Wiadomości

stat

Pola nadziei znów zakwitną na Pomorzu

Pola Nadziei 2013 - materiał archiwalny

Wspólną akcję pod hasłem "Pola Nadziei" pomorskie hospicja organizują już po raz ósmy. Zobacz naszą relację sprzed sześciu lat.

Cztery tysiące wolontariuszy, sztafeta motocyklistów, Żonkilowa Parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy i wiele innych atrakcji. Już 7 kwietnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej Pola Nadziei, podczas której hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych.Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych

tak 53%
nie, wspieram tylko te akcje, które moim zdaniem są tego warte 32%
nie biorę udziału w takich akcjach 15%
zakończona Łącznie głosów: 102
Każdego roku, wiosną, z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. Pomorskie hospicja organizują akcję wspólnie już po raz ósmy. W finałową niedzielę wolontariuszy spotkamy na ulicach, przy kościołach, a także w instytucjach kultury.

- Pola Nadziei to akcja pełna symboliki i pozytywnej energii. Jest dowodem na społeczną wrażliwość i gotowość do pomagania - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej. - Chcemy przekonać wszystkich do wspierania osób z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują swoimi bliskimi - dziećmi i dorosłymi - w domach. Nie powinny być same. Wystarczy niewielki gest, obecność, pomoc w codziennych sprawach. Tym bardziej, że osób niesamodzielnych wciąż przybywa, szczególnie w grupie tych najstarszych. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne.

Bezpłatna opieka dla ponad 2 tys. pacjentówPomorskie hospicja udzielają opieki dzieciom i dorosłym, zarówno w domach hospicyjnych - gdzie pomoc świadczona jest stacjonarnie, ale także w domach pacjentów. Każdego roku z ich opieki korzysta ponad 2 tys. pacjentów. Misją hospicjów jest otaczanie troskliwą opieką każdego pacjenta wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych. Opieka hospicyjna ma charakter wszechstronny, całościowy. Jej celem jest poprawa jakości życia chorego, łagodzenie bólu i odpowiadanie na jego potrzeby w możliwie najszerszy sposób. Wreszcie po prostu towarzyszenie, obecność.

Opieka hospicyjna jest bezpłatna. Częściowo finansowana w ramach kontraktów z NFZ, jednak zawsze ograniczonych pewnymi limitami. Aby zgłaszającym się do hospicjów pacjentom zapewniać swobodny dostęp do lekarza, pielęgniarki, zabiegów rehabilitacyjnych, psychologów i innych form wsparcia, niezbędna jest pomoc darczyńców.

Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu.
Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. mat. prasowe

Wspólna akcja pomorskich hospicjówPola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

- To dla mnie moc, siła wrażliwości i miłości ludzi, wyrażająca się w potężnej wspólnocie wolontariuszy, a także ludzi dobrej woli. Dowód, że życie człowieka w każdej sytuacji jest najcenniejsze. To również dzień wdzięczności ludziom za umiejętność towarzyszenia i wspierania osób będących pod opieką hospicjów, czas wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka - mówi ks. Tomasz Kosewski, z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum.

- Z roku na rok Pola Nadziei przyciągają coraz więcej osób. Zależy nam, by przy okazji kwesty na rzecz naszych podopiecznych pokazać, na czym polega opieka hospicyjna i różne formy pomagania. Może być to towarzyszenie chorym i ich bliskim, wręczenie datku, wolontariat akcyjny. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Bez pomocy wolontariuszy i zaprzyjaźnionych instytucji nie poradzilibyśmy sobie z tak dużym przedsięwzięciem. Łączy nas hasło: "Hospicjum to też Życie!" - mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi gdańskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza.

Materiał archiwalny

Pola Nadziei 2017

Festyny, aukcje i wolontariusze ze skarbonkamiForm wolontariatu, a także pomysłów na wsparcie hospicjów jest wiele. Do akcji w Gdańsku włącza się blisko 30 lokali gastronomicznych, w których będzie można wrzucić datek do skarbonki. W wybranych lokalach będzie można zjeść dania w żółtym, żonkilowym kolorze (Restauracja Fellini, Restauracja Kubicki, Meso Ramen) lub żonkilowe ciasto (kawiarnia Filmowa "W Starym Kadrze") czy lizaki od Ciuciu. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i plakatami.

Atrakcje związane z Polami Nadziei będą się odbywać w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują minifestyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Szekspirowski, a także Galeria Bałtycka. W gdańskim ZOO odbędzie się minipiknik i animacje dla dzieci. 7 kwietnia warto także spojrzeć na Gdańsk z góry: część dochodu z koła widokowego Ambersky zostanie przeznaczona na rzecz akcji.

Dodatkową możliwością wsparcia hospicjów będzie aukcja na antenie Radia Gdańsk, przeprowadzona w tygodniu poprzedzającym finał akcji. Od 1 do 4 kwietnia licytowane będą: książka z podpisem Anny Lewandowskiej, plastron skoczków narciarskich z podpisami m.in. Kamila Stocha, koszulki z podpisami pierwszego składu Lechii Gdańsk i Arki Gdynia.

Każdego roku, wiosną, z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki.
Każdego roku, wiosną, z inicjatywy hospicjów w całej Polsce odbywają się zbiórki, których znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki. foto. foottoo/123rf.com

Motocyklowa sztafetaW akcję tradycyjnie włączą się motocykliści (m.in. z grupy Free Chapter North Poland, Wild Dogs, Stowarzyszenie Motopozytywni Trójmiasto), którzy pojadą w sztafecie symbolicznie łączącej miasta biorące udział w Polach Nadziei.

Sztafeta odwiedzi Puck, Gdynię, Sopot i Gdańsk. Na czele kolumny wieziona będzie symboliczna flaga, którą kolejno podpisywać będą przedstawiciele hospicjów. Sztafeta wyruszy o godzinie 9:45 z Pucka, odwiedzi hospicja w Gdyni i Sopocie, przy Ergo Arenie dołączą do niej samochody. Na Podwalu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku włączą się do niej piesi, a z nimi szczudlarze teatru Feta, zespół bębniarski Taraban pod przewodnictwem Sławka "Rodrigueza" Porębskiego, Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawicielki klubu Seniora Motława.

Żonkilowa ParadaŻonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r. z kolekcji firmy ANRO, a także dobrze znanego "ogórka" - autobusu Jelcz 043 - wyruszy o godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne. Tradycyjnie, na zakończenie, uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna zobacz na mapie Gdańska i zatańczą afrodance z Nandaloo w rytm bębnów "Rodrigueza" i zespołu KuKaKiKe. Komentatorami parady będą dziennikarze Magda Szpiner, Tomasz Galiński i DJ Fala - Marcin Oroń.

Zobacz regulamin parady

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje