Wiadomości

stat

Na Polankach otwarto pierwszy Oddział Mukowiscydozy

Zobacz, jak wygląda nowy Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy

W Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku otwarto Odział Pediatrii i Mukowiscydozy. To jedyna w Polsce północnej placówka, w której leczone są osoby zmagające się z tą chorobą. Nową lokalizację otrzymał także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej.Czy byłe(a)ś kiedykolwiek hospitalizowany(a)?

tak 80%
nie 17%
nie pamiętam 3%
zakończona Łącznie głosów: 166
Mukowiscydoza jest ciężką genetyczną chorobą, która obejmuje wiele układów i narządów. Atakuje przede wszystkim układ oddechowy i pokarmowy. Jest to choroba o podłożu genetycznym. Według najnowszych badań w Polsce 1 na 33 osoby jest nosicielem uszkodzonego genu powodującego mukowiscydozę.

Organizm każdego chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe. Objawy kliniczne choroby oraz to, jak ciężki jest ich przebieg, są bardzo różnorodne. Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, odpowiednie systematyczne leczenie i rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.

Pierwszy oddział w północnej PolsceSzpital Polanki jest jedyną placówką w północnej Polsce, w której leczone są osoby z tą chorobą. Teraz ta opieka będzie jeszcze lepsza, ponieważ stworzono Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy.

- Oddział zdecydowanie poprawia warunki leczenia i zapewnia realizację standardów terapii izolacyjnej pacjentów w przyjaznych warunkach - mówi Jarosław Cejrowski, rzecznik Szpitala Polanki. - W nowym oddziale znajdzie miejsce 11 pacjentów zmagających się z tą genetyczną chorobą. Pacjenci będą tu przyjmowani bez ograniczeń wiekowych - podkreśla.

"Przeprowadzka" i modernizacja Oddziału Anestezjologii i Intensywnej OpiekiNową lokalizację otrzymał także Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej, który istnieje w szpitalu od 1996 roku. Jest jednym z trzech tego rodzaju ośrodków w województwie pomorskim. Świadczy usługi z zakresu intensywnej terapii dla dzieci w stanie zagrożenia życia do ukończenia 18 lat.

- Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe - informuje rzecznik placówki. - W strukturę oddziału wchodzi sześć stanowisk intensywnej terapii. Odział po remoncie został również wyposażony w nowoczesny sprzęt przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - dodaje.
Inwestycja została zrealizowania ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt, który obejmuje również przebudowę Poradni Rehabilitacyjnej (otwarcie: kwiecień 2020) wynosi ponad 7 mln. zł.

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o. to publiczny szpital wielospecjalistyczny, który opieką obejmuje niemowlęta, dzieci oraz młodzież do lat 18. Zespół lekarzy, pielęgniarek i położnych otacza opieką pacjentów na siedmiu oddziałach, w pięciu pracowniach diagnostycznych oraz 12 poradniach.

Opinie (31) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje