- 1 Gdyńscy chirurdzy operowali nowatorską metodą (16 opinii)
- 2 Dlaczego pijemy coraz więcej alkoholu? (241 opinii)
- 3 Pędził przez miasto, ale miał ważny powód (119 opinii)
- 4 Ranking optyków w Trójmieście (10 opinii)
- 5 Zakaz "energetyków" uchwalony jeszcze w wakacje? (83 opinie)
- 6 Operacja u jednej z najstarszych pacjentek (21 opinii)
Podświetlą budynki w Dniu Chorób Rzadkich. W Polsce to problem 3 mln pacjentów
Tylko w Polsce z chorobami rzadkimi boryka się około 3 mln pacjentów, a tylko 10 proc. z nich poznało diagnozę. Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tys. chorób rzadkich, ale regularnie opisują kolejne. Co roku w ostatni dzień lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich - #RareDiseaseDay. Na znak solidarności Gdańska z osobami i rodzinami dotkniętymi chorobami rzadkimi na zielono, niebiesko i różowo zostaną podświetlone charakterystyczne budynki i obiekty.
Gdyby każdej z nich poświęcić pół strony w podręczniku akademickim dla studentów medycyny, to podręcznik taki miałby aż 3 tys. stron. 72 proc. chorób rzadkich ma podłoże genetyczne. Większość chorób pojawia się w dzieciństwie, ale są też takie, które ujawniają się dopiero u osób dorosłych i mogą dotyczyć wszystkich dziedzin medycyny.

Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga specjalistów
Paradoksalnie, chociaż mówimy o czymś, co jest rzadkie, w rzeczywistości ten problem dotyczy ogromnej grupy osób - ok. 3 mln obywateli Polski i aż ponad 300 mln ludzi na świecie.
W naszym kraju tylko 10 proc. pacjentów poznało diagnozę. Od 3 do 5 proc. może korzystać z terapii lekowych, które bywają bardzo drogie. Na pozostałe choroby leków nie ma, jednak szybka diagnoza i kompleksowe wsparcie medyczne, terapeutyczne i psychologiczne są kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta.
Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga specjalistycznej wiedzy, a specjalistów w tej dziedzinie jest niewielu. Wiele problemów pacjentów i ich rodzin mógłby rozwiązać szeroki i powszechny dostęp do badań genetycznych, objęcie chorych kompleksową opieką oraz wdrożenie kolejnych zadań zawartych w Narodowym Planie Chorób Rzadkich, a które są bardzo oczekiwane zarówno przez pacjentów, jak i specjalistów zajmujących się chorobami rzadkimi.
Ostatni dzień lutego tylko co cztery lata
Data, kiedy przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich, nie została wybrana przypadkowo. Co cztery lata luty ma 29 dni. Ostatni dzień lutego jest więc najrzadziej występującym dniem roku. W tym dniu o chorobach rzadkich przypomina nie tylko Polska, lecz cały świat.
Rozświetlenie obiektów to część ogólnoświatowej kampanii społecznej Światowego Łańcucha Światła (Global Chain of Lights) z okazji Dnia Chorób Rzadkich. W Polsce, poza Gdańskiem, do kampanii społecznej dołączyły także m.in. Bytów, Gdynia, Pruszcz Gdański, Malbork, Katowice, Szczecin, Warszawa, Wrocław i inne miasta.
We wtorek, 28 lutego, po zmroku będzie można zobaczyć zielono-różowo-niebieskie podświetlenia na obiektach. W Gdańsku kolorami rozbłysną:
- fontanna Neptuna (od zmierzchu do świtu)
- wiadukt w ciągu ul. Kościuszki w Gdańsku (od zmierzchu do świtu)
- budynek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 (w godz. 17.00 - 00.00)
- Hala Olivia (w godz. 18.00 - 22.00)
- Polsat Plus Arena Gdańsk (w godz. 18.00 - 20.00).
Wszystko po to, aby podnieść świadomość społeczną i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby żyjące z chorobami rzadkimi.
Dzień Chorób Rzadkich - podświetlenie wiaduktu na ul. Kościuszki (12 opinii)
Wydarzenia
Opinie wybrane
-
2023-02-28 15:15
miasto na + rząd na - (7)
Jako ojciec dziecka z chorobą ultrarzadką popieram takie akcje. Niech chociaż kilkadziesiąt osób w każdym mieście zainteresuje się powodem akcji, to zwiększy się świadomość. Szkoda tylko, że rząd wyłącznie utrudnia walkę z takimi chorobami. Do zeszłego roku moja żona (niepracująca - opieka ciągła nad dzieckiem) miała chociaż jakieś zwroty przy
Jako ojciec dziecka z chorobą ultrarzadką popieram takie akcje. Niech chociaż kilkadziesiąt osób w każdym mieście zainteresuje się powodem akcji, to zwiększy się świadomość. Szkoda tylko, że rząd wyłącznie utrudnia walkę z takimi chorobami. Do zeszłego roku moja żona (niepracująca - opieka ciągła nad dzieckiem) miała chociaż jakieś zwroty przy składaniu PITa. Jakoś reperowało to budżet na terapie. A teraz? Nie pracujesz - nie ma pieniędzy. Specjaliści na NFZ? Wizyta za 9 miesięcy. Co z tego, że ktoś potrzebuje tego aby żyć...
- 14 17
-
2023-02-28 15:24
sklerotyku juz zapomniałes jak było za PO ? a moze przypomnij sobie co grodzki gadał ze trzeba likiwdowac szpitale (5)
miasto POlitycznie na plus za co za marnowanie kasy
- 9 11
-
2023-02-28 18:04
(4)
No widzisz, a w rzeczywistości to pis zlikwidował wiele szpitali i oddziałów. Nie obrażaj innych, tylko zacznij się uczyć. Nie zaszkodzi ci przez chwilę nie być sobą.
- 6 5
-
2023-02-28 19:20
Tak tak wiemy trolu pis wszystko zlikwidowal tylko ze propagada TVnowska zlikiwdowała ci logiczne myslenie (1)
- 4 4
-
2023-03-01 09:11
a co mamy dzięki pisowi ? konkretnie proszę ? tylko nie pisz o teoretycznej płacy minimalnej i że mogę kupić 5 litrów paliwa więcej niż za Tuska
- 3 1
-
2023-02-28 20:16
Możesz podać dane ? (1)
Co PiS zlikwidował ?podaj linka ?
- 0 1
-
2023-03-01 09:10
Likwidacja szpitala w Piotrkowie
Gdański szpital zakaźny przenosi się do Gdyni
Tysiące bydgoszczan przeciw likwidacji szpitala.
Do widzenia w niebie. Likwidacja szpitala w Kobierzynie
resztę sam dasz radę czy nie ?- 1 0
-
2023-02-28 20:58
Znam ten ból
Szczęśliwi Ci co są zdrowi. My również mamy dziecko z chorobą ultrarzadką. Jakakolwiek praca zarobkowa nie wchodzi w grę, a jeśli nawet udałoby Ci się coś dorobić to odbiorą świadczenia na chore dziecko. Zdrowia i wytrwałości życzę.
- 8 0
-
2023-02-28 19:55
Jak zwykle para idzie w gwizdek...
Lepiej coś wyłączcie na kilka godzin, a zaoszczędzone pieniądze można spożytkować w lepszy sposób. Dofinansowiujac terapie lub rodziny chorych, które się nimi opiekują. To bardziej realna pomoc niż jakieś kolorowe światełka na budynku.
- 2 0
-
2023-02-28 15:58
Kiedy iluminacja z okazji dnia kolejaża? (1)
Albo z okazji imienin Hieronima?
W tym kraju ludzie potrafią tylko manifestować, a to nie rozwiązuje problemów. Lepiej było te pieniądze wydane na iluminacje przekazać na pomoc ludziom chorującym na te choroby.- 14 5
-
2023-02-28 20:25
No z okazji dnia kolejaża to raczej nie prędko - chyba że Rada Języka Polskiego zainterweniuje.
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.