• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przegoń migrenę odpowiednią dietą

Joanna Ogórek
9 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Dieta bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie, także w przypadku migreny. Czerwone wino, kawa, mleko czy ser - to tylko niektóre produkty, jakich należy unikać przy tej dolegliwości. Dieta bardzo mocno wpływa na nasze samopoczucie, także w przypadku migreny. Czerwone wino, kawa, mleko czy ser - to tylko niektóre produkty, jakich należy unikać przy tej dolegliwości.

Migreny nie można wyleczyć, istnieją jednak pewne sposoby pozwalające zmniejszyć częstotliwość występowania ataków lub wpłynąć na ich przebieg. Wśród nich znajduje się niewątpliwie właściwa dieta.



Czy często boli cię głowa?

- Dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona. Tylko dzięki dostarczaniu do organizmu produktów ze wszystkich grup żywieniowych możemy mieć pewność, że nie spotkają nas skutki niedoboru witamin i składników odżywczych, które często bywają powodem bólu głowy - mówi Agnieszka Kościowska z poradni dietetycznej Vitalinia.

Pięć posiłków dziennie spożywanych o stałych porach, wyrobienie nawyku niejedzenia na pusty żołądek produktów o dużej zawartości cukru - to sposoby pozwalające uniknąć lub ograniczyć przykre dolegliwości migrenowe. Co je powoduje? Między innymi niedbałość w odżywianiu, wychodzenie do pracy bez śniadania, a także stosowanie wyniszczających, źle zbilansowanych diet. Wszystko to prowadzić może do obniżenia poziomu cukru we krwi i zwiększenia ryzyka ataków. Nie bez podstawy dietetycy podkreślają, że przyczyną 40 proc. ataków migreny jest głód, którego nie zastąpi batonik czy kolejna kawa.

Warto mieć świadomość tego, że migrenę potęgują też pewne dodatki żywnościowe w postaci związków chemicznych. Jest wśród nich m.in aspartam (E951), glutaminian sodu, azotanazotyny. Głównym źródłem aspartanu są przede wszystkim słodziki, niskokaloryczne napoje bezalkoholowe oraz gumy do żucia. Źródłami glutaminianu sodu są zaś: żywność paczkowana, sproszkowane i konserwowe zupy, kostki bulionowe, mrożone zestawy obiadowe oraz paczkowane przekąski. Jeśli chodzi o azotany i azotyny, w żywności występują m.in. w mleku, chlebie, przetworach mlecznych, produktach mięsnych, które konserwuje się saletrą amonową oraz warzywach i owocach nawożonych nawozami sztucznymi. Jeśli cierpicie na migrenę, powinniście ograniczyć spożycie tych produktów.

Przy migrenie ograniczyć należy również produkty zawierające w swoim składzie aminy (tyramine, fenyloalanine, histiamine), które bezpośrednio wpływają na naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu. Występują one w takich produktach, jak: sery pleśniowe, twarde i półtwarde, jogurty i maślanki, ciasta drożdżowe, ryby marynowane, tuńczyk, łosoś, mięso czerwone, wysokoprzetworzone mięsa i wędliny, a także pomidory, warzywa strączkowe, fasola, kiszona kapusta, ananasy, truskawki czy śliwki.

Działanie określonych produktów na organizm człowieka jest bardzo indywidualne, produkty potęgujące migrenę u jednych, mogą nie wpływać źle na innych. Dlatego aby dowiedzieć się, co źle na nas wpływa i czego nie powinniśmy jeść, zaleca się prowadzenie przez jakiś czas kalendarzyka i opisywanie godzin spożywanych pokarmów.

Czasem jednak ciężko jest ustalić, jakich składników nie toleruje nasz organizm. W takich przypadkach zaleca się wykonanie specjalnego testu na nietolerancje pokarmowe.

- W 75 proc. przypadków przyczyną migrenowych bólów głowy może być nadwrażliwość na niektóre pokarmy, a objawy migrenowe po spożyciu nietolerowanego pokarmu występują po 8 do 72 godzin od spożycia danego produktu - mówi Anna Piaścik z Poradni Dietetycznej Medicago. - Jest to tzw. alergia pokarmowa typu III o opóźnionych objawach. Trudno jest wykryć wówczas szkodliwe produkty, dlatego w takich przypadkach zaleca się testy na nietolerancje pokarmowe. Można je wykonać w wielu poradniach dietetycznych, laboratoriach diagnostycznych, gabinetach lekarskich. Na podstawie wyniku testu opracowywany jest jadłospis eliminacyjny i zalecenia żywieniowe wykluczające nietolerowane pokarmy. Wprowadzenie diety eliminacyjnej przynosi zadowalające efekty poprawy stanu zdrowia.

Szukasz dietetyka? Skorzystaj z katalogu trojmiasto.pl

Jakie pokarmy są przy migrenie wskazane?

Przede wszystkim zaleca się przygotowywanie posiłków lekkostrawnych, zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Dieta powinna być wzbogacona w kwasy omega-3, którego źródłem jest tran i oliwa z oliwek. Zaleca się więc spożywanie makaronów, ryżu oraz kaszy gryczanej. Do bezpiecznych składników należą też jajka oraz chude mięso z kurczaka i indyka. Przy nawracających migrenach należy ograniczyć spożycie soli. Z warzyw polecana jest marchew, pietruszka oraz ziemniaki. Trzeba pamiętać o uzupełnianiu płynów, w postaci czystej wody lub napojów niegazowanych.

Wraz z rosnącym tempem życia i nadmiarem obowiązków, zwiększa się liczba osób dotkniętych bólami migrenowymi. Jednak umiejętne unikanie produktów, mogących wyzwolić ataki migreny, może w znacznym stopniu zapobiegać ich występowaniu, a tym samym polepszyć jakość życia osób, które cierpią na tę chorobę.

Miejsca

Opinie (48) 7 zablokowanych

  • Ja migreny dostaję

    Ja migreny dostaję, jak czytam te wszystkie złośliwe komentarze frustratów ;)

    • 4 1

  • niechlujstwo!!

    czemu autor nie sczyta artykułu przed "puszczeniem"? jest w nim co najmniej kilka literówek:/ histiamina, brak "ę" w wymienianych aminach..

    • 2 0

  • migrena, a okres (1)

    Wiele kobie ma migreny związane z wahaniami poziomu hormonów - najczęściej tuż przed i pod koniec miesiączki. Silny ból, który rozsadza czaszkę, towarzyszą temu nudności i nierzadko wymioty - to jest nie do zniesienia, zwłaszcza, że jedynym lekiem jaki proponują lekarze jest hormonalna antykoncepcja (a to leczenie nie jest). Niestety nie ma cudownych sposobów, na każdego działa coś innego, na wiele osób nie działa niestety nic. A dieta... Niemal to samo piszą pismaki w przypadku jakiejkolwiek choroby

    • 2 0

    • Re: migrena, a okres

      Rzeczywiście to częsty rodzaj migreny ale w zasadzie każda migrena jest przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Są wyjątki gdzie się dopuszcza stosowanie takiej pigułki ale o tym decyduje lekarz zarówno ginekolog jak i neurolog.

      • 1 0

  • Najlepiej jest co dzien

    po kolacji zjesc ogórek.

    • 0 1

  • Migrena

    Pamiętajmy że dieta to nie wszystko, powinno się jej przestrzegać ale sama dieta tylko znacznie ograniczy częstotliwość migren. Produkty żywnościowe nie są jedynymi wyzwalaczami napadów, jest jeszcze wiele innych, w tym takich na które nie mamy wpływu.

    • 1 0

  • Żywienie to podstawa!!! (1)

    Na migrenę cierpiałam szereg lat- 20. Ból był nie do zniesienia. Tego nie da się opisać-jak dopadł, to leżałam cała zielona i prawie nieżywa. Zaczęłam szukać wyjścia. Gdy skojarzyłam fakty i przez poszukiwania w literaturze doszłam do sedna sprawy- życie zaczęło się dla mnie od nowa!!! Tylko odżywianie !!!!!!!!. od 9 XII 2013r. przestałam jeść żółty ser. Minęło 2 m-ce, podczas których miałam migreny, ale ostatnia była 03.II.2014r. Organizm potrzebował dwa miesiące, aby się "odtruć". I wtedy odrzuciłam wszelkie chemiczne produkty-kostki rosołowe, wszystko co jest w puszkach, słoikach, torebkach. Oczywiście ser, czekoladę, cytrusy i orzechy, vegetę, kawę rozpuszczalną (ponoć to niezła trutka!!!!). Wino czerwone tez, ale ja akurat nigdy go nie lubiłam. Gdy wchodziłam do sklepu-dostawałam szału, bo nie było dla mnie nic, co mogłabym kupić. Ale poradziłam sobie. Jem kasze, ryz, makaron, chude mięso (tez wieprzowe) no i warzywa na parze lub gotowane i owoce. Dziś mija 9 miesięcy i migreny nie ma. Są bóle migrenowe, powtarzam-bóle migrenowe, nie migrena! ale tylko takie, gdzie bierze się jakąkolwiek tabletkę p/bólową i za 15 minut nic nie boli i żyje się już normalnie. Ludzie, będę mówiła o tym wszystkim, że można pozbyć się migreny. Pamiętajcie-trzeba wyrzucić chemiczne jedzenie-pozbyć się tych glutaminianów sodu, wszystkiego, co jest konserwowane. Dziś moje życie zaczęło się od nowa. Migrenikom nie muszę mówić co to znaczy.

    • 5 0

    • htyu

      zalezy na jakim tle są migreny, nie zgadzam sie z ta teorią.

      • 0 0

  • dieta (3)

    Przegonić migreny mi się nie udało, ale rady z http://www.abcmigrena.pl bardzo mi się przydają. Nauczyłam się co warto jeść i czego zdecydowanie unikać, dodatkowo uczę się radzić sobie ze stresem, więcej śpię i ataków migreny jest mniej.

    • 2 0

    • Pomocna strona. Trafiłam na artykuł o nadużywaniu leków. Lekko zmroziło mi krew, dlatego też zaczęłam od tej jedzeniowo-chilloutowej strony. A leki czas dobrać odpowiednie u neurologa

      • 0 0

    • wyklucz gluten

      Mi pomoglo odstawienie glutenu.Od 2 lat nie mam migren....

      • 0 0

    • to akurat warto przedyskutować z dietetykiem, neurologiem gluten powinny odstawić osoby, które są na niego uczulone lub chore na celiakię. tak to raczej przeciwwskazań do jego spożywania nie ma. nie mniej jednak, poczytać o tym co można, a czego nie można jeść, skonsultować ze specjalistami trzeba i będzie dobrze :)

      • 0 0

  • Migrena (1)

    A ja ostatnio bardzo się polubiłam z abcmigrena.pl/migrena-zalecenia-zywieniowe. Wzięłam sobie zawarte tam informacje do serca, zrobiłam przegląd lodówki, szafek a listę, czego nie jeść powiesiłam na lodówce. Bo skoro rezygnacja z niektórych składników pokarmowych ma mi pomóc, by ataków migreny było mniej to warto to zrobić.

    • 0 0

    • pomysły

      dobry tip, szczególnie gdy jest się zapominalskim :D ogromny plus ode mnie za dzienniczek migrenowy. podeślę link siostrze, na pewno się przyda.

      • 0 0

  • Migrena (1)

    Mam 33 lata jako 12 letnie dziecko zaczęłam cierpieć na migrenę, niestety z aurą
    Tzn. każdy atak zaczynał mi sie migawkami bardzo silnymi i wtedy miałam ogólnie
    kłopoty ogarnąć mój organizm nie mogłam rozmawiać itp. najlepiej się położyć i
    nie ruszać dopadał mnie to raz na jakiś czas, czasem raz na dwa miesiące
    czasem raz w miesiącu, ale ostatnimi czasy miałam tak ,że miałam atak po ataku tzn.
    jednego dna, drugiego dnia i potem długo, długo spokój wymęczyło to mnie tak , że nie chciało się żyć !!
    w Internecie w poszukiwaniu ratunku la mojego bołu znalazłam coś rewelacyjnego , czyli olejek karun , po dłuższym stosowaniu ataki zaczęły ustępować , dzisiaj jet dokłanie pól roku o stosowania ekstraktu i nie miałam , ani jednego ataku migreny . Polecam tym , którzy cierpią tak jak ja cierpiałam
    https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html

    • 0 0

    • Przyznam szczerze, że nigdy nawet nie połączyłabym moich dolegliwości migrenowych z dietą ;/ tak naprawde dla mnie to zupełnie dwa osobne tematy. Ale jakieś pół roku temu byłam na zabiegach kosmetycznych w Anlaya Day Spa i przy okazji udałam sie do dietetyka. Mają tam ciekaą matodę walki z nadwagą. Pierwszy raz usłyszałam o genodiecie ustalanej na podstawie testów DNa. Po konsultacji z dietetykiem zdecydowałam się na nią. Gdy przyszły wyniki dietetyk przedstawił jego wizję moich problemów z nadwagą, ale też wspomniał właśnie o migrenach... SZOK! Ustaliliśmy prawidłowy plan żywieniowy spójny z moim metabolizmem. Jestem juz na tej diecie, a właściwie wdrażam ten nowy tryb pół roku i przyznam że w tym czasie tylko 2 razy zdarzyło mi się że ataki migreny powróciły, a to głównie wówczas gdy dieta odstawiałam na bok ze względu na święta czy raz podczas wyjazdu. No w moim przypadku to jest strzał w 10.

      • 1 0

  • migrena to głód ale niczego jeść nie można

    Najpierw wymieniają głód jako przyczynę migreny a potem podają listę czego nie należy spożywać a a lista zawiera, tak naprawdę, wszystko hahahaahahaha.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane