Wiadomości

"Porodowy boom" i zmiany w służbie zdrowia najważniejszym tematem 2017

Przypominamy tematy, które cieszyły się największym zainteresowaniem w 2017 roku w serwisie Zdrowie.
Przypominamy tematy, które cieszyły się największym zainteresowaniem w 2017 roku w serwisie Zdrowie. fot. fotolia/nataliaderiabina

Nowe inwestycje, zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia czy "porodowy boom" - to najważniejsze i najpopularniejsze tematy, które pojawiły się w 2017 roku w serwisie Zdrowie portalu Trojmiasto.pl. Przypominamy te, które cieszyły się największym zainteresowaniem.Ma ułatwić zarządzanie szpitalami i skrócić kolejki do lekarzy - w 2017 roku rząd przyjął ustawę o sieci szpitali. Dla Trójmiasta oznacza to, że większość placówek ma większe szanse na pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpitale, które do sieci nie weszły, muszą walczyć o kontrakty, a żeby tego uniknąć niektóre z nich połączyły się.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia chodzi o to, żeby poprawić opiekę nad pacjentami. Szpital, który należy do sieci, musi zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale też rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Dzięki temu pacjenci, którzy najbardziej potrzebują konsultacji specjalisty, będą mieli zapewnioną poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji - bez konieczności zapisywania się do kolejki.

Szpital należący do sieci oprócz izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w swojej strukturze ma też przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób ma skrócić się czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć.

Czytaj też: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Gdzie szukać pomocy?

Kolejne poradnie i najnowocześniejszy szpitalPowstające Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie drugim, po Centrum Medycyny Inwazyjnej, najnowocześniejszym szpitalem na Pomorzu. Na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ul. Dębinki w Gdańsku trwają prace przy pierwszym etapie inwestycji, natomiast na początku 2018 roku rozpocznie się kolejna część, w której ma powstać budynek A (ostatnia część projektu CMN).

Czytaj też: Jakub Kraszewski: Chcemy być numerem jeden w Polsce i Europie. Nowy dyrektor UCK o wyzwaniach

Szacuje się, że już co piąty dorosły w Polsce jest otyły. Oznacza to, że aż 6,5 mln osób w kraju powinno być leczonych. Przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym powstało w tym roku Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. To pierwszy w Polsce ośrodek, który zajmie się kompleksową pomocą dla osób z otyłością patologiczną.

Z kolei już za parę miesięcy Szpital im. Mikołaja Kopernika będzie korzystał z własnego lądowiska dla śmigłowców. Jego budowa ruszyła na początku września. Będzie to całodobowe lądowisko, dlatego jego płyta i budynki znajdujące się w okolicy będą wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą.

Poinformowaliśmy też, że w miejsce szpitala przy ul. Klinicznej w Gdańsku powstanie dom opieki i klinika rehabilitacyjna dla osób starszych. W przetargu na sprzedaż tej nieruchomości, który ogłosił Gdański Uniwersytet Medyczny zgłosiła się tylko jedna chętna firma - władze uczelni ofertę zaakceptowały i ostatecznie nieruchomość ma zostać sprzedana za 34 mln 50 tys. zł.

Czytaj też: Najlepsza kardiochirurgia bez kontraktu z NFZ. "Ta decyzja to zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Pialiśmy też o problemach Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. Mocno zużyty i awaryjny sprzęt, sypiący się budynek i odejścia wykwalifikowanych pracowników - to główne powody coraz gorszej kondycji placówki. Rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji ma być połączenie przychodni ze szpitalami spółki Copernicus.

Protestujący rezydenci - w Gdańsku głodówka i marsze poparciaOd 2 października trwa protest lekarzy będących w trakcie specjalizacji. W całym kraju jest ich 17 tys. Szacuje się, że ogólnopolski protest rezydentów czynnie popiera kilka tysięcy z nich. Rezydenci domagają się gruntownych zmian w całej służbie zdrowia.

Również w Gdańsku w Centrum Medycyny Inwazyjnej trwał protest głodowy kilku lekarzy. Ulicami miasta dwukrotnie w marszach poparcia dla rezydentów przeszło kilkaset osób.

Czytaj też: Rezydenci wypowiadają umowy, protest twa. Nie będzie lekarzy na dyżury po nowym roku?

"Porodowy boom" w TrójmieścieCiasnota i tłok na porodówce, odsyłanie ciężarnych do innych szpitali - z tymi problemami zmagają się pracownicy i pacjentki trójmiejskich porodówek. W tym roku ponad 2,3 mln zł kosztowała modernizacja fragmentu porodówki na gdańskiej Zaspie.

Czytaj też: Poczwórne szczęście w Gdańsku. Czworaczki przyszły na świat w klinice UCK

I choć z roku na rok warunki na oddziałach położniczych poprawiają się, to wciąż z relacji ciężarnych i ich bliskich nie znika jedno - problem podejścia personelu medycznego. Bez cierpliwości i raczej szorstko - to słyszymy od większości osób, które w ostatnim czasie miały styczność z trójmiejskimi porodówkami. O ile nowe łóżko czy wyremontowana sala robią dobre wrażenie, to jeśli nie mamy przy sobie zaprzyjaźnionej położnej czy lekarza bywa, że zbieramy tylko złe doświadczenia.

Czytaj też: Przybywa ciąż mnogich. W Gdyni trojaczki, w Gdańsku coraz więcej bliźniaków

Pisaliśmy też o coraz powszechniejszej "modzie na cesarki" - w Trójmieście stanowią one 33 proc. wszystkich porodów, i wiele kobiet decyduje się na nie jedynie ze strachu przed porodem. Z kolei w kraju już 43 procent porodów odbywa się przez cesarskie cięcie, liczba ta rośnie w zawrotnym tempie, dlatego Ministerstwo Zdrowia chce odwrócić ten trend, szczególnie tam, gdzie nie ma ku temu wyraźnych medycznych wskazań.

Pomagają ratować życie i zdrowiePomagają, wysłuchują, decydują i często ratują życie - jak ciężka jest ich praca, jakie cechy musi mieć dobry operator numeru ratunkowego 112 i ile głupich telefonów dziennie odbiera każdy z nich? Odwiedziliśmy Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, to miejsce, w którym każdego dnia odbiera się tysiące telefonów i decyduje, w jaki sposób pomóc osobie po drugiej stronie słuchawki.

Czytaj też: "Miałem guza, ale poradziłem sobie". Maciej Kosycarz o walce z chorobą

Spotkaliśmy się też z dr. Rafałem Pankowskim z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który opracował tzw. derotator - narzędzie umożliwiające "prostowanie" kręgosłupa podczas operacji skoliozy. Wynalazek ma być lekarstwem na plagę współczesnego społeczeństwa czyli skrzywienia kręgosłupa, które powodują nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też problemy z oddychaniem czy pracą serca.

Czytaj też: Nietypowa kolekcja znanego genetyka

Z odpowiedzią dla pacjentów-czytelnikówWiele osób nie może pracować, bo choruje przewlekle, lub przez nagły wypadek czy chorobę zostaje pozbawione takich możliwości. Sprawdziliśmy, kto może ubiegać się o rentę i jakich formalności należy dopełnić.

Czytaj też: Jeśli nie rodzic, kto może iść z dzieckiem do lekarza?

Czy wyznanie powinno mieć znaczenie w momencie przyjmowania na oddział szpitala? Jak przekonują lekarze, przede wszystkim liczy się szybkość i sprawność udzielenia pomocy pacjentowi. Jednak - jak się okazuje - w kwestionariuszach indywidualnej opieki pielęgniarskiej w trójmiejskich szpitalach pada takie pytanie.

Czytaj też: Boją się, że są w ciąży, bo przytulały się z chłopakiem. "Nie mają wsparcia"

Sprawdziliśmy też, czy faktycznie oddawana przez nas krew może trafić do wybranej osoby i czy zabiegi bądź operacje mogą się nie odbyć, jeśli bliscy chorego nie odpowiedzą na apel o donację.

Czytaj też: Mówią o nim "biała śmierć". Jak wyeliminować cukier z diety?

Opinie (63)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje