• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przepełnione porodówki. Ciężarne szukają pomocy, jeżdżąc od szpitala do szpitala

Ewa Palińska
27 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Na trójmiejskich porodówkach brakuje miejsc. Nasza czytelniczka, pani Aleksandra, została przyjęta dopiero w szpitalu w Wejherowie i była to trzecia placówka, do której się zgłosiła. Na trójmiejskich porodówkach brakuje miejsc. Nasza czytelniczka, pani Aleksandra, została przyjęta dopiero w szpitalu w Wejherowie i była to trzecia placówka, do której się zgłosiła.

Poród to jeden z najważniejszych i najbardziej stresujących momentów w życiu kobiety. O tym, jak bardzo trudny może być ten moment, przekonała się pani Aleksandra. Szpital, w którym urodziła dziecko kilka dni po terminie, był trzecim, do którego się zgłosiła. Dwie poprzednie porodówki, do których pojechała kobieta, nie przyjęły jej. Okazuje się - jak przekonują placówki - że oddziały porodowe są przepełnione i zmuszone są przekierowywać rodzące pacjentki do innych szpitali.



Ile masz dzieci?

Kiedy zbliża się termin porodu, większość kobiet ma jedno marzenie - podjechać do szpitala i szczęśliwie sprowadzić dziecko na świat. Pani Aleksandra takiego komfortu nie miała - zanim przyjęto ją do szpitala w Wejherowie, "odbiła się od drzwi" dwóch innych placówek.

- Moja narzeczona dostała od swojego lekarza prowadzącego skierowanie do szpitala, bo stwierdził, że skoro jest kilka dni po terminie i ma za dużo wód płodowych, to bezpieczniej jej będzie tam niż w domu - opowiada pan Andrzej. - Pojechaliśmy do Szpitala Morskiego w Gdyni-Redłowie. Tam, wiadomo, musieliśmy przejść całą procedurę, wykonano standardowo KTG, potem czekaliśmy na lekarzy. Po trzech godzinach czekania dowiedzieliśmy się, że jest wskazanie również od nich do szpitala, ale oni przyjąć Oli nie mogą, bo brakuje łóżek i sami mamy poszukać sobie szpitala, który przyjmie ją na oddział. Zagrożenia życia nie było, więc nie zaproponowano nam transportu medycznego, a że samochodu nie posiadamy, to zamówiliśmy taksówkę i, przebijając się przez korki, ruszyliśmy do Szpitala św. Wojciecha na Zaspie.
Szpital zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z procedurami.

- Pacjentka została zbadana przez lekarza, jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo, nie było sygnałów, że akcja porodowa może się nagle rozpocząć - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki Szpitale Pomorskie, która zarządza Szpitalem Morskim. - Z racji tego, że wszystkie łóżka na oddziale położniczym były zajęte, zasugerowaliśmy, aby pani udała się do innego szpitala. Pracownice naszego szpitala wielokrotnie próbowały skontaktować się telefonicznie ze szpitalem na Zaspie i sprawdzić, jak u nich wygląda sytuacja, jednak próby te okazały się bezskuteczne - dodaje.

Z Redłowa na Zaspę



Na SOR-ze Szpitala św. Wojciecha pani Aleksandra nawet się nie zarejestrowała.

- Jedna z pracujących tam pań powiedziała, że jeśli to zrobimy, będziemy musieli przejść całą kilkugodzinną procedurę, a że porodówka i tak jest "zapchana", to po wszystkim przekierują nas do innego szpitala. Zasugerowano nam szpital w Wejherowie - tłumaczy narzeczony pani Aleksandry.
Szpital odpowiada, że i tutaj pracownicy postępowali zgodnie z procedurami.

- Pacjentka została poinformowana na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku o trudnej sytuacji na izbie przyjęć oddziału położniczo-ginekologicznego - komentuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus PL. - Nikt z personelu nie odmówiłby rejestracji pacjentki. Personel chciał tylko uświadomić pacjentkę, że mogą być pewne niedogodności z przyjęciem w związku z dużą liczbą przyjęć na izbie.

Z Zaspy pociągiem SKM do Wejherowa



Nie chcąc tracić kolejnych godzin na SOR-ze, przyszli rodzice udali się na stację SKM, aby pociągiem pojechać do Wejherowa.

- Ola czuła się coraz gorzej i nie chcieliśmy ugrzęznąć w korkach, dlatego zdecydowaliśmy się na podróż pociągiem. Przypomnę, że moja narzeczona była kilka dni po terminie i nie czuła się najlepiej, więc nie była to podróż komfortowa. W Wejherowie zatrzymano Olę na noc, ale zastrzeżono, że rano obejrzy ją ordynator i nie jest wykluczone, że zostanie wypisana do domu. Powiedziałem wtedy Oli, że chyba zadzwonimy po policję, bo to skandal, że nie ma miejsca w Trójmieście, gdzie można pojechać i spokojnie urodzić.
Po nocy spędzonej w szpitalu pani Ola zaczęła rodzić. Jako że dziecko ważyło ponad 4 kilogramy, w sytuacji, kiedy nie byłaby w stanie urodzić drogami natury, planowano wykonać cesarskie cięcie.

- To skandal! Ten poród powinien zostać wywołany już tydzień temu - bulwersował się pan Andrzej, czekając za drzwiami sali porodowej.
Przypominamy, że Szpitalem im. F. Ceynowy w Wejherowie zarządza spółka Szpitale Pomorskie. Ta sama, do której należy Szpital Morski w Redłowie. Pani Aleksandra wróciła więc pod opiekę tego samego podmiotu, u którego szukała pomocy na samym początku.

- Pacjentka została przyjęta na oddział położniczy szpitala w Wejherowie 25 września o godz. 15.47 i do chwili obecnej [26 września, godz. 14:00 - przyp. red.] znajduje się pod naszą opieką - potwierdziła rzeczniczka spółki.
W czwartek po godz. 14 otrzymaliśmy wiadomość od pana Andrzeja:

- Urodził się zdrowy chłopiec. Ja dopiero za godzinę będę mógł pojechać do Wejherowa. Byłbym tam już od rana, ale opiekuję się drugim, 5-letnim synem, który wczoraj musiał niestety jeździć z nami cały dzień.
Historia była bulwersująca, ale jej finał okazał się szczęśliwy. Pani Ola i pan Andrzej zostali rodzicami zdrowego chłopca. Ich synek, Jakub, przyszedł na świat w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie 26 września o godz. 13:33. Historia była bulwersująca, ale jej finał okazał się szczęśliwy. Pani Ola i pan Andrzej zostali rodzicami zdrowego chłopca. Ich synek, Jakub, przyszedł na świat w Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie 26 września o godz. 13:33.

Na porodówkach brakuje miejsc



O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli trójmiejskich szpitali. Poinformowali, że łóżek w szpitalach brakuje z prostego powodu - w ostatnim czasie urodziło się w Trójmieście rekordowo dużo dzieci.

- Od 25 września do teraz [26 września do godz. 10 - przyp. red.] na położnictwie Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku przyjęliśmy, skonsultowaliśmy i wypisaliśmy 46 pacjentek. Natomiast od 24 do 25 września, czyli przez dwie doby, odbyło się 28 porodów, w tym trzy mnogie (urodziły się trzy pary bliźniąt) - informuje Katarzyna Brożek. - O trudnej sytuacji na oddziale położniczo-ginekologicznym zostało poinformowane Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, a pacjentki, które zgłosiły się na izbę, a których nie byliśmy już w stanie przyjąć na oddział, staraliśmy się transportować karetką do innych szpitali, w tym do Szpitala im. M. Kopernika, który również znajduje się w strukturach Spółki COPERNICUS.
- Porodówka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym cieszy się dużym zainteresowaniem rodzących - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Przez ostatnie trzy dni odebraliśmy 34 porody, w tym czasie przyjęto na oddział 53 pacjentki. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie przyjęliśmy cztery porody trojacze. Panie przyjeżdżają do nas z całego województwa. Zdarza się, że musimy odesłać pacjentkę do innego szpitala z powodu braku miejsca na trakcie porodowym lub na oddziale patologii ciąży. Jak podają statystyki, w ciągu wspominanego okresu były to średnio dwie osoby na dobę. Warto w tym miejscu podkreślić, że w momencie podejmowania tego typu decyzji priorytetem jest bezpieczeństwo rodzącej i mającego przyjść na świat dziecka.

Miejsca

Opinie (320) ponad 10 zablokowanych

  • Redlowo

    Dobrze, że chociaż zbadali. Mnie 2 lata temu ze skierowaniem od lekarza i małą ilością wód odesłali gdzie indziej. Ciśnienia nawet nie zmierzyli, że o ktg nie wspomnę. ...

    • 2 2

  • To przez system na który się godzimy

    Nie chodzi o wyż a o liczbę porodówek oraz liczbę miejsc. Po przebudowach oddziałów jest ich po prostu mniej. Kosztem np. łazienek przy salach jest mniej łóżek.

    W drugiej ciąży byłam 10 dni po terminie. Ze skierowaniem na patologie ciąży nie przyjęto mnie w Redlowie rano gdy się zgłosiłam. Po południu również żadne łóżko się nie zwolniło. Dzwoniłam do 3 szpitali w Gdańsku, do Wejherowa, Pucka i Kościerzyny i Elbląga. Akurat tego dnia nigdzie nie było miejsc na patologii. Wieczorem dostałam wiadomość że w Olsztynie mam szanse na przyjęcie. Dobrze się czułam i zdecydowaliśmy z mężem (po konsultacji z gin) że rano będziemy jeździć od szpitala do szpitala aż się uda. Na szczęście w nocy zaczęłam rodzić i zajęłam ostatnie wolne miejsce na porodówce w Gdyni.

    Jasne, że uważam to za stresujące i upokarzające by prosić o przyjęcie na oddział mimo skierowania. Jednakże odpowiada za to system a nie lekarze czy położne.

    • 15 1

  • Brak miejsc na porodowkach (1)

    Rodziłam w 2016 roku. Również nie było miejsc na porodowkach. Żaden szpital nie chciał mnie przyjąć chodź było 2 tygodnie po terminie zero akcji porodowej skończyło się cesarka i zielonymi wodami. Nie wspominam dobrze mojego porodu.

    • 14 1

    • Ja rodzilam w latach 90 tych i wspominam bardzo pozytywnie nikt nikogo nie odsyłam na oddział nie wszedł nikt obcy zero odwiedzin spokój i cisza.

      • 4 0

  • Nic dziwnego.

    Dzieci powinny rodzic się w dziewiątym miesiącu, a tu końcówka.

    • 3 0

  • Porodowki .

    Dobra zmiana Pszasno i Smr ...wie , rodzic w krzakach .

    • 3 3

  • 500+ działa ,razem z podwyżkami ,ktoś musi za to płacić . (1)

    Fanaberia ,błędne koło i tak dalej ,pozdrawiam tych co biorą a nie wiedzą o co chodzi:) .
    Denominacja już blisko ,chleb za 100 zł już blisko .

    • 13 13

    • Odstaw juz butapren...

      • 1 5

  • Mnie to nie dziwi. Podobnie jest z innymi sytuacjami zdrowotnymi. Lepiej od razu pojechac na SOR niz zaczac wedrowke po lekarzach.

    • 2 2

  • Dziecko można urodzić max. dwa tygodnie po terminie. Doświadczyłam braku miejsca w szpitalu. Jeżeli kobieta nie ma akcji porodowej to kładziona jest na patologii ciąży - nawet po terminie. A tu leżą kobiety nawet kilka miesięcy bo mają zagrożona ciążę. Jak się ma szczęście to akurat zwolni się miejsce. O braku miejsc od dawna jest wiadomo.

    • 5 0

  • (3)

    Jak w XI wieku mozna nie miec auta i decydowac sie na dziecko? Jak mozna jezdzic SKM tydzen po terminie?? Zeby w pociagu urodzila? Ludzie! Wyobrazam sobie ze sytuacja musiala byc stresujaca dla przyszlych rodzicow jednak nie przyjechala do szpitala z akcja porodowa wiec nic dziwnego ze ja odsylali jesli nie mieli miejsc. Mogla jeszcze lezec na korytarzu. Szpital sie nie rozciągnie nagle a kazdy wrzesien wyglada tak samo. Kazdego wrzesnia jest tłok na prodowkach

    • 10 19

    • (1)

      Nie zgadzam się z Tobą - nie widziałeś wskazania medycznego - a ten był jednoznaczny od lekarza prowadzącego - hospitalizacja dla bezpieczeństwa dziecka. Tą samą decyzję podjął szpital w Redłowie - niestety nie zapewniając transportu. Nie odwracajcie kota ogonem. Bo problem jest ogólny - i dotyczy braku miejsc w szpitalach Trójmiejskich - oraz braku synchronizacji informacyjnej pomiędzy szpitalami bo w tamtym momencie było 18 wolnych łóżek w Wejherowie.

      • 4 3

      • Nic zagrażającego życiu się nie działo, nikt nie zdecydował się na wywołanie porodu lub cesarkę, więc było to zwykłe planowe przyjęcie na obserwację, mogliście zostać na zaspie, może by was przyjęli albo przewieźli do wojewódzkiego jeśli akcja porodowa by się zaczęła. Gratuluje pomysłu tułania się skmką.

        • 3 1

    • No w XI wieku ciezko o samochod...

      • 5 2

  • Jest na to rada. Prowadzić ciążę u lekarza, który pracuje w szpitalu, w którym chce się rodzić. Tam zawsze "znajdzie się" miejsce dla "swojej" pacjentki. Wiem, bo sama rodziłam w UCK, leżały ze mną na sali dziewczyny, które były przyjmowane "na wcześniej wyznaczony termin", właśnie przez swoich prowadzących lekarzy, w dniu kiedy oni mieli dyżur.

    • 15 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Najczęściej czytane