Wiadomości

Puste miejsce przy wigilijnym stole. Zaproś seniora na święta

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdzie wyrzucić choinkę po świętach

To ostatni moment, żeby zaprosić seniora z domu pomocowego na święta Bożego Narodzenia.
To ostatni moment, żeby zaprosić seniora z domu pomocowego na święta Bożego Narodzenia. fot. luckybusiness / 123rf.com

Dodatkowe miejsce przy wigilijnym stole nie musi być puste. W ubiegłym roku 16 seniorów z gdańskiego Domu Pomocy Społecznej spędziło święta z rodzinami, które zgłosiły się do Caritas z propozycją ugoszczenia osób starszych i potrzebujących. W tym roku zgłosiło się już 11 rodzin, które przyjmą do siebie seniorów na wigilię. Pomysłodawcy akcji "odstawieni na święta" przekonują, że cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem.Kolejny raz pracownicy domów społecznych chcą wesprzeć swoich podopiecznych i zachęcają do zapraszania na wigilię osób, które tego potrzebują - osób, które są samotne i w ten jeden dzień w roku chciałyby móc się do kogoś odezwać, porozmawiać, poczuć ciepło świąt Bożego Narodzenia.

Odwiedzili rodzinne strony dzięki Caritas i czytelnikom Trojmiasto.pl- Dwa lata temu spośród 75 mieszkańców jednego z domów seniora w Gdańsku zaledwie dwie osoby wigilijny wieczór spędziły w swoich rodzinnych domach. Z kolei w wyniku kampanii w domach seniora w Sopocie i w Gdańsku w 2018 roku już 16 seniorów spędziło święta u rodzin, które zgłosiły się do Caritas. Otrzymywaliśmy także informacje o większym zainteresowaniu seniorami przez własne rodziny - mówi Beata Kasprzyk z Caritas.

Wigilia w domu pomocy nie zawsze wystarczyIdeą akcji jest zwrócenie uwagi na problem samotnego spędzania świąt przez osoby starsze. Pracownicy domów społecznych chcą dotrzeć do osób, które chciałyby zapełnić puste miejsce przy swoim świątecznym stole.

- W placówkach organizowane są piękne wigilie, ale to nie zawsze wystarcza. Niektórzy seniorzy potrafią zorganizować sobie świąteczny czas - spotykają się w pokojach na kolację czy świąteczną kawę. Odwiedzają ich rodziny. Ale także część z osób przeżywa ten okres świąteczny samotnie, nie może pogodzić się z tym, że jest w placówce. Trzeba o tym rozmawiać i nie zamykać się na problem - dodaje Beata Kasprzyk.

95-letnia sopocianka robi na drutach skarpetki dla potrzebującychJak dodaje, w zeszłym roku w ramach akcji dwoje seniorów z Domu Pomocowego przy ul. Fromborskiej 24 spędziło święta u rodzin, które zgłosiły chęć przyjęcia seniorów. W tym roku rodziny również zdecydowały się na ten sam ruch. Z rozmów z przedstawicielami trójmiejskich placówek całodobowych wynika, iż w odezwie na zeszłoroczną akcję rodziny zaczęły więcej czasu spędzać np. przy łóżkach pacjentów.

W tym roku do domów pomocy społecznej zgłosiło się już 11 rodzin, które są gotowe przyjąć do siebie seniora na święta. Taką chęć wyraziły także trzy rodziny spoza regionu.

Co zrobić, żeby przyjąć seniora na święta do domu?Osoby, które chciałyby zaprosić osobę starszą i samotną, podopiecznych domu pomocy społecznej np. na wigilijne spotkanie u siebie, mogą kontaktować się z organizatorem akcji pod numerem tel. 515 423 919 lub e-mail: bkasprzyk@caritas.gda.pl (Centrum Pomocowe Caritas Gdańsk, ul. Fromborska 24 w Gdańsku).

Zobacz seniorów, którzy odwiedzili w rodzinne strony dzięki akcji Caritas i Trojmiasto.pl

Opinie (57) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje