• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Pomoc dla starszych i bezdomnych w czasie pandemii

Wioleta Stolarska
1 listopada 2020 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (132)
Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom i potrzebującym. Mieszkańcy Trójmiasta pomagają seniorom i potrzebującym.

Pandemia koronawirusa to szczególnie trudny czas dla osób starszych, ubogich i bezdomnych oraz takich, które często mogą liczyć tylko na siebie. Pomoc oferują kolejne instytucje i organizacje. Potrzebni są wolontariusze, ale jeszcze bardziej środki finansowe.Czy wspierasz w czasie pandemii osoby starsze albo bezdomne?

W trakcie izolacji związanej z pandemią koronawirusa relacje między ludźmi zmieniły swój charakter. Osoby, które widywaliśmy codziennie, pozostają w domu, więc nasza wiedza o ich zdrowiu bywa niewielka.

Podczas epidemii w najtrudniejszej sytuacji są osoby bezdomne, ubogie oraz starsze i samotne. Po raz kolejny pojawiają się apele, by troszczyć się o swoich sąsiadów i nie tylko.

Jak pomagają instytucje w Trójmieście?

Autobus SOS znów pomaga potrzebującymW niedzielę, 1 listopada, ponownie rozpocznie kursowanie z Sopotu autobus pomocowy SOS, który już od 1 października zatrzymuje się w kilku miejscach w Gdańsku. Autobus jeździ codziennie w godzinach wieczornych, by osoby bezdomne mogły otrzymać ciepły posiłek czy wsparcie ratownika medycznego.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystkie informacje na temat COVID-19 w TrójmieścieW związku z sytuacją epidemiczną ze względów bezpieczeństwa obecnie w autobusie ciepła zupa wydawana jest na wynos. W autobusie jest ratownik medyczny, pracownik socjalny lub streetworker, którzy przekazują potrzebującym informację m.in. o miejscach, gdzie mogą otrzymać schronienie, posiłek czy ciepłą odzież.

Specjalny pojazd zatrzymuje się w kilku miejscach:
 • godz. 19.15 - Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino, w okolicach kościoła,
 • ok. godz. 20.15 - Gdańsk-Przymorze, na pętli autobusowej przy stacji SKM,
 • ok. godz. 21.15 - Gdańsk-Wrzeszcz, na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej,
 • ok. godz. 22.15 - Gdańsk-Główny, w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka.


- Mobilna forma wsparcia, jaką jest autobus SOS, bardzo sprawdziła się w poprzednim okresie zimowym, jak również na początku pandemii - mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - Ale Sopot przez cały rok pomaga w wyjściu z bezdomności, proponujemy wiele dróg, wiele rozwiązań, mówimy, gdzie można otrzymać schronienie oraz ciepły posiłek. W okresie jesienno-zimowym takie działania są jeszcze intensywniejsze. Dodatkowe bezpośrednie wsparcie udzielane codziennie w autobusie to zwiększenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia osób bezdomnych.
W siedzibie Caritasu w Sopocie przy al. Niepodległości 778 potrzebujący codziennie mogą otrzymać ciepły posiłek. Tam również mogą skorzystać z łaźni oraz otrzymać czystą odzież. Jeśli osoba bezdomna z uwagi na pandemię boi się skorzystać z tych miejsc, może otrzymać paczkę żywnościową.

Podobnie jak w latach ubiegłych przy mroźnej pogodzie w Sopocie uruchomiony zostanie Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie.

Czytaj też: Bezdomni korzystają z ośrodka kwarantanny na Chełmie

Pomoc dla bezdomnych w autobusie SOS. Pomoc dla bezdomnych w autobusie SOS.

#dzielmysiędobremOd początku pandemii również instytucje z Trójmiasta łączą siły, by wspomagać służby zdrowia i lokalną społeczność w walce z wirusem. Dzięki działaniom Portu Gdynia w pierwszej połowie roku został zakupiony sprzęt do szpitali i laboratoriów, m.in. respiratory czy analizatory do badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2.

Teraz w ramach akcji #dzielmysiedobrem Port Gdynia wspiera seniorów, osoby należące do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- To seniorzy, którzy potrzebują wsparcia. Teraz wielu z nich ze względu na sytuację dla własnego bezpieczeństwa nie wychodzi z domów. Dostarczamy im posiłki i pakiety bezpieczeństwa - czyli maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Jeśli jest taka sytuacja, że muszą wyjść np. do lekarza czy na badanie, też mogą liczyć na to, że im pomożemy i zapewnimy bezpieczny transport. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej wspieramy tak naprawdę od kilku lat, a kiedy zaczęła się pandemia, oczywistym było, że będziemy pomagać też na co dzień. Tak jak przy pierwszej fazie pandemii w ramach akcji #dzielmysiedobrem koordynujemy działania pomocowe i jeśli ktoś chce się w nie włączyć, może się do nas zgłosić - przekonują przedstawiciele zarządu Portu Gdynia.
Zainteresowane wspólnym działaniem firmy i instytucje mogą pisać na adres: media@port.gdynia.pl.

Czytaj też: Port Gdynia podarował dwa respiratory

Widzialna Ręka Trójmiasto - nieustannie wspiera potrzebującychWidzialna Ręka Trójmiasto to grupa wolontariuszy, którzy od początku pandemii koronawirusa gotowi są nieść pomoc potrzebującym. Pomagają nie tylko w zrobieniu i dostarczeniu zakupów osobom starszym i tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą opuścić domu, ale też wspierają rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji czy pomagają w wyprowadzeniu psa.

Grupa została założona w piątek, 13 marca 2020, do niedzieli grupa liczyła już 6 tysięcy osób, a aktualnie jest ich prawie 20 tysięcy. Ta liczba wciąż rośnie.

- Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia albo przegadania na Skypie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. Piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły, jak pomóc i kto się tego podejmie - czytamy na stronie grupy.
Zakupy z dostawą do domu, jak to działa? Aby złożyć zamówienie na tego rodzaju pomoc, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 58 555 53 00 w godzinach od 8 do 18. Koordynator robi zamówienie i przekazuje łączną kwotę zakupów. Wolontariusz robi i/lub odbiera zakupy ze sklepu, a następnie dostarcza je seniorowi, najczęściej już następnego wieczora. Płatności za zakupy senior dokonuje po ustaniu stanu epidemicznego w Polsce lub wcześniej, zdalnie, z pomocą rodziny (przelewem, blikiem).

Miejsca

Opinie (132) ponad 10 zablokowanych

 • Zawsze jest wyjście. (8)

  Ja gdybym był bezdomnym to bym się przyjął do pracy jako securite 12 na 24.Później w drugiej firmie 12 na 24 i już miał bym darmowe lokum w ciepłym z wodą i prądem i jeszcze by mi zapłacili.Można ? ,można.

  • 22 40

  • To zostań bezdomnym i daj dobry przykład

   Widać, że kompletnie nie rozumiesz problemu bezdomności, ani tego skąd się bierze i jakie ma też skutki psychologiczne. Kraj ludzi wypowiadających się na tematy, o których nie tylko nie mają pojęcia, ale także bez żadnych kompetencji.

   • 38 3

  • to trochę bardziej skomplikowane (2)

   bezdomni często nie mogą się pokazać z "lepszej strony" na wywiad do pracy. Brzydki zapach, brak czystego ubrania itp... problemy psychologiczne... to nie takie łatwe. Albo sami nie uważają że potrzebują pracy bo mają "wszystko" co im potrzeba i nie widza że mogą iść dalej

   • 22 4

   • typowy socjalistyczny bełkot (1)

    Są dorośli i wolni. Dostają wystarczającą pomoc aby od czegoś zacząć. Jeden warunek - muszą być trzeźwi.

    • 8 5

    • trzezwi

     widać nigdy nie miałeś z nimi do czynienia . wyobraź sobie ze większość z nich musi wypić małpkę na sen nie po to by sie ululac a po to by nie zamarznąć w nocy bo ich wyrzucamy z klatek piwnic ida spać w altanki śmietnikowe przykryci kartonami ubrani w kilka warstw ciuchów . z jedzeniem nie jest problem ludzie im kupują sporo jedzenia lecz mało kto myśli nad tym co taki bezdomny może zjeść Mam takiego kazika co nam do sklepu odnosi jedzenie słodycze co mu ludzie kupią by to odsprzedać za pare złotych na jakiś pasztet . raz z głupiego zapytałem kaziu czemu ty tego nie zjesz a on mi odpowiada a czym mam to zjesc jak ja mam dwa żeby tylko i się uśmiechnął a tam pusto XD wiec warto czasem zapytac co im kupic do jedzenai gdy juz chcemy bo oni nie wszystko sa wstanie zjesc

     • 3 1

  • do mieszkańca

   najpierw wciel się w bezdomnego i sprawdź jakie będziesz miał możliwości a potem się wymądrzaj

   • 18 4

  • podstawowe najprostsze pytanie

   a jaki adres zameldowania wskazałbyś pracodawcy? miejsce pod mostem czy w parku?

   • 2 0

  • To bardzo nisko ocenisz pracę ochrony,tam trzeba czuwać,nie pić alkoholu i coś sobą prezentować,w takiej pracy nie ma miejsca dla bezdomnych.

   • 1 1

  • a ja bym cie zaraz zwolnil z takiej pracy , bo kiedy ty bys spal? w wielu firmach trzeba robic obchody co 20 minut i naciskac w wyznaczonych punktach specjalny przycisk stwierdzajacy twoja aktywnosc .

   • 0 0

 • Prawda (5)

  Prawda jest taka, ze przegraliśmy walkę z koronawirusem. Złożyliśmy broń rezygnując z testowania osób w kwarantannie, skracając ją do tygodnia, nie kwarantannujemy osób mieszkających z osobą która miała kontakt z chorym.
  Złożyliśmy broń wysyłając dzieci do szkół a seniorów do kościoła.
  Daliśmy im złudne poczucie bezpieczeństwa od 10:00 do 12:00
  Prawda jest taka, ze prędzej czy później koronawirus wejdzie do wszystkich placówek opiekuńczych, akademików, klasztorów i innych miejsc gdzie jest zamieszkanie zbiorowe.
  Seniorzy, którzy zostali w domach mają siedzieć przez półtora roku, bo rząd jest nieudolny a społeczeństwo nieodpowiedzialne?.
  Zakażenie jest nieuchronne.

  • 31 31

  • Nie my, tylko władza (4)

   Masz taką władze, że spowodować to o czym piszesz? Więc nie my przegraliśmy, tylko tak właśnie nam zafundowali rządzący. Społeczeństwo właśnie próbuje coś zmienić. **** * **** tym, którzy głosowali na PIS.

   • 4 12

   • (3)

    ja mam tylko takie zapytanie-rząd be ok,kościół be ok-ale jaką macie alternatywę,kogo widzicie u steru,co proponujecie aby wyjść z kryzysu ?
    Mądre głowy z całego świata kombinują i jakoś nigdzie nie jest "różowo" :(

    • 12 3

    • Sam do siebie pisze o tym samym czasie.

     Wesołe trollowanie.

     • 0 1

    • Słowacja wdraża dobrą strategię

     • 1 4

    • lockdown na 1 miesiąc

     natychmiast

     • 1 3

 • Świetne jest to państwo PIS

  Chorzy ludzie wybrali tę władzę. Ale to się skończy niedługo i wrócicie tam, gdzie wasze miejsce - do rynsztoka.

  • 37 26

 • Brawo dla Rządu (8)

  Uruchomili platformę pomocy dla seniorów i pomagają im z zakupami. Widać że troszczą się o każda grupę czy to zawodowa czy wiekowa. Za poprzednich rządów nic takiego miejsca nie miało!

  • 25 75

  • A ty nie chcesz wziąć w tych "brawach" udziału, (1)

   Marny trollu? Zrobiłbyś coś lepszego od uprawiania nachalnej propagandy. Bo chyba nie doczytałeś, że te akcje organizują i sponsorują zwykli obywatele, a nie twój "kochany" rząd.

   • 18 4

   • Teksty w tym samym czasie.

    Komedyjka trolla.

    • 5 0

  • A za poprzedników była jakaś pandemia? (4)

   Odbieranie podstawowych praw to jest pomoc? Zamykanie ludzi w domach to jest troska? Brak opieki geriatrycznej to jest pomoc? Jesteś albo głupolkiem albo pisowskim trollem.

   • 16 8

   • (1)

    A jakież to podstawowe prawa Ci odebrali?

    • 4 7

    • Prawo do równego traktowania

     Wszystkich obywateli. Choćby do wolności gospodarczej, głupcze. Ale skoro zadajesz takie pytanie to pewnie nie zrozumiesz, bo popierasz obecny rząd, więc ********

     • 0 0

   • (1)

    albo platformiastym trolem

    • 1 3

    • Tu są tylko pisowskie trolle

     Gdańsk od lat na PIS nie głosuje, nawet jak tu Kaszubi przyjeżdżają to też nie głosują na PIS bo uciekają ze swoich wsi.

     • 0 0

  • Platforma dla seniorów ?

   Gdzie i jaka to platforma? Jestem schorowaną seniorką, chciałabym skorzystać. Gdzie tego szukać?

   • 0 0

 • Rozumiem, że jedną "z form" takiej pomocy (11)

  Ze strony obozu władzy, oczywiście, jest budowanie narracji, wedle której seniorzy to najbardziej narażona grupa wiekowa, więc należy ją chronić wszelkimi dostępnymi środkami, z drugiej strony przeróżne ograniczenia wprowadza się "z powodu" starszych osób i dlatego reszta musi się dostosować. A co z tego w praktyce wynika? Wielu seniorów, na ogół samotnych, boi się wyjść z domu. Ich relacje społeczne i tak już mocno poturbowane z powodu wieku, stanu zdrowia, mniejszej mobilności - stają się jeszcze uboższe. Poranny spacer, herbata z sąsiadką, rozmowa ze znajomymi lub przypadkowo spotkanymi osobami - to nagle rzeczy nieosiągalne. Z drugiej strony starsi, świadomi swej kruchości i kurczenia się dni na tym świecie, uważający, że i tak niedługo umrą, więc zakazy i nakazy nie do nich się stosują. W efekcie - godziny seniora, w których nieuprawnionym nie wolno robić zakupów i "tłumy dziadków" w dowolnej innej porze dnia, których widok przy kasach w markecie powoduje rosnące społeczne niezadowolenie. To "dla Was" zamknięto szkoły, restauracje i siłownie, "dla Was" tysiące Polaków siedzi w domu, co mamy zrobić jeszcze? To przecież starsi, z racji licznych dolegliwości, "okupowali" przychodnie i szpitale. Teraz apeluje się o pomoc dla nich w kraju, w którym opieka geriatryczna od lat spychana jest do worka z rzeczami "na potem", a za chwilę się powie, że z racji braku miejsc w szpitalach, z racji braku środków na emerytury konieczne jest "społeczne poświęcenie w imię całego narodu", zgadnijcie...

  • 33 8

  • Kazdy kto głosował na PIS powinien się teraz puknąć w czoło (2)

   Nie rozumiem, dlaczego ludziom zgotowaliście ten los, ale na pewno wam tego nie zapomnimy. To jest najgorsza partia w wolnej Polsce i wy o tym wiedzieliście, a i tak oddaliście na to głos.

   • 10 5

   • każdy kto... (1)

    i wice wersa

    • 2 2

    • Bo co?

     PIS wyciąga ludzi na ulice, to rząd jest odpowiedzialny, zmieniliście rząd, to ponoście konsekwencje razem z nimi PIS'IAKI!

     • 0 0

  • to dla nich wyszliście na ulicę protestować żeby roznosić zarazę, tak żeby dla nich zabrakło miejsc w szpitalach

   • 1 9

  • Trafiłeś w dziesiątkę. (3)

   Paraliż służby zdrowia, "olanie" zabiegów planowych, paraliż dużej części gospodarki, wysłanie kilkuset tysięcy zdrowych ludzi na kwarantannę zamiast do pracy. Wszystko to w imię walki z chorobą wirusową.

   Efekty są takie, że liczby testów pozytywnych (nie mylić z rzeczwistą liczbą chorych na covid), w Polsce, są porównywalne, jak nie większe niż w Szwecji.

   Im większe obostrzenia, zalecenia i dyrektywy, tym bardziej ten cały DDM nie działa.

   • 7 1

   • Wiele zabiegów planowych sie odbywa, jutro operacja tarczycy mojej przyjaciółki ( dawno zaplanowana) (1)

    Operacja kolana mojej mamy zaplanowana na 16.11.2020. też się odbędzie , w piątek dzwonili ze szpitala.

    • 1 0

    • No dwa przykłady to rzeczywiście wiele

     A ile się nie odbywa wiesz? Trollu?

     • 0 0

   • przychodnie działają , inaczej ale działają, planowe zabiegi też są , odsunięte u nas w czasie ok 2 tyg ale są

    • 0 0

  • (1)

   Zgadzam się bardz trafne podsumowanie agresja do osób starszych narasta, sklepikarze też wsciekli bo w godzinach seniorskich w sklepach pusto

   • 4 0

   • Agresja to w ogóle narasta od czasu kiedy rządzi PIS

    • 1 0

  • Wielu seniorów - moich sąsiadów wychodzi na dwór, na ławce siedzą bez maseczki,

   odwiedzają się ,,na kawę" tak samo jak to miało miejsce wcześniej i jeszcze mnie zapraszają (!)- pracuję w domu.
   Moja mama ma 87 lat i codziennie chodzi na spacery .
   A między 10-12 na hali spożywczej w galerii jest dosłownie tłum, weszłam raz o 9.50 , potem dosłownie byłam zszokowana- liczba ludzi w leclercu jak w sobotę o 12.

   • 3 0

 • emeryci (1)

  Sprawdzić , czy ich dzieci , wnukowie nie są na protestach . A potem wirusa w prezencie przyniosą swojej rodzinie.

  • 21 30

  • Młodzi protestują

   bo rząd wybrany przez tych emerytów zabiera im wolność. Więc jeśli przez protesty przeniosą swoim dziadkom wirusa, to będzie to chichot historii.

   • 3 2

 • Ja jestem Pro-life (nie dla eutanazji i nie da aborcji dzieci z down'em) (2)

  Jestem za aborcją dorosłych prawnie skazanych za ciężkie przestępstwa typu morderstwa , zbrodnie wojenne.

  • 14 29

  • setki dzieci z Downem siedzą w sierocińcach przerażających bo icg rodzice porzucili idz tam na jeden dzień (1)

   wolotariatu to będziesz w szoku , a co będzie z dzieckiem Godek czy Jakiego gdy rodziców zabraknie też tam wylądują . Leć adoptuj sympatycznego Downa tylko się nie zdziw jak cie kiedyś to słoneczko opluje albo w szoku wywali szybę z okna ,nic nie wiesz o tych dzieciach o cih tragediach . Utrzymanie 1 osoby w takim ośrodku kosztuje państwo ok. 15OO zł. miesięcznie ,a są ich setki a dzieki takim przygłupom jak ty będzie ich tysiące. Zawsze brakowało pieniedzy na te ośrodki a teraz będziesz im kazał głodować i cierpieć w samotności w przerażających warunkach

   • 13 4

   • chodzi ci ze tym biednym głodującym dzieciom z zesp. downa z tych ośrodków chcesz zaproponować eutanazję?

    • 1 6

 • a do kogo ten apel? protestujących? (3)

  oni i tak nie pomogą........... właśnie pokazują gdzie mają ludzi..... seniorów, pracujących, służbę zdrowia........ egoizm i lansik.......

  • 13 29

  • A, bo Ty ich wspierałeś całe życie i teraz mają robić co im każesz?

   Egoizm i lansik to Ty masz, bo nie przeszkadza Ci to że wtłoczyli Ciebie do bycia konsumentem. Są ludzie, którzy chcą robić w życiu coś więcej, niż zarabiać na głupie korporacje i o tym też jest protest. Po prostu odejdź PISiaku, zanim będzie gorzej, bo będzie na pewno.

   • 3 5

  • A co ty zrobiłeś dla nich...... nic

   • 1 1

  • Mhy... a gdzie jest kościół... ( kasę od seniorów bierze garściami)

   A gdzie, "straż narodowa", a zapomniałem oni tylko obstawiają kościoły ( bo tam można komuś w....). A gdzie "rzond"...?

   • 3 1

 • (5)

  Chciałem pomóc sąsiadce, która poprosiła mnie o zrobienie zakupów, ale do sklepu po 10:00 mnie nie wpuścili wrzeszcząc, że nie będą za mnie płacić mandatu i nie obchodzi ich dla kogo te zakupy, i na koniec dowiedziałem się, że "nie mam wciskać kitu"

  • 17 11

  • Proszę się nie zniechęcać i ich zrozumieć bo takie mamy warunki specyficzne , a tak ogólnie to musisz być w porzo człowiekiem

   • 5 3

  • (1)

   Zawsze można pomóc sąsiadce robiąc zakupy do 10.00 lub po 12.00.

   • 4 2

   • No, nie bardzo. Seniorzy przeważnie nie są majętni, lubią lub muszą korzystać z promocji w sklepach, a wiele sklepów robi taki w godzinach zarezerwowanych właśnie dla seniorów. Młody nie wejdzie i nie kupi dla podopiecznego np.: tańszego miodu w Lidlu. Senior musi pofatygować się sam !

    • 0 0

  • Czytam te twoje bzdury i myślę, że dla większego zainteresowania, powinieneś napisać, że chciałeś wejść do sklepu o 2-giej w nocy. Ale stróż nocny cię pogonił.

   • 4 2

  • Niestety, jeden donos, przyjeżdża Policja i sklep płaci mandat, boją się

   • 0 0

 • I gdzie są te pro-life'y? (1)

  Pamiętajcie, że życie jedynie zaczyna się w ciele kobiety. Poza ciałem ono trwa nadal i również może potrzebować pomocy.

  • 22 6

  • Tu jestem :)

   I pomagam innym jak mogę. Jest tu dużo pro liferów i pro aborterów, ale to że się w tym różnimy nie znaczy że nie możemy współpracować w innych, mniej spornych, dziedzinach.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rehabilitacja kregosłupa jogą

joga

Przed pierwszą wizytą u dietetyka

warsztaty, spotkanie

Międzynarodowe Targi Curatio

targi

Ogłoszenia polecane