Wiadomości

stat

Rak jądra to choroba młodych mężczyzn. Przyjdź się zbadać

W tym roku gdański Movember rozpocznie się już w połowie października. W najbliższą sobotę w Galerii Metropolia panowie będą mogli wykonać bezpłatnie USG jąder oraz badanie stężenia PSA.
W tym roku gdański Movember rozpocznie się już w połowie października. W najbliższą sobotę w Galerii Metropolia panowie będą mogli wykonać bezpłatnie USG jąder oraz badanie stężenia PSA. fot. Thatphichai Yodsri/123.rf.com

Choć miesiącem, w którym szczególnie przykładamy wagę do zdrowia panów, jest listopad, z profilaktyką nie ma co zwlekać - należy badać się systematycznie. Dlatego też organizatorzy akcji Movember nie czekają, tylko już w najbliższą sobotę, 12 października, zapraszają panów do Galerii Metropolia na bezpłatne badania przesiewowe - USG jąder w przypadku nastolatków i panów poniżej 45. r. ż. i badanie krwi pod kątem oznaczenia poziomu PSA (markera raka prostaty) dla panów po 45. r. ż.Jak często badasz swoje jądra?

robię to regularnie 16%
rzadko - nie zawsze o tym pamiętam 14%
nigdy, ale zamierzam to zmienić 41%
nie robiłem tego i nie zamierzam 29%
zakończona Łącznie głosów: 255
Rak jądra jest najczęstszym nowotworem występującym u młodych mężczyzn między 20. a 35. rokiem życia. Niestety, wielokrotnie pozostaje niezauważony bądź lekceważony przez pacjentów z powodu niewielkich dolegliwości, jakie wywołuje. A badać się warto, bo wcześnie wykryty nowotwór jest w 99 proc. uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty radykalne leczenie można odroczyć w czasie, monitorując i kontrolując nowotwór. Osiągnięcia współczesnej medycyny na nic się jednak zdadzą, jeśli nie zadbamy o profilaktykę.

Rak prostaty to nie wyrok, ale trzeba się badać


W listopadzie zapuść wąsyMovember (zbitka angielskich słów moustache - wąsy, i November - listopad) to coroczna, trwająca miesiąc akcja, w której udział polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Jej celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat problemów zdrowotnych mężczyzn, przede wszystkim raka prostaty i innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.

Choć symbolem akcji są wąsy, Movember do symboliki się nie ogranicza. Każdego roku przygotowuje się dla panów bogatą ofertę bezpłatnych badań, aby pokazać im, że nie są takie straszne, jakie mogą się wydawać.

- Od samego początku robimy Movember po swojemu, koncentrując się na niecodziennej komunikacji i realizacji badań. Pokazujemy, że raka nie warto się bać. Warto za to się badać, żeby zadbać o swoje zdrowie - mówi Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko, organizator akcji Movember w Polsce. - Zapraszamy mieszkańców do udziału w naszych wydarzeniach. Badania są bezbolesne, a wynik jest znany od razu - dodaje.


Badania, które ratują życieW przypadku nowotworów prostaty radykalne leczenie można odroczyć w czasie, monitorując i kontrolując nowotwór. Dlatego tak istotne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym. Panowie w Polsce jednak nadal mają z tym problem.

- Z raportu przeprowadzonego przez Nationale-Nederlanden wynika, iż jedynie połowa Polaków podchodzi do badań mających na celu wcześniejsze wykrycie chorób. I, co niestety jest dużym wyzwaniem, wciąż chętniej decydują się na nie nadal kobiety. Dlatego po raz kolejny wspieramy tę wyjątkową akcję skierowaną bezpośrednio do mężczyzn - mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden, partnera akcji.

Bezpłatne badania jąder i markera raka prostaty w Galerii MetropoliaW sobotę, 12 października, panowie będą mogli poddać się bezpłatnie badaniom przesiewowym w Galerii Metropolia, w godz. 10-14 i 14:30-19. Na badania nie trzeba się wcześniej umawiać.

- Panów poniżej 45. roku życia zapraszamy na bezpłatne badania USG jąder (mogą się zgłosić nawet chłopcy 14-letni, pod warunkiem, że będzie towarzyszył im dorosły opiekun). U panów powyżej 45. r.ż. wykonamy badanie poziomu PSA, czyli tzw. markera nowotworowego prostaty. Badanie polega po prostu na pobraniu krwi - informuje Jakub Kajdaniuk z Fundacji Kapitan Światełko.
Podczas tegorocznej odsłony akcji Movember ma zostać przebadanych 3 tys. mężczyzn w ośmiu miastach Polski.

Opinie (42) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje