• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poprawia się sytuacja w trójmiejskich szpitalach covidowych

Piotr Kallalas
20 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja praktycznie nie uległa zmianie na oddziale covidowym funkcjonującym w Szpitalu Morskim w Gdyni. W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja praktycznie nie uległa zmianie na oddziale covidowym funkcjonującym w Szpitalu Morskim w Gdyni.

Liczba pacjentów przebywających na trójmiejskich oddziałach covidowych wciąż jest wysoka, jednak już drugi tydzień z rzędu obserwujemy spadki wskaźnika obłożenia łóżek i aparatury respiratorowej. Na największych oddziałach zmniejszyła się ona nawet o ok. 20-25 proc. Informacje z placówek medycznych pokrywają się z optymistycznymi trendami z Ministerstwa Zdrowia, które dotyczą nowych zakażeń.- Mamy powolny, ale wyraźny spadek hospitalizacji. Sytuacja wydaje się w tym momencie opanowana. Jeśli do końca kwietnia uda się utrzymać ten trend, to będzie można powiedzieć, że pik trzeciej fali mamy za sobą - komentuje Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

Czy uważasz, że w przypadku trzeciej fali zakażeń najgorsze mamy już za sobą?

Stosunkowo optymistyczne sygnały płyną ze Szpitala Tymczasowego w gdańskich halach Amber Expo. W placówce jest obecnie hospitalizowanych 161 chorych, tu liczba pacjentów regularnie maleje od okresu świątecznego - wówczas hospitalizowano w placówce nawet 193 pacjentów, co oznacza spadek niemal o 20 proc.

Przypomnijmy, że rozszerzony o kolejne segmenty obiekt może zapewnić leczenie aż 216 pacjentom. Spadła też liczba zajętych respiratorów względem danych z ubiegłego tygodnia - z 18 do 12.

Czytaj też: Szpital tymczasowy od środka. "Leczymy bez względu na stan"

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku z ciężkim przebiegiem COVID-19 leży obecnie 44 pacjentów. Poszerzony oddział mógłby w tym momencie przyjąć jeszcze kolejnych 46 chorych. Zajęte są cztery stanowiska respiratorowe (dostępnych jest jeszcze 10).

Poprawę widać też w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, gdzie liczba zajętych miejsc spadła do 146. Wśród pacjentów placówki jest dwoje dzieci, a także czterech chorych wymagających wsparcia respiratorowego. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja jest pod kontrolą - dostępnych jest tu prawie 100 łóżek i cztery stanowiska respiratorowe.

Również tu w okresie świątecznym hospitalizowano jeszcze 194 pacjentów, co oznacza spadek niemal o 25 proc.

W Szpitalu im. Kopernika jest wolnych 20 z 30 dostępnych miejsc. Z kolei w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie obłożenie na 25-łóżkowym oddziale covidowym spadło już poniżej 50 proc.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


W Gdyni cały czas obłożenie utrzymuje się na poziomie powyżej 80 proc. Zajęte są również wszystkie respiratory. W Gdyni cały czas obłożenie utrzymuje się na poziomie powyżej 80 proc. Zajęte są również wszystkie respiratory.
W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja praktycznie nie uległa zmianie na oddziale covidowym funkcjonującym w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Tutaj cały czas obłożenie utrzymuje się na poziomie powyżej 80 proc. Zajęte są również wszystkie respiratory.

Stan liczbowy infrastruktury delikatnie poprawia się natomiast w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, gdzie w tym momencie jest leczonych 52 pacjentów (w tym czterech chorych wymagających mechanicznej wentylacji). Oznacza to, że placówka dysponuje 10 wolnymi łóżkami.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy już można mówić o odbiciu po trudnym okresie?Spadek liczby zakażeń, a także niższy poziom obłożenia łóżek covidowych to na pewno dobre wiadomości. Oby poprawa sytuacji epidemicznej przełożyła się szybko na zwiększenie wydajności systemu ochrony zdrowia i dostępności do świadczeń.

Od wielu miesięcy krajowe statystyki jednoznacznie wskazują na istotny wzrost liczby zgonów w porównaniu z okresem sprzed epidemii. Na taką sytuację składa się przede wszystkim odsetek pacjentów umierających w wyniku ciężkiego przebiegu COVID-19, jednak liczby nie oddają pełnego trendu. Przyczynia się do tego najprawdopodobniej również znaczące ograniczenie dostępności opieki medycznej, a także zbyt późna reakcja pacjentów, u których doszło do pogorszenia stanu zdrowia, a którzy w obawie przed zakażeniem nie zdecydowali się zwrócić po pomoc do ośrodków medycznych.

Statystyki zgonów na podwyższonym poziomieW 2018 i 2019 r. dane zliczane dla Gdańska oscylowały między liczbą 400 a 593 zgonów w skali miesiąca - przy czym magistrat często nie rejestrował więcej niż 500 pochówków. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie w październiku ubiegłego roku, kiedy odnotowano 634 zgony. Kolejne miesiące ukazały jednak dramatyczną skalę epidemii. W listopadzie zmarła rekordowa liczba 888 gdańszczan i od tego czasu statystyki zgonów utrzymują się na podwyższonym poziomie. Do tej sytuacji nawiązała prezydent Gdańska, która podczas zapowiedzi otwarcia masowych punktów szczepień podkreśliła, że tak źle nie było od czasów wojny.

- Nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z pandemią niż masowe szczepienia. Podam jedną liczbę, która powinna dać każdemu do myślenia. W Gdańsku w marcu zarejestrowaliśmy 849 zgonów. To drugi rekordowy miesiąc i wynik pod kątem zgonów od czasu zakończenia II wojny światowej. Przypomnę, że w listopadzie w Gdańsku umarło aż 888 osób - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjePod względem liczby zgonów rekordowy listopad odnotowała również Gdynia, gdzie zmarło 338 osób, względem 222 z analogicznego okresu w 2019 r. Niestety nie było możliwe uzyskanie miesięcznych danych z Sopotu, ale tamtejszy magistrat poinformował, że w 2019 r. zmarło 375 mieszkańców, a w 2020 r. - 444 osoby.

W ostatnim czasie pojawiły się również dane Eurostatu, które wskazują, że w Polsce odnotowuje się największą liczbę nadmiarowych zgonów spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Bilans przygotowano dla okresu od marca 2020 do stycznia 2021 r. 

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Mindfulness i redukcja stresu - spotkanie dot. kursu MBSR

spotkanie

Bezpłatne konsultacje psychologa z zakresu zaburzeń lękowych

konsultacje

Najczęściej czytane