• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problemy z tarczycą

Magdalena Oleszko - Włostowska
28 lutego 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Pogorszenie koncentracji, nieustanne uczucie gorąca, niepokój czy drżenie rąk mogą być objawami chorób tarczycy. O tym jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój, czy choroby tarczycy są uleczalne i czy mieszkańcy terenów nadmorskich są mniej narażeni na choroby tego niewielkiego gruczołu opowadają lek. med. Piotr Wiśniewski i dr hab. med. Krzysztof Sworczak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii AM w Gdańsku.

Za co odpowiada w naszym organizmie tarczyca?

Lek. med. Piotr Wiśniewski - Tarczyca, chociaż w porównaniu do innych narządów jest niewielkich rozmiarów, pełni w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. W trakcie rozwoju płodu, hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i szkieletu. Po urodzeniu i w życiu dorosłym regulują metabolizm tkankowy, przemianę materii, wpływają na temperaturę ciała. Istotne są również dla prawidłowej pracy mózgu, serca, mięśni, oraz prawie wszystkich innych narządów ciała człowieka.

Jakie są najczęstsze choroby tarczycy? Kto jest bardziej narażony na choroby: kobiety czy mężczyźni?

Dr hab. med. Krzysztof Sworczak - Najczęstsze choroby dotyczące tego gruczołu to przerost, zwany wolem, choroby związane z powstawaniem guzków, oraz choroby immunologiczne tarczycy. Rak w tarczycy rozwija się stosunkowo rzadko i w porównaniu do złośliwych nowotworów innych narządów rokuje dość dobrze. Należy zwrócić uwagę, że nadczynność i niedoczynność tarczycy nie są w istocie chorobami, lecz objawami różnych chorób tego gruczołu (tak jak gorączka nie jest chorobą, lecz objawem np. infekcji).
Z nierozpoznanych do końca powodów choroby tarczycy 5-10 razy częściej rozwijają się u kobiet. Wydaje się, że nie wynika to z wpływu estrogenów, gdyż dysproporcja ta występuje również przed okresem pokwitania i po menopauzie. Najprawdopodobniej zasadniczy wpływ mają związane z płcią czynniki genetyczne.

Jakie objawy mogą świadczyć o chorobie tarczycy?

K. S. - Choroby tarczycy mogą powodować widoczną zmianę zarysów szyi, oraz prowadzić do nieprawidłowej czynności wydzielniczej tego gruczołu. Objawami nadmiernego wydzielania hormonów przez tarczycę, czyli nadczynności, mogą być m. in.: nieustanne uczucie gorąca, niepokój, drżenie rąk, wzmożona potliwość, szybkie bicie serca, chudnięcie czy biegunka. Niektóre choroby prowadzą do upośledzenia produkcji hormonów przez tarczycę. Dochodzi wówczas do pojawienia się objawów niedoczynności tego narządu, takich jak m. in.: pogorszenie koncentracji i zdolności intelektualnych, spowolnienie psychiczne i ruchowe, senność, uczucie zimna, wolne bicie serca, zaparcia.

Jak wygląda leczenie w chorobach tarczycy? Czy jest to choroba wyleczalna?

P. W. - Współcześnie dysponujemy bardzo skutecznymi sposobami postępowania z chorobami tarczycy, dlatego umieralność, także w przypadku większości złośliwych nowotworów tego narządu, jest bardzo niska. Podobnie, trwałe kalectwo związane z chorobami tarczycy lub ich leczeniem zdarza się rzadko.
Leczenie chorób tarczycy jest uzależnione od rozpoznania. Inaczej przebiega leczenie np. wola młodzieńczego, a inaczej raka tarczycy.

Ogólnie można powiedzieć, że do dyspozycji lekarza są trzy zasadnicze metody. Pierwsza to farmakoterapia, czyli terapia za pomocą leków, które ingerują w czynność wydzielniczą tarczycy. Druga metoda to leczenie jodem radioaktywnym. Metoda ta wykorzystuje fakt, iż tarczyca jako jedynka tkanka w organizmie gromadzi jod. Małe dawki promieniotwórzczego izotopu jodu podane pacjentowi gromadzą się w narządzie i powodują terapeutyczny efekt. Trzecią metodą leczenia chorób tarczycy są zabiegi operacyjne. Współczesne techniki chirurgiczne sprawiają, że jest to w wielu chorobach tego gruczołu leczenie bardzo skuteczne i bezpieczne dla pacjenta.

Jak zapobiegać chorobom tarczycy?

K. S. - Niektórym chorobom tarczycy nie możemy zapobiegać. Częściowo wynika to z faktu, iż ciągle zbyt mało wiemy o ich powstawaniu, po części także z tego, że nie mamy żadnej kontroli nad czynnikami powodującymi ich rozwój (np. czynnikami genetycznymi, wpływem środowiska). Istnieją jednak sprawdzone i szeroko stosowane metody profilaktyki niektórych chorób tarczycy. W wielu krajach, również w Polsce, aby zapobiec niedoborowi jodu dodaje się ten pierwiastek do soli kuchennej, mąki, pasz dla zwierząt, nawozów. Właściwe spożycie jodu jest szczególnie ważne dla kobiet ciężarnych i karmiących. Po urodzeniu dziecka wykonuje się obligatoryjnie testy przesiewowe wykrywające niedoczynność tarczycy u noworodków. Z innych metod zapobiegania rozwojowi chorób tarczycy można wspomnieć również o ograniczaniu narażenia na promieniowanie rentgenowskie.

Jak wygląda zachorowalność na choroby tarczycy na Pomorzu w porównaniu z resztą kraju?

P. W. - Schorzenia tarczycy dotykają około 15% kobiet dorosłych i 10% mężczyzn w Polsce, niezależnie od regionu. Chociaż powszechnie uważa się, że ludzie mieszkający nad Bałtykiem rzadziej cierpią na niedobór jodu i rzadziej zapadają na choroby tarczycy, to w świetle aktualnych danych opinia ta nie ma uzasadnienia. Działania profilaktyczne, w szczególności masowe jodowanie soli kuchennej sprawiły, że podaż tego pierwiastka jest porównywalna we wszystkich rejonach naszego kraju. Wykazano ponadto, że penetracja powstających nad Bałtykiem aerozoli zawierających sole jodu wynosi zaledwie kilka metrów wgłęb lądu. Tak więc można powiedzieć, że jod znad Bałtyku dostępny jest wyłącznie dla plażowiczów.

Dziękuję za rozmowę.

Jeśli zauważasz u siebie niepokojące objawy, zwróć się po pomoc do trójmiejskich lekarzy endokrynologów.
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (12)

  • zapomnieliście tylko napisać, ze w trójmiescie dostanie się do lekarza endykrynologa w ramach NFZ graniczy z cudem.terminy rzedu za 7-8 miesiecy.4 zakłady które w zeszłym roku miały podpisane umowy z NFZ w tym roku tego nie zrobiły bo im sie nie opłaca.a panowie z akademii to pewnie wiedza ze na poczatku stycznia zapisy na TEN ROK do poradni w akademii juz były wyczerpane.pozostaja lekarze prywatni. wizyta srednio około 80 zł. + wszystkie badania typu tsh ft, usg, i inne płatne z kieszeni pacjenta.
    a co robi NFZ, zeby polepszyc sytuację?
    moze dla odmiany wywiad z kims z nfz który by wyjasnił co ma robic pacjent?

    • 10 0

  • !

    Dokladnie. Mamie kazali w szpitalu na zaspie zglosic sie na poczatku roku zeby sie zarejestrowac. ja pod koniec stycznia dowiedzialam sie ze jestem w ciazy a ze mam niedoczynnosc to musze byc pod stala opieka endokrynologa wiec poszlam do szpitala sie zarejestrowac, gdzie tam oni juz rejestracji nie prowadza! ja mowie ze jestem w ciazy to mnie [ami poinformowala o tym ze wlasnie musze byc pod opieka endokrynologa i to jak najszybciej ( jakbym nie wiedziala) no to sie pytam co z ta rejestracja , kazala mi przyjsc za rok... no chyba bym musiala 2 lata w tej ciazy chodzic... ciekawe jak w takim razie czlowiek ma byc pod opieka endokrynologa jak nie ma szans sie do niego dostac!! paranoja!

    • 7 0

  • dla wszystkich zainteresowanych: w przychodni "przemysłowej" na wałowej (IIpiętro) można dostać się na wizytę do endokrynologa bez skierowania. Cena 30 albo 40zł (zawsze to mniej niż 80zł jak idzie się zupełnie prywatnie)

    • 0 0

  • a

    a ja mam 12 cm torbiel na tarczycy , byłam 2 u lekarzy i każdy dał inna diagnozę oraz sposób leczenia 0. Dlatego sama kontroluje sobie poziom hormonów co jakis czas, a do lekarz pójde dopiero gdy zacznę sie "dusić "

    • 5 0

  • porażka (1)

    to prawda, problem z endokrynologiem jest ogromny! dzwoniłam na morenę do przychodni - do końca 2008 roku nie ma miejsc!! w swwismedzie nie ma lekarza już, w akademii brak miejsc, zreszta tak jak na zaspie, na kołobrzeskiej nie ma lekarza...i tak w nieskonczoność można by wymieniać...nie po to placi się składki zdrowotne, żeby potem i tak leczyć się prywatnie! do tego lekarza trzeba chodzić średnio 3-4 razy do roku, razem z badaniami to ponad 400zł rocznie! kto mi na to da? Kaczynski?...

    • 8 1

    • PORAŻKA

      NO , CHYBA TRZEBA RACZEJ SIĘ ZWRÓCIĆ DO TUSKA BO TO ON PRYWATYZUJE PRZYCHODNIE I SZPITALE, CHOCIAŻ OBIECYWAŁ,ŻE TEGO NIE ZROBI

      • 0 3

  • Płać se sam...

    Problemy z tarczycą sporo kosztują... Potwierdzam praktyczny brak dostępu do lekarzy endokrynologów.. Zostaje pywatna wizyta: koszt 100 zł + okresowe badania poziomu hormonów (też ok.100zł)... A choroby nie można lekceważyć.. Nisamowicie wpływa na samopoczucie i całokształt zachowań człowieka..

    • 4 0

  • W socjalistycznym kraju wszystkiego brakuje

    Pamiętacie Państwo smutne miny panów z dziennika TV z czasów poprzedniej komuny zatroskanych o to, czy wystarczy sznurka do snopowiązałek ? A tu proszę wystarczyło trochę sprywatyzować i problem zniknął. Podobnie w tzw. służbie zdrowia - wystarczy sprywatyzować, a obywatelom oddać to co socjaliści rabują w wysokich podatkach i problem zniknie. Rok temu zakupiłem nowoczesny aparat usg - nie ma kolejek, ceny są przystępne, można nawet zamówić sobie wizytę w domu - taki po prostu normalny kapitalizm. Proszę spróbować zamówić taką usługę w państwowym szpitalu ! Szpitalu, który nie ponosi prawie ryzyka gospodarczego, w którym co rusz ktoś za zrabowane nam w horrendalnie wysokich podatkach pieniądze umorzy długi. Podziwiam nasz naród, że w tych warunkach -vat, zus, akcyza, pit, cit, oc kierowców, abonamenty i inne podatki potrafi funkcjonować. Za dwa lata wybory - jedyna partia postulująca prywatyzację służby zdrowia i zmniejszenie podatków to Unia Polityki Realnej www.upr.org.pl - proszę wejść na stronę, wyciągnąć wnioski i dobrze zagłosować.

    • 2 3

  • czemu jak się nie ma tarczycy spada wapno (1)

    Moja mama była w szpitalu i nie ma tarczycy ale berdzo spadło jej wapno czemu tak się dzieje. Prosze o odpowiedz

    • 10 0

    • poniewaz hormony tarczycy dzialaja tak, ze powoduja wyplukiwanie wapnia z kosci, a przytarczyce odwrotnie. Ogolnie mowiac jesli wszystko jest wporzadku z tarczca to cala gospodarka wapniowa jest w rowniwadze, tyle samo wyplukiwania z kosci jak i ,,wkladania,, wapnia w kosci. Twoja mama nie ma tarczycy dlatego tez nie ma hormonu, ktory powoduje wyplukiwanie wapnia z kosci do krwi, wiec w krwi go nie ma i w badaniu nie wychodzi, zostaje w kosciach.

      • 2 0

  • Help!

    Mój kolega z klasy (były chłopak) Ma tarczyce.Ja i moje przyjaciółki bardzo się zdziwiłyśmy ,ponieważ on ma zaledwie 13 lat!Czy to wyleczalne?Proszę odpowiedzieć to dla mnie bardzo bardzo ważne.Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.Jestem załamana i nie wiem jak długo to wytrzymam.A,i jeszcze jedno.Czy to zaraźliwe?

    • 6 7

  • przychodnia na wałowej????

    Na stronie tej przychodni nie pisze zeby tam jakis endokrynolog przyjmował :/

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane