• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przeciwdziałanie przemocy domowej

mw
7 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Po raz kolejny stowarzyszenie NEWW Polska organizuje pomoc dla osób stykających się z problemem przemocy domowej. Tym razem jednak poradę uzyskają nie tylko osoby z rodzin dotkniętych tym problemem.

- Wobec skali problemu jakim jest przemoc domowa, Stowarzyszenie postanowiło zorganizować bezpłatne seminaria szkoleniowe dla osób zawodowo zajmujących się problemem przemocy w rodzinach - mówi Anna Jarząbek, psycholog ze Stowarzyszenia NEWW - Polska. - W seminariach mogą wziąć udział osoby pracujące na terenie Gdańska: policjanci, kuratorzy sądowi, pracownicy socjalni, nauczyciele, pielęgniarki, lekarze, nauczyciele przedszkolni, pedagodzy czy wolontariusze instytucji pomocowych.

Podczas seminarium poruszone zostaną tematy dotyczące m. in: charakterystyki zjawiska przemocy w rodzinie, rozpoznania objawów molestowania i przemocy wobec dziecka, oraz sposoby interwencji w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie.

Szkolenia mają nie tylko pomóc w rozpoznaniu i przeciwdziałaniu przemocy, ale także, "przy okazji", zaznajomić ze sobą np. pracownika socjalnego z dzielnicowym - czyli osoby, które opiekują się tą samą rodziną.

- Bardzo ważne jest, aby w rodzinach, w których występuje przemoc działać kompleksowo - mówi Anna Jarząbek. - W policji działania dotyczące rodzin dotkniętych przemocą są objęte procedurą tzw. "niebieskiej karty". W Gdańsku wdrożony jest także program współpracy policjantów z psychologami. Polega on na tym, że w weekendy, na interwencje dotyczące przemocy domowej, razem z interweniującymi policjantami, wyjeżdżają psycholodzy lub pedagodzy. Poza tym na każdym komisariacie w Gdańsku dzielnicowi współpracują z psychologami. Wspólnie odwiedzają rodziny, które mają założoną "niebieską kartę" lub te, u których zgłoszono istnienie problemu przemocy domowej.

W działaniach na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania przemocy niezastąpiona jest pomoc osób z zewnątrz: rodziny, przyjaciół czy sąsiadów.

- Często dzięki zgłoszeniom od osób z zewnątrz możemy dowiedzieć się, że w jakiejś rodzinie źle sie dzieje i dzięki temu niejednokrotnie zapobiec tragedii - mówi Anna Jarząbek. - Dlatego warto czasem przełamać wewnętrzny opór i zadzwonić z prośbą o interwencję, czy skierować osobę potrzebującą porady do Stowarzyszenia.

Wszystkie osoby, które chciałaby dowiedzieć się więcej o szkoleniach lub poprosić o poradę w sprawie przemocy domowej, proszone są o kontakt ze Stowarzyszeniem pod nr telefonu 058 344 38 53 lub pisząc na adres: anna-ja@ wp.pl

Osoby, które zetknęły się z problemem przemocy domowej mogą także skontaktować się z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", tel. 022-824-25-01, 823-96-64, 0-668-262-191, http://www.niebieskalinia.pl


NIEPRAWDĄ JEST, ŻE PRZEMOC:
Jest wtedy, kiedy widać ślady pobicia
Występuje w rodzinach z tzw. marginesu społecznego
Osoba doznająca przemocy musiała sobie na to zasłużyć

PRAWDĄ JEST, ŻE PRZEMOC:
To poniżanie, wyzywanie, krytykowanie, grożenie
Jest przestępstwem, na które powinien reagować każdy
Może być problemem każdej rodziny

Przemoc w rodzinie charakteryzuje się tym, że:
1. Jest intencjonalna
Jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary.
2. Siły są nierówne
Jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza, a sprawca silniejszy. Taki układ sił uniemożliwia samoobronę.
3. Narusza prawa i dobra osobiste
Sprawca narusza podstawowe prawa ofiary np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itp.
4. Powoduje ból i cierpienie
Sprawca naraża zdrowie ofiary na poważne szkody. Niekiedy zagraża jej życiu. Ofiara doświadcza bólu i cierpienia.
mw

Opinie

Wydarzenia

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Najczęściej czytane