Wiadomości

stat

Przebadaj się na plaży. Bez kolejki i za darmo

Wypoczynek na plaży można wykorzystać również na badania. Wiele osób korzysta z takiej możliwości.
Wypoczynek na plaży można wykorzystać również na badania. Wiele osób korzysta z takiej możliwości. Fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? Organizatorzy letnich akcji promujących zdrowie mają na to patent. Na celownik biorą najbardziej oblegane miejsca w wakacje - i właśnie za sprawą plażowych kampanii zdrowotnych, setki mieszkańców przebadało się, a jeszcze więcej dowiedziało, jak dbać o swoje zdrowie. W najbliższym czasie trójmiejskie kąpieliska po raz kolejny zamienią się w mobilne poradnie zdrowotne.Jak często się badasz?

raz do roku robię kontrolne badania

35%

do lekarza wybieram się tylko wtedy, kiedy coś mnie boli lub dolega

41%

nic mi nie dolega, więc się nie badam

8%

nie pamiętam, kiedy ostatni raz byłem/byłam się przebadać

16%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 96
Do lekarza specjalisty nie trzeba tu czekać miesiącami, a badanie często jest wykonywane od ręki. To główne powody, dla których osoby wypoczywające na plaży chętnie na moment porzucają wygodne leżaki i meldują się w jednym z mobilnych punktów promujących zdrowie na plaży.

Ich popularność nie dziwi tym bardziej, że podczas wypadu nad wodę można nieodpłatnie wykonać m.in. badanie znamion, poziomu cukru, cholesterolu, pomiar ciśnienia, kwasu moczowego, BMI, nauczyć się samobadania piersi czy sięgnąć po porady dietetyczne.

Na "różowej plaży" lekarze chodzą w klapkach i kostiumach

Najbliższa okazja do odwiedzenia takiej strefy trafi się już w nadchodzącą sobotę. 15 lipca na gdyńskiej plaży przy wejściu numer 6 pojawią się charakterystyczne różowe flagi i parawany. Na mieszkańców będą tu czekać specjaliści: psycholog, dietetyk, rehabilitant i chirurg, którzy podpowiedzą jak zadbać o formę, dietę i zdrowie.

Na kolorową strefę uwagę powinny zwrócić przede wszystkim kobiety. Choć II edycja akcji "Różowa Plaża" kierowana jest do każdego, komu zależy na zdrowiu, jej organizatorki z Fundacji OmeaLife koncentrują się przede wszystkim na profilaktyce raka piersi.

- Wydarzenie utrzymane jest w luźnej konwencji. Nasi specjaliści to znani lekarze, którzy pracują na plaży w niezobowiązującym stroju - zamiast fartuchów mają na sobie koszulki, klapki i stroje kąpielowe. Rozpoznać ich można jedynie po identyfikatorach. Nie straszymy ludzi rakiem, nie opowiadamy ciężkich historii, tylko pokazujemy, m.in. na swoim przykładzie, że osoby które przeszły chorobę nowotworową piersi mogą wyglądać atrakcyjnie, cieszyć się zdrowym stylem życia i zarażać pozytywną energią innych - tłumaczy Ewelina Puszkin z fundacji OmeaLife.
O tym jak ważne jest samobadanie i obserwacja piersi organizatorki różowej strefy na gdyńskiej plaży miały okazję przekonać się na własnej skórze. Założycielki gdańskiej fundacji udaną walkę z nowotworem piersi mają za sobą. Wygraną z chorobą postanowiły przekuć na coś pozytywnego i pożytecznego jednocześnie - tak zrodziła się idea samej fundacji i letniej akcji z różowymi akcentami.

Jak opowiada Ewelina Puszkin podczas ubiegłorocznego debiutu "Różowej Plaży" przez stoiska promujące zdrowie i profilaktykę nowotworów piersi przewinęły się setki osób.

- Bezpośrednio po wydarzeniu pomogłyśmy 4 osobom, które tu po prostu odpoczywały na plaży. Zgłosiły się na badania i okazało się, że ich zmiany w piersiach są nowotworowe. Oczywiście towarzyszyłyśmy im potem również w całym procesie leczenia - mówi.

Znamiona i cukier pod kontrolą

Nieco dłużej przyjdzie poczekać na inną wakacyjną akcję poświęconą zdrowiu i profilaktyce. "Pomorskie dla zdrowia" - pod takim hasłem samorząd województwa wspólnie z pomorskimi szpitalami wezmą pod lupę zdrowie mieszkańców oraz turystów spędzających czas na plaży.

23 lipca na plaży przy molo w Gdańsku Brzeźnie bezpłatne pomiary ciśnienia i poziomu cukru przeprowadzą pracownicy Copernicusa Podmiotu Leczniczego. W ramach tej plażowej akcji przebadane zostaną też znamiona.

Tydzień później odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach dbałości o zdrowie. Tym razem akcja "Pomorskie dla zdrowia" przeniesie się na gdyńską plażę w Śródmieściu. 30 lipca przy wejściu nr 7 chętni skorzystają m.in. z: pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego, BMI oraz konsultacji dermatologicznych. Rola plażowych ekspertów od zdrowia przypadnie natomiast pracownikom Szpitali Pomorskich.

Jak przyznaje Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa spółki Szpitale Pomorskie, plażowicze nie potrzebują specjalnej zachęty, żeby podczas wakacyjnego relaksu poświęcić chwilę na konsultacje i badania. Pokazuje to frekwencja podczas ubiegłorocznej akcji.

- W zeszłym roku każdego dnia w akcji brało udział średnio 500 osób. Dziennie pracownicy gdyńskich szpitali przeprowadzali ok. 100 badań dermatologicznych. Ponadto każdego dnia ok. 150 osób szkoliło się pod okiem ratowników z udzielania pierwszej pomocy, kolejne 250 osób zgłaszało się na badania poziomu cukru i cholesterolu - wylicza.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Badania, konsultacje