• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Plany trójmiejskich szpitali na 2014 r.

Katarzyna Kołodziejska
8 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Planowana rozbudowa Gdyńskiego Centrum Onkologii wpłynąć ma na skrócenie czasu oczekiwania na zabieg operacyjny z zakresu chirurgii onkologicznej z 23 do 13 dni, a z zakresu ginekologii onkologicznej z 28 do 14 dni. Planowana rozbudowa Gdyńskiego Centrum Onkologii wpłynąć ma na skrócenie czasu oczekiwania na zabieg operacyjny z zakresu chirurgii onkologicznej z 23 do 13 dni, a z zakresu ginekologii onkologicznej z 28 do 14 dni.

Duże zmiany zapowiadają się w trójmiejskim szpitalnictwie w 2014 r. Do użytku oddanych zostanie kilka nowych inwestycji. Wszystko po to, by przyspieszyć i ulepszyć leczenie pacjentów.Gdyńskie Centrum Onkologii

Która z inwestycji jest twoim zdaniem najbardziej potrzebna w Trójmieście?

Zdecydowanie jedną z najważniejszych inwestycji w trójmiejskich szpitalach, która zostanie oddana do użytku w przyszłym roku, jest rozbudowa Gdyńskiego Centrum Onkologii. Placówka powstaje przy Szpitalu Morskim im. PCK. Jej otwarcie planowane jest na maj 2014, a koszt inwestycji to ponad 61 mln zł.

Będzie to najnowocześniejszy szpital dla osób z chorobą nowotworową. W czteropoziomowym budynku na ponad 6 tys. m kw. mieścić będzie się blok operacyjny z pięcioma salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii liczący 8 łóżek, oddział chirurgii onkologicznej mieszczący 38 łóżek, oddział ginekologii onkologicznej liczący 25 łóżek oraz onkologiczna izba przyjęć z zapleczem diagnostycznym, służąca planowym przyjęciom na oddziały znajdujące się w budynku.

- Między salami operacyjnymi będzie łączność audio-video - mówi Grażyna Cieślak kierownik projektu. - W budynku znajdą się też sale dydaktyczne - dodaje.

W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie program profilaktyczny, polegający na wykonaniu tysiącu mieszkańcom woj. pomorskiego kolonoskopii - podstawowego badania wykrywającego raka jelita grubego. Badania obejmować będą również histopatologiczne badanie wycinków tkanek.

Rozbudowa Gdyńskiego Centrum Onkologii ma wpłynąć na skrócenie czasu oczekiwania na wykonanie zabiegu operacyjnego z zakresu chirurgii onkologicznej z 23 do 13 dni, a ginekologii onkologicznej z 28 do 14 dni.

Dzięki skróceniu czasu oczekiwania na zabieg, możliwe stanie się objęcie leczeniem chirurgicznym większej liczby pacjentów. W efekcie liczba pacjentów poddawanych zabiegom operacyjnym zwiększy się z 1 894 do 3 tys. rocznie. Będą to zarówno zabiegi świadczone już w GCO, dotyczące leczenia chirurgicznego np. nowotworów przewodu pokarmowego, piersi, czy narządu rodnego, ale także stworzona zostanie możliwość zastosowania metod onkoplastyki, pozwalających na leczenie skutków przebytych chorób nowotworowych w przypadkach znaczących ubytków tkankowych u chorego oraz zwiększenie dostępności leczenia odtwórczego piersi u kobiet po mastektomii.

- Rozbudowa części zabiegowej stworzy możliwość kompleksowego leczenia chorób nowotworowych, gdyż stanowić będzie dopełnienie leczenia metodami radioterapii i chemioterapii - dodaje Grażyna Cieślak.

Przebudowa i modernizacja SOR

W Szpitalu Copernicus trwa natomiast przebudowa i modernizacja SOR . W ramach inwestycji przewiduje się oddzielenie części konsultacyjnej od obszaru nagłych interwencji, wydzielenie strefy dla dzieci, zmianę układu funkcjonalnego pomieszczeń i zmianę technologii. Wytyczne do projektu stanowią aktualne rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Szpitalny Oddział Ratunkowy Copernicus przyjmuje dziennie ponad 230 pacjentów. Chodzi przede wszystkim o polepszenie jakości usług, zwiększenia komfortu pobytu pacjenta w SOR, zmniejszenie napięć panujących w czasie ostrego dyżuru. Przebudowa SOR ma nie tylko zwiększyć objętościowo SOR, ale również polepszyć jakość przyjęć.

Ponadto zakupiony zostanie sprzęt medyczny, pracownicy SOR-u zostaną przeszkoleni w zakresie języka migowego i z zakresu psychotraumatologicznej pomocy interwencyjnej. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2014 r.

Centrum Rehabilitacji w szpitalu na Zaspie

W roku 2014 ma nastąpić poprawa dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych w regionie poprzez utworzenie w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku Centrum Rehabilitacji Leczniczej wraz z Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej.

Niezbędną pomoc uzyskają dzięki temu chorzy neurologicznie np. po udarach i uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego oraz chorzy kardiologicznie, po zawałach, po wszczepieniu defibrylatora - kardiowertera, stymulatora, czy po koronografii lub angioplastyce wieńcowej.

Przeprowadzony zostanie też program diagnostyczno-profilaktyczny "Zdrowe serce".

- Dzięki realizacji projektu zwiększy się zakres specjalistycznych usług medycznych oferowanych przez Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha a także skróci się czas oczekiwania pacjentów na rozpoczęcie rehabilitacji - wyjaśnia Piotr Wróblewski, dyrektor szpitala. - Realizacja projektu pozwoli na dostosowanie pracy do nowoczesnych standardów fizjoterapeutycznych opierających się na indywidualnej pracy z pacjentem - dodaje.

W obiekcie zatrudnienie znajdzie 16 specjalistów. Wartość inwestycji to ponad 6 mln 600 tys. zł.

W szpitalu na Zaspie przeprowadzona w przyszłym roku zostanie też informatyzacja. Dzięki temu pacjenci uzyskają dostęp do nowoczesnego, interaktywnego portalu szpitala, który umożliwi nie tylko pozyskanie informacji, lecz także rejestrację przez Internet, pobranie formularzy, pacjenci przebywający w szpitalu uzyskają dostęp do Internetu, dzięki czemu będą mogli skontaktować się z rodziną, czy zapoznać się z topografią szpitala. Wprowadzone zostanie też elektroniczne kolejkowanie.

Wszystkie wymienione inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych. Szpitale na przyszły rok planują też zmiany w mniejszym wymiarze. I tak np. Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni planuje zakup nowego sprzętu.

- Chcemy wymienić najbardziej wyeksploatowany sprzęt i aparaturę medyczną, kontynuować działania związane z budową lądowiska, wyremontować oddziały: chorób wewnętrznych, okulistyczny i kardiologiczny oraz wdrożyć procedury z zakresu działalności oddziału chirurgii szczękowej - wylicza Ewa Liegman inspektor ds. marketingu i promocji szpitala.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej zamierza zwiększyć ofertę o konsultacje specjalistyczne z zakresu neurologii, okulistyki, otolaryngologii i medycyny pracy.

W 2014 r. miała rozpocząć się też budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Budynek miał mieć 6 pięter i 600 łóżek dla pacjentów. Mimo wcześniejszej akceptacji, Ministerstwo Zdrowia wycofało się z finansowania. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie poddaje się. - W nowym roku będziemy walczyć o ten szpital - zapowiada prof. Janusz Moryś.

Miejsca

Opinie (9)

 • (1)

  NIESTETY ale Centrum Onkologii wydaje się być najpotrzebniejsze :( Przykre, że jesteśmy obecnie województwem, które notuje najwyższą zachorowalność i śmiertelność z powodu nowotworów. Poza budowaniem klinik (co jest oczywiście bardzo ważne) należy zająć się przyczynami takiej sytuacji i starać się to eliminować. Coś jest nie tak, że akurat u nas tyle osób choruje (w porównaniu do innych regionów).

  • 31 1

  • po co? będą potem krzyczeć że gospodarkę zabijasz, przemysł niszczysz...

   • 0 2

 • a poco inwestowac w szpitale owsiak zbiera kase na nie to Donaldinio wolał zmarnowac nasze podatki na stadiony

  • 8 9

 • Chcemy w Trójmieście stosować nowoczesne podejście do szpitalnictwa, (1)

  gdy tymczasem ciagle się zmienia polityka oddziaływania marszałkowskiego woj., kontraktów NFZ, decyzji ministerialnych (jak chocby związanych z poprawkami, że karetka dojedzie 10 minut później a nawet czasem po czasie :((????, Takie kwiatki nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym nad którą trwają prace w resorcie zdrowia, znalazł się zapis wydłużający czas dojazdu karetki do pacjenta) i innych.

  Kiedyś mówiło się, że szpitale mają leczyć i gdy to jest wysokospecjalistyczne leczenie to ok np. wszczepienie zastawek, mech.,pozaustrojowe wspomaganie serca sztucznymi komorami np. typu Religa, które są na dodatek trudnodostępne więć wymagają zastosowania innych nowych technologii(komory osiwe, wirnikowe,..) i właśnie to powinno być zarezerwowane dla ośrodków wysokospecjalistycznych mających duże doświadczenie kardiochirurgiczne i kardiologiczne. Do tego winny to być szpitale posiadające już program transplantacji serca i w tym kierunku zmierzał szpital na Zaspie. Dziś czytam o powiekszeniu rehabilitacji, ok nalezy ją powiększć, ale nie w takim szpitalu?

  Widać koordynator w województwie odpowiedzialny za słuzbe zdrowia nad nią nie panuje. Nie ma także kompleksowego opracowania w tym zakresie. Od edukacji, promocji zdrowia, poprzez prewencje pierwotną i wtórną (ch. ukł.krążenia,) a na rehabilitacji kardiologicznej kończąc. To wszystko jakoś się rozmywa i jestem ciekawy czy robi sie to celowo czy poprzez niewiedzę i głuptę decydentów?

  I jeszcze jedno, choć można by w nieskończoność podczas prywatyzacji Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni w Sp. z o.o. obiecywano cuda na kiju. Jak będzie rozbudowywany z lotniskiem na dachu w nowych tak potrzebnych budynkach szpitalnych jakie będą to mozliwości i jak zwykle w PO to bywa kłamstwa i obiecanki?

  Dziś planuje sie tylko dla miejskiego zakup nowego sprzętu, mimo że jako jedyna w Polsce to placówka, która z powodzeniem wprowadziła program szybkiego powrotu do zdrowia, czyli Rapid Recovery. Ten projekt o światowych standardach funkcjonuje na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i o połowę skraca czas leczenia pacjentów po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. No widać Pani Marszałek ma krótką pamięć - przypomnę jej tylko, że to też dzisiaj mozna już leczyć:))

  • 6 0

  • zaspę zaraz sprzedadzą i myślisz że kto będzie miał w niej udziały?

   murarz kowalski? a może lekarze tam pracujący?

   • 0 0

 • Trójmiejskich szpitali... (1)

  Więc oczekuje na info ze szpitali: kolejowego, MSWiA, Sopotu-reumatologicznego:))) VII szpitalu MW etc. :)))

  • 2 1

  • Kolejowy nie istnieje- wchłonął go PCT-obecny Copernicus i po oddziałku odsprzedaje.

   • 0 0

 • a dzieci?!

  co z oddziałem chirurgii dziecięcej w Redłowie (jedyny oddział chirurgii w Gdyni)?!!! Jak ten oddział zlikwidują (a takie ponoć są plany na ten rok) to w nagłym przypadku trzeba by się z dzieckiem przebijać godzinę lub dwie do Gdańska w korkach albo do Wejherowa. Ciekawe ile dzieci na tym ucierpi?!!!

  • 3 0

 • Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni

  to najgorszy szpital w trojmiescie... istna masakra po prostu, lekarze i pielegniarki pozal sie boze straszne, az czlowiekowi sie zyc odechciewa.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane