• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Porodowy boom" i zmiany w służbie zdrowia najważniejszym tematem 2017

Wioleta Stolarska
30 grudnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Przypominamy tematy, które cieszyły się największym zainteresowaniem w 2017 roku w serwisie Zdrowie. Przypominamy tematy, które cieszyły się największym zainteresowaniem w 2017 roku w serwisie Zdrowie.

Nowe inwestycje, zmiany w funkcjonowaniu służby zdrowia czy "porodowy boom" - to najważniejsze i najpopularniejsze tematy, które pojawiły się w 2017 roku w serwisie Zdrowie portalu Trojmiasto.pl. Przypominamy te, które cieszyły się największym zainteresowaniem.Ma ułatwić zarządzanie szpitalami i skrócić kolejki do lekarzy - w 2017 roku rząd przyjął ustawę o sieci szpitali. Dla Trójmiasta oznacza to, że większość placówek ma większe szanse na pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpitale, które do sieci nie weszły, muszą walczyć o kontrakty, a żeby tego uniknąć niektóre z nich połączyły się.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia chodzi o to, żeby poprawić opiekę nad pacjentami. Szpital, który należy do sieci, musi zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, ale też rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Dzięki temu pacjenci, którzy najbardziej potrzebują konsultacji specjalisty, będą mieli zapewnioną poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji - bez konieczności zapisywania się do kolejki.

Szpital należący do sieci oprócz izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w swojej strukturze ma też przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób ma skrócić się czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć.

Czytaj też: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna po nowemu. Gdzie szukać pomocy?

Kolejne poradnie i najnowocześniejszy szpitalPowstające Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie drugim, po Centrum Medycyny Inwazyjnej, najnowocześniejszym szpitalem na Pomorzu. Na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przy ul. Dębinki w Gdańsku trwają prace przy pierwszym etapie inwestycji, natomiast na początku 2018 roku rozpocznie się kolejna część, w której ma powstać budynek A (ostatnia część projektu CMN).

Czytaj też: Jakub Kraszewski: Chcemy być numerem jeden w Polsce i Europie. Nowy dyrektor UCK o wyzwaniach

Szacuje się, że już co piąty dorosły w Polsce jest otyły. Oznacza to, że aż 6,5 mln osób w kraju powinno być leczonych. Przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym powstało w tym roku Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych. To pierwszy w Polsce ośrodek, który zajmie się kompleksową pomocą dla osób z otyłością patologiczną.

Z kolei już za parę miesięcy Szpital im. Mikołaja Kopernika będzie korzystał z własnego lądowiska dla śmigłowców. Jego budowa ruszyła na początku września. Będzie to całodobowe lądowisko, dlatego jego płyta i budynki znajdujące się w okolicy będą wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą.

Poinformowaliśmy też, że w miejsce szpitala przy ul. Klinicznej w Gdańsku powstanie dom opieki i klinika rehabilitacyjna dla osób starszych. W przetargu na sprzedaż tej nieruchomości, który ogłosił Gdański Uniwersytet Medyczny zgłosiła się tylko jedna chętna firma - władze uczelni ofertę zaakceptowały i ostatecznie nieruchomość ma zostać sprzedana za 34 mln 50 tys. zł.

Czytaj też: Najlepsza kardiochirurgia bez kontraktu z NFZ. "Ta decyzja to zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Pialiśmy też o problemach Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Gdańsku. Mocno zużyty i awaryjny sprzęt, sypiący się budynek i odejścia wykwalifikowanych pracowników - to główne powody coraz gorszej kondycji placówki. Rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji ma być połączenie przychodni ze szpitalami spółki Copernicus.

Protestujący rezydenci - w Gdańsku głodówka i marsze poparciaOd 2 października trwa protest lekarzy będących w trakcie specjalizacji. W całym kraju jest ich 17 tys. Szacuje się, że ogólnopolski protest rezydentów czynnie popiera kilka tysięcy z nich. Rezydenci domagają się gruntownych zmian w całej służbie zdrowia.

Również w Gdańsku w Centrum Medycyny Inwazyjnej trwał protest głodowy kilku lekarzy. Ulicami miasta dwukrotnie w marszach poparcia dla rezydentów przeszło kilkaset osób.

Czytaj też: Rezydenci wypowiadają umowy, protest twa. Nie będzie lekarzy na dyżury po nowym roku?

"Porodowy boom" w TrójmieścieCiasnota i tłok na porodówce, odsyłanie ciężarnych do innych szpitali - z tymi problemami zmagają się pracownicy i pacjentki trójmiejskich porodówek. W tym roku ponad 2,3 mln zł kosztowała modernizacja fragmentu porodówki na gdańskiej Zaspie.

Czytaj też: Poczwórne szczęście w Gdańsku. Czworaczki przyszły na świat w klinice UCK

I choć z roku na rok warunki na oddziałach położniczych poprawiają się, to wciąż z relacji ciężarnych i ich bliskich nie znika jedno - problem podejścia personelu medycznego. Bez cierpliwości i raczej szorstko - to słyszymy od większości osób, które w ostatnim czasie miały styczność z trójmiejskimi porodówkami. O ile nowe łóżko czy wyremontowana sala robią dobre wrażenie, to jeśli nie mamy przy sobie zaprzyjaźnionej położnej czy lekarza bywa, że zbieramy tylko złe doświadczenia.

Czytaj też: Przybywa ciąż mnogich. W Gdyni trojaczki, w Gdańsku coraz więcej bliźniaków

Pisaliśmy też o coraz powszechniejszej "modzie na cesarki" - w Trójmieście stanowią one 33 proc. wszystkich porodów, i wiele kobiet decyduje się na nie jedynie ze strachu przed porodem. Z kolei w kraju już 43 procent porodów odbywa się przez cesarskie cięcie, liczba ta rośnie w zawrotnym tempie, dlatego Ministerstwo Zdrowia chce odwrócić ten trend, szczególnie tam, gdzie nie ma ku temu wyraźnych medycznych wskazań.

Pomagają ratować życie i zdrowiePomagają, wysłuchują, decydują i często ratują życie - jak ciężka jest ich praca, jakie cechy musi mieć dobry operator numeru ratunkowego 112 i ile głupich telefonów dziennie odbiera każdy z nich? Odwiedziliśmy Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, to miejsce, w którym każdego dnia odbiera się tysiące telefonów i decyduje, w jaki sposób pomóc osobie po drugiej stronie słuchawki.

Czytaj też: "Miałem guza, ale poradziłem sobie". Maciej Kosycarz o walce z chorobą

Spotkaliśmy się też z dr. Rafałem Pankowskim z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który opracował tzw. derotator - narzędzie umożliwiające "prostowanie" kręgosłupa podczas operacji skoliozy. Wynalazek ma być lekarstwem na plagę współczesnego społeczeństwa czyli skrzywienia kręgosłupa, które powodują nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też problemy z oddychaniem czy pracą serca.

Czytaj też: Nietypowa kolekcja znanego genetyka

Z odpowiedzią dla pacjentów-czytelnikówWiele osób nie może pracować, bo choruje przewlekle, lub przez nagły wypadek czy chorobę zostaje pozbawione takich możliwości. Sprawdziliśmy, kto może ubiegać się o rentę i jakich formalności należy dopełnić.

Czytaj też: Jeśli nie rodzic, kto może iść z dzieckiem do lekarza?

Czy wyznanie powinno mieć znaczenie w momencie przyjmowania na oddział szpitala? Jak przekonują lekarze, przede wszystkim liczy się szybkość i sprawność udzielenia pomocy pacjentowi. Jednak - jak się okazuje - w kwestionariuszach indywidualnej opieki pielęgniarskiej w trójmiejskich szpitalach pada takie pytanie.

Czytaj też: Boją się, że są w ciąży, bo przytulały się z chłopakiem. "Nie mają wsparcia"

Sprawdziliśmy też, czy faktycznie oddawana przez nas krew może trafić do wybranej osoby i czy zabiegi bądź operacje mogą się nie odbyć, jeśli bliscy chorego nie odpowiedzą na apel o donację.

Czytaj też: Mówią o nim "biała śmierć". Jak wyeliminować cukier z diety?

Opinie (63)

 • (5)

  Otyłości nie należy leczyć tylko jej zapobiegać. Obudźcie się !!!

  • 27 8

  • To zalezy od rodzaju albo przyczyn otyłości. (4)

   Otyłość z powodu nadmiernego obzarstwa to mozna zapobiec ale z powodu zle pracujacych hormonow to jest bardzo duzy problem.

   • 15 4

   • Lubimy się usprawiedliwiać

    • 7 7

   • (1)

    ok, zgadzam sie, ze hormony maja wplyw
    ale ocknij sie majac +10 kg, a nie +30 kg
    da sie obserwowac wlasne cialo i wiedziec, ze waga idzie w zla strone

    • 6 4

    • ja obserwuję

     mam BMI 29 i staram sie nie przekroczyć 30 - bo to już otyłość.
     także sporo kalkuluję czy do kawy mogę zjeść czekoladę, czy dwie.

     • 6 2

   • Hormony źle pracują jak jest się grubym

    Każdy w końcu schudnie bez żadnych wyjątków (kwestia diety i treningów) i nagle się okazuje, że hormony wracają do normy. Szczególnie wrażliwe są kobiety, często już 30% fatu powoduje np. bezpłodność. U facetów dopiero około 50% zaczynają się większe problemy ze zdrowiem i hormonami. Jednocześnie kobiety mają naturalnie wyższy poziom tłuszczu, rzadziej pracują fizycznie itp. więc są też dużo bardziej narażone na nadwagę/otyłość.
    Oczywiście, że jednym jest łatwiej niż innym ale to nie znaczy, że nie można - nie tylko można, ale nawet tym bardziej trzeba zap....ć!

    • 0 0

 • 500 plus naprawdę działa. (21)

  Tylko dlaczego w Gdyni ubywa mieszkańców i kobiety nie rodzą a tam gdzie rządzi PO rodzą i biorą kasę?

  • 8 24

  • (4)

   Jak ktos dla 500 zl decyduje sie na dziecko to chyba liczyc nie potrafi

   • 24 3

   • liczyć na samo 500 nie można (3)

    ale łatwiej z 500 niż bez niego - starczy choćby na pieluchy, mleko modyfikowane itp.
    500+ to dużo bardziej logiczny program niż podnoszenie wieku emerytalnego - a efekt lepszy.
    do kompletu za 500+ wprowadziłbym jeszcze 500- dla bezdzietnych z wygody - kiedyś było bykowe - powinno wrócić.

    • 9 18

    • ooo

     jakiś patol pisowy sie odezwal

     • 12 10

    • (1)

     Ty buraku roszczeniowy,widać że pobierasz 500+na które ja ciężko muszę tyrać.Sam sobie zarób kmiocie

     • 5 6

     • nie pobieram mam 1 dziecko i weim jaki to "miód" jej wychowywać

      ale znam rodziny wielodzietne które muszą nadrabiać za takich wygodnisiów jak ty którzy do dzieci się nie garną. Ktoś robi coś za ciebie więc żadna łaska że pracujesz na ich 500+. zrób sobie 2 dzieci to odzyskasz swoje 500. Praca na sam PKB to marny wkład w społeczeństwo i Państwo.

      • 0 1

  • PiS woli rozdać kilka miliardów ludziom niż kilka miliardów ukraść jak poprzednicy (10)

   dlatego będą wygrywać wybory.

   • 9 8

   • Nastepny, ktory "lyka" paski w tvpinfo jak wielorybek (9)

    Gierek tez rozdawal. I slabo sie to skonczylo. pis zaciaga kredyty i zabiera nie swoje pienieadze rozdajac je tym, ktorym sie do pracy chodzic nie chce.

    • 12 9

    • Hehe jakie kredytu debilu (5)

     Nasłuchałeś się złodziei i nierobów i to powtarzasz

     • 10 4

     • Zostaw paski z tvpinfo (4)

      Zobacz jaki jest deficyt w tym roku.

      • 5 6

      • No jaki deficyt? Porównaj do tego haki wyprodukowały platfusy i wtedy się wypowiadaj (3)

       • 6 2

       • (2)

        W 2016 posortowane zrobiły najwyższy deficyt w historii

        • 3 1

       • A w tym roku był najlepszy wynik budżetu w historii i pierwsza w dziejach nadwyżka (1)

        Kiedy nadwyżkę mieli złodzieje
        ?

        • 1 0

       • Znowu tvpinfo i paslki

        Jak złożysz 45 mld deficytu a masz 43mld to masz nadwyżkę?

        • 1 1

    • Czyli idioto wolisz zeby to rozkradali niż rozdali (2)

     Gratuluję debilowi roku. Tak jak 15 miliardów które znikło z ofe i rzeczniczka rządu po powiedziała że nie wie co się stało z tymi pieniędzmi

     • 5 6

     • Rozumiem, ze nic nie rozumiesz. (1)

      Nic na to nie poradze.

      • 5 5

      • Po prostu brak ci argumentów żeby bronić swoich złodziei

       • 4 4

  • akurat pracuję w Gdyni na porodówce (3)

   nie pisz bzdur że w Gdyni nie rodzą,masz pusty POmylony zaKODowany łeb do którego mądrość nie dociera

   • 3 3

   • Brrr.... okropne, ze tego pokroju ludzie pracuja na porodowce (2)

    Okropne i obrzydliwe

    • 3 0

    • Ludzie twojego pokroju nie pracują w ogóle (1)

     Tylko liczą ze ktoś im da pieniądze na stypendium wolności

     • 0 0

     • g....o wiesz

      g....o rozumiesz

      • 0 0

  • Kwoki strzelają g*wniakami jak na zawołanie xD Seba zalej będzie 500 miesięcznie na blancika

   • 0 2

 • No i bylo troche o idiotach (1)

  antyszczepionkowych, ktorych jest cale szczescie niewielu, ale sa glosni.

  • 25 2

  • A to ci wegetarianie..

   ... próbują nas za wszelką cenę odstręczyć od szczepionek bo są testowane na zwierzakach i z nich produkowane. W zamian proponują swoje słynne zamienniki w postaci "szczepię naturalnie", "szczepię alternatywnie", słynnego pana Z. i takie tam hokus-pokus tybetańsko-mongolskie czy inne ajurwedy.
   I bardzo dobrze, że są tacy ludzie, przynajmniej mamy się z kogo pośmiać.

   • 1 0

 • rezydentom poprzewracało się w głowach

  • 19 15

 • (1)

  Niech się rodzą nasze polskie dzieci, super! Tylko żeby było dużo porodówek i lekarzy i pielęgniarek położnych. I żeby nie musieli uciekać za granicę. I żeby w Polsce żyło się spokojnie dostatnio i ciekawie.

  • 24 1

  • Ta, wszycy emigranci wrocili do kraju plynacego mlekiem i miodem

   z paskow w tvpinfo

   • 5 1

 • CC powinno być na życzenie - ewentualnie z odpłatnością. (5)

  a tak łapówki, albo kasę na CC zarabiają prywatne szpitale.
  rosnący procent CC to oznaka cywilizacji.
  Poród SN dla chętnych - jak ktoś lubi, czy go nie będzie stać.
  A może i mniejsze zabiegi np laparoskopowe usunięcie woreczka - cholecystektomię, robić zgodnie z naturą, bez narkozy?

  • 8 17

  • (3)

   Radzę sie najpierw dokształcić nt. Przewagi naturalnego porodu nad cesarka- biorąc pod uwagę zdrowie dziecka, środowisko mikrobiologiczne itp. Jestem kobieta, nie uważam by to było przyjemnym doznaniem, ale nie odmowie zdrowia swojemu dziecku

   • 10 4

   • brawo! nie to co te baby od cesarek, które wolą odmówić zdrowia dziecku! na pewno mają je gdzieś!

    • 4 5

   • (1)

    Dobra dobra, z pewnością karmisz tez cycem w restauracjach i innych miejscach publicznych?? Dzieciom znacznie bardziej od cesarki szkodzą rodzice - idioci, bo to ze dzieciak rodzi sie w taki a nie inny sposób to czasem sposób, żeby nie zmasakrować matki. 20 lat temu normalna waga przy porodzie było 3000-3500g dziś tamte standardy podniosły sie o conajmniej kilogram. Przepchnie takiego kłócą bez uszczerbku na zdrowiu....

    • 3 2

    • Kłócą - kloca miało byc

     • 0 1

  • !

   Załatw więcej anestezjologów! albo sam idź na 6letnie studia lekarskie plus 6 lat robienia specjaizacji plus weź na siebie codziennie odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzkie. No i spoko luz.

   • 6 3

 • 500+ (2)

  Prostactwo PISowskie się mnoży na potęgę.

  • 14 23

  • za to miernoty zaKODowane niech się wykruszą

   świat będzie piękny

   • 2 3

  • Sporo moich znajomych ostatnio miało dzieci

   Nikt z nich nie miał dzieci z powodu 500+. Po prostu: skończyli studia, ułożyli sobie życie osobiste i zawodowe, kupili mieszkanie to i czas na dzieci.

   • 2 1

 • Wystarczyło dać 500+ (3)

  i jest boom na porodówkach. Jakie to smutne.

  • 13 20

  • Boom jest, bo matki z wyżu demograficznego z lat 80 zaczęły rodzic, matołku (2)

   • 7 0

   • prawie 40 latki za rodzenie się wzięły? (1)

    to jakieś 15 lat za póxno

    • 1 0

    • takie czasy, najpierw studia, praca potem dzieci a nie rodzić na hurra w wieku 19 lat!

     • 1 0

 • (1)

  i Kubuś jest nr 1 w Polsce i w Europie pod względem dulszczyzny

  • 1 5

  • ?

   A co Tobie to przeszkadza? Nie masz swoich problemów?

   • 1 1

 • Dojną polske racz nam wrócić panie.

  • 6 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jak skrócić czas porodu i urodzić bezpiecznie cz. II

wykład, warsztaty, konsultacje

Aktywność fizyczna w ciąży i po porodzie - najnowsze rekomendacje PTGiP i PTMS

wykład, warsztaty, konsultacje

Bezpłatne badania w ramach obchodów 10. rocznicy CM Morska

badania, konsultacje

Najczęściej czytane