Wiadomości

stat

Poseł-lekarz naruszył etykę zawodową po głosowaniu ws. szczepień?

Lekarz kieruje Katedrą Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jest również ordynatorem w UCK oraz Wojewódzkim Konsultantem ds. Kardiologii oraz członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.
Lekarz kieruje Katedrą Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jest również ordynatorem w UCK oraz Wojewódzkim Konsultantem ds. Kardiologii oraz członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. fot. Łukasz Głowala/Trójmiasto.pl

Znany gdański kardiolog prof. Grzegorz Raczak może stanąć przed Sądem Lekarskim. Jako jeden z pięciu posłów-lekarzy głosował za skierowaniem obywatelskiego projektu przewidującego likwidację obowiązku szczepień ochronnych do prac w komisjach sejmowych. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej zwrócił się o wszczęcie postępowania w tej sprawie do naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Lekarz tłumaczy, że pomysłu nie popiera, ale głosował "za" z szacunku do osób, które go przygotowały.zakończona Łącznie głosów: 1545
Okręgowa Rada Lekarska zarzuca posłom, którzy są lekarzami, że naruszyli zapisy ustawy i kodeksu etyki, które mówią, że lekarz w swoim działaniu musi postępować zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

- Nie tylko w mojej ocenie, ale również i w ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarze, którzy głosowali za dalszym procedowaniem nad ustawą przewidującą zniesienie obowiązku szczepień ochronnych, dają bardzo zły przykład społeczny. Należy ubolewać, że - jako lekarze - nie potrafili jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieć się za tym, że procedowanie przepisów niezgodnych z interesem zdrowotnym obywateli i stanem wiedzy medycznej nie powinno mieć miejsca - napisał w uzasadnieniu wniosku Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.
Dodał, że "głosowanie za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci oraz wypowiedzi o charakterze antyzdrowotnym w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego i stanowią przewinienie zawodowe, którego popełnienie skutkuje odpowiedzialnością zawodową przed Sądem Lekarskim".

Zobacz wniosek skierowany do rzecznika odpowiedzialności zawodowej

Kilka dni temu wbrew stanowisku Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego głosami PiS i Kukiz ′15 Sejm przyjął do dalszych prac projekt ustawy znoszącej powszechny obowiązek szczepień. Według Okręgowej Rady Lekarskiej to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Czytaj też: Zbierali podpisy ws. dobrowolności szczepień w przedszkolu

"Przede wszystkim jestem lekarzem"Prof. Raczak z kolei przekonuje, że fakt iż głosował za skierowaniem projektu do dalszych prac nie oznacza, że go popiera.

- Projekt podpisało 120 tys. osób i chociażby z szacunku do ich pracy można się z nim szerzej zapoznać. Ja jednak nie popieram tego pomysłu, jako lekarz uważam, że w naszym kraju szczepienia powinny być obowiązkowe. Od tego zależy bezpieczeństwo obywateli. Nie wiem, co mogłoby mnie przekonać do tego, żeby poprzeć ten projekt na dalszych etapach procesu legislacyjnego. Podkreślam, że w kwestiach ochrony zdrowia jest przede wszystkim lekarzem, a nie politykiem i moim obowiązkiem jest dbanie o zdrowie pacjentów - mówi w rozmowie z trojmiasto.pl.

Objął mandat po JaworskimProf. Grzegorz Raczak objął mandat poselski zwolniony przez Andrzej Jaworskiego. Lekarz kieruje Katedrą Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jest również ordynatorem w UCK oraz Wojewódzkim Konsultantem ds. Kardiologii, a także członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Czytaj też: Stałe dyżury kardiologiczne na KOR-ze

Lekarz prowadzi również działalność społeczną, jest prezesem Fundacji CorCordi i członkiem zarządu Stowarzyszenia Sercu na Ratunek.

Opinie (480) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje