• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porada dermatologa. Trądzik

dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło
28 czerwca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 

Zapraszamy na kolejny artykuł, w którym dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, specjalista dermatolog - wenerolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, opowie trądziku i sposobach leczenia tego często występującego schorzenia

.

Trądzik jest formą "wysypki". W zasadzie nie sprawia trudności diagnostycznych - trzeba tylko pamiętać, że jego obraz kliniczny jest bardzo różnorodny. Wyróżnia się niezapalne i zapalne postaci trądziku, co oznacza, że mogą dominować zaskórniki (zamknięte - białe, i otwarte - czarne), grudki, krostki, stwardniałe guzki, ropnie i przetoki. Ciężki trądzik może pozostawiać ślady: przebarwienia, prosaki, keloidy, blizny zanikowe.

Kosmetyczka czy dermatolog - do kogo idziemy po poradę?

Czy miałeś trądzik?

Można iść po poradę do kosmetyczki - niektóre zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych (np. peeling kawitacyjny) bardzo dobrze ograniczają łojotok i "oczyszczają" skórę. Jeśli dominują zmiany zapalne to konieczna jest wizyta u dermatologa i leczenie. Zabiegi kosmetyczne nie są wskazane w przypadku ciężkich nieleczonych postaci trądziku - gdy dominują ropnie i przetoki, ani w postaciach grudkowo-krostkowych nie poddających się terapii miejscowej, czy nawet antybiotykami doustnie. W tych sytuacjach konieczne jest leczenie retinoidami (tabletki), w trakcie którego, oraz do 6. miesięcy po zakończeniu kuracji, wszelkie zabiegi są zakazane ze względu na możliwość wystąpienia wtórnych blizn.

Jak wygląda leczenie trądziku?

Trądzik jest choroba przewlekłą. U większości pacjentów mija po 2-3 latach, ale u części może utrzymywać się do 40. roku życia, a nawet dłużej. Mają tu znaczenie czynniki genetyczne - niestety bliżej nam nieznane. Dlatego nie jesteśmy w stanie powiedzieć na początku choroby, jak długo będzie pacjent cierpiał na tą dolegliwość. Uważa się, że ciężej przebiegają postaci, które zaczynają się bardzo wcześnie, a więc jeszcze np. przed pierwsza miesiączką u dziewcząt. Ciężej chorują jednak chłopcy i mężczyźni. Najprawdopodobniej jest to spowodowane naturalnie występującymi androgenami, których oczywiście nie można tłumić. Androgeny są czynnikiem nasilającym wydzielanie łoju, którego składniki rozszczepiane są przez bakteryjne enzymy do wolnych kwasów tłuszczowych, a te z kolei przyczyniają się do powstania zaskórników, zmieniając sposób rogowacenia gruczołach łojowych. Kwasy te przyciągają też cząstki powodujące wokół gruczołu rozwój stanu zapalnego i powstanie grudek, krostek, guzków i torbieli.

Ważna jest pielęgnacja skóry - jej prawidłowe oczyszczanie detergentami ograniczającymi łojotok oraz populacje bakterii. Warto wspomnieć, że nie wszystkie z tych detergentów mają właściwości wysuszające, co ma znaczenie szczególnie w wieku dojrzałym. Skóra kobiet z trądzikiem przetrwałym lub pojawiającym się po 25-30 roku życia często wymaga odpowiedniego nawilżenia, a nie wysuszenia - co jest możliwe z zastosowaniem kosmetyków do cery trądzikowej dostępnych zarówno w aptekach, jak o drogeriach. Można też tuszować niedoskonałości makijażem. Trzeba jednak dobierać preparaty do cery trądzikowej, takie, które nie zatykają ujść gruczołów łojowych (czyli niekomedogennych).

Leczenie zależy od postaci trądziku. Jeśli dominują zaskórniki - zaleca się leki komedolityczne. Gdy dominują grudki i krostki - konieczne jest dodanie nadtlenku benzoilu lub antybiotyków - celem redukcji nadmiernie rozwijającej się populacji bakterii Propionibacterium acnesStaphylococcus epidermidis. Należy tu nadmienić, że bakterie te nie są przyczyną trądziku (trądzik nie jest chorobą zakaźną!). One bytują na co dzień na skórze każdego z nas, a w sprzyjających (genetycznie lub/i hormonalnie) warunkach rozwijają się, nadmiernie nasilając objawy trądziku.

Jeśli zmiany zapalne są bardzo liczne albo nie reagują na terapię miejscową, konieczne jest wdrożenie antybiotykowej terapii doustnej, a w najbardziej opornych i najcięższych przypadkach - retinoidów, doustnie.

Czy dieta ma znaczenie w terapii?

Nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących diety, aczkolwiek udowodniono związek z rozwojem trądziku u pacjentów regularnie spożywających fast foody oraz pokarmy bogate w jodki (wodorosty itp.; nie chodzi tu o jodowaną sól). Problem słodyczy, diety tłustej i pokarmów ostrych pozostaje nierozstrzygnięty - jednak obserwacje dowodzą, że u części pacjentów rezygnacja z tych pokarmów przynosi poprawę. W ostatnich latach modna jest odchudzająca dieta proteinowa. Warto pamiętać, że oprócz możliwości uszkodzenia nerek, obserwujemy w trakcie tej diety nasilenie trądziku. Oczywiście niekorzystnie też działają odżywki na bazie aminokwasów i inne (szczególnie stosowane w nadmiarze i systematycznie), mające za zadanie przyspieszyć przyrost masy mięśniowej na siłowni.

U kogo najczęściej występuje trądzik?

Trądzik to problem głównie młodzieży - uważa się, że w trakcie pokwitania każdy ma trądzik, tylko niektórzy o tak małym nasileniu, że nie przeszkadza im to zupełnie i nie wymaga leczenia. Najczęściej mija po 2-3 latach trwania. Jeśli jednak tak się nie stanie, to możemy mieć do czynienia z trądzikiem przetrwałym, który, nieleczony, może doskwierać do końca życia. Istnieje pewna grupa pacjentów, u których objawy trądziku pojawiają się dopiero w wieku dorosłym i także trwa bardzo długo.

Ile trwa kuracja?

Leczenie trądziku jest długotrwałe (nie jest to wymysł dermatologów, taka jest biologia choroby). W niektórych przypadkach czas trwania danej kuracji jest jasno określony (np. stosując retinoidy doustne, przeliczamy miligram dawki należnej na kg masy ciała pacjenta) i, stosując odpowiednią dawkę, jesteśmy w stanie określić, że leczenie będzie trwało np. 4 miesiące, albo 8 miesięcy (zależy to od tolerancji leku i dawki dobowej). Natomiast w przypadku terapii miejscowej czas trwania kuracji jest trudny do określenia. Oczekujemy poprawy po wdrożeniu terapii, czyli po około 4-6 tygodniach. Poprawa nie oznacza ustąpienia zmian, tylko zmniejszenie ich nasilenia. Potem decydujemy, jaką metodą kontynuować terapię. Warto pamiętać, że trądzik u osób dorosłych zmusza do pielęgnacji kosmetykami niekomedogennymi także w okresach remisji zmian, gdyż nieprawidłowy dobór kosmetyków może spowodować nawrót zmian trądzikowych (w części przypadków zwany trądzikiem kosmetycznym).
Lekarz zawsze musi zastanowić się nad możliwością występowania u pacjenta zaburzeń hormonalnych, które mogą prowokować albo nasilać trądzik już istniejący. Trądzik może też być powikłaniem stosowania niektórych leków.

Jeśli są ku temu podstawy - trzeba wykonywać odpowiednie badania i leczyć rozpoznaną chorobę (we współpracy z endokrynologiem lub / i ginekologiem).

Zawsze istnieje metoda, która doprowadzi się do ustąpienia trądziku. Nigdy jednak nie można obiecać pacjentowi, że na zawsze. Nawroty są wpisane w biologię choroby, ale większość pacjentów uzyskuje remisje "raz na zawsze".

Co zrobić, kiedy po trądziku zostaną nam blizny? Czy można je usunąć?

Blizny można usunąć peelingami chemicznymi (głębokość peelingu i ilość zabiegów uwarunkowana jest głębokością i nasileniem blizn), laserowo (np. laserem frakcyjnym), czy dermabrazją. Blizny przerosłe i keloidy wymagają ostrzykiwania lekiem doogniskowo, czasem konieczna jest krioterapia. Jeśli pacjent cierpiał na trądzik skupiony, albo z towarzyszącymi bólami stawów i gorączką, osiągnięcie całkowicie gładkiej skóry to kwestia wielu zabiegów rozłożonych w czasie. Części z wymienionych wyżej zabiegów nie wykonuje się latem, aby nie narażać pacjenta na powstanie wtórnych przebarwień po ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych.

Kosmetyczka czy dermatolog?. Wybierz najlepszy dla siebie sposób leczenia.
  • dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło
    dr n. med. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło

Opinie (31) 6 zablokowanych

  • Wiecej seksu (3)

    i po tradziku!

    • 12 46

    • prawda!

      prawda

      • 0 5

    • (1)

      tylko kto bedzie chciał seksu z trądzikową buźką

      • 2 7

      • jak dwie tradzikowe buzki sie spotkaja

        to i moga razem sie pomiziac! :)

        • 0 0

  • To prawda i nie z czego sie smiac bo udowodnili naukowcy radziecy ze seks zapobiega powstawaniu pryszczy (8)

    widze pryszczata dziewczyne czy chlopaka i odrazu wiem ze prawiczek lub dziewica

    • 11 52

    • a ile na lekarstwach mozna zaoszczedzic! (6)

      nie mowiac juz o tym, ze taka kuracja jest znacznie przyjemniejsza, nawet jesli dlugotrwala :)

      • 3 10

      • nieprawda (5)

        • 4 0

        • nieprawda. (4)

          uprawiam sex regularnie przynajmniej raz dziennie, niestety jeśli chodzi o trądzik to sam seks nie pomaga. tu sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana - w celu maksymalnego zminimalizowania objawów trądziku (ciężko to mówić o całkowitym wyleczeniu, jednak długotrwała niezłomna praca pomaga na tyle zminimalizować jego objawy że w zasadzie objawy zewnętrzne trądziku zanikają.) należy kompleksowo i długo terminowo przynjmować odpowiednie zioła oraz lekarstwa bądź, w co trudniejszych przypadkach antybiotyki. Dodam że mam 25 lat. Z trądzikiem zmagam się od ok. 17-tego roku życia, jak już powiedziałem, seks uprawiam regularnie, ale jak również już wspomniałem - nie ma on większego wpływu na trądzik(a że jest dobry na inne dolegliwości to już całkiem inna sprawa). W moim przypadku leczenie dosyć mocnego nasilenia objawów trądziku zaczęło się od kilku miesięcznego przyjmowania antybiotyków(doustnie), jak również miejscowo, następnie, i tu uwaga - już po ustąpieniu całkowitym objawów(sic!)- kuracja głownie oparta na bazie ziół, jak również ciągle miejscowo smarować dobrymi środkami, tzn maściami ( w dzisiejszych czasch istnieją już bardzo dobre środki na trądzik - np. DuacGel, jednak ich wadą jest dosyc wysoka cena oraz to że można je stosować do ok. 4 tygodni, następnie należy zrobić przerwę.

          • 4 0

          • kuracja c.d

            bardzo ważne jest aby po pierwszysch ekscytujących wynikach - tak jak np. w moim przypadku - całkowity zanik objawów - nie spocząć na laurach tylko komntynuować leczenie - najpierw antybiotyki oraz miejscowe maści, nastepnie zioła takie jak bratek(fiołek trójbarwny), skrzyp, bratek z drożdżami i inne preparaty ( np. AcneCol), nie zapominajmy jednak ciągle o miejscowym smarowaniu maśćmi miejsc szczególnie narażonych(zawsze zapoznawać się z ulotkami!). Większość ludzi unika preparatów ziołowych oraz leków miejscowych(tj.maści), gdyż na efekty należy długo czeać(nieraz powyżej miesiąca), jednak - jak wiem z doświadczenia, w długotrwałej terapi - a tylko taka w przypadku powracającego trądzika jest naprawdę skuteczna, - zioła są najlepszym lekarstwem.

            • 4 0

          • (1)

            Seks z ręką się nie liczy.

            • 4 1

            • hit! :-) heh, pocisk 10/10

              • 1 1

          • nie pomaga ?

            tzn seks pomaga jesli ma sie z tego przyjemność a nie wypinać sie jak do s****ia

            • 1 0

    • ???

      Ty jesteś nie normalny jeśli w to wierzysz :D owszem może jest troszke lepiej ale bez rewelacji , zależy od odmiany owego trądziku , ja mysle ze antybityk plus odpowiednio dobrane kosmetyki załatwią sprawe chodz i sex nie zaszkodzi :P

      • 0 0

  • Polecam kosmetyki firmy Danne Montague King (3)

    Firma mało znana w Polsce, dopiero od kilku lat działa na naszym rynku. W Trójmieście tylko kilka gabinetów pracuje na tych preparatach a robią cuda..
    To nie są kosmetyki do "miziana" po buźce, które nic nie dają. Wszystkie trądziki, stany zapalne, znamiona, blizny, łojotoki,... na to wszystko na prawdę działają. Sam byłem w szoku. Dzięki nim jestem nowym człowiekiem i zawsze będę ich wychwalał. Kosmetyki nie są dostępne w sklepach ani aptekach bo są zbyt silne w działaniu..

    • 9 11

    • czyli skoro nie sa dostepne w sklepach ani aptekach (1)

      to pewnie jakais MLM czy cosik takiego rozumiem?

      • 1 2

      • Polecam Gabinet Kosmetyczny gdzie jest Danne Montague King

        ja akurat leczę swój trądzik u p. Ani z Instytutu Estetycznego na ul. Batorego 23 w Gdyni, zresztą opisałam swoje pochwały http://www.trojmiasto.pl/Style-de-Beaute-o42325.html . Mnie bardzo zależało aby moja skóra się poprawiła, bo w sierpniu biorę ślub, i to co miałam na buzi to wcale by makijaż nie zakrył, ponieważ mój trądzik był z gatunku najpaskudniejszego, miałam same zgrubienia pod skórą, co chwile zapalne i szczerze mówiąc jeszcze w kwietniu myślałam, że gdyby była możliwość wykonania przeszczepu skóry to chyba bym na to poszła - ten kto ma taki trądzik to wie przez co przechodziłam. W tej chwili chodzę na zabiegi do gabinetu 1 x mc a w domu mam produkty i każdemu gorąco polecam tę linię bo takiego efektu uspokojenia skóry nawet znajoma kosmetyczka się nie spodziewała.Poniżej "Zdzisław' pisze o Roaccutane - właśnie ja już się nie nadawałam na nic, nawet jak miałam angine to lekarz widząc mnie po raz drugi na kontroli, dopisał mi antybiotyk, ja sie go pytam "po co ?" jak juz mnie gardło nie boli, a on na to ze mam wziąć to mi sie cera poprawi :/ a mi po kazdej chemii tylko było gorzej !

        • 5 0

    • POLECAM - GABINET BIONOVA - TU SĄ UŻYWANE TE KOSMETYKI

      • 1 0

  • Roaccutane (4)

    Jeśli naprawdę masz z tym problem to tylko Roaccutane. Badania cholesterolu, dobry lekarz prowadzący i po paru miesiącach z głowy ostre objawy. Całkiem to chyba nigdy nie minie, ale objawy będą bardzo łagodne. Polecam bo miałem ten problem. W przypadku ciężkiego trądzika nie ma co się bawić w maseczki, dietki i kremiki - po prostu trzeba sięgnąć po ciężkie działa :/

    • 18 0

    • (1)

      Zgadzam się w zupełności,mi jednak po retinoidach zostały bóle głowy i wysuszająca się skóra,a w trakcie kuracji byłam niestety w grupie która łapała się na sporą ilość skutków ubocznych wymienionych w ulotce.Mimo wszystko uważam jednak ze było warto-stan skóry BARDZO się poprawił

      • 2 0

      • a mi po retinoidach problem nie ustąpił...niestety wyjątkowo oporna skóra..

        • 0 0

    • Roaccutane (1)

      Stosowałam ten środek, niestety po skończeniu kuracji ...trądzik powrócił. Sądzę,że Roaccutane nie jest dobrym środkiem do stosowanie, pomimo ze jest to ostateczna pomoc.Na jednych działa a na drugich nie.

      • 0 1

      • mi pomoglo

        bez skutkow ubocznych, jedynie w trakcie leczenia sucha skora.
        Calkowiczie tradzik nie zniknal ale jest jakies 80% poprawy

        • 0 0

  • Soraya

    Baaardzo polecam na wypryski trądzikowe krem SORAYA CARE CONTROL.Nawilżający ,redukujący blizny i zmiany potrądzikowe. Jest naprawdę bardzo skuteczny i niedrogi,bo ok 18 zł

    • 3 20

  • żadne kosmetyki nie pomogą

    tylko tabletki które działają od wewnątrz organizmu tyle że lekarze ich nie chcą przepisywać tylko maści ,płyny itp

    • 3 0

  • Tradzik, tradzik, Tragic, Tradźig!

    Matura to bzdura! :)
    Proszę poprawić, ale już!

    • 0 3

  • nie ma to jak solidny prylec!!!

    • 1 1

  • Zindaclin

    Na trądzik polecam wszystkim lek o nazwie Zindaclin -> klindamycyna z cynkiem, otrzymałam go od swojego dermatologa i jestem na prawdę zadowolona po 2 miesięcznej kuracji

    • 0 0

  • Artykuł

    Od razu widać różnicę, jak o sprawie pisze specjalista a nie "zainteresowana dziennikarka". Świetny i konkretny!

    • 5 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane