• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

10 grudnia 2015 r. w Gdańsku odbędzie się uroczysty Finał Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych "Pomyślmy o HIV". Grupy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego zaprezentują przed profesjonalnym jury i publicznością krótkie, autorskie spektakle poświęcone tematyce HIV/AIDS.

sie 18

niedziela, godz. 16:00, 19:00

bilety 100-150 zł
Kup bilet
Finał jest kluczowym wydarzeniem projektu edukacyjnego mającego na celu promocję profilaktyki HIV/AIDS na Pomorzu. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Przeglądu jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Gdańsku. W organizację czynnie włączył się również Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa pomorskiego. Środki na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

W Przeglądzie Małych Form Teatralnych uczestniczą kilkuosobowe grupy młodzieży, które w krótkich spektaklach, dotyczących profilaktyki HIV/AIDS, prezentują inscenizacje na bazie autorskich scenariuszy. Obecnie kończy się I etap konkursu. Uczestnicy - ponad 900 uczniów z 16 powiatów województwa pomorskiego - zaprezentowali różnorodne formy spektakli: monodramy, pantomimy, teatry żywego planu itp. Zwycięzcy eliminacji w powiatach uzyskają kwalifikację do etapu wojewódzkiego. 16 najlepszych zespołów zmierzy się 10 grudnia 2015 w Gdańsku podczas uroczystego Finału w Sali Teatralnej NOT przy ul. Rajskiej 6. Spektakle będzie oceniać jury pod przewodnictwem pani Agnieszki Bramskiej-Bartoszewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Zwycięzcy otrzymają statuetki i dyplomy oraz nagrody rzeczowe o wartości 7,5 tys. złotych.

Celem konkursu jest promowanie zachowań zapobiegających zakażeniom HIV, kształtowanie odpowiedzialności za życie i zdrowie zarówno własne, jak i innych ludzi, utrwalanie postaw tolerancji wobec zakażonych i chorych, a także integrowanie środowisk szkolnych i inspirowanie ich poprzez kontakt ze sztuką do działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Termin Finału nawiązuje bezpośrednio do Światowego Dnia AIDS, przypadającego 1 grudnia.
"Konkurs organizujemy już po raz kolejny - poprzednie przeglądy podejmujące tematykę HIV/AIDS miały miejsce w 2008 oraz 2009 roku i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Formuła Małych Form Teatralnych aktywizuje młodzież łącząc możliwości twórczego działania, artystycznej ekspresji i dobrej zabawy z edukacyjnym przekazem. Spektakle poruszały wątki niepewności młodego człowieka w sytuacji okołotestowej, zwracały uwagę na rangę takich wartości jak stałość uczuć, wierność, odpowiedzialność za życie i zdrowie, szacunek dla siebie i drugiego człowieka, pokazywały problemy osób zakażonych HIV i chorujących na AIDS" - powiedział Zbigniew Zawadzki, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.

"HIV może dotknąć każdego z nas. Zdarza się, że o zakażeniu decyduje jednorazowy, przypadkowy wybór dokonany pod wpływem narkotyków, alkoholu, dopalaczy. Szczególnie często dotyczy to młodzieży. Dlatego promocja profilaktyki HIV/AIDS jest tak ważna w tej grupie wiekowej. Uczestnicy Przeglądu z właściwym sobie entuzjazmem, pomysłowością, ale i dużą dojrzałością, kierują niezwykle silny przekaz do swoich rówieśników" - dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

"Edukacja i profilaktyka odgrywają ogromną rolę w walce z HIV i AIDS. Gilead Sciences angażuje się w tego typu działania na całym świecie.

Dlatego z przyjemnością wspieramy takie projekty jak Przegląd Małych Form Teatralnych. Jestem pod wrażeniem tej inicjatywy, która nie tylko buduje świadomość problemu wśród młodych ludzi, ale także pokazuje ich zaangażowanie w kształtowanie właściwych postaw" - podsumował Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która od początku konkursu Pozytywnie Otwarci, przeznaczyła na realizację projektów granty w wysokości blisko 1 mln złotych.
Honorowy patronat nad Przeglądem objęli Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy
o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Opinie