowe leczenie, obejmujące opiekę wszystkich niezbędnych specjalistów, a także zaplecze pełnoprofilowego szpitala klinicznego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-10-18 21:35
badajmy się
Nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego w jakim stopniu profilaktyka może nam uratowac tyłek. A wystarczy raz w roku iść do laboratorium diagnostyki z pobranym pakietem badań genetycznych. Szczególnie że aktualnie pakiet mozna pobrać z 15% rabatem. Babeczki to jest własnie ten czas kiedy powinnyśmy zająć się same sobą
- 2 1
-
2021-10-16 07:37
profilaktyka
Ja wiele lat temu zgłosiłam się do WCO. Bez skierowania do onkologa. Odkąd mają BCU na Sklodowskiej chodzę do Mamma Centrum i tam dr Czech raz kieruje mnie na mammografie, a raz na usg. Tam też na dniu otwartym poszłam na cytologię też bezpłatną. Trzeba poszukać a nie marudzić że nie ma możliwości na badania profilaktyczne.
- 5 3
-
2021-10-13 11:16
Gdzie można zgłosić się na badanie profilaktycze (7)
?????jak zawsze więcej gadania i bicia piany niż działania. Proszę o informację gdzie można zgłosić się na bezpłatne badanie profilaktycze USG. Chętnie skorzystam, ponieważ prywatnie to koszt min 150 zł
- 52 2
-
2021-10-13 11:48
Zawsze do mnie można sie zgłosić.
Badanie wykonam bezpłatnie.
Możliwe są też wizyty domowe.- 1 17
-
2021-10-13 12:00
(2)
wystarczy poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty który bez problemu wypisze skierowanie wystarczy tylko troche chęci
- 2 12
-
2021-10-13 12:12
hehhe, nie wypisze tak łatwo, mozna się prosić i nic z tego, fakt, trzeba sie mocno namęczyć
aby dostać skierowanie
- 14 1
-
2021-10-15 09:10
jooo , na NFZ chce pani czy prywatnie , bo na NFZ to termin na luty 2022 a prywatnie zapraszamy w listopadzie
- 4 0
-
2021-10-13 14:04
(1)
Mammacentrum tam na pewno Cię przebadają
- 0 0
-
2021-10-15 09:11
o co z tego ? co innego diagnoza co innego leczenie , co z tego że dowiesz się że masz raka skoro później na leczenie czeka się pół roku
- 0 0
-
2021-10-13 14:04
Nie wiem czemu usunięto mój post, ale może tego nie usuną.
Możesz zapisać się do poradni chorób piersi w UCK. Nie trzeba mieć skierowania, na pierwszą wizytę czeka się około 2 miesięcy.
Możesz też poprosić o skierowanie na USG swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa.- 8 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.