• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po naszej interwencji szpital wznowił znieczulenia przy porodzie naturalnym

Elżbieta Michalak-Witkowska
10 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sprawdziliśmy, czy i na jakich zasadach kobiety mogą liczyć na znieczulenie podczas porodu naturalnego. Sprawdziliśmy, czy i na jakich zasadach kobiety mogą liczyć na znieczulenie podczas porodu naturalnego.

Od lipca 2015 r., czyli od czasu, gdy NFZ płaci szpitalom za znieczulenie przy porodzie drogami natury, świadczenie to miało być dostępne dla każdej rodzącej, u której nie ma przeciwwskazań. Tymczasem realia jeszcze do niedawna były inne - w Gdyni znieczulenia miały być wstrzymane do 1 stycznia. Po naszej interwencji zostały przywrócone z dniem dzisiejszym.



Czy skorzystałabyś ze znieczulenia zewnątrzoponowego oferowanego przez szpitale?

Wszystkie pacjentki rodzące naturalnie w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, od lipca zeszłego roku mają prawo do bezpłatnego znieczulenia. Jest ono refundowane przez Ministerstwo Zdrowia kwotą 416 zł.

Sprawdziliśmy, jak wygląda to w rzeczywistości trójmiejskich szpitali.

Gdynia: Miało być od stycznia, jest od dziś

W piątek otrzymaliśmy informację ze szpitala w Gdyni, zdecydowanie niekorzystną dla kobiet, które planują urodzić tam dziecko. Jak tłumaczył zarząd, ze względu na remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Morskiego PCK w Redłowie, porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym miały nie odbywać się do stycznia.

- Aktualnie nie realizujemy znieczuleń, jednak po zakończeniu remontu, czyli od 1 stycznia 2017 r., realizacja procedur znieczulenia zewnątrzoponowego będzie funkcjonowała bez przeszkód - mówił Dariusz Nałęcz, prezes zarządu Szpitali Wojewódzkich w Gdyni. - Wszelkie niezbędne informacje zostaną udostępnione na stronie internetowej szpitala po zakończeniu remontu.
Dzięki naszej interwencji znieczulenia zostały przywrócone z dniem dzisiejszym. Okazało się bowiem, że za ich wstrzymanie placówce może grozić kara finansowa.

- W tej sprawie dostaliśmy zgłoszenie od pacjentki szpitala i wysłaliśmy do władz pismo z prośbą o wyjaśnienie. Pani jest druga. Jeśli potwierdzi się informacja o braku znieczuleń, podejmiemy kroki co do dalszego postępowania - mówił w piątek w rozmowie z nami Mariusz Szymański, rzecznik NFZ. - Może to być kontrola, a w jej efekcie kary finansowe przewidziane w regulaminach z tytułu niewywiązywania się z umowy.
Czytaj również: Kobiety nie chcą rodzić naturalnie. Rośnie liczba "cesarek"

W szpitalach gdańskich znieczulenia dostępne 24 h/dobę

Inaczej sytuacja wygląda w szpitalach należących do Spółki Copernicus, czyli w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika przy ul. Nowe Ogrody oraz w Szpitalu im. Św. Wojciecha na Zaspie. Każda kobieta ma tam dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego o każdej porze - 24 godziny na dobę. W pierwszej placówce zatrudnionych jest 19 anestezjologów, w drugiej 14.

- Każda nasza pacjentka jest informowana o możliwości znieczulenia po przyjęciu do szpitala i wykonaniu wstępnych badań - mówi dr Jerzy Węgielnik, Kierownik Oddziału Anestezjologicznego Szpitala im. Św. Wojciecha. - Mogą jednak występować pewne przeciwwskazania do jego podania: te natury położniczej, np. niewspółmierność porodowa, wahania tętna płodu, natury anestezjologicznej, związane z zaburzeniami w układzie krzepnięcia i wszystkie współistniejące, jak wady anatomiczne kręgosłupa czy przyjmowane leki.
Dodatkowo w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku organizowane są spotkania z anestezjologiem, podczas których każda ciężarna ma możliwość zadania pytań, które ją nurtują lub niepokoją.

- Zachęcamy pacjentki do udziału w tych spotkaniach - ich zadaniem jest poszerzenie wśród ciężarnych wiedzy o znieczuleniu w trakcie porodu - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik szpitala. - Według opinii lekarzy anestezjologów o wiele bardziej korzystną formą jest wcześniejsze przygotowanie pacjentki do znieczulenia, co pozwala wyjaśnić szereg elementów związanych z tą formą przeciwdziałania bólowi i omówić zasady współpracy z zespołem terapeutycznym. - Nasi lekarze podkreślają, że instruowanie rodzącej "z marszu" jest bardzo niekorzystne w trakcie trwania akcji porodowej.
Od początku roku 2016 w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika odbyło się ok. 1,5 tys. porodów, natomiast w Szpitalu św. Wojciecha ponad 2,5 tys.

Klinika Położnictwa przy Klinicznej: W jednym czasie tylko jedno znieczulenie

Na Klinicznej pacjentki również mają dostęp do znieczuleń przez 24 godziny na dobę. Niestety ze względu na niedostateczną liczbę personelu, w jednym czasie może być ono podane tylko jednej pacjentce.

- Mamy dodatkowego anestezjologa, ale tylko jedną pielęgniarkę anestezjologiczną, co powoduje, że możemy jednoczasowo prowadzić tylko jedno znieczulenie. Taka sytuacja jest wynikiem bezsensownego rozporządzenia, które nakazuje taki skład personalny - mówi prof. Krzysztof Preis, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej w Gdańsku. - Ponieważ do pięciu łóżek porodowych szpital nigdy nie zatrudni pięciu pielęgniarek, to taka sytuacja będzie trwała. NFZ płaci za znieczulenie porodu 416 zł i jest to poniżej kosztów utrzymania personelu - dodaje.

Miejsca

Opinie (128) 1 zablokowana

  • Ja na Kliniczna nie moge napisac zlego slowa...znieczulenia nie dostalam to fakt ale do szpitala zglosilam sie z 8cm rozwarciem to i tak za pozno bylo na podanie znieczulenia bo gdy polozyli mnie n a lozko porodowe to juz musialam przec. Jedynie lekarz przyjmujaca mnie na oddzial byla niesympatyczna, rodzilam w nocy to pewnie dlatego, a tak chcialam urodzic rano zeby nikogo nie budzic :D.

    • 3 1

  • brak znieczulenia-> Redlowo

    Jakie zawieszenie znieczulenie? Rodzilam w lipcu tego toku w Redlowie i jak dzwonilam wczesniej do szpitala zeby rozeznanie zrobic to mi udzielono informacji, ze nie ma znieczulenia. Jak dobrze pamietam to na stronie szpitala chyba tez taka informacja byla. Na szczescie porod nie byl az taki straszny i jakos go przezylam. Ale gdybym miala rodzic jeszcze raz to bym sie na znieczulenie zdecydowala i szukala szpitala w ktorym bez problemu takie znieczulenie robia.

    • 4 0

  • znieczulenie

    Wojewodzki 2015 - nie

    • 1 0

  • Szpital w Redlowie masakra

    Córka rodziła w szpitalu w Redlowie, pięć razy wywolywali jej poród, kiedy w końcu jeden z lekarzy zdecydował o cesarce ,to ordynator się nie zgodził i następnego dnia znów wywoływano poród nareszcie ze skutkiem, dodam że córka miała bardzo wysokie ciśnienie. To rzeźnia, a nie szpital

    • 2 0

  • Redlowo - odradzam !!!! 2016

    Rodzilam 15 godzin.... znieczulenia i personelu brak !!!! lekarz przyszedl raz na caly porod. Wychodzi na to,ze moglam w domu rodzic,bo przez caly porod bylam sama z partnerem. Karygodne zachowania sfochowanych puelwgniarek moglam sobie oszczedzic !!!!!

    • 2 0

  • Gdynia Redlowo -dramat i klamcy !!

    Urodzilam coreczke w sierpniu tego roku. Byla dosc spora bo az 4kg..plakalam,blagalam..znieczulenia brak. 15 godzin meczarni nic nie dalo musialam miec cesarke.. foch calego personelu oraz lekarzy byl szokujacy !!!! Gdyby nie moj partner to oszalalabym tam. Co to za chory system ze lekarz w trakcie tak dlugiego porodu zajerzal do mnie raz !!!!!!!!!!!!!! Dopiero gdy moj facet krzyknal,ze leca mi wody z krwia to zadecydowali,ze cesarka.. nie polecam,okropny szpital i personel. Remont nic nie da tam trzeba pielegniarki wymienic a najlepiej wywal...

    • 5 0

  • znieczulenie nie takie cudowne - rada dla kobiet w ciąży. (1)

    Pamiętajcie - znieczulenie bardzo często wstrzymuje postęp porodu.
    Miałam, wiem. Konsultowałam się z położnymi po 1 porodzie.
    Znieczulenie musi być podane w odpowiedniej fazie porodu!!!
    Nie jesli juz masz rozwarcie na 4 palce!!! Pamiętajcie o tym.
    Znieczulenie powinno być podawane kobietom, u których poród przebiega prawidłowo. np. nie u tych ktorym wody odeszly przed rozpoczeciem skurczy.

    • 0 2

    • Wypadałoby się jeszcze skonsultować z lekarzami. Znieczulenie jest możliwe nie tylko przy czterech palcach, ale również przy całkowitym rozwarciu. To, co Pani pisze to zdanie położnych. Błędne, nie mające ŻADNEGO poparcia w dostępnej literaturze medycznej na temat znieczuleń porodów.

      • 5 0

  • Pierwsze dziecko urodziłam naturalnie - 12h, mam wysoki próg bólu, ale po tylu godzinach, nie miałam siły na nic, a już na pewno rodzić naturalnie, bez snu, z bólami krzyżowymi, źle zszyta rana - to kolejne 3 m-ce bólu , drugie dziecko po 8h, zagrożenie życia płodu- łaskawie zrobiono mi cesarkę (cięcie pionowe), po porodzie, kiedy poprosiłam młodą pielęgniarkę o pomoc - spojrzała na mnie i powiedziała, da Pani radę, dopiero jak zobaczyła, że jestem po cesarce złagodniała. Podczas pierwszych chwil karmienia pierwszego dziecka pielęgniarka wyzwała mnie, że nie potrafię karmić, zamiast mi zwyczajnie pomóc. Niestety rzadko można spotkać osoby z powołania... Cieszę się, że mam to już za sobą. Powodzenia dla przyszłym mam.

    • 0 0

  • Kliniczna

    Rodziłam syna w 2012 i córkę w 2014 roku na Klinicznej - zarówno przy pierwszym jak i drugim porodzie dostałam na Klinicznej znieczulenie bez najmniejszego problemu.

    • 0 0

  • Znieczulenie po 10 października 2016

    Czy któraś z pań po cudownym wznowieniu znieczulenia pacjentek do porodu Sn otrzymała to znieczulenie po tym 10.10.16? Jestem bardzo ciekawa

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Transformacyjna Podróż w Kolorach Czakr z Anetą Paluszkiewicz

200 zł
warsztaty, spotkanie, joga

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane