• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Próby samobójcze na Pomorzu. Najwięcej uratowanych osób

Wioleta Stolarska
16 lutego 2023, godz. 08:00 
Opinie (122)
3,8 proc. prób samobójczych w Polsce w 2022 r. zakończyło się śmiercią na Pomorzu. 3,8 proc. prób samobójczych w Polsce w 2022 r. zakończyło się śmiercią na Pomorzu.

Od kilkudziesięciu miesięcy wyraźnie widać, że na Pomorzu rośnie liczna prób samobójczych osób do 18. roku życia - tylko w 2022 r. na Pomorzu odnotowano ich 418. Jednak - jak przekonują specjaliści - również w naszym regionie najrzadziej dochodzi do dokonania samobójstwa wśród młodych ludzi. - Nierzadko mamy do czynienia z próbami, które tak naprawdę mają charakter manifestacji. Zgłoszenie ich wynika z większej wrażliwości społecznej - słyszymy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na Srebrzysku w Gdańsku.Gdzie szukać pomocy psychologicznej w Trójmieście?


Znasz/znałe(a)ś kogoś kto próbował lub popełnił samobójstwo?

Ponad 2 tys. prób samobójczych i samobójstw osób do 18. roku życia odnotowano w 2022 r. w Polsce - wynika z danych Fundacji GrowSPACE. To wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r. Najwięcej prób samobójczych w ubiegłym roku odnotowano na Pomorzu - niemal 18 na 100 tys. mieszkańców.

Jednak - jak przekonują specjaliści - sama liczba zarejestrowanych prób samobójczych, nawet w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, nie świadczy o skali problemu i nie powinna stanowić porównania pomiędzy obszarami.

- Mocno dyskusyjna bowiem jest jakość rejestrowanych prób samobójczych, gdzie zdecydowana ich większość może mieć charakter manifestacji i chęci zwrócenia uwagi, a nie rzeczywistego zamiaru. Dodatkowo ich duża zgłaszalność świadczyć może o większej wrażliwości społecznej. Z drugiej strony również część prób w ogóle nie jest rejestrowana ze względu na ich negatywną konotację w środowisku. Reasumując, bardziej miarodajnym porównaniem jest stosunek liczby prób skutecznych do wszystkich zgłoszonych, a w tak przestawionym rankingu województwo pomorskie zajmuję już o wiele lepsza pozycję - ocenia Anna Czarnowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
Do szkolnej toalety tylko w asyście nauczyciela? Do szkolnej toalety tylko w asyście nauczyciela?
Jak przekonuje, przy ocenie skali zjawiska należy brać pod uwagę stosunek liczby prób samobójczych skutecznych do wszystkich prób, jakie miały miejsce, z uwzględnieniem wielkości populacji województwa.

- Pod tym względem Pomorze nie zajmuje już niechlubnego pierwszego miejsca i stoi na dużo lepszej pozycji. Są województwa, gdzie co trzecia, czwarta próba jest skuteczna. Na Pomorzu, patrząc na wcześniejsze statystyki - co dwudziesta - dodaje.
Pomorze z najmniejszą liczbą skutecznych prób samobójczych w Polsce w 2022 r. Pomorze z najmniejszą liczbą skutecznych prób samobójczych w Polsce w 2022 r.

Szpital psychiatryczny obciążony wielu od miesięcyPrzyznaje jednak, że liczba zgłoszeń prób samobójczych w widoczny sposób przekłada się na obciążenie Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

- Rozwiązaniem niekoniecznie jest zwiększanie liczby łóżek na oddziałach dziecięco-młodzieżowych szpitala. Trzeba zlikwidować przyczyny takiego stanu rzeczy. Niektóre problemy można i trzeba rozwiązać nie na poziomie szpitala, ale w środowisku rodzinnym, szkolnym czy rówieśniczym małoletniego pacjenta. By przeciwdziałać kryzysom psychicznym, konieczny jest przede wszystkim rozwój ambulatoryjnego wsparcia. Istotna jest również współpraca ze szkołami, psychologami, rodzicami i policją, sądami czy ośrodkami szkolno-wychowawczymi - przekonuje.
Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?
Jak wyjaśnia, jednym z największych problemów, z jakimi mierzy się psychiatria dziecięca, jest wciąż niedostateczne finansowanie.

- Bez tego nie zbudujemy odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. Przypominamy wielokrotnie że to nie łóżko leczy, na poprawę stanu zdrowia psychicznego wpływa wiele innych czynników - podkreśla.
Rośnie liczba prób samobójczych. Rośnie liczba prób samobójczych. "Nie bądźmy obojętni na czyjeś problemy"

Samobójstwo - gdzie szukać pomocy?Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Konferencja Farmacji Szpitalnej

konferencja

Boisz się porodu? Okiełznaj emocje w ciąży z psychologiem

wykład, warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane