• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Po naszej interwencji szpital wznowił znieczulenia przy porodzie naturalnym

Elżbieta Michalak-Witkowska
10 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Sprawdziliśmy, czy i na jakich zasadach kobiety mogą liczyć na znieczulenie podczas porodu naturalnego. Sprawdziliśmy, czy i na jakich zasadach kobiety mogą liczyć na znieczulenie podczas porodu naturalnego.

Od lipca 2015 r., czyli od czasu, gdy NFZ płaci szpitalom za znieczulenie przy porodzie drogami natury, świadczenie to miało być dostępne dla każdej rodzącej, u której nie ma przeciwwskazań. Tymczasem realia jeszcze do niedawna były inne - w Gdyni znieczulenia miały być wstrzymane do 1 stycznia. Po naszej interwencji zostały przywrócone z dniem dzisiejszym.



Czy skorzystałabyś ze znieczulenia zewnątrzoponowego oferowanego przez szpitale?

Wszystkie pacjentki rodzące naturalnie w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, od lipca zeszłego roku mają prawo do bezpłatnego znieczulenia. Jest ono refundowane przez Ministerstwo Zdrowia kwotą 416 zł.

Sprawdziliśmy, jak wygląda to w rzeczywistości trójmiejskich szpitali.

Gdynia: Miało być od stycznia, jest od dziś

W piątek otrzymaliśmy informację ze szpitala w Gdyni, zdecydowanie niekorzystną dla kobiet, które planują urodzić tam dziecko. Jak tłumaczył zarząd, ze względu na remont Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Morskiego PCK w Redłowie, porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym miały nie odbywać się do stycznia.

- Aktualnie nie realizujemy znieczuleń, jednak po zakończeniu remontu, czyli od 1 stycznia 2017 r., realizacja procedur znieczulenia zewnątrzoponowego będzie funkcjonowała bez przeszkód - mówił Dariusz Nałęcz, prezes zarządu Szpitali Wojewódzkich w Gdyni. - Wszelkie niezbędne informacje zostaną udostępnione na stronie internetowej szpitala po zakończeniu remontu.
Dzięki naszej interwencji znieczulenia zostały przywrócone z dniem dzisiejszym. Okazało się bowiem, że za ich wstrzymanie placówce może grozić kara finansowa.

- W tej sprawie dostaliśmy zgłoszenie od pacjentki szpitala i wysłaliśmy do władz pismo z prośbą o wyjaśnienie. Pani jest druga. Jeśli potwierdzi się informacja o braku znieczuleń, podejmiemy kroki co do dalszego postępowania - mówił w piątek w rozmowie z nami Mariusz Szymański, rzecznik NFZ. - Może to być kontrola, a w jej efekcie kary finansowe przewidziane w regulaminach z tytułu niewywiązywania się z umowy.
Czytaj również: Kobiety nie chcą rodzić naturalnie. Rośnie liczba "cesarek"

W szpitalach gdańskich znieczulenia dostępne 24 h/dobę

Inaczej sytuacja wygląda w szpitalach należących do Spółki Copernicus, czyli w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika przy ul. Nowe Ogrody oraz w Szpitalu im. Św. Wojciecha na Zaspie. Każda kobieta ma tam dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego o każdej porze - 24 godziny na dobę. W pierwszej placówce zatrudnionych jest 19 anestezjologów, w drugiej 14.

- Każda nasza pacjentka jest informowana o możliwości znieczulenia po przyjęciu do szpitala i wykonaniu wstępnych badań - mówi dr Jerzy Węgielnik, Kierownik Oddziału Anestezjologicznego Szpitala im. Św. Wojciecha. - Mogą jednak występować pewne przeciwwskazania do jego podania: te natury położniczej, np. niewspółmierność porodowa, wahania tętna płodu, natury anestezjologicznej, związane z zaburzeniami w układzie krzepnięcia i wszystkie współistniejące, jak wady anatomiczne kręgosłupa czy przyjmowane leki.
Dodatkowo w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku organizowane są spotkania z anestezjologiem, podczas których każda ciężarna ma możliwość zadania pytań, które ją nurtują lub niepokoją.

- Zachęcamy pacjentki do udziału w tych spotkaniach - ich zadaniem jest poszerzenie wśród ciężarnych wiedzy o znieczuleniu w trakcie porodu - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik szpitala. - Według opinii lekarzy anestezjologów o wiele bardziej korzystną formą jest wcześniejsze przygotowanie pacjentki do znieczulenia, co pozwala wyjaśnić szereg elementów związanych z tą formą przeciwdziałania bólowi i omówić zasady współpracy z zespołem terapeutycznym. - Nasi lekarze podkreślają, że instruowanie rodzącej "z marszu" jest bardzo niekorzystne w trakcie trwania akcji porodowej.
Od początku roku 2016 w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika odbyło się ok. 1,5 tys. porodów, natomiast w Szpitalu św. Wojciecha ponad 2,5 tys.

Klinika Położnictwa przy Klinicznej: W jednym czasie tylko jedno znieczulenie

Na Klinicznej pacjentki również mają dostęp do znieczuleń przez 24 godziny na dobę. Niestety ze względu na niedostateczną liczbę personelu, w jednym czasie może być ono podane tylko jednej pacjentce.

- Mamy dodatkowego anestezjologa, ale tylko jedną pielęgniarkę anestezjologiczną, co powoduje, że możemy jednoczasowo prowadzić tylko jedno znieczulenie. Taka sytuacja jest wynikiem bezsensownego rozporządzenia, które nakazuje taki skład personalny - mówi prof. Krzysztof Preis, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, a także kierownik Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Klinicznej w Gdańsku. - Ponieważ do pięciu łóżek porodowych szpital nigdy nie zatrudni pięciu pielęgniarek, to taka sytuacja będzie trwała. NFZ płaci za znieczulenie porodu 416 zł i jest to poniżej kosztów utrzymania personelu - dodaje.

Miejsca

Opinie (128) 1 zablokowana

  • brak znieczulenia

    rodziłam w redłowie w marcu tego roku. Sama miałam cc ale Pani która prowadziła zajęcia na szkole rodzenia powiedziała że nie ma znieczuleń bo jest za mało anastezjologów

    • 8 0

  • Artykuł to jakaś kpina i żart pani redaktor co to za brednie.
    Znieczulenia w szpitalach?? Hahahahaha
    Może pani w serialu widziała bo tam tak pokazują szpitale że aż chce się tam chodzić...
    Na polskie realia to kobiety przy porodzie to mają strasznie nikt im nie współczuję oprócz mężow

    • 17 1

  • Wojewodzki 2015

    Rodzilam 12h. O anastezjologa nie moglam sie doprosic. Przyszedl jak juz praktycznie rodzilam. Gaz to sami sobie moga wdychac.

    • 7 1

  • Odmawiający kobietom znioeczulenia przy porodzie muszą być karani karą 25 lat

    więzienia bez prawa zwolnienia przedterminowego. Tam jest miejsce sadystów. Przy czym nieistotne ma być czy winny jest prezesem NFZ, ministrem czy premierem. A jeśli winna jest ustawa sejmowa to wszyscy głosujący za nią muszą odsiedzieć te 25 lat.

    • 11 2

  • (4)

    Strach się bać. Rodze w grudniu. Po Waszych komentarzach drogie Panie strach mnie odleciał. Nie mogę tego pojąć: skoro NFZ refunduje znieczulenie to w czym jest problem?

    • 3 0

    • Leć do Clinica Medica dziewczyno (2)

      Zobaczysz inny świat - uprzejmy personel, miłe położne, pomocne pielęgniarki do dzieci. Jak nie masz kasy to pożycz, nie będziesz żałować, a traumy na całe życie unikniesz. Pozdro!

      • 6 1

      • Ale najpierw sprzedaj auto ;)

        Poród tam kosztuje kolo 8k ;) ja rodziłam w Łodzi i płaciłam połowę tego. Wyjątkowo polecam to miejsce

        • 0 0

      • Niestety, odział położniczy w Clinica Medica zamyka się z końcem października :(

        • 0 0

    • problem jest w zbyt małej ilości anestezjologów i ogólnego nastawienia personelu - za komuny rodziło się bez znieczulenia, więc o co ci, kobieto, chodzi?

      • 5 0

  • zaspa --> bez znieczulenia :/ (2)

    Potwierdzam opinię kobiet ,rodziłam w lipcu ,szpital na Zaspie nie proponuje znieczulania tylko gaz ,ktory nic i nie daje i jak powiedziała sama położna ma przede wszystkim odwracać uwagę od porodu (wdychasz go gdy przychodzi skurcz)
    Niestety Zaspa jest bardzo prokatolicka i zasciankowa -kobieta ma rodzić w bólach bo tak natura chciała.
    Autora tekstu odsyłam do wypowiedzi kobiet rodzacych a nie do oficjanych wypowiedzi władz szpitala.

    • 8 0

    • To z katolicyzmem nie ma nic wspólnego. Jedynie raczej z tym że człowiek człowiekowi nie współczuje i nie wykazuje żadnej empatii. Albo komuś nie chcę się wykonywać swojej pracy: bo w nocy bo ciężko bo ktoś jest leniwy...

      • 4 0

    • nie uważam żeby tu chodziło o kwestie wiary. głupota.
      po prostu przy znienieczuleniach i otumaniajacych gazach porod tak dobrze nie postepuje. Masz wtedy mniejszą kontrolę nad sytuacją. Mózg nie odbiera bodźców. Poród przeciaga sie w czasie.
      Z reszta całą ciaze nie biezesz zadnego leku, ani grama alkoholu. a przy porodzie dla włąsnej wygody naszprycujesz sie wszystkim??

      • 1 3

  • szpital na zaspie - porod koniec stycznia

    Także nie dostałam znieczulenia.

    • 4 0

  • znieczulenia kosztują i szkodzą, choroba boi się bólu

    to oczywista prawda medyczna naukowo uzasadniona

    • 2 1

  • Do kobiet ktore sie przestraszyly porodu (2)

    Nie martwcie sie, porod boli ale da sie przezyc go bez znieczulen.
    Urodzilam dwojke. Jedna corke za granica bez nacinania i znieczulenia, 4,5 kg, gdzie lekarz mowil ze jeszcze 10 minut i cesarka, ale sie udalo. Porod byl dlugi i meczacy, ale bylo minelo. Druga cora w redlowie, nie przyszlo mi nawet do glowy zeby prosic o znieczulenie, bo za granica duzo nasluchalam sie o zlym wplywie na dziecko. Pocierpialam i przeszlo. Zycie boli. Nie siejcie paniki.
    Polecam znieczulenie tylko w skrajnych przypadkach.

    • 4 23

    • no cóż (1)

      Oczywiście, że się da. Większość z nas jest tego doskonałym przykładem. Urodzilysmy bez znieczulenia. Wiadomo, że ból był - ale prawda jest taka że o tym szybko się zapomina. Dostajesz Maleństwo i juz wszystko się zmienia... liczy się tylko Ono.
      po prostu wkurza fakt, że NFZ niby płaci. Niby każda kobieta ma mieć dostęp. Lekarze kłamią i oszukują, mówiąc że przecież jest dostępne. A nie jest.
      powiedzmy to WPROST. Szpitale nie mają anestezjologow i nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie mogły zapewnić taka opiekę około porodową o jakiej mowa w prawach pacjenta.
      p.s rodzenie po ludzku tez nie zawsze wychodzi. Plan porodu tez jest czytany i omawiany a życie go weryfikuje.

      • 2 0

      • Takich przykladow jest wiecej

        Np niby darmowe szkoly, a place skladki 40zl/msc plus komitet 100 plus swietlica 10 zl/msc i inne dodatki. Tak jest u nas ze wszystkim i moze za 100 lat sie zmieni.

        • 1 0

  • Po cesarce

    A po cesarce daja jedna dawkę morfine a potem paracetamol i ibuprofen, czapki ze sklepu u jeszcze z wielką laska ze niby udajesz ze cie boli, oczywiście żadna ci pielęgniarka nawet wstać nie pomoże

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane